EBİTEFO BU SORULARLA SEÇİLİYORSA....

Kodla Büyü
tcoalngsau' Alıntı:
ama herkes donanım ve yazılımı (işletim sist.) bilmek zorundaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa..
Mesela ben Apple Macintosh bilgisayarda, Flash ile web tasarımı yapıyorsam, ben hiç bilgisayar bilmiyor oluyorum bu mantığa göre?

Bende sınava girdim ama çalıştım ve çalışmamın farkını gördüm sınavda.Ama hoşumuza gitsin ya da gitmesin gerçektende sorular iyiydi ve seçiciydi.

Hiç bilenle bilmeyen bir olurmu arkadaşlar.Gerçekten Hak eden kazansın.

bikere arkadaşlar öncelikle selamlar.Eğitim içerikli sorular çok karışık ve soru kökleri çok acemice idi.Testlerdeki en temel bilgi olan olumsuz soru köklerinin sonu örneğin değildir ,yanlıştur gibi ifadelerin altı çizilir.Eğitek dekilerin daha bundan haberi bile yok..birde a kitapçığında bir soru 2 kere sorulmuştu dikkat ettinizmi bilmem..Bu kadar acemilik ancak eğitekden beklenir..
Bence bu işleri ösym ye bırakmaları gerekir

forevertogether' Alıntı:
Bazı arkadaşlar bu sınavın seçici olduğunu söylemişler ama ben öyle olduğunu düşünmüyorum.Neyi seçiyolar eğitici formatör öğretmen mi teknik eleman mı?Bunları bilince bir eğitici formatör eminim bilgisayar destekli eğitime daha çok katkıda bulunur :lol:
Şöyle bi bakınca baştan savma bi sınav gibi duruyodu.Bir önceki sınavın daha seçici ve kaliteli olduğunu düşünüyorum,en azından buna nazaran...

sayın hocam eğitici formatörlerin otomatik olarak ilçe yada il koordinatörü olacağını ve bulunduğu ilçedeki biligisayar ile ilgili işleride koordine edeceğini bunun doğal sorumluluğu olduğunu biliyorsunuz değil mi
bu sorularla temel donanım ve ağ anlamında kasacak seviyede olmasada bilgi sorulmuştur.son 40 soruda formasyon bilgisine yönelikti isteğiniz nedir ki WYGOTSKI'nin gelmesi ise kendisi merhum oldu eğer eğitek kısayollardan sorsun istiyorsanız o zaman cevap bile yazmayın olurmu hocam

forevertogether' Alıntı:
ayrıca artık meb de bulunan elemanlar bilişim alanında bayagı ilerleme kaydettiler...hazırlanan materyaller-ders modülleri vs eskisine göre çok harika hazırlanmış durumda...ben bir meslek lisesi öğretmeni olarak yeni gelişmelerden memnunum..
Hocam yapma allah aşkına meb materyalde ileri durumda donanımda mı geri kalmış...
Bilgisayarın bile genel mantığı donanımsız yazılım,yazılımsız donanım çalışmaz...Ben donanım sormaları mantığına karşıyım...

tabi ilköğretimde öğretmen olunca bana katılmanız mümkün degil...klavye mouse öğretmenin nesini geliştirecek meb?? meslek lisesinde çalışan birisi çıksın desinki modüller yetersiz konular yetersiz..o modülleri okuyan öğrenen en iyi bilgisayarcıyı cebinden çıkarır..bu kadar iddalıyım arkadaşım..

kazuo' Alıntı:
tcoalngsau' Alıntı:
ama herkes donanım ve yazılımı (işletim sist.) bilmek zorundaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa..
Mesela ben Apple Macintosh bilgisayarda, Flash ile web tasarımı yapıyorsam, ben hiç bilgisayar bilmiyor oluyorum bu mantığa göre?

hocam ya demek istedigimi anlamadınız yada maksat farklı..

siz apple macintosh ile flash veya başka programı en iyi şekilde bilebilirsiniz....bravo..
ama bir bilgisayar öğretmeni olarak bunun yanında donanım ve windows işletim sistemini yeterli seviyede bilmiyorsanız problem var bence..çünkü öğretmen bunu bilmeli diyorum..diğerleri extra bilmesi gerekenlerdir..bilir ya da bilmez kimseyi ilgilendirmez..

umarım bu sefer anladınız??

Tcoalngsau, bilgisayar öğretmenlerinden değil, eğitici formatörlerden bahsediyoruz.

İkincisi siz meslek lisesinde çalıştığınız için, donanım konularını anlattığınız ve bu konuları iyi bildiğiniz için soruların donanımdan olması işinize geliyor. Bunu bu şekilde ifade etseniz saygı duyarım.

Ama siz diyorsunuz ki, ben donanımı nasıl olsa biliyorum, o zaman donanım bilgisayar dünyasının en önemli konusu.

Ben de sizin bu tezinize karşı diyorum ki, eğitici formatörün donanımla ve ağla ilişkisi azdır, yazılımla olan ilişkisi fazladır. Siz donanımda iyi olan birini eğitici yaptığınızda, yapacağı iş yazılım anlatmaktır. Şu an eğiticilerin en yoğun verdiği kurslar yazarlık yazılımı(flash, dreamweaver vs. ve Intel kursları). O zaman donanımda iyi olanı seçip bu kişiye yazılım anlattırmanın amacı nedir? Ben bunu sorguluyorum.

Arkadaşlar bence sorular harika idi. nedenmi derseniz. önceki sınavlarda ezber kabiliyeti iyi kısayolu bile insanlarla yarışıyorduk
Eğitek şimdi kurs verecek kazananlara. kursa alırken kesinlikle donanım bilgisi için uzun zaman harcamayacak
windowsu bilmeyen donanımı bilmeyen adamı alıp ona nasıl veritabanını anlatsınlar
bence bu eleme sistemi çok iyi ve mantıklı

kazuo
Tcoalngsau, bilgisayar öğretmenlerinden değil, eğitici formatörlerden bahsediyoruz.

İkincisi siz meslek lisesinde çalıştığınız için, donanım konularını anlattığınız ve bu konuları iyi bildiğiniz için soruların donanımdan olması işinize geliyor. Bunu bu şekilde ifade etseniz saygı duyarım.

Ama siz diyorsunuz ki, ben donanımı nasıl olsa biliyorum, o zaman donanım bilgisayar dünyasının en önemli konusu.

Ben de sizin bu tezinize karşı diyorum ki, eğitici formatörün donanımla ve ağla ilişkisi azdır, yazılımla olan ilişkisi fazladır. Siz donanımda iyi olan birini eğitici yaptığınızda, yapacağı iş yazılım anlatmaktır. Şu an eğiticilerin en yoğun verdiği kurslar yazarlık yazılımı(flash, dreamweaver vs. ve Intel kursları). O zaman donanımda iyi olanı seçip bu kişiye yazılım anlattırmanın amacı nedir? Ben bunu sorguluyorum.
:+1: :+1: :+1: hocam ağzına sağlık benim anlatmak istediğimde buydu..

peki bu eğitimden sonra bomba gibi formatörler yetişecek diyorsunuz.eskiler ne olacak.içlerinde gerçekten verimli çlışanlar var.onlara sözümüz yok.Bu adaletmi şimdi mouse yi tutamayana belgeyi ver.sonra sınava girenlere de böyle sorular sor.o zaman sınav eski sistem olsaydı. daha sonra -kazanırsam tabi- bize verecekleri eğitimden sonra genel bir problem analizine dayalı sınav yaparlardı.görevlendirilecek insanlarıda alınan puanlara göre eski yeni demeden yaparlardı. o zaman kimse ben eskiyim belgeyi kaptım iş çantada keklik diyemezdi.bu eski arkadaşlar için de iyi olurdu.kendilerini yenilerlerdi.adil bir yarış olurdu...
Hem asp den niye soru yoktu.ilsis ne tabanlı çalışıyor.yoksa ben yanılıyormuyum?

Bazı arkasaşların dediği gibi bu sorular öyle 2 günde çalışılıp yapılabilecek sorular değil en azından donanımla ilgili olanlar belli bir tecrübeyi bu işe ilgiyi kısacası yıldız tornavida ile sıkıfıkı olmayı gerektiriyor.Ama özellikle bir kaç sorunun ne amaçla sorulduğunu veya neyi hedeflediğini anlayamadım.Mesela CRT monitor tamiratında önce kablolar sökülürmüş.Yok sökülmez direk 220 ellenir hatta monitörü sökünce direk yüksek gerilim trafosuna dalınır olmadı prize bir çivi sokularak çarpılınır.Kablolar sökülür cewap şıkkı doğru ise bu durum bu soruyu hazırlayanların ne kadar lakayıt olduğunu gösterir.Ne kablosu kardeşim onun adı güç kablosu birde veri kablosu var.BU ikisi takılı iken hatta bilgisayar çalışıyo iken monitörü sökmek ne demek böyle sorularla işi bilenler değil bilmeyenler seçilir ancak...

teteni' Alıntı:
peki bu eğitimden sonra bomba gibi formatörler yetişecek diyorsunuz.eskiler ne olacak.içlerinde gerçekten verimli çlışanlar var.onlara sözümüz yok.Bu adaletmi şimdi mouse yi tutamayana belgeyi ver.sonra sınava girenlere de böyle sorular sor.o zaman sınav eski sistem olsaydı. daha sonra -kazanırsam tabi- bize verecekleri eğitimden sonra genel bir problem analizine dayalı sınav yaparlardı.görevlendirilecek insanlarıda alınan puanlara göre eski yeni demeden yaparlardı. o zaman kimse ben eskiyim belgeyi kaptım iş çantada keklik diyemezdi.bu eski arkadaşlar için de iyi olurdu.kendilerini yenilerlerdi.adil bir yarış olurdu...
Hem asp den niye soru yoktu.ilsis ne tabanlı çalışıyor.yoksa ben yanılıyormuyum?
:+1: :+1: :+1: :+1: :+1:

kazuo' Alıntı:

hocam bu konu uzar gider sence dogrusu odur bence bu....en iyisi herkes işine baksın..daha fazla polemiğe gerek yok..saygılar..

bu soruların sorulması gereken doğru sorular olduğunu savunan arkadaşlar..
lehim yapmayı öğretmedilerki hangi kablonun hangi teli bilmem ne olacak tarzı sorular soruyorlar?bozulursa yeni kabloyu takarsın olur biter.eskisini bir yanlış tami
r et de soruşturmayı ye.yetkin olmadığı halde devlet malını kurcalayıp bozamazsın.teknik eleman değil formatör seçiyorsun...
mantık aynı.benim görev yaptığım okulda kaloriferi okulun müdürü yakıyor.çünkü kaloriferci kadromuza atama yapılmıyor.allah muhafaza bir patlama felan olsa müdür aynen cukkanın altına.hadi bakalım değiştirin kabloları.yetkiniz var mı?
devlet kurallarla yönetiliyor arkadaşlar.insiyatifle olmaz bu işler. kanun ne diyorsa o.Tamir işi varsa teknik servisi çağıracaksın diyor. kablo alacaksanda ihale açacaksın.yoksa yersin soruşturmayı...
bios a müdahale et .bakalım ne olacak .makina garanti dışı...

bencede sorular gereksizdi.Örneğin eğitici olarak hizmet verdiğimiz hangi alanda win 95 bulup me veya 2000 e yükselteceğiz.Soruları hazırlayan muhteşem ekip cevaplasada öğrensek

Bir daha böyle bir sınav olursa Egitek e öneride bulunalım herkese bildiği (uzmanı olduğu) konulardan sorsun :D

Yani herbiri 100 sorudan oluşan Aşağıdaki konulardan 2900 soru sorsun.

Linux
MacOSx
Windows XP
Windows Vista
DOS
Windows 98
Windows 2000 Server
Windows Server 2003
MS Office 2003
MS Office 2007
(Hatta Word bilen için ayrı, excel bilen için ayrı vs.)
Dreamweaver
Flash
Fireworks
Autocad
Solidworks
Maya
Photoshop
Frontpage :)
Donanım
C# .Net
VisualBasic .Net
ASP.Net
C++
Java
Delphi.Net
Oracle
MS SQL (2000 - 2005 ayrı ayrı)
MySql

Daha bilmem ne....

Nasıl iyi olmaz mı?

Tabi ki Herkesin daha iyi bildiği, ilgi duyduğu alan farklı.

TC Devletinin yaptığı sınavların tamamı sıralama sınavıdır.

Bu Yaşın insanısınız.Eğer bu kadar girdiğiniz sınavlardan sonra daha bunu anlayamadıysanız size diyebileceğim hiç bir şey yok...

Geri