EBİTEFO sınavında cevap anahtarının yanlış verildiğini düşündüğünüz sorular.

Kodla Büyü
özellikle eğitimde yanlış olduğunu düşündüğüm 4 soru var bunlar kimler tarafından incelenecek bilgisi olan varmı acaba intel kursundaki bilgilerle bile çelişiyor açıkcası geçtim inteli genel ölçme ve değerlendirme ile bile çelişiyor

yanlıs soru 1

Aşağıdakilerden hangisi eşleştirme maddelerinin geliştirilmesinde dikkat edilmesi gerekenler arasında yer almaz?

A)Bir eşleme takımında öncüller ile cevaplar eşit sayıda olmalıdır.

B)Bir eşleme takımını oluşturan maddelerin tümü aynı sayfada bulunmalıdır.

C)Bir eşleştirmeli maddeler grubundaki madde sayısı en az 6,en çok 15 olmalıdır.

D)Bir eşleştirme maddesi grubunda yer alan öncüller listesi ile cevaplar listesinin her biri benzeşik öğelerden oluşmalıdır.

Arkadaşlar bu soruya A denmiş buna göre bir eşleştirmede nasıl olurda öncüller ve cevaplar eşit olmaz mantıgı dogru olur :? mantıksız değilmi? Bence öncüller ve cevaplar listesi benzeşik öğelerden oluşmaz yani cevap D olmalı... Lütfen görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim...

yanlıs soru 2

Aşağıdakilerden hangisi değerlendirme sürecinin sağladığı yararlardan biri değildir?

A)Varolan durumun tasvir edilmesini sağlar.

B)Öğrencilerin giriş davranışları ile ilgili bilgi sağlar.

C)Öğretim tekniklerinin etkililiği hakkında bilgi sağlar.

D)Hangi amaca ne düzeyde ulaşıldığına ilişkin bilgi sağlar.

Bu sorunun cevabıda A İmiş ya anlamıyorum nasıl olurda değerlendirme süreci öğrenci durumunu tasvir etmez :? bence bu sorunun cevabıda B şıkkı olmalıydı çünkü değerlendirme ögrencinin giriş davranışları ile bilgi vermekten ziyade konunun genel anlamda anlasılıp anlasılmadıgını kavramaya dönüktür.... Lütfen fikirlenizi yazınız....

1- Win XP de güvenlik duvarı var demişler. Win XP SP2 de var. Yani XP ile birlikte gelmiyor. Birde doğru cevap olarak verdikleri şıkta da yazılımsal güvenlik duvarı da ağ için olanlar var sadece bir PC için olanları var. Bence bu soruda sakat ama neyse doğrusunu onlar bliyor

2- win 95 den yükseltme meselesinde de adamın bilgisayarı duruma göre win2000 ne kadar yükseltilebilir
Windows 2000 Professional'ın Sistem Gereklilikleri Nelerdir?

Win2K Pro'nun minimum sistem gereklilikleri:
· İşlemci: 133MHz Pentium işlemci (veya dengi)
· Bellek: 64MB RAM, (Win2K Pro 32MB RAM'le de çalışabiliyor ancak Microsoft bu yapılandırmayı önermiyor)
· Sabit Disk: 650MB boş alanla 2GB sabit disk
· Ekran Kartı: VGA veya daha iyi bir video kartıdır.

evet bencede kesinlikle b bu soru yayınlandığı zaman eğitim uzmnı bir arkadaşda aynı şeyi söyledi.değerlendirme var olan durumu açıklar.ama öğrencinin hazır bulunuşluluk ve giriş davranışı konu başlamadan uygulanacak yöntemlerle olur

Arkadaşlar bu soruya A denmiş buna göre bir eşleştirmede nasıl olurda öncüller ve cevaplar eşit olmaz mantıgı dogru olur mantıksız değilmi? Bence öncüller ve cevaplar listesi benzeşik öğelerden oluşmaz yani cevap D olmalı... Lütfen görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim...

aynen senin gibi yaptım ve aynı senin gibi düşünüyorum

Bu sorunun cevabıda A İmiş ya anlamıyorum nasıl olurda değerlendirme süreci öğrenci durumunu tasvir etmez bence bu sorunun cevabıda B şıkkı olmalıydı çünkü değerlendirme ögrencinin giriş davranışları ile bilgi vermekten ziyade konunun genel anlamda anlasılıp anlasılmadıgını kavramaya dönüktür.... Lütfen fikirlenizi yazınız....

bu konudada hem fikiriz. aynı şeyi bende düşünerek öyle yaptım. var bir sıkıntı öğretim becerilerinde.

bilgisayar sorusunda Win95 sistem üzerine yüksletmeyi Winme olarak yaparsın ama win2000 olarak yapamazsın
biraz upragade tarzı düşünelim bu soruyu

berkay07' Alıntı:
bilgisayar sorusunda Win95 sistem üzerine yüksletmeyi Winme olarak yaparsın ama win2000 olarak yapamazsın
biraz upragade tarzı düşünelim bu soruyu

Ya haklısınız ben zaten Sınavda Milenyun yaptım. Ama Soruya bakarsan gerekli donanım yükseltmesinden sonra diyor. Ben sadece bu tür soruların farklı düşüncelerle farklı cevaplar çıkacağını vede hepsininde doğru olduğunu belirtmek için yazdım.

Bu sorunun cevabıda A İmiş ya anlamıyorum nasıl olurda değerlendirme süreci öğrenci durumunu tasvir etmez bence bu sorunun cevabıda B şıkkı olmalıydı çünkü değerlendirme ögrencinin giriş davranışları ile bilgi vermekten ziyade konunun genel anlamda anlasılıp anlasılmadıgını kavramaya dönüktür.... Lütfen fikirlenizi yazınız....
Tasvir etmek: Bir nesnenin, kendine özgü niteliklerini tam ve açık bir biçimde söz veya yazı ile anlatmak.
değerlendirmenin ilk amacı öğrencinin hazırbulunuşluk düzeyini ölçmektir.bu ilk değerlendirmedir, diğer şıklarda da hem ara değerlerndirme hemde son değerlendirme dönütü olarak dikkate alınabilir.
buradaki tasvir etme kelimesi bir kelime oyunu olarak kabul edilebilir ama tasvir etme ya da betimleme nesnel bir durumun resmedilmesidir. soyut bir kavramın sözle açıklanması değil.

Tuhaf bir soru

Aşağıda oranlı ölçek ile ilgili bazı ifadelere yer verilmiştir.Bu ifadelerden hangisi yanlıştır?

A)Oranlı ölçeklerde gerçek bir sıfır noktası bulunur.

B)Metre bu tür ölçek esasına uygun olarak geliştirilmiştir.

C)Termometre oranlı ölçeğe örnek bir ölçme aracıdır.

D)Oranlı ölçeklerde eşit aralıklı ölçekler gibi eşit aralıklarla bölümlenmiştir.

Arkadaşlar bu sorunun cevabıda C demiş yaw termometre oranlı ölçeğe örnek olarak verilir bu yanlış değilki... Ama arşın ve kulaçtan sonra bulunmuş bir alettir metre anlaşılan bizim XYZ teknisyenler bunu oranlı ölçek ölçmek için özel olarak bulmuşlarda haberimiz yok :?

Oranlı Ölçme

Oranlı Ölçme

Oranlı ölçme düzeyi ise en yüksek ölçme düzeyidir. Bu ölçme düzeyinde sayıların sırasının, sayılar arasındaki uzaklığın bir anlamı vardır ve mutlak bir sıfır noktası bulunur. Parasal ölçümler, hız, uzaklık ve ağırlık ile ilgili ölçümler oranlı ölçekle elde edilir. Oransal ölçek düzeyiyle elde edilen verilerle parametrik testler yapılabilir.

Termemotre ise Eşit Aralıklı Ölçme ye örnek malesef bende yanlış yaptımda

Arkadaşlar bu sorunun cevabıda C demiş yaw termometre oranlı ölçeğe örnek olarak verilir bu yanlış değilki... Ama arşın ve kulaçtan sonra bulunmuş bir alettir metre anlaşılan bizim XYZ teknisyenler bunu oranlı ölçek ölçmek için özel olarak bulmuşlarda haberimiz yok
oranlı ölçeklerde 0 değeri yok olarak kabul edilen bir değerdir. metredeki sıfır değeri herhangi iki cisim arasında bir mesafe olmadığı anlamına gelir. ama termometredeki sıfırın anlamı sıcaklık yok demek değildir. sıfır da sıcaklık belirten bir değerdir. suyun donma noktası sıfır dendiğinde suyun donma noktası yoktur anlamı üretilemez.

Re: yanlıs soru 1

pla_tonik' Alıntı:
Aşağıdakilerden hangisi eşleştirme maddelerinin geliştirilmesinde dikkat edilmesi gerekenler arasında yer almaz?

A)Bir eşleme takımında öncüller ile cevaplar eşit sayıda olmalıdır.

B)Bir eşleme takımını oluşturan maddelerin tümü aynı sayfada bulunmalıdır.

C)Bir eşleştirmeli maddeler grubundaki madde sayısı en az 6,en çok 15 olmalıdır.

D)Bir eşleştirme maddesi grubunda yer alan öncüller listesi ile cevaplar listesinin her biri benzeşik öğelerden oluşmalıdır.

Arkadaşlar bu soruya A denmiş buna göre bir eşleştirmede nasıl olurda öncüller ve cevaplar eşit olmaz mantıgı dogru olur :? mantıksız değilmi? Bence öncüller ve cevaplar listesi benzeşik öğelerden oluşmaz yani cevap D olmalı... Lütfen görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim...

Bu tip sorularda zorluk dercsini arttirmak ve daha secici bir soru olmasini saglamak icin oncul ve cevaplar esitsizlik uzerine kurulabilir. Ben de soruyu terar okuyunca hatirladim bunu. Meseala 3 oncul ve 5 cevap vermeniz sorunun guvenirligini arttirir. Ben boyle hatirladim bilgileri daha taze olan varsa paylassin.

tesekkür

gilgameş' Alıntı:
Arkadaşlar bu sorunun cevabıda C demiş yaw termometre oranlı ölçeğe örnek olarak verilir bu yanlış değilki... Ama arşın ve kulaçtan sonra bulunmuş bir alettir metre anlaşılan bizim XYZ teknisyenler bunu oranlı ölçek ölçmek için özel olarak bulmuşlarda haberimiz yok
oranlı ölçeklerde 0 değeri yok olarak kabul edilen bir değerdir. metredeki sıfır değeri herhangi iki cisim arasında bir mesafe olmadığı anlamına gelir. ama termometredeki sıfırın anlamı sıcaklık yok demek değildir. sıfır da sıcaklık belirten bir değerdir. suyun donma noktası sıfır dendiğinde suyun donma noktası yoktur anlamı üretilemez.

Öğrenmiş olduk teşekkürler... Demekki bizim kurdugumuz mantık yanlısmıs... Ama anladıgım kadarırla bu konuya vakifsınız sizin bakış acınız ile yanlıs olan bir soru yokmu acaba merak ettim GILGAMIŞ

sizin bakış acınız ile yanlıs olan bir soru yokmu acaba merak ettim GILGAMIŞ
Aşağıdakilerden hangisi ara (geliştirme amaçlı) değerlendirmenin amaçlarından biri değildir?

A) Öğrencilerin önceki bilgilerini ve hazır bulunuşluklarını değerlendirmek
B) Öğrenci ürünlerinin beklentileri ne ölçüde karşıladığına karar vermek
C) Öğrenci ve öğretmene, teşhise yönelik geribildirim vermek
D) Kavramayı kontrol etmek ve metabilişselliği teşvik etmek
ben bu soruya takıldım. a şıkkında ilk değerlendirmeye yönelik bir açıklama var bu kabul edilebilir bir durum çünkü projenin uygulanış biçimine bağlı olarak herhangi bir aşamada da hazırbulunuşluk düzeyi ölçülebilinir, ancak öğrenci ürünleri içinde kesin olarak ara değerlendirme kriterleri oluşturularak, öğrencinin kendi kendine yada öğretmenin yada arkadaşlarının öğrencinin hazırladığı ürüne geri bildirimde bulunması sağlanmalıdır. burada sanırım doğru seçenek olarak gösterilmesinin nedeni son değerlendirme olarak kabul edilmesi.(bunun nedenide şıktaki cümlenin karar vermek kelimeleri ile bitiyor olması.) bence bu soruda doğru seçenek yok ben en doğru seçenek diye düşünerek A şıkkını işaretlemiştim.

Bir teknisyen bilgisayar kasası içinde yer alan bir donanımı yükseltmeden önce aşağıdakiler-den hangisini yapması önerilir?

A) Bütün veriyi yedeklemelidir.
B) Yeterli RAM miktarını belirlemelidir.
C) Sabit diski hatalara karşı taratmalıdır.
D) En güncel BIOS sürümünü edinmelidir.
arkadaşlar ben bir sürü parça upgrade ettim hiç birindede verilerimi yedeklemedim. böyle bi ihtiyaçta hissetmedim. bu soruyu bana açıklarsanız sevinirim. bios güncellemesi yeni donanımlara uyum sağlaması açısından daha faydalı değilmi?

Aşağıdakilerden hangisi sınıfta belirli etkin-likleri / alıştırmaları yaptırırken izlenmesi uygun olmayan davranışlara bir örnektir?

A) Kızlara ve erkeklere eşit oranda söz vererek uygulamalara dâhil etmek
B) Daha çok gönüllülere söz vermek, gönüllü olmayanları zorlamamak
C) Gruplardan çok bireylere ve bireysel gerek-sinimlere yönelmek
D) Hızlı öğrenenler ve öğrenme güçlüğü çekenlere eşit davranmak
Birde bu soru var. soruyla ilgili bir açıklamanız varsa bilmek isterim. bu sorunun D seçeneğine kesinlikle katılmıyorum. herhangi bir sınıfta etkinlik planlanırken öncelikle dikkat edilmesi gereken bir durumdur bu. öğrenme becerileri farklı öğrencilere mutlaka farklı öğrenme tekniklerinin uygulanması gereklidir. B seçeneğinde terddüt doğuran anlatımlar var ancak D seçeneğine oranla hiç üzerinde durulmayacak bir seçenek olarak düşünüyorum.

XYZ şirketinin bilgi işlem bölümüne yeni alınan Windows XP işletim sistemi yüklü bir bilgisa-yarda 200 GB kapasiteli bir sabit disk bulun-maktadır. Bilgi işlem bölümünün dosya arşiv-lemesi için bu bilgisayarda beş bölüme ihtiyacı vardır. Bu işlemi gerçekleştirmek için ne yapılabilir?

A) FDISK aracılığıyla istenen beş bölüm oluş-turulur.
B) Disk Management aracılığıyla istenen beş bölüm oluşturulur.
C) “Convert” komutu ile istenen beş bölüm oluşturulur.
D) Bu işlemi gerçekleştirmek için ikinci bir sabit disk alınması gerekir.
bu sorunun cevabı nasıl D olur. Kafayı yiyecem. bu işi yapmayacaksak biz niye partition programları vs. kullanıyoz.

Bir teknisyen bilgisayar kasası içinde yer alan bir donanımı yükseltmeden önce aşağıdakiler-den hangisini yapması önerilir?

arkadaşlar ben bir sürü parça upgrade ettim hiç birindede verilerimi yedeklemedim. böyle bi ihtiyaçta hissetmedim. bu soruyu bana açıklarsanız sevinirim. bios güncellemesi yeni donanımlara uyum sağlaması açısından daha faydalı değilmi?

hocam size aynen katılıyorum. bios sürümüne bile gerek kalmadan doğrudan upgrade edilebilir. herhangi bir şeye gerek yok aslında ama demekki tedbire öncelik veren bir düşünce yapısına sahip olmamız gerekiyormuş

XYZ şirketinin bilgi işlem bölümüne yeni alınan Windows XP işletim sistemi yüklü bir bilgisa-yarda 200 GB kapasiteli bir sabit disk bulun-maktadır. Bilgi işlem bölümünün dosya arşiv-lemesi için bu bilgisayarda beş bölüme ihtiyacı vardır. Bu işlemi gerçekleştirmek için ne yapılabilir?

bu sorunun cevabı nasıl D olur. Kafayı yiyecem. bu işi yapmayacaksak biz niye partition programları vs. kullanıyoz.

söyleyecek söz bırakmamışsınız daha ne denir ki?

keantr' Alıntı:

Donanım yükseltmesi derken yeni bir harddisk ile değiştirmeyi de kastetmiş olabilir.Ya da olası bir parça değişiminin doğuracağı arıza nedeni ile sistemin çökeceğini...Bu açıdan bakarsak mantıklı geliyor.Çünkü şirketler için en değerli şey pc den çok içindeki veridir.

keantr' Alıntı:

Evet bu Microsoft'un bilginizi yedekleyin yoksa ben olacaklara karışmam uyarısı gibi birşey. Bunca yıldır bilgisayarcıyım yükseltme yapmak için buna hiç ihtiyaç duymadım. Bilgi yedekleme benim bildiğim yazılımsal yükseltme yapılırken yapılır.
ertanbadem hocam sorun burada çıkıyor öncede belirtmiştim bunu bu sorularda bakış açısına göre cevaplar değişiyor. Doğru haklılar Veri yedeklemesi gerekli ama eski tip bir bilgisayara 130 gb'dan büyük HDD takarsan tanımaz önce BİOS güncellemesi yapmak gerek mesela

1- Win XP de güvenlik duvarı var demişler. Win XP SP2 de var. Yani XP ile birlikte gelmiyor. Birde doğru cevap olarak verdikleri şıkta da yazılımsal güvenlik duvarı da ağ için olanlar var sadece bir PC için olanları var. Bence bu soruda sakat ama neyse doğrusunu onlar bliyor

2- win 95 den yükseltme meselesinde de adamın bilgisayarı duruma göre win2000 ne kadar yükseltilebilir

erdem 12 nin bu dedikleri ne bende katılıyorum inşallah iptal ederler ne bilim yani hem win me ye yükseltiliyor benim bildiğim hem win 2000 e

gilgameş' Alıntı:
Aşağıdakilerden hangisi sınıfta belirli etkin-likleri / alıştırmaları yaptırırken izlenmesi uygun olmayan davranışlara bir örnektir?

A) Kızlara ve erkeklere eşit oranda söz vererek uygulamalara dâhil etmek
B) Daha çok gönüllülere söz vermek, gönüllü olmayanları zorlamamak
C) Gruplardan çok bireylere ve bireysel gerek-sinimlere yönelmek
D) Hızlı öğrenenler ve öğrenme güçlüğü çekenlere eşit davranmak
Birde bu soru var. soruyla ilgili bir açıklamanız varsa bilmek isterim. bu sorunun D seçeneğine kesinlikle katılmıyorum. herhangi bir sınıfta etkinlik planlanırken öncelikle dikkat edilmesi gereken bir durumdur bu. öğrenme becerileri farklı öğrencilere mutlaka farklı öğrenme tekniklerinin uygulanması gereklidir. B seçeneğinde terddüt doğuran anlatımlar var ancak D seçeneğine oranla hiç üzerinde durulmayacak bir seçenek olarak düşünüyorum.
ölçmenin ve katılımın dengeli ve sağlıklı olması için en mantıklı uygun olmayan davranış cevap b dir

Geri