Eğitici Formatör Görevlendirmelerindeki Yanlış Uygulamalar

Kodla Büyü

SogukSabah

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Eğitek'in yazsısı ve uygulaması baştan aşağı yanlış!!!
Sen sınav yapacaksın sınavda o dönem görev yapan eğiticlere başarı puanı şart koymayacaksın o dönem eğiticilik yapanların çoğu başarı puanı olarak gösterilen 50 Puanı bile alamamış. Yani BAŞARISIZLIĞI, YETERSİZLİĞİ TESPİT VE TESCİL EDİLMİŞ.
Sen şimdi başarısızlığını tespit ettiğin kişiye nasıl görev verirsin. bu nasıl bir mantık ve uygulamadır anlamak mümkün değil.
Başasızlığı tescil edilmiş birine görev vermektense Sınava hiç girmemiş birine (en azından başrılı olma ihtimali %50) yada girmiş ve daha başarılı olmuş birine görev vermek daha akıllıca ve mantıklı olacaktır. Ancak yetkililer bunu görmüyor uygulamıyor.
400 ün üzerinde kişi görevlendirilecek Bu kadar öğretmen okullarından alınacak yerleri boşalacak, okullarda öğretmen ihtiyacı doğacak. bunu yerine ;
İstekli olmaları halinde okullarında norm fazlası durumunda olan, maaş karşılığı ders saatini dahi dolduramayan 100 lerce Bilişim Teknolojisi öğretmeni var. Alan öğretmeni olan bu konuda eğitim almış Bilişim Teknolojileri öğretmenlerini değerlendirmek neden akıllarına gelmiyor veya işlerine gelmiyor.
Bu durumu üst yetkililer bildirmek gerekiyor. Bir iki kişinin kafasına göre yapacağı işler olmaması lazım. bu durumdan Genel Müdürün, yazıyı imzalayacak Bakanın haberinin olmadığına eminim.
Görev almak isteyen arkadaşlar mutlaka hakkını aramaya çalışsın. Görev almak istiyorlarsa bu taleplerini dilekçe ile ilgili yerlere bildirsin. Sendikaları aracılığı ile varsa yetkili tanıdıklarına ulaşıp bu yazıdaki adaletsiz uygulamayı dile getirsinler...
Ben yaptım olduyla bu işler olmasın!!!

Kardeşim kendi kafana göre yorum yapıyorsun.Biz yıllardır eğitiicilik yapıyoruz.Ayrıca Eğiticilik sertifikası olan öğretmenleriz.Sınavı kazanlar sadece eğitici adayı olur.Zaten sınavın Adı EBİTEFO ADAY SINAVIDIR.Eğitici olmak için sınav yeterli değildir.İlk sınavda hangi konuların çıkacağı belli değildi.Ayrıca halen görevdeki eğiticiler kurslar konusunda gayet tecrübeliler.Bilip bilmeden konuşmamak lazım.Sınavdan önce okul müdürü olmuş bir insan,tekrar müdürlük sınavına girer mi?bu kadro karşılığı olamayn bir görev.Adı üzerinde geçici görevlendirme.Daha önce bu işi yıllarca yapmış yürütmüş birinin tekrar görevlendirilmek istenmesi seni neden bu kadar bağırtıyor.Sınavda sorulan sorulara bak.bunların kaçı eğiticilikle ilgiliydi,kaçı tamircilikle.Sistemi tanımadığın ve anlamadığın belli.Takmışsın sınav sınav....

Okuldakiler eğiticiliğe koşuyor, eğiticiler okula kaçıyor. Nasıl iş bu anlamadım gitti.

madracan65 neden bu kadar zoruna gitti, soguksabah doğru yazmış. herkes kendi işini yapsın demiş çokda doğru söylemiş. norm fazlası o kadar bilişim teknolojisi öğretmeni varken sınıfından, derse girmekten kaçan sözde eğiticilik sertifikası almış yüzlerce alan dışı adamın ne işi var orda. sistemi tanımaktan bahsetmişsin, soguksabah arkadaş flash ida internet programcılığınıda en az senin kadar biliyordur. bu durum böyle gitmeyecek mutlaka birgün düzelecek.

madracan65 Bu kadar celallenme, coşma hemen. herkes senin kadar biliyor hatta senin görmek istemediklerini bile görüyor, biliyor.
Sistem dediğin şeyden senin gibiler nemalandığı için herşey yanlış işliyor. Bilişim işi yeterlilik işidir ve her sene kişi kendini güncel tutmalıdır. bir kere sınav gir sınavı kazan ondan sonra yangel yat. kendini geliştiremiyorsan, yenileyemiyorsan sistem dediğin şeyin seni dışlaması lazım. Ama senin sistem dediğin şeyin adaleti ve seçiçiliği yok. Sınavdan 20 alan adama görev veriyorsan (neymiş eski eğiticiymiş!- ya arkadaş sınavla tespit etmişsin adamın bu işi bilmediğini, yetersiz olduğunu, bırakta bilenler yapabilenler görev alsın) ben sistemi de uygulamalarını da sorgularım.

Arkadaşlar bir şeyi bilmek yetmiyor.Önemli olan onu karşıdaki insan anlatabilmektir.Öğretmen eğitiminde bizler artık profesyonel olduk.RC45 İ bilmek marifet değildir.Önemli olan karşıdakine aşkla şevkle eğitim vermektir.Farklı branşlarla eğitime bakış acısı kazandırmaktır.Büyük resmi göremiyorsunuz.Bu sistemin aynısı Avrupa ülkelerinde de var.Orda da eğiticilerin illada aynı branşta olma şartı yok.Aynı branş uygulaması eğitimlerin kalitesini bitirir.Demedi demeyin..

Bu görevlendirmeleden kimin haberi olur ben anlamıyorum. Takip etmesi çok zor. Özellikle bu BTK nasıl oluşturuldu çok merak ediyorum.

İlk mesajda yazdığınız eylem planında ne durumdasınız gelişmeleri bildirirseniz bu başlık altından seviniriz

Eğiticilik meselesinin elle tutulur hiçbir tarafı yok.

50 puanı geçelim, her görevlendirme yazısında, eğitici olarak görevlendirileceklerin üzerinde yöneticilik(müdür, müdür yardımcılığı) görevi olmaması gerektiğini belirtiliyor. Şu andaki eğiticilerin yarısından fazlasının üzerinde yöneticilik görevi olduğunu herkes biliyor(ki şahsi fikrim, eğiticilerin mutlaka yöneticilik konusunda tecrübeli olması gerektiğidir).

Kendi hazırladığı görevlendirme şartlarını kontrol etmekten aciz bir kurumdan ne bekliyorsunuz ki?

kazio kardeş mevcut eğiticilerin çoğunda yöneticilik görevi diye birşey yok. Şahsen sürekli hie lerde eğiticilerle birlikte olan biri olarak dediğin şekilde görevlendirmeler 2008 öncesinde kaldı diyebilirim. Not:2007 den beri çok kısa bir dönem hariç eğiticiyim çok fazla arkadaş ile tanıştım.

Benim merak ettiğim (Bir Btci olarak söylüyorum)

1. btcilerin sınavı kazananları pek çoğu eğiticilik görevi almak istemez.
2. eğitici olup branşı bt olanlardan pek çoğu mebbise geçer veya okuluna döner?
3. Eğitici olmamış btciler isyan ederken eğiticilik yapmış bt ciler neden görev almamak için elinden geleni yapar.

daha öncede söylemiştim.

Bazı İlçe memlerde eğitici olacağınıza gidip orada bir köy muhtarının eşeği olun daha iyi.

Kaldı ki mevcut eğitici kontenjanı 400 şuan 600 e çıkarıldı. Görevli eğitici 300 küsürken bu polemikleri çıkaranların art niyetli olduğunu düşünüyorum.

Hafta içinde bakanlığın yürüttüğü bir projenin çalıştayındaydım. Yanlış hatırlamıyorsam Afyon kocatepe üni. böte bölümünden bir öğretim görevlisi geldi. moodle anlatıyordu. dediki bizim yerimiz garanti değil çok bölüm kapanıyor. Yakında öğretmenlerede sıra gelecek. Bende dedim ki bizim zaten bölüm gitti. BT yi bitirdiler. Bizi artık teknoloji tasarım yapacaklar dedim. "O siz çok iyisiniz o zaman sabit bir işiniz var." dedi.

Bu bölümde öğrenci yetiştiren üniversitelerin biz hiç umrunda değiliz ki bakanlık bizi sallasın. Kendi popolarını kurtarma dertlerindeler.

Bu arada ben btcilerin her alanda en aktif rol alması taraftarı olan biriyim lakin biz elimizi taşın altına koymuyoruz ki.

bilgisayarmax' Alıntı:
rc45 :) sanırım dili sürçtü hocamın
:puhaha: umarım sürtçmüştür.
Aslında eğiticilerin görevine devam etmesi normal arkadaşlar. Bunu bizde memnuniyetle karsılamalıyız.
Bt ci arkadaşlarımız bir şekilde işe başlamış yeniden dandik teorik bilgilere mi calıssınlar.
Devam etsinler tabiki. Bu işin kadrosu olmadıgından gorevlendirme oldugundan bu sıkıntılar yaşanıyor.
Görevlendirme sonucta sınavsızda yapabilirler.

Yanlışlık bu görevin kadro karşılığının olmaması ve bt branşı dışından görevlendirme yapılmasıdır.

Arkadaşlar 2006 ve 2008 sınavı birbiriyle konu alanı bakımından farklıydı. 1. si işletmenlik ağırlıklı diğeri ise donanım bakım onarım ve intel ağırlıklıydı. Dolayısıyla 2006 da 50 ve uzeri alanlar 2008 de bambaska bir sınava girdi. 2008 de 50 altında alanlara basarısız demek yanlıs olur. Yeni bir sınav yapılsa programcılık ve web tasarım uzerinden soru hazırlasalar yine farklı bir durum cıkabilir.
Arkadasımız ilk mesajda yazmıs 2008 de basarısızlığı tescillendi diye, 2006 da kişi zaten basarılı olmus, "hiç sınava girmemiş birini almak %50 daha akıllıca ve mantıklıymıs" senin aklın ve mantığının bu ise, seni korumaya almak lazım. Gelecek nesillere nerden nereye diye.
Mevcut eğiticilere oncelik verilmesi kadar normal bisey yok. anormal olan bu işi yapan kişileri tekrar sınava sokmaktır. Bt öğretmeni olarak işini yaparken tekrar kpss ye girmek gibi bisey,
ayrıca farklı branştan eğiticiyim, işimi onurumla yapıyorum. Sınavda bizden yuksek aldınız, mulakatta mı kaybettiniz ki nedir bu dusmanlık. Eğitek branş dısı eğitici istemiyoruz der, tesekkur eder doneriz okulumuza, Kimsenin hakkını gasp etmiyoruz.
Sendikalar bu işler için var, hak aramak istiyorsan gidersin bir sendikaya ararsın hakkını,
bbnet.net sitesini ağlama duvarı yaptınız.
Saygılarımla

SogukSabah' Alıntı:
Görev almak isteyen arkadaşlar mutlaka hakkını aramaya çalışsın. Görev almak istiyorlarsa bu taleplerini dilekçe ile ilgili yerlere bildirsin. Sendikaları aracılığı ile varsa yetkili tanıdıklarına ulaşıp bu yazıdaki adaletsiz uygulamayı dile getirsinler...
Ben yaptım olduyla bu işler olmasın!!!

ee hocam ne durumdasınız? kimlerle iletişime geçtiniz? dilekçeleriniz ne durumda? kimlere dilekçe yazdınız? Hangi sendikalar ile görüştünüz? yetkili bir tanıdık buldunuz mu?
ben yaptım olduyla bu işler olmasın!!!

madracan65' Alıntı:
Arkadaşlar bir şeyi bilmek yetmiyor.Önemli olan onu karşıdaki insan anlatabilmektir.Öğretmen eğitiminde bizler artık profesyonel olduk.RC45 İ bilmek marifet değildir.Önemli olan karşıdakine aşkla şevkle eğitim vermektir.Farklı branşlarla eğitime bakış acısı kazandırmaktır.Büyük resmi göremiyorsunuz.Bu sistemin aynısı Avrupa ülkelerinde de var.Orda da eğiticilerin illada aynı branşta olma şartı yok.Aynı branş uygulaması eğitimlerin kalitesini bitirir.Demedi demeyin..

Sen RJ45 in ne olduğunu bilmeden leyla olsan ne yazar, mecnun olsan ne yazar, Sanki siz öğretmensiniz diğerleri değil, profesyonelce diyerek yaptığın eğitimlerin sonuçlarını herkes biliyor. birde bütün yıl kursa veriyor eğitimden eğitime koşuyormuş gibi tarif etmişsiniz. Yılda verdiğiniz 3-5 kurs o kadar.
Eğitim sisteminin bugun en büyük sıkıntısı zamanında hiç alakasız branşların kendileriyle ilgili olmayan branşlarda derse girmesidir. Buugn de bu durum devam ediyor.
Aynı branş uygulaması eğitimlerin kalitesini bitirir.Demedi demeyin.
zamanında eğitimin kalitesini neyin bitirdiğini herkes biliyor aynısı şuanda da uygulanıyor.

ee hocam ne durumdasınız? kimlerle iletişime geçtiniz? dilekçeleriniz ne durumda? kimlere dilekçe yazdınız? Hangi sendikalar ile görüştünüz? yetkili bir tanıdık buldunuz mu?
ben yaptım olduyla bu işler olmasın!!!

Hocam bu yazıyı yazanlar eğitikte 1-2 kişi. Yetkili makamındaki Genel Müdür, Müsteşar veya Bakanın yazının içeriğinden haberleri bile yok. Durumu görüşebildiğim yerlere aktardım. En kısa zamanda bir düzenlenme olması için uğraşılacakmış.
Ben ciddi bir yanlışlık olduğu kanaatindeyim o yüzden herkesin bu durumu ilgili yerlere aktarması gerektiğine inanıyorum Ne kadar çok kişi bu yanlışlıkları dile getirirse o derece sonuç alınabilieceği kanaatindeyim...

Biz diğer branşların okul formatörü olmasına karşıyız adamlar birde eğiticilik yapıyor.. Bizim ülke tuhaf bi ülke gerçekten. neymiş adam bizden iyi biliyormuş saçmalığa bak.

Hocam kişi sizden iyi bilmese bile; İlde ve İlçede sizden daha çok tanıdığı var hepsi bu!!!
milli eğitimdeki sistemi anlamak mümkün değil bu kadar norm fazlası bilişim teknolojileri öğretmeni varken, Okullarında maaş karşılığı bile ders saatini dolduramazken, O kadar öğretmeni okullarından alıp ilçelerde görevlendirmek ne kadar mantıksız. bu kadar genç, enerji dolu Bilişim Teknolojileri öğretmeninden faydalanmamak onları okullarda bekletmek eğitimin sisteminin ne kadar sistemsiz olduğunu gösterir. Bu tam bir KAMU ZARARIDIR...

bende mail atıyorum gerekli yerlere eğticilikle alakam yok ama haksızlık var. Bari bu konuda adam gibi bil. öğrt.e sahip çıksınlar.

BUÜTÜN DERT EK DERS BAŞKA DERT YOK

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETMENLERİNİN EĞİTİCİ FORMATÖR OLMASININ ARDINDAKİ GERÇEK EK DERSLERİNİN OLMAMASI.DERS SAAT SAYISI AZALINCA EĞİTİCİLİĞE SARILDILAR.DAHA ÖNCELERİ NERDEYDİNİZ.EK DERSLER TAM OLDUĞUNDA EĞİTİCİLİĞE TUKA KA DİYENLER, BUGÜN EĞİTİCİ OLMAK İÇİN ESKİ EĞİTİCİLERİ KARALIYORLAR.EĞİTİCİLİĞİN YILLARDIR KAHRINI BİZ ÇEKTİK.SIKINTILARI BİZ ÇEKTİK.YILLARCA AİLELERİMİZDEN,ÇOCUKLARIMIZDAN UZAK ,BAKANLIK NEREYE ÇAĞIRDIYSA ORAYA GİTTİK.AKŞAM 8 DE 9 DA EVİMİZE GİTTK.ONLARCA EĞİTİM ALDIK.YÜZLERCE EĞİTİM VERDİK.İLÇE MEMELERDE İLLERDE BİLİŞİMDEN ANLAMAYAN YÖNETİLERE DERDİMİZİ ANLATTIK.ONCA ANGARYAYA GÖĞÜS GERDİK..ŞİMDİ DE YENİ MEZUN, DAHA SİSTEMİ ANLAYAMAMIŞ BİR BT ÖĞRETMENİ HEMEN EĞİTİCİ OLMAK İÇİN BİLİP BİLMEDEN İNSANLARI KARALIYOR.AYIPTIR BEYLER AYIP.SİZ EĞİTİCİLİĞİN PEŞİNDE KOŞACAĞINIZA KALDIRILAN DERSLERİNİZİN PEŞİNDEN KOŞUN....

siz nasıl öğretmensinizki ısrarla kendinize güvenmek yerine "tekkeyi bekleyen çorbayı içer" mantığı ile bir şeyler yazıp duruyorsunuz... engin bilgisayar bilginize rağmen (rc45) ona güvenmeyip bize eğitim verildi, biz tecrübeliyiz ,biz sizden önce burayı kaptık, önce biz geldik tarzı ifadeler kullanarak ne kadar tecrübeli olduğunuzu kanıtladınız... bu bölümdeki her öğretmen bu ve benzeri görevleri senden 10 kat fazla hak ediyor.... sen ne kadar bağırırsan bağır...

Re: BUÜTÜN DERT EK DERS BAŞKA DERT YOK

madracan65' Alıntı:
BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETMENLERİNİN EĞİTİCİ FORMATÖR OLMASININ ARDINDAKİ GERÇEK EK DERSLERİNİN OLMAMASI.DERS SAAT SAYISI AZALINCA EĞİTİCİLİĞE SARILDILAR.DAHA ÖNCELERİ NERDEYDİNİZ.EK DERSLER TAM OLDUĞUNDA EĞİTİCİLİĞE TUKA KA DİYENLER, BUGÜN EĞİTİCİ OLMAK İÇİN ESKİ EĞİTİCİLERİ KARALIYORLAR.EĞİTİCİLİĞİN YILLARDIR KAHRINI BİZ ÇEKTİK.SIKINTILARI BİZ ÇEKTİK.YILLARCA AİLELERİMİZDEN,ÇOCUKLARIMIZDAN UZAK ,BAKANLIK NEREYE ÇAĞIRDIYSA ORAYA GİTTİK.AKŞAM 8 DE 9 DA EVİMİZE GİTTK.ONLARCA EĞİTİM ALDIK.YÜZLERCE EĞİTİM VERDİK.İLÇE MEMELERDE İLLERDE BİLİŞİMDEN ANLAMAYAN YÖNETİLERE DERDİMİZİ ANLATTIK.ONCA ANGARYAYA GÖĞÜS GERDİK..ŞİMDİ DE YENİ MEZUN, DAHA SİSTEMİ ANLAYAMAMIŞ BİR BT ÖĞRETMENİ HEMEN EĞİTİCİ OLMAK İÇİN BİLİP BİLMEDEN İNSANLARI KARALIYOR.AYIPTIR BEYLER AYIP.SİZ EĞİTİCİLİĞİN PEŞİNDE KOŞACAĞINIZA KALDIRILAN DERSLERİNİZİN PEŞİNDEN KOŞUN....
sende eğiticiliği bırak branşın ne ise onun peşinden koş

bunu yazmadan geçemeyeceğim.

cem yılazın filiminden alıntı.

müfettişler >> öğretmenlere
öğretmenler >> formatörlere
förmatörler >> eğiticilere

sonra hepsi müfettişlere

çok daha sonra tüm türkiye eğitim camiyasına.

filim adı grup indirimi. Milli eğitimin durumu... kime sorsan karşı taraf yatıyor.

Re: BUÜTÜN DERT EK DERS BAŞKA DERT YOK

madracan65' Alıntı:
.EĞİTİCİLİĞİN YILLARDIR KAHRINI BİZ ÇEKTİK.SIKINTILARI BİZ ÇEKTİK.YILLARCA AİLELERİMİZDEN,ÇOCUKLARIMIZDAN UZAK ,BAKANLIK NEREYE ÇAĞIRDIYSA ORAYA GİTTİK.AKŞAM 8 DE 9 DA EVİMİZE GİTTK.ONLARCA EĞİTİM ALDIK.YÜZLERCE EĞİTİM VERDİK.İLÇE MEMELERDE İLLERDE BİLİŞİMDEN ANLAMAYAN YÖNETİLERE DERDİMİZİ ANLATTIK.ONCA ANGARYAYA GÖĞÜS GERDİK...
Yukarıdaki Kısım Tam bir acitasyon

madracan65' Alıntı:
AKŞAM 8 DE 9 DA EVİMİZE GİTTK.
Burası Ekstra gelir kaynağı olarak gördüğünüz eğitimlere gidip, kurslara gidip ücret aldığınız için akşam 9 da evinize gittiniz. Keyfe keder 9 a kadar beklediğiniz için değil, ücretini aldığınız için bu saate kadar beklediniz...

madracan65' Alıntı:
ŞİMDİ DE YENİ MEZUN, DAHA SİSTEMİ ANLAYAMAMIŞ BİR BT ÖĞRETMENİ
Yeni mezun bir BT öğretmeni Bilgi birikimiyle seni de beni de cebinden çıkarır. geriye bir tecrübe kalır oda 1 ay içinde adapte olur.

Siz kendinizi Uzman, profesyonel görürken; Yeni mezun Bilişim Öğretmenlerini Tukaka Görmekten vazgeçin Ayıp oluyor Hocam Ayıppp...

Cemal TANER' Alıntı:
Bir networkçü olarak hemen müdahele etmem lazım :)
RC45 İ bilmek marifet değildir
RJ45 olacak.
+1

Katılıyorum hocam. yalnız madracan65 hocamıza da saygı duymak lazım, o konuma gelmiş olması onun suçu değil, idarecilerin görevlendirmelerde titiz davranmamalarından kaynaklanıyor.

Gelelim rj45 olayına ;
Lisedeyken kopya çekerdik, bu olay ona benziyor. bilenle bilmeyenin arasındaki farka benziyor. kısaca özetleyeyim durumu: sınavda İŞİ BİLEN ÇALIŞAN HAK EDEN arkadaştan kopya çekerdik. çünkü doğrusunu bilende yapanda çalışan işin ehli olan oydu. fakat İŞİ BİLMEYEN ARKADAŞ kopyayı çekerken o rj45i rc45 olarak okur ve kopya rezilliği başlar. sınıftaki son kişiye gelene kadar onca işi bilmeyen arkadaştan geçerek kopya en arka sıradaki arkadaşa kadar gelir ama nasıl gelir:
Çalışan işi bilen arkadaş RJ45 yazar
İşi bilmeyen arkadaş ona bakıp RJ45i RC45 okur ve yazar :)
Daha sonra yine ondan kopya çeken ve işi bilmeyen arkadaştan bir başka işi bilmeyen kopya çeker ve o RC45, REC45 olur :)
Daha sonra o REC45 ise RECİ45 olur,
Daha sonra o RECİ45 ise RECAİ45 olur ve mutlu son, olan bizim RECAİ'ye olur :)

Yani durum şu: bilmeyen arkadaşlara anlatacak olan Eğitici Formatörlerin bu işin ehli olması şart, eğer değilse bilgilerini hep böyle yanlış yada eksik anlatacaktır, bunun sonuçlarıda ortada malesef.

O yüzden BÖTEcilerin yada Bilgisayar Öğretmenliğinden mezun arkadaşların böyle konumlarda olmasında fayda var diye düşünüyorum. Ama o konuma geldiği içinde madracan65e haksızlık yapmamak gerek diye düşünüyorum.

ben katılıyorum. :++:

Cidden egitici formatorluk her yigidin harci degil.

Ben hakkıyla yerine getiremedigim icin bıraktım.

Herkes becerebildigi isi yapsin bence, zorlamanin anlami yok .

Hicde disardan goruldugu gibi degil...

RC45 in cok ama cok otesinde bişi...

Tabi tabi bıraktın gittin elin Taylandlısına Cisco anlatıyorsun :) Dikkat et sel götürmesin.

Geri