Eğitek'e Gönderilecek Çalıştay Bildirisi-Güncel

Kodla Büyü

@lperen

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar fikirlerimizi fazla vakit kaybetmeden Eğitek'e ulaştırmamız yararımıza olacaktır sanıyorum. Göndereceğimiz yazıda önce birkaç cümle ile çalıştayı özetleyeceğiz ve BT Öğretmenleri ile ilgili belirsizliğin giderilmesini talep edeceğiz. Formatörlük konusundan olabildiğince uzak durmaya çalışırsak durumumuz daha net bir şekilde ortaya çıkacaktır.

Gelen yorumlardan hareketle metni buradan güncelleyip Gen. Müd. Yrd. Tunay Bey'e göndereceğiz.

Metin:

9 Ekim 2010'da CeBIT'te Yapılan BilgisayarBilisim.Net Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri Çalıştayı Sonuç Bildirisidir.

Bilişim teknolojileri derslerinin 2 şer saat olarak 4.,5., 6.,7. ve 8. sınıflarda zorunlu ders olarak devam etmesi, formatör öğretmenlerin çalışma saatlerinin Rehber Öğretmenlerde olduğu gibi 09:00-15:00 olarak belirlenmesi ve görev tanımlarının açık ve net bir şekilde yapılması ve isteğe bağlı olması, formatör bulunan okullarda norm kadronun bu durum gözetilerek hesaplanması, derslerinin ilköğretim ikinci kademesinde notla değerlendirilmesi bakanlığımızın yakalamaya çalıştığı teknoloji gelişimini olumlu yönde etkileyecektir. Üstelik bu sayede de mevcut uygulama ile maaş karşılığı derslerini bile dolduramayan öğretmen arkadaşlarımız da bu sorundan kurtulmuş olacaklardır.

Re: Eğitek'e Gönderilecek Çalıştay Bildirisi - Güncel

Hocam inşallah işe yarar ama ben pek işe yarayacagını sanmıyorum,

çünkü tunay bey ne dersler ne bt rehber ogretmenliği v.s gibi bizi direk ilgilendiren konulardan bahsetmedi bile,

ders saatlerinin ne olacağı konusundaki kaygımızı belirtmeliyiz bence.

bizim üniversiteden eğitim teknologu olarak mezun oldugumuzu vurgulayabiliriz.

aakcakaza' Alıntı:

çünkü tunay bey ne dersler ne bt rehber ogretmenliği v.s gibi bizi direk ilgilendiren konulardan bahsetmedi bile,

Adnan Hocam orda mıydın? Keşke tanışabilseydik, özellikle birkaç arkadaşla daha tanışmak isterdim ama olmadı maalesef. Hayırlısı...

İnşallah işe yarar Hocam, biz net bir şekilde sorunumuzu ortaya koyalım da, onlar bir çalışma yapmazlarsa itiraz hakkımız doğsun...

Bir defa ilk madde BT(ve BİT) derslerinin sonunun ne olacağı ve BT öğretmenlerine branş değişikliği hakkı verilmesi konularında olmalı, en azından formatörlüğü kesinlikle düşünmeyen ve haklı olan öğretmenlerimize bir çıkış yolu gösterilmeli...

aakcakaza' Alıntı:

hocam işe yarasın yaramasın biz yapmamız gerekeni yapalım da, duruma göre bakarız.

bu metinde bi şekilde okullardaki teknik sorunlara yer verilmeli
okullarda bu konuda gerçekten sorunlar oalbildiği ama bunun çözümünün bilişim teknolojileri öğretmeni olmadığı
bu soruna bi şekilde bt öğretmeni dışında bi çözüm üretilmesi gerektiği belirtilmeli

ben sorunların kaynağının bu teknik problemler olduğunu düşünüyorum.

Metne eklenecek cümleerin temelinde derslerimizin geri verilmesi ve not verme hakkımızın olması derslerin içeriğinin daha geniş kapsama yayılası olabilir

@lperen' Alıntı:
aakcakaza' Alıntı:

Adnan Hocam orda mıydın? Keşke tanışabilseydik, özellikle birkaç arkadaşla daha tanışmak isterdim ama olmadı maalesef. Hayırlısı...

İnşallah işe yarar Hocam, biz net bir şekilde sorunumuzu ortaya koyalım da, onlar bir çalışma yapmazlarsa itiraz hakkımız doğsun...

Bir defa ilk madde BT(ve BİT) derslerinin sonunun ne olacağı ve BT öğretmenlerine branş değişikliği hakkı verilmesi konularında olmalı, en azından formatörlüğü kesinlikle düşünmeyen ve haklı olan öğretmenlerimize bir çıkış yolu gösterilmeli...

Oradaydım hocam keske tanısabilseydik gerçekten,

bir çok arkadaslar tanısma fırsatı oldu aslında,

hayırlısı dediğin gibi, bir başka çalıştay da muhakkak ama:)

evet bir metin hazırlaylım dediğiniz gibi bakalım.

Derslerimiz zorunlu, 2 saat ve notu olan bir ders olması ve formatörlüğün isteğe bağlı olması şeklinde olabilir.

1-Öncelikle öğrencilerin ortak bir BT testinden geçip, seviyelerinin belirlenmesi çalışmasının yapılması ile Türkiye genelinin durumunun öğrenilmesi gerekmektedir.
2- Bu sonuca göre Dersin gerekli olup olmadığı belirlenmeli ve Seviyesi yeterli olan öğrenci gruplarının BT eğitimi üst seviyeye çıkarılmalıdır.
3- BT eğitiminin Teknoloji çağında bir çok açıdan önemli olduğu vurgulanmalı. BT eğitimi iyi olan öğrencilerin diğer derslerdeki başarısının artacağı belirtilmelidir.
4- BT öğretmenlerinin teknik servis elemanı olmadığı, hir ilçe Milli eğitim Müdürlüğüne 2'şer teknik eleman kadrosu alınması ve sadece okullardaki garantisi bitmiş bilgisayarlardan sorumlu tutulmaları sağlanmalıdır.
5- BT öğretmenlerinin 2002 yılından buyana öğrencilerin BT eğitimini orta seviyeye çıkarmayı başardıklarını, bundan sonraki aşamanın hem öğretmenlere eğitim yazılımları hakkında rehberlik, hem de öğrencilerin yeni teknolojiler konusunda adaptasyonunu arttırma çalışmalarını yürütmeleri gerektiğinin dikkate alınmasını
6- Bilişim Teknolojileri Dersinin kapsamının genişletilerek, bilinçli ve BTyi etkili kullanan nesiller yetiştirmek amacıyla önemli olduğunu belirtmeliyiz. Özellikle PARDUS'a geçiş aşamasında BT dersinin mutlaka müfredatta 4-8 arasında zorunlu olması gerektiğini vurgulamalıyız.

Daha öncede söyledim arkadaşlar, çok şey istemek hiçbir şey istememektir, bundan dolayı az, öz ve onlar için gerçekleştirilebilir olmalı istekler. Anlaşılan şudur ki derslerin zorunlu olması bir yana tamamen kaldırılması düşünülüyor. Adı rehber öğretmen olmasada, formatörlük eğitim teknolokluğu olarak verilmeye çalışılan bir ünvan artık. Özellikle çalışma saatleri(9-15) ve ek ders, yaz tatilllerinin durumu gibi konularda istekler olmalı. Anlaşılan o ki bir genelge var ortada ve büyük ihtimalle sona varılmış. En azından bu tarz isteklerle bu genelgeye küçük ama bizim için önemli değişiklikler koydurmaya çalışmalıyız.

aakcakaza' Alıntı:

Eğitek = Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü olması gerekiyor. Niye diğer Genel Müdürlüklere kendi alanlarıyla ile ilgili isteklerimizi iletmiyoruz.

arkadaşlar bir an önce şu metni oluşturalım bende sendikaya gönderecem bende yazılı metin bekliyorlar işlemlere başlamak için

Arkadaşlar MEB veya EĞİTEK'e göndereceğiniz bir mektubun bence hiçbir yararı olmaz. İsterseniz bunu yüz yüze konuşmayı deneyelim. Doğrusu budur.

Niyazi SARAL' Alıntı:
Arkadaşlar MEB veya EĞİTEK'e göndereceğiniz bir mektubun bence hiçbir yararı olmaz. İsterseniz bunu yüz yüze konuşmayı deneyelim. Doğrusu budur.
evet daha mantıklı yetkili kişilerin eline geçmez yüz yüze konuşalım

vikvik' Alıntı:
Niyazi SARAL' Alıntı:
evet daha mantıklı yetkili kişilerin eline geçmez yüz yüze konuşalım

Mesktup/e-posta göndermek yüzyüze konuşmaya engel değil ki. Hem e-posta göndeririz hem de temsilci seçer yüzyüze görüşme için çaba sarfederiz...

Bence bunlar boş işler.Çünkü yine İmam bildiğini okuyor.Bizim yazdıklarımız ancak kullağını tırmalıyor.

Mebde yönetici durumundaki zatı muhteremler anlamak istemedikçe birşey değişmeyecek.Devamlı kötüleşen durum da anlamadıklarını gösteriyor..
Benim bu metinde şöyle haykırasım geliyor..
Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri Eğitim Fakültesi ya da Teknik Eğitim Fakültesi mezunlarıdır. Ve M.E.B'na atanma ünvanımız "Öğretmen" dir. Bizler öğretmenlik yapmak amacıyla yetiştirildik ve kendimizi yetiştirdik. Eğer teknik eleman olmayı isteseydik 2 senelik bilg bölümlerini okuyarak bunu yapabilirdik
Bu nedenle getirilecek çözüm önerisi Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerine öğretmenliklerini yapma imkanı tanımak zorundadır. Çözüm için farklı yollara sapmak yerine, bu noktaya odaklanarak hareket edilirse, herkesin kabul göreceği bir sonuca mutlaka varılacaktır.

Derslerin kaldırılması TTKB kararıdır. Eğitek daha çok formatörlük ile ilgili kaygılara cevap verebilir. Bence yapılacak bir görüşme öncelikle Talim Terbiye ile olabilmeli.

Ayrıca şunu da unutmayalım. Potansiyeli olan bir çok arkadaşım, huzur buldukları mesleğin bu şekilde harcanmasına razı olmadıkları için, MEB'den ayrılmayı düşünüyor. Ki buradaki arkadaşlarımın da bu çaba içersinde olduğunu üzülerek görüyorum. MEB malesef bizler tarafından kan kaybediyor.

MEB Kendisine teknik eleman gözüyle baktığı bu kadroyu eritmeyi göze alıp kalanlar bize yeter diyecektir muhakkak. Fakat kalanların da isteyerek bu mesleği yapabileceğini ben düşünemiyorum.

Niyazi Hocamın dediği gibi genç olan bizler, bir şekilde yolumuzu çizeriz. Fakat geride sorumluluğumuz olan gençler var onlar ne yapacak?

Formatörlüğü açıkçası ben niye yapıyorum söyleyeyim: Sadece çevremdeki arkadaşların ihtiyaçları var diye ve daha öncekilerin bişey yapmadıklarını görüp, bu izlenimi yıkmak için. Var olan teknolojinin en iyi şekilde kullanılmasını sağlamak. Ayrıca çocukların boş zamanlarında laba gelip ihtiyaçlarını gidermelerini sağlamak.

Fakat ben öğretmenim ve öyle de kalmak istiyorum.

Gerçekçi olmak gerekirse artık ilköğretimlerde öğretmen olarak kalamayacağımız açıkca görünüyor maalesef, bir iki seneye kadar ders falan ya kalmaz ya 3-5 saat kalır okullarda, durum böyle iken ve bizi umursamayacakları da ortadayken bu konuştuklarımız ve yazdıklarımızın, çabalarımızın bi işe yarayacağını düşünmüyorum... Eğitek ders saatlerini falan ayarlayan birim değil, onlar için formatörlük ya da adı her neise o görev önemli şu anda... Bildiriye formatörlük çalışma şartlarıyla ilgili sıkıntıları da eklemeniz iyi olur bence, ki başta çalışma saatleri ve görevlendirilecek okul sayısı geliyor...

Niyazi SARAL' Alıntı:
:+1: :alkis:

fatmazehra' Alıntı:
Gerçekçi olmak gerekirse artık ilköğretimlerde öğretmen olarak kalamayacağımız açıkca görünüyor maalesef, bir iki seneye kadar ders falan ya kalmaz ya 3-5 saat kalır okullarda, durum böyle iken ve bizi umursamayacakları da ortadayken bu konuştuklarımız ve yazdıklarımızın, çabalarımızın bi işe yarayacağını düşünmüyorum... Eğitek ders saatlerini falan ayarlayan birim değil, onlar için formatörlük ya da adı her neise o görev önemli şu anda... Bildiriye formatörlük çalışma şartlarıyla ilgili sıkıntıları da eklemeniz iyi olur bence, ki başta çalışma saatleri ve görevlendirilecek okul sayısı geliyor...

Niye bu kadar karamsarsınız ki.. Bi biz elimizden geleni yapalım ondan sonra düşünelim bunları. Daha hiç bişey yapmadık ki..

... Yaşanılan sıkıntıları vurgulamak adına fedakarca çalışan BT Öğretmenlerinin ağzından feryadları aktarılmıştır;

“Okula ilk geldiğinizde herkes sevinir. Ooo okulumuza tamirci geldi diye. İlk zamanlar elimden geldiği kadar idarenin sorunlarına yardımcı olmaya çalıştım. Ama ne gördüm. Teşekkür edeceklerine eksiğimi aradılar. Yaptıklarım değil yapamadıklarım gündeme geldi.”

“Gece gündüz laboratuarımın bilgisayarlarını tamir etmekle uğraşıyorum. Okulun idarenin öğretmenlerin işinden yok ilsis e gir. yok şuna bir bakıver. hocam şu bozuldu ne olacak.”

“İlçede elimin değmediği bilgisayar yoktur. Genellikle kolay işler oluyor ancak bazı işlerin bilgisayarda 10-15 dakikada halledileceğini zannedenler var. örneğin hoca şu bizim web sayfasını akşam yapalım da yayınlayalım gibi sözler....”

“Okulun tamircisiyiz ve tamir ettiklerimiz için teşekkür değil bozulanlar için tafra yeriz.

bilmem kaç senelik bilgisayarlar, mesela bir monitörün rengi artık iyice kaçmış, öğrencinin gözlerini bozacak, söyleyemiyorum idareye, "neden bozuldu bu" tafrasıyla karşılaşacağım.

Programların verdiği hataların sorumlusu biziz.

internetin yavaşlığının sorumlusu biziz.

yeri gelir, ders işlemek yerine yazıcılık yapmak zorunda kalırız.”

“Müdür çağırdı bilgisayarı yavaşlamış kur yeniden dedi... aldım formatladım kurdum odasına yerleştirdim... bu sabah beni gördü teşekkür beliyordum ne dese beğenirsiniz??? yazıcıyı kurmamışsın.............

amele gibi hissediyorum hakkaten kendimi... ”

“4-5 sınıflarda bir kümes dolusu aç civcivin önüne atılmış bir solucan gibi hissediyordum. ciyak ciyakkk örtmenim öğrtmenimmmmmm diye saldırıyolardı nerdeyse:))eee 13 bilgisayara 48 öğrenciyi oturtmaya çalışırsan olacağı o:))”

“Meslektaşlara yardım konusunda durum şu. Elinizi verseniz kolunuzu kurtaramıyorsunuz. Bir iki arkadaşa yardım ediyorsunuz onlar başkalarını getiriyorlar. Bu adamın hiç mi özel işi yok düşünen yok. Tuvalete bile gidemiyorsunuz.”

“çoğu kez okuldan müdürle beraber ayrılıyorum saat 17.00 de. okuldaki her türlü angarya iş beni buluyor hatta öyle ki word de yazılacak yazılar bile sen bilgisayarcısın bu senin işin şeklinde önüme sürebiliyor …

Hadi herşey bir yana ders işlemek mümkün olmuyor.. tam derse başlıyorsun biri çıkıp hocam farem gitmiyo öbürü çıkıyo hocam ekranım gitti öbürü klavyemin enter tuşu çalışmıyo öbürü......... örnekler çoğaltılabilir.”

“Bu tamir işlerini yaparken de dersler aksıyor. Tamir işlerini yapmazsak zaten dersler aksıyor. Bu işleri genellikle mesai saatleri dışında, hafta sonları ve akşamları yapıyoruz.”

@lperen' Alıntı:
Derslerin azaltılması ve normlarının düşürülmesi yoluyla da dolaylı olarak Formatör olmaya zorlandıklarını belirten öğretmenler Bilişim Teknolojileri dersleriyle ilgili bir gelişme olmayacaksa branş değişikliği yapılması yönünde fikir bildirdi.

Branş değişikliği kesinlikle istemiyorum. Ben Bilgisayar ve Bilişime merak duyduğum için bu mesleği seçtim. Tutup da beni Matematik ya da Fen Bilgisi öğretmeni yaparsalar açıkçası zaten soğuduğum mesleğimden istifa etmeyi düşünürüm. Eğer MEB BT öğretmenlerini ilköğretimde gözden çıkarırsa yapılabilecek ve yapılması gereken en mantıklı şey Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerini formasyon tarzı ya da ona benzer bir sertifkasyon ile Meslek Liselerine geçiş yaptırmalıdır.

Kaldı ki branş değişikliği bence günümüz Türkiyesinde konuşulmaması gereken bir konudur. Çünkü MEB'in Bilişim Teknolojileri Öğretmenine ilköğretimde olmasa bile diğer alanlarda mutlaka ihtiyacı olacaktır.

Bu benim şahsi görüşümdür, muhalefet olsun diye yazmadım. Ben teknoloji insanıyım ve bu alandan uzaklaştırılmayı kendime yediremem...

alim' Alıntı:
... Yaşanılan sıkıntıları vurgulamak adına fedakarca çalışan BT Öğretmenlerinin ağzından feryadları aktarılmıştır;

“Okula ilk geldiğinizde herkes sevinir. Ooo okulumuza tamirci geldi diye. İlk zamanlar elimden geldiği kadar idarenin sorunlarına yardımcı olmaya çalıştım. Ama ne gördüm. Teşekkür edeceklerine eksiğimi aradılar. Yaptıklarım değil yapamadıklarım gündeme geldi.”

“Gece gündüz laboratuarımın bilgisayarlarını tamir etmekle uğraşıyorum. Okulun idarenin öğretmenlerin işinden yok ilsis e gir. yok şuna bir bakıver. hocam şu bozuldu ne olacak.”

“İlçede elimin değmediği bilgisayar yoktur. Genellikle kolay işler oluyor ancak bazı işlerin bilgisayarda 10-15 dakikada halledileceğini zannedenler var. örneğin hoca şu bizim web sayfasını akşam yapalım da yayınlayalım gibi sözler....”

“Okulun tamircisiyiz ve tamir ettiklerimiz için teşekkür değil bozulanlar için tafra yeriz.

bilmem kaç senelik bilgisayarlar, mesela bir monitörün rengi artık iyice kaçmış, öğrencinin gözlerini bozacak, söyleyemiyorum idareye, "neden bozuldu bu" tafrasıyla karşılaşacağım.

Programların verdiği hataların sorumlusu biziz.

internetin yavaşlığının sorumlusu biziz.

yeri gelir, ders işlemek yerine yazıcılık yapmak zorunda kalırız.”

“Müdür çağırdı bilgisayarı yavaşlamış kur yeniden dedi... aldım formatladım kurdum odasına yerleştirdim... bu sabah beni gördü teşekkür beliyordum ne dese beğenirsiniz??? yazıcıyı kurmamışsın.............

amele gibi hissediyorum hakkaten kendimi... ”

“4-5 sınıflarda bir kümes dolusu aç civcivin önüne atılmış bir solucan gibi hissediyordum. ciyak ciyakkk örtmenim öğrtmenimmmmmm diye saldırıyolardı nerdeyse:))eee 13 bilgisayara 48 öğrenciyi oturtmaya çalışırsan olacağı o:))”

“Meslektaşlara yardım konusunda durum şu. Elinizi verseniz kolunuzu kurtaramıyorsunuz. Bir iki arkadaşa yardım ediyorsunuz onlar başkalarını getiriyorlar. Bu adamın hiç mi özel işi yok düşünen yok. Tuvalete bile gidemiyorsunuz.”

“çoğu kez okuldan müdürle beraber ayrılıyorum saat 17.00 de. okuldaki her türlü angarya iş beni buluyor hatta öyle ki word de yazılacak yazılar bile sen bilgisayarcısın bu senin işin şeklinde önüme sürebiliyor …

Hadi herşey bir yana ders işlemek mümkün olmuyor.. tam derse başlıyorsun biri çıkıp hocam farem gitmiyo öbürü çıkıyo hocam ekranım gitti öbürü klavyemin enter tuşu çalışmıyo öbürü......... örnekler çoğaltılabilir.”

“Bu tamir işlerini yaparken de dersler aksıyor. Tamir işlerini yapmazsak zaten dersler aksıyor. Bu işleri genellikle mesai saatleri dışında, hafta sonları ve akşamları yapıyoruz.”

Olurmu hocam işte senin benim gibi BÖTE mezunları bu işler için eğitim aldık. Bak şimdi sen bide dersinki ben bilgisayar anlatacam. Aaa hiç olurmu hocam aldığın eğitime ihanet eder gibi zaten bilgisayarı sular seller gibi bilen fırtına misali çocuklara bilgisayar anlatacam diyorsun. İşte böyle dersen bozuşuruz sen bilgisayar anlatmak için eğitim almadın okullarda BDE faaliyetlerini artırmak için eğitim aldın. BDE ne diyemi sordun? Hemen cevaplayayım. Format atmak, projeksiyon takmak(haa projeksiyonu taktıktan sonra merdivenden takla atarak inki çocuklar eğlenerek ders işlesin ve öğrenmeleride kalıcı olsun.), wordde yazı yazmak, öğretmenlere "mebvitamine girin birde grip aşısı olursanız tamamdır bu sene hasta olmazsınız" demek vb.

Şimdi anladınmı hocam BDE yi. Haa eğer hala benim bildiğim BDE böyle değildi bize BÖTE de bunan bahsetmediler diyorsan kesinlikle senin yanlışın vardır. Çünkü "büyüklerimiz görelim neler eyler. Neylerse gözel eyler" mısraları bir BÖTE linin hayat felsefesi olmalı. Bundan sonra bu felsefeden sapmamalısın sakın ha. Bilmem anlatabildimmi.

Formatörlük ile ilgili işlemlerin tek elden yürütlmesi ve il, ilçe'den kimsenin yetkilendirilmemesi gerekir. Tek sorumlu EĞİTEK olmalı.

Çalışma saatleri sabitlenmeli 9 -15.. Çalışma koşulları esnetilmeyecek şekilde yeni bir yazı çıkartılmalı.

BT dersi ya serbest etkinlikler adı altında zorunlu seçilmeli. Ya da 4 5 6 7 8'lerde zorunlu ve notlu hale getirilmeli..

Sınıf mevcutlarıda fazla olan yerlerdeki sıkıntılar çözülemeyeceği için bunda yapacak bişi yok..

Bildirge diye başlayıp geldiğimiz yere bak yahu gülsem mi ağlasammı bilemiyorum.

Şimdilik tetikte olmak lazım iki gün evvel CEBİT e gelmeyen, bugün bildirge geliştiremeyen bu zat-ı şahaneler, yarın biz hakkımızı aramak için birşey yapmıyoruz ki demek yerine EBİTEFO lar bizim hakkımızı savunmadı diye feryat figan edeceklerdir.

Şimdi geyik yapma vaktiniz bitti ise başlığı açan beyefendinin başlattığı bildirgeyi geliştirmek için birşeyler yazarsanız çok mutlu olacağım değerli forum yazarları.

NOT: 1-Önce okumayan arkadaşlarım Sakarya üniversitesinin sunumunuhttp://www.bilgisayarbilisim.net/ce...da-yaptirilamayan-sunum-dosyalari-t51832.html bir incelerlerse umutluyum daha akil düşünebileceğiz.

BBNET 2010 Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri Çalıştayı Sonuç Bildirisi Taslağı
Biz bilişim teknolojileri öğretmenlerinin üç temel talebi bulunmaktadır.
1)Bilişim teknolojileri ders saatleri arttırılsın, 4. ve 5. sınıflarda zorunlu, 6.,7.,8. sınıflarda seçmeli hale getirilsin.
Açıklamla ve alt maddeler.
2)Bilişim teknolojileri formatörlerinin mesai saatleri rehberlik öğretmenleri ile aynı olsun.
3)Tüm Türkiye’de bilişim teknolojileri formatörlüğü görevlendirmeleri zorunlu değil, isteğe bağlı olarak gerçekleştirilsin.

Arkadaşlar ben bu metinden üstünden de devam edebiliriz diye düşünüyorum. Ne dersiniz?

Geri