Eğitici formatörlük hk

Kodla Büyü
Durum
Konu kilitlenmiştir.

cmtrkr

Seçkin Üye
Seçkin Üye
foruma baktım ama tam anlamıyla eğitici formatorluk hakkında bilgi bulamadım

birisi zahmet olmazsa en başından anlatabilir mi?

1. ben formator öğretmenim ve nasıl eğitici formator olabilirim(branşım bilgisayar)
2.bu sınavlamı yoksa başvuru ile mi olacak?
3. sınavla ise sınav duyurusu nerede ne zaman yayınlanıyor hiç denk gelmedim
4. eğitici formator olmak için ne gibi şartlar var ?

şimdiden tşk ederim

Bu olayı bende araştırıyorum...Bildiklerimi sıralıyım bii....

1) Sınavları Ankara'da oluyor.
2) Okullara yazı gelir..yada forumdan da takip edebilirsin.
3) Sınav da öğrendiğim kadarıyla bilgisayarla ilgili sorular soruyolar..Yani şu eğitim soruları(pavlov, piaget, tolstoy, dowstayevzki) felan sormuyolar:)
4) Sınıf öğretmeni oluyorsa...bizde olabiliriz herhalde...

Bildiklerim bu kadar...saygılar.

geçen senelerde valiliklere gönderilen yazıdan bir kısım:
.....
Bu sebeple; bilişim teknolojisi faaliyetlerinin illerde yürütülmesine katkıda bulunmalarını sağlamak ve bu alanda yaşanan açığı kapatmak amacıyla, 17 Haziran 2006 Cumartesi günü Ankara'da "Eğitici Bilgisayar Formatör Öğretmen Adayı Seçme Sınavı" yapılacaktır.

Söz konusu sınava katılmak üzere başvuruda bulunmak isteyen adayların başvuruları Bakanlığımızın http://sinavlar.meb.gov.tr internet adresinden bu sınava ait kılavuzda belirtilen esaslar doğrultusunda 08 Mayıs-22 Mayıs 2006 tarihleri arasında elektronik ortamda alınacaktır.
.....
diyor. herhalde bu sene de sınav haziran ayında olur.

biraz önce bana bir yazı geldi bununla ilgili ve o yazının bir kısmını aynen yazıyorum

.... Bu yılın ilk ayları içinde düzenlenmesi planlanan merkezi sınavda, mevcut bilgisayar formatör öğretmenlerle birlikte sınava katılacak eğitici bilişim teknolojisi formatör öğretmen(EBİTEFO) adaylarına çeşitli katagorilerde sorular sorulacaktır. Sınava katılacakların tamaına uluslar arası A Plus standartlarında bilişim Teknolojisinin temelleri konusundaki temel bilgi seviyesinin ölçen sorulardan oluşun ortak bir sınav sabah saatlerinde uygulanacaktır.
Aynı günün öğleden sonrasında bu sınavın devamı niteliğinde bir uzmanlık sınavı yapılacaktır. Söz konusu uzmanlık sınavında aşağıda yer alan konu başlıklarında sorular sorulacaktır. Uzmanlık sınavına katılım zorunlu değildir. Bu sınava katılmak isteyen öğretmenler, aşağıda yer alan konulardan en fazla ikisini seçerek başvuruda bulunacaktır. ortak sınava zorunlu olarak katılan öğretmenler, uzmanlık alanlarından 1 veya 2 konu seçebilecekleri gibi uzmanlık sınavına başvuruda bulunmayabilirler...

2008 YILI EĞİTİCİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ FORMATÖR
ÖĞRETMENLİĞİ SINAVI HAKKINDA AÇIKLAMA

Eğitici Bilgisayar Formatör Öğretmenlerin dikkatine;
Elektronik ortamdan edinilen bilgiler ve illerden alınan duyumlardan elde edinilen
izlenimler neticesinde, mevcut eğitici bilgisayar formatör öğretmenlerin bilgi düzeylerinin
belirlenmesi ve yeni eğitici bilisim teknolojisi formatör öğretmen (EBİTEFO) adaylarının
belirlenmesine yönelik önümüzdeki aylar içinde düzenlenecek sınavların çesitli spekülasyonlara
neden olduğu görülmektedir.
Bilindiği üzere, Genel Müdürlüğümüzde yürütülmekte olan eğitim programlarına her geçen
gün yenileri eklenmekte olduğundan il ve ilçe millî eğitim müdürlüklerinde görev yapan mevcut
eğitici bilgisayar formatör öğretmen sayısı bu konudaki ihtiyacı karsılamada yetersiz kalmaktadır.
Bu sebeple, söz konusu ihtiyacı karsılamak amacıyla, Genel Müdürlüğümüz 2008 yılının ilk
aylarında mevcut kadroya ilave olarak yeni eğitici bilisim teknolojisi formatör öğretmen
(EBİTEFO) adaylarını belirlemek üzere, merkezî bir sınavı yapmayı kararlastırmıstır.
Söz konusu sınava Bakanlık Makamından alınacak onayla il ve ilçe millî eğitim
müdürlüklerinde görevlendirilecek mevcut eğitici bilgisayar formatör öğretmenlerin de katılması
sağlanacaktır.
Belirtilen sınavın yapılmasında temel üç Amaç belirlenmistir. Bunlar;
1. Mevcut bilgisayar formatör öğretmenlere ilaveten yeni Eğitici Bilisim Teknolojisi
Formatör öğretmen (EBİTEFO) adayları belirlemek.
2. Mevcut bilgisayar formatör öğretmenlerle birlikte sınav sonucunda belirlenecek yeni
eğitici bilisim teknolojisi formatör öğretmen (EBİTEFO) adayları arasından bilisim
teknolojilerinin çesitli uzmanlık alanlarında uzmanlasmıs kadroların belirlenerek,
olusturulacak çekirdek ekiplerin her bir üyesinden eğitim öğretim faaliyetlerinde
eğitmen olarak yararlanmak.
3. Mevcut bilgisayar formatör öğretmenlerin bilgi düzeyini ölçerek, sahip oldukları bilgi
kapasiteleri konusunda eğitim ihtiyacı analizi yapmak ve bunun sonucunda, kendileri
için ihtiyaç duyulacak gelistirme eğitimlerini planlamak.
Bu yılın ilk ayları içinde düzenlenmesi planlanan merkezî sınavda, mevcut bilgisayar
formatör öğretmenlerle birlikte sınava katılacak Eğitici Bilisim Teknolojisi Formatör öğretmen
(EBİTEFO) adaylarına çesitli kategorilerde sorular sorulacaktır. Sınava katılacakların tamamına
uluslararası A Plus standartlarında bilisim teknolojisinin temelleri konusundaki temel bilgi
seviyesini ölçen sorulardan olusan ortak bir sınav sabah saatlerinde uygulanacaktır.
Aynı günün öğleden sonrasında bu sınavın devamı niteliğinde bir uzmanlık sınavı
yapılacaktır. Söz konusu uzmanlık sınavında asağıda yer alan konu baslıklarında sorular
sorulacaktır. Uzmanlık sınavına katılım zorunlu değildir. Bu sınava katılmak isteyen öğretmenler,
asağıda yer alan konulardan en fazla ikisini seçerek basvuruda bulunacaktır. Ortak sınava zorunlu
olarak katılan öğretmenler, uzmanlık alanlarından 1 veya 2 konu seçebilecekleri gibi uzmanlık
sınavına basvuruda bulunmayabilecektir.
Bu sınavla ilgili duyurular, planlama çalısmalarının tamamlanmasını takip eden en kısa süre
içinde hem Bakanlığımızın web sitesinde hem de resmî yolla tüm illere duyurulacaktır.

Söz konusu sınavda sorulacak soruların yer alacağı konu baslıkları asağıda belirtilmektedir.

SINAV KONULARI ZORUNLULUK DURUMU
Bilisim Teknolojilerinin Temelleri+Öğretim Becerileri ZORUNLU
İsletim Sistemi (Windows) SEÇMELİ
.NET Yazılım Platformu SEÇMELİ
Ofis Yazılımı (MS Office) SEÇMELİ
Veritabanı Yazılımları (Oracle + SQL) SEÇMELİ
Network Yönetim Sistemi SEÇMELİ
Yazarlık Yazılımları (Dreamviewer+Flush+Photoshop) SEÇMELİ
Java Yazılım Platformu SEÇMELİ
İsletim Sistemi (Unix/Linux) SEÇMELİ

Admin= Alıntı verdiğiniz site, sitemiz yazılarından alıntı yapmıştır..bu konu ile ilgili ilk yazı sitemizde Tuncay Şanlı hocamız tarafından yayınlanmıştır..bilginize

Durum
Konu kilitlenmiştir.
Geri