Eğitek'ten Formatör Anketi .Herkes Baksın!!!

Kodla Büyü

ebfo45

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Sayın Yetkili,
İl ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde görevli eğitici bilişim teknolojileri formatör öğretmenleri ve okullarımızda görevli bilişim teknolojileri formatör öğretmenlerine yönelik olarak Genel Müdürlüğümüzce bir anket çalışması yapılacaktır. Anket ile ilgili duyurunun tüm il, ilçe Milli Eğitim ve Okul müdürlüklerine yapılması, ankete Eğitici Bilişim Teknolojileri formatör öğretmenlerinden sorumlu şube müdürü, eğitici BT formatörü, okul müdürleri ve okullarda görevli BT formatör öğretmenlerinin mutlak suretle aşağıda belirtilen kurallar çevresinde katılmalarının sağlanması gerekli görülmektedir.
Anket ile ilgili açıklamalar
- Anket aynı IP üzerinden bir defa doldurulabilir.
- Ankete MEBBİS duyurular bölümünden giriş yapılacaktır.
- Anket 29/06/2010 - 09/07/2010 Cuma gününe kadar http://www.egitek.meb.gov.tr duyurular bölümünde yayında kalacaktır.
Anket bağlantı adresi:
http://egitek.meb.gov.tr/anket_formator ... t_amac.php

Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü
Strateji Geliştirme Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanlığı
İnsan Kaynakları Eğitimi Şubesi

Re: Şikayet Etme!!! Ankete Katıl

sonunda :+1: :alkis: :++: inşaallah işe yarar. okullarda bilişim rehber öğretmeni veya bilişim branşından müdür yardımcılığı güzel.

Re: EĞİTİCİ BT FOR.ÖĞRETMENLERİ VE OKUL BT FOR. ÖĞRET. ANKETİ

okuyan herkes anketi doldursun belki bi umut:(çalışma saatleri değişsin çok sıkıldım ya idareci gbi okula gitmekten benim gibi 5 e kadar kalan var mıdır başka

Bu anketten Eğitek'in formatörlük olayını eline yüzüne bulaştırdığını kabul ettiğini(nihayet) çıkardım ben. Alternatif arıyorlar. Bu kadar kursa, alınan onca eğitime, formatörlük için bozulan düzenlere yazık. Hem de çok yazık...

formatörlüğün kalkması olayı değilde bence bu ilköğretimdeki değişiklikle alakalı olabilir. ders saatlerindeki düşüş ve bazı derslerin kaldırılacağı söylentisi.
ama ZORUNLU FORMATÖRLÜK yapan biri olarak kaldırılması taraftarıyım.umarım tamamen kaldırılır

anketi doldurdum ama bir cacık olmaz. Umut fakirin ekmeği...

Öyle düşünüyorum böyle düşünüyorum demeniz güzel arkadaşlar bir de anketi doldursanız. Bu anket bana hala çıkmayan yönerge taslağını hatırlattı. 4 sene önce eğiticiliğe başladığımda şöyle olacak böyle olacak denirdi. Hani hep askerlik kısalacak muhabbeti var ya. Benim tahminim bu anket sonucunda hem okul hem eğitici formtörlük sona erdirilecek. Yerine ne konur bilmem umrumda da değil :)

Bizim yeimize bu işleri görecek ücretli personel veya teknisyen alınmalı. Devlet babanın bu kadar parası yoksa ve bizi illa formatör yapacaksa, formtaör değil "BT rehber öğretmeni" yapıp 9.00-15.00 çalışma saatleri ve şubat tatili ile yaz tatili hakkımızı vermeli.

4. Okul BT formatörlerinin görevlerini yerine getirirken karşılaştıkları sorunlardan hangilerine katılıyorsunuz. (Birden çok işaretleme yapabilirsiniz.)

seçeneğinde de diğer kısmına lütfen zorunlu olmasının huuki bir yanlış oldu8ğunu yazalım arkadaşlar. Öğretmen olduğumuzu bunun unutulmaması gerektiğini belirtelim

zorunluluğun kaldırılması zorlamayla hiçbir sonuç alınamayacağını belirttim.Formatörlükten şikayet eden arkadaşlar hadi bakalım.

ebfo45 sana %100 katılıyorum. Haziranda Kurs sonunda Şube Müdürü eğiticilik ile ilgili benzer açıklamalar yaptı. Eğiticileri belli bir branşa geçirilecek. Aslında orada anladığım kadro verilmesinden ziyate belli bir branş oluşturulacak. BT Rehber öğretmeni vs. bu anketten bunu çıkardım. Kanımca tüm BT cileri ve otomatik olarak bu branşa geçirecekler ve diğer isteklileride belli bir sınavdan geçirip kurslara tabi tutacaklar. Benimki bu anket ve o açıklamalara bir yorum. Bunun benzerini sınıf öğretmenliğinden rehber öğrt. geçenlerde görebilirsiniz. Benzer örnek Ankara' da verildi. Belki ben yanlış yorumluyorum. Ama mevcut durumda gerek eğitici for. gerekse normal for. öğrt. tıkanmıştır.

Okullarda BT sınıflarının sorumluluğunu üstelenecek ve bilişim konusunda rehberlik yapacak bir müdür yardımcısı kadrosunun tahsis edilmesi

şu süpermiş...Herkes işaretlesin bunu :D

Bir de bu başlığı anasayfada LÜTFEN sabit yapalım herkes doldursun...

Öyle düşünüyorum böyle düşünüyorum demeniz güzel arkadaşlar bir de anketi doldursanız. Bu anket bana hala çıkmayan yönerge taslağını hatırlattı. 4 sene önce eğiticiliğe başladığımda şöyle olacak böyle olacak denirdi. Hani hep askerlik kısalacak muhabbeti var ya. Benim tahminim bu anket sonucunda hem okul hem eğitici formtörlük sona erdirilecek. Yerine ne konur bilmem umrumda da değil

bakanın formatör kelimesini bildiğini sanmıyorum.

Formatörlükte gönüllük esas olmalı diye belirttim bende...
işallah zorunluluk kaldırılır :+1: :+1: :+1:

:idea: :idea: :idea:
eğer formatörlük kadrolu olursa ilerde bizim branş mezunları kpss 90-95 puanı ile zor atanır diye düşünüyorum. çünkü büyük ihtimalle bt branşı dışında da kadrolu formatör olacaktır. olmasın demek olmaz ama hak eden olsun, 180 saatlik belgeyi alıp okul müdürlerinden web sayfası yapmayı öğrenmesinler, bizzat yaşadım bunu ve öyle şaşırdım ki gördüğümde.

katılır mısınız bilmiyorum ama şu andaki bt öğretmenliğini; bilgisayar öğretmeni (sadece meslek liselerinde görev yapabilir, açık olduğu takdirde bt formatör öğretmeni olabilir ama ilk atamada ve yer değiştirmede 2. önceliklidir) ve bt formatör öğretmeni diye ikiye ayırmak adil olacağı konusundayım. ama bu durumda da formatör olmak istemeyen böte mezunlarına haksızlık yapılmış gibi görünebilir ama böteli arkadaşlarımız eğitim teknoloğu (yani formatör) olarak yetiştirildiklerini unutmasınlar diye düşünmekteyim. Arz ederim :D

arkadaşm sen böte mezunu musun?? ben bir böte mezunu olarak kesinlikle formatör olmak üzere eğitim aldığımızı düşünmüyorum. Çünkü derslerimiz ağırlıklı olarak eğitim üzerineydi. hatta yan branş olayı wardı we biz fizik kimya biyoloji falan da aldk ekstradan. ancak bizden 2 3 sene sonra yan branş uygulaması kaldırıldı yerine bilgisayarla ilgili mezun olduktan sonra bizim işimize yarayacak dersler getirldi ama biz ziyan olan taraf oldk malesef.... şimdi zorunlu formatörlük diolar biz okulda bilgisayar tamir etmeye milletin pclerinin sorunlarını çözmeye çalışıorz. aslında benm bildiğim en iyi şey bilgisayarın nasıl kullanıldığını anlatmak ama bu sistemle onu da unutturuyolar...

lavinia_7' Alıntı:
arkadaşm sen böte mezunu musun?? ben bir böte mezunu olarak kesinlikle formatör olmak üzere eğitim aldığımızı düşünmüyorum. Çünkü derslerimiz ağırlıklı olarak eğitim üzerineydi. hatta yan branş olayı wardı we biz fizik kimya biyoloji falan da aldk ekstradan. ancak bizden 2 3 sene sonra yan branş uygulaması kaldırıldı yerine bilgisayarla ilgili mezun olduktan sonra bizim işimize yarayacak dersler getirldi ama biz ziyan olan taraf oldk malesef.... şimdi zorunlu formatörlük diolar biz okulda bilgisayar tamir etmeye milletin pclerinin sorunlarını çözmeye çalışıorz. aslında benm bildiğim en iyi şey bilgisayarın nasıl kullanıldığını anlatmak ama bu sistemle onu da unutturuyolar...
:+1: :alkis: :alkis:

Yönetici arkadaşlar bunu sitenin üst kısmında uyarı olarak verebilirler mi acaba ?

hocam ilköğretimde haftalık ders sayısı 25 e düşüyor bilgisayar dersi mi kalacağını sanıyorsunuz. Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümünün içeriğine bakarsanız okul for. öğret. görev ve sorumluluk alanlarını zaten kapsıyor. Okul for. öğretmenliğini de tamircilik olarak düşünmeyin. Kaldı ki 2002 Uludağ BOTE mezunuyum 2006 yılına kadar BOTEciler formatör olamıyorduk ama formatör öğrt.lerin yaptığı tüm işleride yapıyorduk. Hocam BTciler formatörlük ister veya istemez ayrı bir konu ama okullarda bundan sonrada bilgisayar dersi seçilir diye pek heves etmeyin derim.

togius' Alıntı:
hocam ilköğretimde haftalık ders sayısı 25 e düşüyor bilgisayar dersi mi kalacağını sanıyorsunuz. Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümünün içeriğine bakarsanız okul for. öğret. görev ve sorumluluk alanlarını zaten kapsıyor. Okul for. öğretmenliğini de tamircilik olarak düşünmeyin. Kaldı ki 2002 Uludağ BOTE mezunuyum 2006 yılına kadar BOTEciler formatör olamıyorduk ama formatör öğrt.lerin yaptığı tüm işleride yapıyorduk. Hocam BTciler formatörlük ister veya istemez ayrı bir konu ama okullarda bundan sonrada bilgisayar dersi seçilir diye pek heves etmeyin derim.

Hocam doğru bir noktaya değinmişsiniz... ders saati 29 a dahi düşecek olsa ilk gidecek ders bilişim teknolojileridir. Bence Formatörlük uygulamasının tek sıkıntısı çalışma saatleridir. Bt Rehber öğretmeni gibi bi uygulama olur ve çalışma saatleri 9-3 olursa formatörlüğü kabul etmeyecek arkadaş olacağını sanmıyorum...

böteli ya da tefli değil esefliyim :D
bir arkadaşımız biz formatör olarak yetiştirilmedik diyor başka bir arkadaşımız evet yetiştirildik diyor, ben bir şey demiyorum artık bu sözlere karşı. biz böyle içimizde ikilemler yaşarken bakanlık, eğitek ne yapsın? haksız mıyım?

lavinia_7' Alıntı:

togius' Alıntı:
Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümünün içeriğine bakarsanız okul for. öğret. görev ve sorumluluk alanlarını zaten kapsıyor. Okul for. öğretmenliğini de tamircilik olarak düşünmeyin. Kaldı ki 2002 Uludağ BOTE mezunuyum 2006 yılına kadar BOTEciler formatör olamıyorduk ama formatör öğrt.lerin yaptığı tüm işleride yapıyorduk. Hocam BTciler formatörlük ister veya istemez ayrı bir konu ama okullarda bundan sonrada bilgisayar dersi seçilir diye pek heves etmeyin derim.

Bu arada herkesin işaretleyeceğine kesin gözüyle baktığım "Okullara teknik eleman verilmeli" seçeneği ne kadar dikkate alınır bilemiyorum. Ayrıca ben sorumlu müdür yardımcısı ile ilgili iki maddeyi de işaretlemedim.

Eğiticileri mem tamircisi, formatörleri okul tamircisi görmekten vazgeçmedikleri sürece o bt sınıflarını hakkıyla asla kullanamayacaklar, kendi sınıflarımız dışında bakmadığımız bilgisayar kalmıyor. Ben bilgisayarlarıma istediğim bir yazılımı kurup ya Fenci arkadaşım gel sınıfta bi çalıştır bebeleri diyemedikten sonra,gelir mi bilmem ama, Eğitim Teknoloğu deseler nolur demeseler nolur. bu kadar tartışılan, konuşulan bir branşa sahip olduğum için de binlerce kere pişmanım

kodro verilmesi gerektiği üzerinde durdum. tabiki istemeyen arkadaşlar için de zorunlu olmamalıdır

ya bazı arkadaşlar da ne kadar dersin kalkması taraftarı. Bende buna bir anlam veremiyorum. Ya sizin formatörlük dediğiniz işi 180 saat sertifika alan diğer branşçılarda yapıyor. Ben bötede okurken formatörlük diye bir kavram yoktu. Bence burada dersin kalkacağı vs gibi konular yerine ankete dersimizin iyileştirilmesi bizimde formatör adı altında teknisyen yapılmamızın önüne geçmeliyiz. Ben formatörlüğün isteğe bağlı olmasını yada gerekirse kaldırılması gerktiğini belirttim.

Dertleriimizi bir sürü yere maillerle ulaştırmaya çalıştık. Madem böyle bir anket uygulaması yapılmış, sorunları olan tüm meslektaşlarım anketi doldursunlar lütfen. Doldrusunlar ki derdimizi anlatabilelim. Zorunluluk kalksın formatör olan arkadaşların da çalışma saatleri9.00-15.00 ve şubat tatili yaz tatili hakları olsun. Haydi arkadaşlar.

Yönetmideki arkadaşların belli bir süre bu konuyu sabit hale getirmeleri de çok iyi olurdu.

Bade harabul basra. Gidenler gitti , geriye 2008 sınavında 30 kusur alan eski eğiticilerle uzatmalı emeklilik günlerini yaşayanlar kaldı. togius hocam gibi, Sedat hocam gibi, Orhan hocam gibi, Ferruh hocam gibi, Süleyman hocam gibi, daha adını unuttuğum ne kıymetli kişiler bıraktı gitti. Çook geç kalınmış bir karar ki anketten ne çıkacağı da belli değil zaten.

ben sahsen okul formatör öğretmenliğiyle ilgili sorunlarımı ve isteklerimi söyle özetledim.
1-okul formatörlüğünün çalışma saatleri 9:00-16:00 olmasını
2-okul formatörlüğünün okul müdürüne bağlı olmamasını direk ilçe mem bağlı olmasını
3-teknik kadro verilmesini,
4-ders saatini maximum 6 olmasını
5-denetiminin ilçe şube müdürlerince yapılmasını
6-eğiticilerin kaldırılmasını
7-her 20 bilgisayarı olan okula bir formatör kadrosunun verilmesini
8-Ayda bir kere ilçedeki formatörlerin toplanmasını ve sorunların çözümünü konuşmalarını
9-Kurs ve seminer vermek isteyenöğrenci ve öğretmenlere okul formatör öğretmenin kurs açabilmesini
10-Formatör olabilmek için 3 yılını doldurmasını gerektiğini
11-nöbet ,klüp vs işlerin verilmemesini
12-okuldaki öğrencilere ve öğretmenlere rehberlik vermesini

"Bu bilgisayardan daha önce anket doldurulmuş"

sistem sorunlumu yoksa

Geri