EBİTEFO sınavında cevap anahtarının yanlış verildiğini düşündüğünüz sorular.

Kodla Büyü
erdem12' Alıntı:
keantr' Alıntı:
Bir teknisyen bilgisayar kasası içinde yer alan bir donanımı yükseltmeden önce aşağıdakiler-den hangisini yapması önerilir?

A) Bütün veriyi yedeklemelidir.
B) Yeterli RAM miktarını belirlemelidir.
C) Sabit diski hatalara karşı taratmalıdır.
D) En güncel BIOS sürümünü edinmelidir.
arkadaşlar ben bir sürü parça upgrade ettim hiç birindede verilerimi yedeklemedim. böyle bi ihtiyaçta hissetmedim. bu soruyu bana açıklarsanız sevinirim. bios güncellemesi yeni donanımlara uyum sağlaması açısından daha faydalı değilmi?

Evet bu Microsoft'un bilginizi yedekleyin yoksa ben olacaklara karışmam uyarısı gibi birşey. Bunca yıldır bilgisayarcıyım yükseltme yapmak için buna hiç ihtiyaç duymadım. Bilgi yedekleme benim bildiğim yazılımsal yükseltme yapılırken yapılır.
ertanbadem hocam sorun burada çıkıyor öncede belirtmiştim bunu bu sorularda bakış açısına göre cevaplar değişiyor. Doğru haklılar Veri yedeklemesi gerekli ama eski tip bir bilgisayara 130 gb'dan büyük HDD takarsan tanımaz önce BİOS güncellemesi yapmak gerek mesela
bende iki tane hdd var ekran kartı,ses kartı fax modem, cpu hepsini upgrade eettim, bios da güncellemedim, ayırca ikinci hdd 250 GB veri de yedeklemedim sorunda yaşamadım. 130 GB dan büyük HDD için sadece xp sp2 kurmanız yeterli bios güncellemesine gerek yok. bu arada pc: p3 866 MHz 256Mb ram
İşte bu nedenlerden bana veri yedekelemesi mantıksız geliyor. ayrıca veri kurtarma programları bir sürü. tuhaf tuhaf tuhaf. Bu soruları yazanlar iliginç insanlar ve bilgisayarlara bakışlar hala bazı standartlar çerçevesinde......

Re: yanlıs soru 2

pla_tonik' Alıntı:
Aşağıdakilerden hangisi değerlendirme sürecinin sağladığı yararlardan biri değildir?

A)Varolan durumun tasvir edilmesini sağlar.

B)Öğrencilerin giriş davranışları ile ilgili bilgi sağlar.

C)Öğretim tekniklerinin etkililiği hakkında bilgi sağlar.

D)Hangi amaca ne düzeyde ulaşıldığına ilişkin bilgi sağlar.

Bu sorunun cevabıda A İmiş ya anlamıyorum nasıl olurda değerlendirme süreci öğrenci durumunu tasvir etmez :? bence bu sorunun cevabıda B şıkkı olmalıydı çünkü değerlendirme ögrencinin giriş davranışları ile bilgi vermekten ziyade konunun genel anlamda anlasılıp anlasılmadıgını kavramaya dönüktür.... Lütfen fikirlenizi yazınız....
bu konuda bende katılıyorum. Ben de B işaretledim zaten nasıl olur arada yapılan değerlendirme (süreçte) giriş davranışıyla ilgili nasıl bilgi verirki? Giriş yapılmıştırki zaten iş iştenm geçmiştir.

Sanırım gözden kaçırdığımız nokta (ben kaçırdım) harddiskte işletim sistemi yüklü. Ayrıca soruda ne yapılabilir diye soruyor. Fdisk yaparsak işletim sistemi uçar. Disk management (ben bunu işaretledim ) ile yapamayız. Neden derseniz soruda harddiskin kaç bölümden oluştuğu yazılmadığından tek parça kabul etmemiz gerekir. İki bölüm olmuş olsa disk yönetiminden yapılır. En uygun cevap burada ikinci sabit disk almak gerekir. Tabi bana kalsa bunların hiç birini yapmam. Takarım boot'lu partition magic cd'sini istediğim kadar bölerim. :D

ölçmenin ve katılımın dengeli ve sağlıklı olması için en mantıklı uygun olmayan davranış cevap b dir

benim anlatmaya çalıştığımda bu zaten bu dengeyi sağlayabilmek için; öğrenme güçlüğü çekenlere ve hızlı öğrenenlere aynı teknikleri uygulayamazsınız. mutlaka farklı tekniklerin uygulanması ve bu sayede de tüm öğrencilerin aynı oranda derse katılımı sağlanmadır. ayrıca benim B seçeneğine de bir itirazım yok yöntem olarak B deki durumda uygun olmayan bir davranış.

bu konuda bende katılıyorum. Ben de B işaretledim zaten nasıl olur arada yapılan değerlendirme (süreçte) giriş davranışıyla ilgili nasıl bilgi verirki? Giriş yapılmıştırki zaten iş iştenm geçmiştir.
ara değerlendirme süreci ve etkinlikleri geliştirmeye yönelik bilgi edinme amacıyla yapılır.

Arkadaşlar eğer kasa içinde ANAKART ı yükseltecekse ve bu anakart modeli bir önceki ile aynı marka değilse PC açılmayabilir bu benim başıma geldi çünkü. Anakartı yükselltim ve PC birdaha açılmadı. Bilgileri ancak başka bir arkadaşın bilgisayarında dvd ye yazıp almıştım

Aşağıdaki durumlardan hangisi telif hakkı izni almayı gerektirmez?

A) Bir öğrenci, Hayat Bilgisi Dersinde hazırlaya-cağı sunumda kullanmak için şehir meyda-nında bulunan Yunus Emre heykelinin fotoğrafını çeker ve sunusuna ekler.
B) Bir öğrenci, sadece paylaşacağı bir çokluor-tam sunusunda arka plan müziği olarak en sevdiği şarkıyı İnternetten indirir ve kullanır.
C) Bir öğretmen, hazırladığı Web sitesine, öğ-rencilerinin hazırladığı hikâyeler ve makale-lerin yanı sıra bir başka Web sitelerinden alınmış birkaç sayfalık bir metni de yerleş-tirir.
D) Bir öğretmen, genel seçimlerle ilgili bir açık oturumu teybe alır ve teybi derslerinde yıllarca kullanır.
TELİF HAKKI halka ait bir YUNUŞ EMRE heykelinin fotoğrafı için gerekiyorda başkasına ait bir siteden alınan belgelere gerekmiyor mu? Bence bu sorununda cevabı yanlış olmalı

Yunus Emre heykeli telifmiş. Ben yanlış işaretledim ama telif çığrından çıkmış, sapıtmış bunlar. Biz de yıllarca binanın katlarını saydığı için para isteme espirisine güldük, esas espiri bu.

ben dün rüyamda gördüm rahmetli Yunus Emreyi..evlat ne telifi dedi,istedigin gibi çek fotografını..meb yetkililerine duyurulur..

Ya arkadaşlar kesinlikle bu soruları hazırlıyan arkadaşların içerisinde bence bir bilgisayar öğretmeni yok. Olsa bukadar da sorularda saçamalamazlardı. O yüzden bu sınava fazla kafanızı takıptaa canınızı sıkmayın. Bence....

merkuj' Alıntı:
Arkadaşlar eğer kasa içinde ANAKART ı yükseltecekse ve bu anakart modeli bir önceki ile aynı marka değilse PC açılmayabilir bu benim başıma geldi çünkü. Anakartı yükselltim ve PC birdaha açılmadı. Bilgileri ancak başka bir arkadaşın bilgisayarında dvd ye yazıp almıştım

Hocam haklısınız ama pc hiç açmadı ise sorun bilgileri yedeklemede değil başka birşeydedir. Yok pc açtı sistem açmadı isede üstüne yeniden kurarsın tamam.

Bizim söylemek istediğimiz sorunun net olmadığı ve yorumlara göre farklı cevaplar çıktığı böyle bir sınavda eğer ciddiyet sözkonusu ise bu tür sorular olmamalı. Soruda demiyor anakart farzetki ram taktın veya bir tane CD rom taktın tüm bilgliyi önce yedek mi alacağız?

arkadaşlar win98 açılışı ile ilgili soruda problem var bence command.com olmadan sistemin açılması mümkün değildir. aynı zamanda win.com da gerekli değildir ya...
1-4-5 olacak bence...ama şıklarda da yoktu.
bi de şu donanım yükseltmesi ile ilgili soru da bios güncellemesi yapılası gerekir çünkü eski bir bios yazılımı olan yeni donanımları tanımaz. bilgi yedeklemsi ise sadece disk yada anakart değişecekse gereklidir. bence biraz önce arkadaşşta yazmış ben cd romu dvd rom yapacaksam niye bilgi yedekliyeyim...yada ram takacaksam niye bilgi yedekliyeyim...

birde arkadaşlar netler ne civarda bunuda paylaşalım...
benim 96 çıktı daha iyi olabilirdi ya beni tatmin etmedi...

keantr' Alıntı:
Bir teknisyen bilgisayar kasası içinde yer alan bir donanımı yükseltmeden önce aşağıdakiler-den hangisini yapması önerilir?

A) Bütün veriyi yedeklemelidir.
B) Yeterli RAM miktarını belirlemelidir.
C) Sabit diski hatalara karşı taratmalıdır.
D) En güncel BIOS sürümünü edinmelidir.
arkadaşlar ben bir sürü parça upgrade ettim hiç birindede verilerimi yedeklemedim. böyle bi ihtiyaçta hissetmedim. bu soruyu bana açıklarsanız sevinirim. bios güncellemesi yeni donanımlara uyum sağlaması açısından daha faydalı değilmi?
+1
kesinlikle katılıyorum ne alakası var yav ekrankartını değiştim sabitdiskteki veriye ne ekran kartından yada başka bir parçadan

erdem12' Alıntı:
merkuj' Alıntı:

Hocam haklısınız ama pc hiç açmadı ise sorun bilgileri yedeklemede değil başka birşeydedir. Yok pc açtı sistem açmadı isede üstüne yeniden kurarsın tamam.

Bizim söylemek istediğimiz sorunun net olmadığı ve yorumlara göre farklı cevaplar çıktığı böyle bir sınavda eğer ciddiyet sözkonusu ise bu tür sorular olmamalı. Soruda demiyor anakart farzetki ram taktın veya bir tane CD rom taktın tüm bilgliyi önce yedek mi alacağız?
varsın açamasın XYZ nin teknik servisinde başka bir bilgisayarmı yok sanki senin bilgilerin sabitdiskte durur

Re: yanlıs soru 1

pla_tonik' Alıntı:
Aşağıdakilerden hangisi eşleştirme maddelerinin geliştirilmesinde dikkat edilmesi gerekenler arasında yer almaz?

A)Bir eşleme takımında öncüller ile cevaplar eşit sayıda olmalıdır.

B)Bir eşleme takımını oluşturan maddelerin tümü aynı sayfada bulunmalıdır.

C)Bir eşleştirmeli maddeler grubundaki madde sayısı en az 6,en çok 15 olmalıdır.

D)Bir eşleştirme maddesi grubunda yer alan öncüller listesi ile cevaplar listesinin her biri benzeşik öğelerden oluşmalıdır.

Arkadaşlar bu soruya A denmiş buna göre bir eşleştirmede nasıl olurda öncüller ve cevaplar eşit olmaz mantıgı dogru olur :? mantıksız değilmi? Bence öncüller ve cevaplar listesi benzeşik öğelerden oluşmaz yani cevap D olmalı... Lütfen görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim...

Hocam oncullerle cevapların esıt sayıda olmasına gerek yoktur. Hatta cevap sayısını arttırırsanız soruyu zorlastırmıs olursunuz. Sonucta amac eslestırme yapmaktır. Ogrencıler hem dogru cevapları bulup hem de eslestırmıs olacaklar. Onculler ve cevap lıstesı benzesık ogelerden olusmazsa ogrencı neye gore eslestırme yapsın :?

arkadaşlar win98 açılışı ile ilgili soruda problem var bence command.com olmadan sistemin açılması mümkün değildir

İşte bence en yanlış sorunun cevabı bu. Acaba hangi işletim sistemi Command.com olmadan açılırki. MSdos bir başlamıyor. bu nasıl bir cevap mümkün değil anlamak

Arkadaşlar bunlarla ilgili bir rapor hazırlayıp Egitek'e göndermek gerek. Yanlışlar zaten var. Bir de doğru bildiklerimiz yanlış çıkıyor. Bildiğimizi de şaşırtacak bu sınav :( :?

Arkadaşlar son durum ne? Egitek cevap anahtarını değiştirmemiş. Bununla ilgili bişey yapılamazmı?

ben daha sınav lmadan önce eğitek in bu işin içinden çıkamayacağını sizlere sölemiştim arkadaşlar
eğitek in ilk vurgunu değil bu emin olun sonda olmayacak

arkadaşlar abartmayalım. ÖSYM de bile her yıl 2-3 soru iptal ediliyor
eğitekte iptal edecektir muhakkak.
Eğitek artık kurumsallaştı bence. ama bir gerçeği göz ardı etmemek gerek. Öğretim becerileri sorularını sormayı bilmiyorlar:D

berkay07' Alıntı:
arkadaşlar win98 açılışı ile ilgili soruda problem var bence command.com olmadan sistemin açılması mümkün değildir

İşte bence en yanlış sorunun cevabı bu. Acaba hangi işletim sistemi Command.com olmadan açılırki. MSdos bir başlamıyor. bu nasıl bir cevap mümkün değil anlamak

Yüzlerce kez Windows 98 kurdum. Kurulumu bitirdikten ilk işim Autoexec.bat ve command.com dosyasını silmek olurdu.

Command.com olmadan msdos açılmaz.
Autoexec.bat klavye seçimi başlangıç programı felan ayarlanan gereksiz bir dosyadır.

dias' Alıntı:
erdem12' Alıntı:
merkuj' Alıntı:

varsın açamasın XYZ nin teknik servisinde başka bir bilgisayarmı yok sanki senin bilgilerin sabitdiskte durur

Böyle bir durumda donanım üreticisinin size verdiği kılavuzda mutlaka verileri yedeklemeniz gerktiği yazar arkadaşlar. Yapmayın böyle. Bunu geçelim lütfen.
Zaten yükselttiğiniz donanım yeni. En güncel frimware ile size gelir. Biosla frimware' karıştrıyorsunuz gibi geliyor bana.

birde arkadaşlar her anakartın sürücüleri farklıdır. orada donanım yükseltmesi demiş
ekran kartı diye belirtmemiş
o yüzden genel olarak bakalım olaya.

Tabi biz soruyu yanlış okuduğumuz için BİOS gibi gerekli birşeyi düşünüyoruz. Sorunun kökünde ne önerilir diye soruluyor. Ne yaparsınız diye değil Tabii soruya göre o gereksiz dediğimiz Yedekleyin yoksa karışmam uyarısı olacaktı.Firmvare ile BİOS arasındaki farkı anlatan arkadaş için ise BİOS güncelleme dediğimiz olay zaten anakartın firmvare güncellemesidir. Bilgisayar dilinde farklı anlamlar katılmıştır. Her donanım çıktığında son BİOS sürümü ile gelir. Kabul ediyoruz. Ama 1 yıllık bir anakart için bile bazen 10 tane BİOS geliyor.
Firmvare ise örnekleyecek olursak daha çok DVD lerde şu 5 kere bölge seçdiğinizde 6.sını seçemediğiniz durumlarda Mevcut DVD BİOS'unun tekrar yazılma işidir. Bazende ekran kartının BİOS'unu tekrar yazarsın bir üst modele falan kendi geçer.

Ben bunca yıldır takdığım bir donanımdan dolayı veri kaybı yaşamadım ama güncelemediğim BİOS tan dolayı birçok işlemcinin çalışmadığını gördüm veya başka problemler yaşadım. Tabii bu sorunun cevabını değiştirmiyor. Tabii soruya göre o gereksiz dediğimiz Yedekleyin yoksa karışmam uyarısı olacaktı.

Geri