Eğitek'e Gönderilecek Çalıştay Bildirisi-Güncel

Kodla Büyü
alideniz2000' Alıntı:
bunlar insanı yoran,
ve uzatılacak şeyler.
şu basit ve anlaşılır:

DERSİMİ İSTİYORUM! BEN ÖĞRETMENİM!
:puhaha: özür dilerim hocam bakanlığa bunumu göndermeyi düşündünüz çok özür dilerim :puhaha:

alideniz2000' Alıntı:
bunlar insanı yoran,
ve uzatılacak şeyler.
şu basit ve anlaşılır:

Hocam hepi topu üç madde
bu uzun değil
yorucu da değil.
Ama sizin
alideniz2000' Alıntı:
cümleniz pankart olarak kullanılabilir.

ist_koord' Alıntı:
özür dilerim hocam bakanlığa bunumu göndermeyi düşündünüz çok özür dilerim
haklı böyle bildiri olmaz.

sayın forum yazarı adamlığımı övdüğünüz için teşekkür ederim.
Ancak ben ne birinin adamıyım ne grup bölücü umut parçalayıcı.
Beni ciddiye almadığınızı söylemişsiniz hay hay üstadım paşa gönlünüz bilir.
Ben henüz mesleğinde tükenmemiş branşdaşlarım tarafından ciddiye alınırsam ne ala, onlar beni ciddiye alıyorki haldır haldır cevap yazıyor bir yandan PM atıyor.

Saygılarımla CEBİT Te Microsoft danışmanına "bize neden teknoloji öğretiyorsunuz, biz kendimiz öğrenemezmiyizki" diye sorma cüretine sahip bir bilgisayar öğretmeni.

ah üstad kibar haliniz buysa o zaman kaba halinizi düşünmek bile bir öğretmen için çok üzücü.

Bence de kimki Microsoft danışmanı , siz CEBİT te miydiniz beyim orada sesinizi duyurdunuzmu buradaki gibi.
Yoksa bu kitle orada galeyana gelmez diye susmayı mı tercih ettiniz halbuki kanuni hakkımızı aramadan eylem yapalım diye çığırtkanlık yapanlarda vardı tek tük allahtan Cemal hocam mahkeme dedi hukuk dedi de biraz edep etti salondakiler yoksa yoksa sizce cemal hocamdamı bakanlığın adamı sayın forum yazarı açılan soruşturmalarına karşın odamı eylem çığırtkanlığı yapmadı diye bakanlık adamı olacak. Merak ettimde çamur atınca hakkaten izi kalırmı sizce Hocam.

"Kimki microsoft danışmanı? yani microsoftta kimmiş"
bilişim dünyasına biraz ilgisi olan birisine bile microsoft kimdir deseniz "yazılım devi", "dünyanın bir numaralı yazılım şirketi" gibi cevaplar alırsınız. merak ettim acaba bilgisayarlarınızda microsofta ait kaç yazılım yüklü?
bırakın bu kibiri.

Lütfen fikirlerinizle destek olunuz. İlk mesaj sürekli güncellenmektedir.

E bu konu iyice saptırılıyor birisi bildiriyi geliştirmek adına birkaç olumlu cümlecik yazabilirmi.

@lperen' Alıntı:
Arkadaşlar fikirlerimizi fazla vakit kaybetmeden Eğitek'e ulaştırmamız yararımıza olacaktır sanıyorum. Göndereceğimiz yazıda önce birkaç cümle ile çalıştayı özetleyeceğiz ve BT Öğretmenleri ile ilgili belirsizliğin giderilmesini talep edeceğiz. Formatörlük konusundan olabildiğince uzak durmaya çalışırsak durumumuz daha net bir şekilde ortaya çıkacaktır.

Gelen yorumlardan hareketle metni buradan güncelleyip Gen. Müd. Yrd. Tunay Bey'e göndereceğiz.

Metin:

9 Ekim 2010'da CeBIT'te Yapılan BilgisayarBilisim.Net Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri Çalıştayı Sonuç Bildirisidir.

Çalıştayın genelinde ve yapılan panelde Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinin tamamı "Öğretmen olarak kalmak istediklerini" dile getirdiler. Derslerin azaltılması ve normlarının düşürülmesi yoluyla da dolaylı olarak Formatör olmaya zorlandıklarını belirten öğretmenler Bilişim Teknolojileri dersleriyle ilgili bir gelişme olmayacaksa branş değişikliği yapılması yönünde fikir bildirdi. Branş değişikliğine izin verilmese bile Böte mezunu Bilişim Teknolojileri öğretmenlerine Meslek Liselerine geçme hakkının verilmesini savunan öğretmenler, zoraki formatörlüğün etik bir tarafının bulunmadığının da üstünde durdular.

BT Formatör öğretmenliği görevlendirmelerinin:
Adının değiştirilerek "BT Rehber Öğretmenliği" yapılması ve bu değişiklikle "teknik servis" olarak görülmelerinin engellenmesi,
Kesinlikle isteğe bağlı olarak yapılması,
Belgesi olan herkese verilmemesi gerekir.

BT Formatör öğretmenlerinin görev tanımlamalarında açıkça:
Tamirat işlerinin bu öğretmenlere yaptırılamayağı,
Görev süresi tekli öğretim yapan okullarda okul giriş ve çıkış saatleri arası, ikili öğretim yapan okullarda ise rehber öğretmenleri ile aynı saatler olması gerektiği bildirilmelidir.

"Böte öğrencilerinin öğretmenlik mesleğini tanımlamaları ve öğretmenlik mesleğinden beklentileri." adlı araştırmanın sonucuna göre aşağıdaki çözüm yolları önerildi:
* Katılımcıların mesleki beklentilerinin oldukça düşük olduğu gözlemlenmiştir. Bulgular sonucunda katılımcıların birçoğunun teknik servis olarak görüldükleri için mesleki aşağılanmışlık yaşayacakları görüşüne sahip oldukları belirlenmiştir.
* Katılımcıların %65,3'ü mesleklerine saygı duyulmasını beklemektedir. Saygı göremeyecekleri endişesi mesleğe karşı olumsuz bir tutum geliştirmelerine ve motivasyonlarının düşmesine neden olmaktadır.
* Okul Yöneticilerinin Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinin sadece üzerine düşen eğitimcilik görevini yerine getirmeleri konusunda teşvik ve kontrol mekanizmaları olması sağlanmalıdır.
* Diğer branş öğretmenlerine de bilişim teknolojileri öğretmenlerinin kendileri kadar kapsamlı bir eğitim sürecinden geçtikleri, teknik servis sorumlusu olmadıkları bilinci kazandırılmalıdır.
* Tüm bu sorunların çözümü MEB kanalı ile bilişim teknolojileri öğretmenlerinin statüsünü değiştirmesinden geçmektedir. Bu yolla alandan mezun olanlar, gerçek işleri olan öğretim teknologluğu yapma imkanı bulacaklardır.

...

branş değişikliği istemiyorum ki bu istek bizleri bt dersinin kaldırılmasına dünden razı pozisyona düşürdüğü kanısındayım. eğer derslerimizi geri istiyorsak derslerin zorunlu olması, tüm sınıflarda 2 şer saat olması, not verilmesi, seçmeliden çıkarılması, teknoloji derslerde kullanılacaksa ki illa ki kullanılacak bunun için ayrı birimlerin oluşturulması gerketiği ve öğretmenlerin eksiklerinin hizmetiçi kurslar ile giderilmesi de önerilerilerinde bulunulması gerekmektedir formatörlükten bahsetmemeliyiz bile.

alideniz2000' Alıntı:
denizlerb' Alıntı:
bilişim dünyasına biraz ilgisi olan birisine bile microsoft kimdir deseniz "yazılım devi", "dünyanın bir numaralı yazılım şirketi" gibi cevaplar alırsınız. merak ettim acaba bilgisayarlarınızda microsofta ait kaç yazılım yüklü?
bırakın bu kibiri.
biraz bilişimle ilgili olanlar,
ama gerçekten ilgili olanlar,
microsoftun, apple'ın taklitçisi olduğunu,
yazılım tekeli,
olduğunu bilir.

nerde durduğunuz, olaya nerden baktığınız sizi belirler.
:puhaha: :puhaha: :puhaha: apple ile microsoftu aynı terazide tartmaya çalışmak gerçekten komik.
mac kullandınızmı hiç? yada mac işletim sistemi gördünüzmü? kullandığınız bilgisayar macintoshmu? Apple kendini geliştiren bir bir şirket ama microsoftla kıyaslanabilecek kulvarda değil. daha çok ipod, iphone, macbook gibi taşınabilir cihazlarını geliştirmekle meşguller.

denizlerb' Alıntı:
alideniz2000' Alıntı:
denizlerb' Alıntı:
bırakın bu kibiri.
yazılım tekeli,
olduğunu bilir.

:puhaha: :puhaha: :puhaha: apple ile microsoftu aynı terazide tartmaya çalışmak gerçekten komik.
mac kullandınızmı hiç? yada mac işletim sistemi gördünüzmü? kullandığınız bilgisayar macintoshmu? Apple kendini geliştiren bir bir şirket ama microsoftla kıyaslanabilecek kulvarda değil. daha çok ipod, iphone, macbook gibi taşınabilir cihazlarını geliştirmekle meşguller.

Sanırım öğretmenlikten ümidi kestiniz ve Apple ile Microsoft şirketlerinin dikkatini çekmeye çalışıyorsunuz. O şirketlerde genel müdür olunca bizi de işe alırsınız artık :wink:

bote67' Alıntı:
denizlerb' Alıntı:
alideniz2000' Alıntı:
denizlerb' Alıntı:
bırakın bu kibiri.
yazılım tekeli,
olduğunu bilir.

Sanırım öğretmenlikten ümidi kestiniz ve Apple ile Microsoft şirketlerinin dikkatini çekmeye çalışıyorsunuz. O şirketlerde genel müdür olunca bizi de işe alırsınız artık :wink:
yeterli birikime sahipsen neden olmasın?
arkadaşın yanlış bildiği bir konuda tartışma yapıyoruz sana ne oluyor. varsa bi yorumun sende katıl tartışmaya. illa biri çıkıp sinir bozmak zorundamı bu forumda.
torpil yapmam ona göre. kendini geliştir, cw bırak, yeterli görürsek alırız seni şirkete.

@lperen' Alıntı:
Metin:
9 Ekim 2010'da CeBIT'te Yapılan BilgisayarBilisim.Net Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri Çalıştayı Sonuç Bildirisidir.
Çalıştayın genelinde ve yapılan panelde Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinin tamamı "Öğretmen olarak kalmak istediklerini" dile getirdiler. Derslerin azaltılması ve normlarının düşürülmesi yoluyla da dolaylı olarak Formatör olmaya zorlandıklarını belirten öğretmenler Bilişim Teknolojileri dersleriyle ilgili bir gelişme olmayacaksa branş değişikliği yapılması yönünde fikir bildirdi. Branş değişikliğine izin verilmese bile Böte mezunu Bilişim Teknolojileri öğretmenlerine Meslek Liselerine geçme hakkının verilmesini savunan öğretmenler, zoraki formatörlüğün etik bir tarafının bulunmadığının da üstünde durdular.
Bilgi ve teknoloji çağında öğrencilerin özellikle 4. sınıftan itibaren bilişim eğitimine ihtiyaç duyduklarına karar verilmiştir. Bu sebeple birçok bilgi birikimine sahip bilişim öğretmenlerinin bu yönde değerlendirilmesi gerektiği belirtilmiştir.

BT Formatör öğretmenliği görevlendirmelerinin:
Adının değiştirilerek "BT Rehber Öğretmenliği" yapılması ve bu değişiklikle "teknik servis" olarak görülmelerinin engellenmesi, bu kapsamda görev tanımlarının Tüm ülkede eşit şekilde uygulanmasının sağlanması
Görevlendirmelerin mümkünse kadrolu olması. Görev almak isteyen bilişim teknolojileri öğretmenlerinin
Kesinlikle isteğe bağlı olarak yapılması, zorunlu bırakılmaması.
Belgesi olan herkese verilmemesi gerekir.

BT Formatör öğretmenlerinin görev tanımlamalarında açıkça:
Tamirat işlerinin bu öğretmenlere yaptırılamayağı,
Görev süresi tekli öğretim yapan okullarda okul giriş ve çıkış saatleri arası (09:00-15:00), ikili öğretim yapan okullarda ise rehber öğretmenler ile aynı saatler olması gerektiği bildirilmelidir.

"Böte öğrencilerinin öğretmenlik mesleğini tanımlamaları ve öğretmenlik mesleğinden beklentileri." adlı araştırmanın sonucuna göre aşağıdaki çözüm yolları önerildi:
* Katılımcıların mesleki beklentilerinin oldukça düşük olduğu gözlemlenmiştir. Bulgular sonucunda katılımcıların birçoğunun teknik servis olarak görüldükleri için mesleki aşağılanmışlık yaşayacakları görüşüne sahip oldukları belirlenmiştir.
* Katılımcıların %65,3'ü mesleklerine saygı duyulmasını beklemektedir. Saygı göremeyecekleri endişesi mesleğe karşı olumsuz bir tutum geliştirmelerine ve motivasyonlarının düşmesine neden olmaktadır.
* Okul Yöneticilerinin Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinin sadece üzerine düşen eğitimcilik görevini yerine getirmeleri konusunda teşvik ve kontrol mekanizmaları olması sağlanmalıdır.
* Diğer branş öğretmenlerine de bilişim teknolojileri öğretmenlerinin kendileri kadar kapsamlı bir eğitim sürecinden geçtikleri, teknik servis sorumlusu olmadıkları bilinci kazandırılmalıdır.
* Tüm bu sorunların çözümü MEB kanalı ile bilişim teknolojileri öğretmenlerinin statüsünü değiştirmesinden geçmektedir. Bu yolla alandan mezun olanlar, gerçek işleri olan öğretim teknologluğu yapma imkanı bulacaklardır.

...

Yukarıda koyu renkle eklenebilecekleri ekledim. Eğer uygun bulunursa bu şekilde değiştirilebilir.

Gelelim Bildirinin faydalarına. Tarihçe dersinden ziyade, Bizlerin öğretmen olduğu vurgusunu iyi yapmalıyız. Nasıl meslek lisesindeki elektrik öğretmeni, okulların elektrik işlerine koşulmuyorsa, Resim öğretmenine duvar boyatılmıyorsa, bizler de bilişim öğretmeni olarak teknik eleman değiliz. Ki Çok daha fazla maharetlerimiz olduğu hepimizin aşikarıdır.

skipper_forum hocam, bir yapılanma mutlaka yapılmalı. 94 yılındaki görevlendirme artık tarih olmalı. İsteyen öğretmen olsun dersini işlesin, isteyen formatör olsun.

Fakat en önemli olan Şu FATİH projesinde madem tüm Türkiyeye yayacaklar bunu, her ilçe MEM'E 2'şer teknik servis elemanı mutlaka alsınlar.
Kaç zamandır Quake marka eski kasanın vinly AC'97 ses kartının sürücüsünü bulmaya uğralıyordum. En sonunda daha önce kurulumu yapan teknik servise gittim. Eleman çıkardı verdi hemen.

İşin kısa ve öz hali budur.

Metin:

9 Ekim 2010'da CeBIT Fuarında Gerçekleştirilen BBNet Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri Çalıştayı Sonuç Bildirgesi.

Çalıştayın genelinde ve yapılan panelde Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinin büyük bir çoğunluğu "Öğretmen olarak kalmak istediklerini" dile getirmişlerdir. Ders sayılarının azaltılması ve normlarının düşürülmesi yoluyla dolaylı olarak Formatör olmaya zorlandıklarını belirten BT Öğretmenleri, Bilişim Teknolojileri derslerinin 4-5-6-7 ve 8. sınıflarda 2'şer saat zorunlu ve notla değerlendirilmesi gerektiğini bu konuda bir gelişme olmayacaksa kendilerine branş değişikliği hakkının verilmesi gerektğini belirtmişlerdir. İlk olarak zorunlu formatörlüğe daha sonra ders sayılarının azaltılması ile formatörlüğe zorlanmaya çalışılan BT Öğretmenleri, okullarda artan BT ekipmanlarının doğal sorumlusu ve bu cihazların doğal tamircisi gibi görülmeye başlanmıştır.BT formatörleri İddia edildiği gibi eğitim fakültesi mezunu eğitim teknoloğu gibi değil teknik lise mezunu teknisyen muamelesi görmektedirler. Şuanki haliyle BT Öğretmenleri formatörlük maskesi ile gizlenmeye çalışılan, çalışma saatleri belli olmayan, diğer öğretmenler ve öğrenciler için değerli olmayan, uygulanması tamamen idarelerin inisiyatifine ve vicdanına bırakılan teknisyenlik görevini değil atama kararnamelerinde yazdığı gibi öğretmenlik mesleğini ifa etmek istediklerini ısrarla ifade etmişlerdir.

Bilgi ve teknoloji çağında öğrencilerin özellikle 4. sınıftan itibaren bilişim eğitimine ihtiyaç duydukları konusunda fikir birliğine varlımıştır. Nasılki Türkçe konuşabilen çocuklarımız için Türkçe dersi gereksizdir, dört işlem matematik bilen çocuklarımız için Matematik dersi gereksizdir, şarkı söyleyebilen çocuklarımız için Müzik dersi gereksizdir, sokakta futbol, basketbol, voleybol oynayan çocuklarımız için Beden Eğitimi Dersi gereksizdir diyemiyorsak yalnızca sohbet ve eğlence amacıyla bilgisayar kullanabilen öğrencilerimiz içinde BT dersi gereksizdir demek sağlıklı bir yaklaşım olmayacaktır.

Sonuç olarak bizler okullarımızdaki diğer branş öğretmeni arkadaşlar gibi eğitim fakültelerinden mezun olduk ve onlarla eşit şartlarda öğretmenliğimizi yapmak ve yaşamak istiyoruz. Okullarda teknik servis memuru muamelesi görmek istemiyoruz. Bizler derslerimizi 4-5-6-7 ve 8. sınıflarda 2 saat, zorunlu ve notu olacak şekilde geri istiyoruz. Formatörlük yapmak ve kimsenin emir eri olmak istemiyoruz. Eğer gerekli ise formatörlüğe çalışma saatleri, statüsü, yetkileri düzenlenerek ayrı bir kadro verilmesini ve idarecilik gibi isteğe bağlı olmasını istiyoruz.

"Böte öğrencilerinin öğretmenlik mesleğini tanımlamaları ve öğretmenlik mesleğinden beklentileri." adlı araştırmanın sonuçları :

Arkadaşlar bende nacizane bu şekilde düzenledim metni. Cümlecik isteyenler içinde yararlı olacaktır.

"Edepli Edebinden Susar, Edepsiz de Ben Susturdum Sanar ..." Hz.Mevlana--(.Kaf-Kef.)

Meb branşlar arası becayiş hakkı versede sınıfçılarla becayiş yapsak. :mrgreen:

deftones' Alıntı:
Meb branşlar arası becayiş hakkı versede sınıfçılarla becayiş yapsak. :mrgreen:

Bugün disiplinsiz bir sınıfın öğretmeniyle konuşuyorduk. Neden BT sınıfına almadığımı soruyordu. Bende bazı teorik bilgileri işlemek zorunda olduğumu söyledim. Öğrenciler laba çıkmak istiyor dedi. Olur dedim, ben zaten bu dersi şu an kendi isteğimle okutuyorum. Bırakırım siz kendiniz laba çıkarıp labta hakim olmaya çalışırsınız. Lab kurallarına uyulmayınca dersin işlenemeyeceğini söyledim.

Sanırım sınıf öğretmeni labda uğraşmaktan korktu öğrencileriyle. Dersim olduğunda, öğrenciler sus pus olup beni bekliyorlardı. :) Sınıf öğretmeni olmak da gerçekten çok zor.

Bilişim teknolojileri derslerinin 2 şer saat olarak 4.,5., 6.,7. ve 8. sınıflarda zorunlu ders olarak devam etmesi, formatör öğretmenlerin çalışma saatlerinin Rehber Öğretmenlerde olduğu gibi 09:00-15:00 olarak belirlenmesi ve görev tanımlarının açık ve net bir şekilde yapılması ve isteğe bağlı olması, formatör bulunan okullarda norm kadronun bu durum gözetilerek hesaplanması, derslerinin ilköğretim ikinci kademesinde notla değerlendirilmesi bakanlığımızın yakalamaya çalıştığı teknoloji gelişimini olumlu yönde etkileyecektir. Üstelik bu sayede de mevcut uygulama ile maaş karşılığı derslerini bile dolduramayan öğretmen arkadaşlarımız da bu sorundan kurtulmuş olacaklardır.

@lperen' Alıntı:

Bilişim teknolojileri derslerinin 2 şer saat olarak 4.,5., 6.,7. ve 8. sınıflarda zorunlu ders olarak devam etmesi, formatör öğretmenlerin çalışma saatlerinin Rehber Öğretmenlerde olduğu gibi 09:00-15:00 olarak belirlenmesi ve görev tanımlarının açık ve net bir şekilde yapılması ve isteğe bağlı olması, formatör bulunan okullarda norm kadronun bu durum gözetilerek hesaplanması, derslerinin ilköğretim ikinci kademesinde notla değerlendirilmesi bakanlığımızın yakalamaya çalıştığı teknoloji gelişimini olumlu yönde etkileyecektir. Üstelik bu sayede de mevcut uygulama ile maaş karşılığı derslerini bile dolduramayan öğretmen arkadaşlarımız da bu sorundan kurtulmuş olacaklardır.

Sayın forum yazarı bildirideki bu fikrinizi okudumda;
aklıma şu soru takıldı
BDE öğrencinin yaparak yaşayarak öğrenmesi adına okuldaki derslerin tümleşiğidir, bunun için öğrencinin birebir uygulama yapması koşulu esastır.
Bakanlığın amacı BTS lerde BDE uygulaması yapabilmekti.
bakanlığın saptırılan fikri "öğrenci iyi bilgisayar biliyor" değildi "öğrenciler öğretmenlerden iyi bilgisayar biliyor bu sebeple kurumlardaki öğretmenlerin bilgisayar ile ilgili eğitimlere ve derslerinde Bilgisayarı nasıl kullanacakları hakkında çalışmalara" ihtiyacı olduğuydu.

Şimdi 4-8 e kadar 2 saat ders demek tek şubeli bir okulda 10 saat, (a-b-c) 3 şubeli bir okulda 30 saat BTS nin bilgisayar dersi ile işgali(işgal dememe kızmayınız dersimiz elbette önemli ancak o sınıfın kuruluş amacı ile ilgili ifadem) demek.
Soru: Bakanlığın amacına göre olaki diğer öğretmenlerin başına taş düşerde BTS yi kendi dersleri için kullanmak isterlerse ne zaman girmeleri uygun olacak, 30 saat dersiniz varken ve "bir öğretmen hocam ben bir saatimi bilgisayar destekli işlemek istiyorum" dediğinde tabiki ben bilgisayar dersimi sınıfta karatahta ile işlerim demeyi kabul edecekmisiniz.
Türkiyede yok değil müzikten-din kültürüne, fen bilgisinden-biyolojiye benim tanıdığım bir sürü öğretmen var dersini BTS de işleyen onlardan 3 tanesi sizin okulunuzda olursa 30 saat dersinizin 6-8-10 saatini BTS yerine sınıfta işlemeyi kabul edecekmisiniz.
Başka bir Soru:Okulunuzdaki 3 öğretmen hariç diğerleri teknolojiden uzakken BTS yi öcü, düzen bozucu görürken siz ben 30 saat dersimi anlatırım kalanına karışmam diyerek rahat edecekmisiniz?

Peki hocam dersi btsde işlemek yerine bir projeksiyonla sınıfta işlemek arasında bir fark var mı? Dersi bts de işleyipte sanki öğrencilere etkileşimli uygulamalar mı yaptırılıyor? Türkiye'de yok değil vardır elbette ama ne kadar vardır.
Bu o kadarcık için mi bt dersleri diğer derslere feda ediliyor. Buna inanmıyorum.
Alın işte fatih projesi. Madem her sınıf akıllı sınıfa dönüşüyor teknoloji kullanmak isteyen öğretmenlere de artık sınıfı yetecek hale geliyor, bts ye gelipte kaç öğretmen ders yapacak bundan sonra ??

Birşeyler yapıyorlar ama tepeden inme yapıyorlar, hesabını kitabı yaptık sanılıyor sonra her zamanki gibi ellerinde patlıyor... Olan da her zaman tabana öğretmen ve öğrenciye oluyor.

Ben her şekilde vicdanen rahatım, elimden okulum öğrencim için ne gelirse yaparım , ama kısa bilgilendirme seminerlerinin tarihini belirlerim gelen gelir gelmeyen beni ilgilendirmez, şunu bunu öğreteyim anlatayım diye öğretmenlerin peşinde koşturamam. Birşey öğrenmek isteyen varsa eğer o öğreneceği kişinin peşinden koşsun, birşeyler öğreteceğim diye öğretmen peşinden koşacak halimiz yok...

Bu bakanlıktakilerin tüm yöneticilerin içi rahatsa benim hayli hayli rahattır

the_korsan' Alıntı:
Peki hocam dersi btsde işlemek yerine bir projeksiyonla sınıfta işlemek arasında bir fark var mı? Dersi bts de işleyipte sanki öğrencilere etkileşimli uygulamalar mı yaptırılıyor? Türkiye'de yok değil vardır elbette ama ne kadar vardır.
Bu o kadarcık için mi bt dersleri diğer derslere feda ediliyor. Buna inanmıyorum.
Alın işte fatih projesi. Madem her sınıf akıllı sınıfa dönüşüyor teknoloji kullanmak isteyen öğretmenlere de artık sınıfı yetecek hale geliyor, bts ye gelipte kaç öğretmen ders yapacak bundan sonra ??

Birşeyler yapıyorlar ama tepeden inme yapıyorlar, hesabını kitabı yaptık sanılıyor sonra her zamanki gibi ellerinde patlıyor... Olan da her zaman tabana öğretmen ve öğrenciye oluyor.

Ben her şekilde vicdanen rahatım, elimden okulum öğrencim için ne gelirse yaparım , ama kısa bilgilendirme seminerlerinin tarihini belirlerim gelen gelir gelmeyen beni ilgilendirmez, şunu bunu öğreteyim anlatayım diye öğretmenlerin peşinde koşturamam. Birşey öğrenmek isteyen varsa eğer o öğreneceği kişinin peşinden koşsun, birşeyler öğreteceğim diye öğretmen peşinden koşacak halimiz yok...

Bu bakanlıktakilerin tüm yöneticilerin içi rahatsa benim hayli hayli rahattır

Üstadım http://www.mebvitamin.com/ sitesini bilirsiniz değilmi, http://www.egitim.gov.tr/ sitesinide biliyorsunuzdur bakanlığın öğretmenlere YETERLİ OLMASADA,GEÇTE OLSA materyal hazırladığı kısmında hemfikirmiyiz bunu bir bilelim diye sordum.
Bİr Öğrencinin sınıfta oturması projeksiyondan seyretmesi ile bilgisayar başında bu sitelerden tüm dersleri öğrenmesi bidrid diyorsanız BTSlere zaten ihtiyaç kalmıyor bilgisayar dersinide teorik anlatan bir sürü arkadşaımız var zaten değilmi.
"Ben her şekilde vicdanen rahatım, elimden okulum öğrencim için ne gelirse yaparım , ama kısa bilgilendirme seminerlerinin tarihini belirlerim gelen gelir gelmeyen beni ilgilendirmez, şunu bunu öğreteyim anlatayım diye öğretmenlerin peşinde koşturamam. Birşey öğrenmek isteyen varsa eğer o öğreneceği kişinin peşinden koşsun, birşeyler öğreteceğim diye öğretmen peşinden koşacak halimiz yok..." demişsiniz. Çok güzel eğer matematik öğretmeni olsaydınız öğrencilerinizede öğrenmek isteyen öğrenirdimi diyeceksiniz. Eğer cevabınız hayır ise aradaki tek farkın yaş olduğunu biliyorsunuz değilmi.
MAtematik öğretmenlerinin (benim nuran öğretmenimin) tek derdi öğrencilerine (bana) matematik öğretmek.(gerekirse beni disipline vererek :) )
Bizim (BÖTE mezunlarının) tek derdi ise o okulda BDE uygulamasının yapılması olmalı diğerleri öğrenci elimden geleni yaparım bunlar öğretmen kendisi peşimden koşsun garip bir mantık şimdi ben sizin BDE anlattığınız bir sınıfta olsam öğrencinizmi olurum yoksa sıradan bir öğretmen mi. Eğer o derste değilsinki beni bağlamaz derseniz bulunduğunuz okulda dersine girmediğiniz (1-2-3 sınıflar) öğrencilerde sizi bağlamıyormu.

Sanırım sizlerle önce; bakanlığa rağmen, idarelere rağmen, kendini geliştirmekten aciz öğretmenlere rağmen, BÖTE mezunlarının okulda neden bulunduğu konusunda anlaşmalıyız.

a) Öğrencilere windows, word, excel ıvır zıvır anlatmak için..
b) okulda BDE ile ilgili öğretmenlere yardımcı olmak gerekirse eğitmek, öğrencilere temel becerileri ve güvenli bilgisayar kullanma alışkanlığını kazandırmak için.

Sizce hangisi üstadım buradan başlıyalım.

karesiweb' Alıntı:
Bilişim teknolojileri öğretmeni olarak biz geleceğin bilgisayar programcılarını yetiştirmek istiyoruz o sebeple dersimiz zorunlu haftada iki saat olsun. bilgisayar programcısı yetiştirecek bunları çocuklara temel olarak öğretecek belki görsel visual basicde bir öğretmen kılavuz kitap olsun. BDE(Bilgisayar destekli eğitim) bilişim teknolojileri öğretmenlerini kusura bakmayın hiç de alakadar etmiyor. Ben kendi dersimin öğretmeniyim. Bde uygulanacaksa Egitek diğer öğretmenlere kurs düzenlesin kendi sınıflarında projektörle yapsınlar. Takıldıkları yerler olduğunda okuldaysam elime dilime yapışmaz tabiiki yardımcı olmak isteriz.Ben Personel Genel Müdürlüğü(PGM)'nün elemanı olarak kendi dersimin öğretmeni olmak istiyorum.
Bakanlığın yakalamaya çalıştığı teknolojik hava yerine Dünya Geleceğin Yazılımcılarını Türkiye Yetiştiriyor Projesi kapsamında bu sıralananlar yapılmalı.
Müfredat da bilgisayar programcısı yetiştirmeye dönük olmalı. Hindistan'ın kaptığı pasta bizim olmalı.
Bilgisayar programı yapmak o kadar da zor bişey değil.
4 temel işlem var
1- Kaydetme(Sil- Ekle -Düzelt)
2-Sınama
3-Hesaplama
4-İletme
bunları çocuklara temel olarak öğretecek belki görsel visual basicde bir kılavuz kitaba ihtiyaç var.
daha sonra bakanlık da belki ikna olur bu aşağıdakilere:
Muhammed Göktepe - BT Formatör Öğretmeni

Sayın forum yazarı siz BÖTE mezunu değilsiniz değilmi.
Benim merak ettiğim bunu destekleyen kaç tane BÖTE mezunu var.

Not: Hocam diyelimki ben ileride sosyolog olucam zihinsel yeteneklerim buna müsait yada daha sözel bir alana sizin dersiniz zorunlu olursa bu derse girmeme şansım olacakmı yoksa kafanızdaki ütopyada felsefecilerde programcılık eğitimi alsın varmı(ben bu alandaki öğrencilere matematik öğretmenin bile sorgulanması taraftarıyım siz işi mesleki formata döktünüz hocam).

b şıkkını seçiyorum ama hala aynı fikirdeyim zaten siz de öyle yazmışsınız. bde ile ilgili yardımcı olmak gerekirse egitmek, ben de onu söylüyorum, gerekirse ediyoruz. Gerektigini anlatıyoruz.
Ben elimden geleni yaparım ögretmene yol göstermeye çalışırım ama ögretmen istemiyorsa isteksizse onun peşinden de koşamam. vitamindir, vitamin ögretmendir, egitim.gov.tr dir, ders destektir falandır fişmandır hepsi bilgilendirildi. Hatta çizgi tagem bile vs vs.

Haa ögretmene zorunlu koşulur kimi uygulamalar o zaman işin rengi degisir. İngilizce ögretmenleri nasıl dyned kullanmayı ögrendiler. Biraz gerçekçi olmak lazım. Mebvitamine 4-8 arası tüm okul ögrencilerimiz üye,boşluklarda kullanıyorlar ama ögretmene ne kadar anlatsakta ögretmen bts ye gelse de projeksiyonu alıp yine oradan gösteriyorsa, istisnalar olabilir, bu işi böyle yapacaksa pekala sınıfında yapabilir. Hep denmiyormu bts ye ögrenciler sıgmıyor bt dersleri verimli olmuyor, bt dersinde bile verimli olamayan bu sınıf bde'de verimli nasıl oluyor.

Siz istediginiz kadar anlatmaya çalışırsanız çalışın karşınızdaki bilgiye aç olacak, heves olacak, ögrenci olsa biraz kızarak biraz gaz vererek biraz severek bişeyler yaptırırsın da ögretmene ne yaptırım yapabilirsin.

Böte mezunlarının okulda neden bulundugu konusunda biz hem fikiriz ama bizden başka kim hemfikir ? var mı ?

the_korsan' Alıntı:
b şıkkını seçiyorum ama hala aynı fikirdeyim zaten siz de öyle yazmışsınız. bde ile ilgili yardımcı olmak gerekirse egitmek, ben de onu söylüyorum, gerekirse ediyoruz. Gerektigini anlatıyoruz.
Ben elimden geleni yaparım ögretmene yol göstermeye çalışırım ama ögretmen istemiyorsa isteksizse onun peşinden de koşamam. vitamindir, vitamin ögretmendir, egitim.gov.tr dir, ders destektir falandır fişmandır hepsi bilgilendirildi. Hatta çizgi tagem bile vs vs.

Haa ögretmene zorunlu koşulur kimi uygulamalar o zaman işin rengi degisir. İngilizce ögretmenleri nasıl dyned kullanmayı ögrendiler. Biraz gerçekçi olmak lazım. Mebvitamine 4-8 arası tüm okul ögrencilerimiz üye,boşluklarda kullanıyorlar ama ögretmene ne kadar anlatsakta ögretmen bts ye gelse de projeksiyonu alıp yine oradan gösteriyorsa, istisnalar olabilir, bu işi böyle yapacaksa pekala sınıfında yapabilir. Hep denmiyormu bts ye ögrenciler sıgmıyor bt dersleri verimli olmuyor, bt dersinde bile verimli olamayan bu sınıf bde'de verimli nasıl oluyor.

Siz istediginiz kadar anlatmaya çalışırsanız çalışın karşınızdaki bilgiye aç olacak, heves olacak, ögrenci olsa biraz kızarak biraz gaz vererek biraz severek bişeyler yaptırırsın da ögretmene ne yaptırım yapabilirsin.

Böte mezunlarının okulda neden bulundugu konusunda biz hem fikiriz ama bizden başka kim hemfikir ? var mı ?

Üstadım önce amacımız konusunda hemfikir olmamıza sevindim.

Sınfların kapasitesi ile ilgili size sonuna kadar katılıyorum.

gelelim ikinci aşamaya :buyrun size bir soru iki saatlik dersin bir saati uygulama olsa o saatte formatör öğretmenimiz sınıfın yarısını alsa onlarla dersi uygulama kısmını yapsa kalan kısmı ile dersin öğretmein sınıfnda işin teorik(bıdı bıdı anlatıyorlarya onu diyorum) kısmını işlese öğrenci yaparak yaşayarak sindirim sitemini öğrense mesela sizce br öğrenciye bumu daha faydalıdır yoksa publisher ve access öğretmekmi?

bu arada sizler sorunlu olarak Formatör Öğretmen olduğnuz için şikayetçisiniz ama diğer öğretmenlerin zorunlu koşulması yönünde fikir beyan etmişsiniz demek öğretmenlere zorunlu birşeyler yaptırılması(ezdirilmeden elbette) kısmındada hemfikiriz. Bense Formatör Öğretmenliktede diğer işlerde de zorunluluğa karşıyım(bunu CEBİTte de belirttim) bu dürtmek gibi birşey ve hayvanlar dürterek hareket eder.Sonuçta şu anda yok ama ileride olunca çocuğumu hayvan olarak gördüğüm bir kitleye emanet etmek istemem, sizde istemessiniz değilmi hocam o yüzden öğretmenlerin kendilerini zorunlu hissetmeleri bilinçlendirilmeleri ile ilgili çalışmalar yapmak olmadı tekrar yapmak olmadı tekrar yapmak daha mantıklı geliyor bana. Neticede hemfikiriz ki BÖTEcilerin okuldaki vazifesi diğer öğretmenleri gerkirse eğitmek , eğitimin tanımını hatırlıyorsnunz değilmi hocam bir birey ilk anda değiştirilmek istenen davranışı değiştirmiyorsa süreç tamamlanmış olmuyordu değilmi.

Geri