EBİTEFO sınavında cevap anahtarının yanlış verildiğini düşündüğünüz sorular.

Kodla Büyü
tcoalngsau' Alıntı:
ben dün rüyamda gördüm rahmetli Yunus Emreyi..evlat ne telifi dedi,istedigin gibi çek fotografını..meb yetkililerine duyurulur..

yunus emre ye tabaiki telif hakkı verilemeyecek ama heykeltraşı unutmayalım...

keantr' Alıntı:
Bir teknisyen bilgisayar kasası içinde yer alan bir donanımı yükseltmeden önce aşağıdakiler-den hangisini yapması önerilir?

A) Bütün veriyi yedeklemelidir.
B) Yeterli RAM miktarını belirlemelidir.
C) Sabit diski hatalara karşı taratmalıdır.
D) En güncel BIOS sürümünü edinmelidir.
arkadaşlar ben bir sürü parça upgrade ettim hiç birindede verilerimi yedeklemedim. böyle bi ihtiyaçta hissetmedim. bu soruyu bana açıklarsanız sevinirim. bios güncellemesi yeni donanımlara uyum sağlaması açısından daha faydalı değilmi?

Öncelikle şunu söyleyeyim ben de D şıkkını işaretledim. Ancak, burada sorularda genellikle gözden kaçırdığımız nokta, cevaplar içinde en doğru olanın istendiği çok soru var. Burada öyle. Eğer A şıkkında yedekleme olmasaydı, diğerlerine bakarak kesinlikle D şıkkı doğru olacaktı. Ama yedekleme, en başta yapılması gereken iş, herhangi bir olumsuzluk durumuna karşı tedbir amaçlı. Ha ondan sonra bios güncellemesi yapılabilir tabi.

erdem12' Alıntı:
keantr' Alıntı:
Bir teknisyen bilgisayar kasası içinde yer alan bir donanımı yükseltmeden önce aşağıdakiler-den hangisini yapması önerilir?

arkadaşlar ben bir sürü parça upgrade ettim hiç birindede verilerimi yedeklemedim. böyle bi ihtiyaçta hissetmedim. bu soruyu bana açıklarsanız sevinirim. bios güncellemesi yeni donanımlara uyum sağlaması açısından daha faydalı değilmi?

Evet bu Microsoft'un bilginizi yedekleyin yoksa ben olacaklara karışmam uyarısı gibi birşey. Bunca yıldır bilgisayarcıyım yükseltme yapmak için buna hiç ihtiyaç duymadım. Bilgi yedekleme benim bildiğim yazılımsal yükseltme yapılırken yapılır.
ertanbadem hocam sorun burada çıkıyor öncede belirtmiştim bunu bu sorularda bakış açısına göre cevaplar değişiyor. Doğru haklılar Veri yedeklemesi gerekli ama eski tip bir bilgisayara 130 gb'dan büyük HDD takarsan tanımaz önce BİOS güncellemesi yapmak gerek mesela

Hayır hocam yine önce yedekleme gerek. Eski harddiskinizin başına bir iş gelebilir siz bios güncellerken veya yeni harddiski takmaya çalışırken. Öyle değil mi? Burada gilgameş hocam güzel ifade etmiş aslında."Güvenliği, tedbiri öne alan bir düşünce yapısına sahip olmamız gerekiyor" muşşş...

keantr' Alıntı:
erdem12' Alıntı:
keantr' Alıntı:

Evet bu Microsoft'un bilginizi yedekleyin yoksa ben olacaklara karışmam uyarısı gibi birşey. Bunca yıldır bilgisayarcıyım yükseltme yapmak için buna hiç ihtiyaç duymadım. Bilgi yedekleme benim bildiğim yazılımsal yükseltme yapılırken yapılır.
ertanbadem hocam sorun burada çıkıyor öncede belirtmiştim bunu bu sorularda bakış açısına göre cevaplar değişiyor. Doğru haklılar Veri yedeklemesi gerekli ama eski tip bir bilgisayara 130 gb'dan büyük HDD takarsan tanımaz önce BİOS güncellemesi yapmak gerek mesela
bende iki tane hdd var ekran kartı,ses kartı fax modem, cpu hepsini upgrade eettim, bios da güncellemedim, ayırca ikinci hdd 250 GB veri de yedeklemedim sorunda yaşamadım. 130 GB dan büyük HDD için sadece xp sp2 kurmanız yeterli bios güncellemesine gerek yok. bu arada pc: p3 866 MHz 256Mb ram
İşte bu nedenlerden bana veri yedekelemesi mantıksız geliyor. ayrıca veri kurtarma programları bir sürü. tuhaf tuhaf tuhaf. Bu soruları yazanlar iliginç insanlar ve bilgisayarlara bakışlar hala bazı standartlar çerçevesinde......

Kesinlikle katılmıyorum hocam. Hiç bir veri kurtarma yazılımı %100 veri kurtarabildiğini iddia etmez zaten. Bizler sadece kendi işlerimiz açısından bakıyoruz sanırım bu olaya. Hatırlayalım, bu sınav hangi sertifikasyon esas alınarak yapılmıştı? ComptiA A+. Peki nedir bu ComptiA A+? Dünya çapında geçerliliği olan bir Bilgisayar Teknisyenliği sertifikası... Yani adamlar bu işin teknisyenini yetiştirmeki için bir içerik hazırlamışlar ve buna göre de sınav yapıyorlar. Ve bu büyük oranda veri güvenliğinin yüksek derecede önemli olduğu büyük kuruluşlarda çalışılma ihtimalini de bünyesinde barındırıyor. Biz kendi bilgisayarlarımızla karıştırmayalım. Bir kaç word excel belgesi, bir kaç .net projesi (pek işe yaramayan:)), bir kaç resim, video, müzik.... Adamlar, binlerce dolar, milyonlarca dolar kaybedebilir verilerini kaybettikleri için. Bu yüzden veri güvenliği bireysel olarak bizler için önemsiz olabilir ama, kurumsal anlamda çok önemli. Adam dinlemez bizi yani "E beyfendi biz bilgileri kaybettik sizin diskte, ama merak etmeyin büyük bir kısmını kurtarıcaz kurtarma programlarıyla" sözlerimizi kimse takmaz.
Öff amma uzatmışım ya. Sözün özü, veri güvenliği önemlidir. (Bu arada bir kez daha belirteyim. Ben de yanlış yaptım bu soruyu)

Bir son nokta koyalım artık...
Bir sistemde upgrade edilecek öğeler genelde şunlardır;
1-CPU/RAM
2-Ekran kartı
3-HD yada CD/DVD aygıtları

Eğer CPU yu upgrade edeceksek bios güncellemesi gerekebilir, ama bu; mevcut biosun yeni işlemciyi desteklemediği durumlarda geçerlidir ve yeni biosunda yeni işlemciyi destekleyip desteklemediği kesinkes bilinmelidir.Eğer eski bios desteklemiyor fakat yenisi destekliyorsa bu soruda verildiği gibi teknisyene ÖNERİLMEZ.Yeni işlemciyi kullanabilmek adına yapılması zorunlu bir işlemdir.Bir öneri yoktur kesinlik vardır.HD içinde aynı şey geçerlidir.CD/DVD gibi ATA/ATAPI aygıtları için SATA olanlar da dahil olmak üzere , biosla ilgili bir sorun yaşanmayacaktır.

Eğer ekran kartı upgrade edilecekse bununda bios güncellemesi ile çoğu zaman ilgisi yoktur.Anakartın veriyolunun yeni grafik kartını destekleyip desteklemediğine bakılır.

RAM ve Diğer donanım parçaları içinde BIOS güncellmesi yapmak gerekli bir işlem değildir.

Burda NE OLUR NE OLMAZ diyerek mevcut HD deki veriyi yedeklemek işi yapan kişiye önerilebilir...

Geri