EBİTEFO BU SORULARLA SEÇİLİYORSA....

Kodla Büyü

forevertogether

Site Gezgini
Bazı arkadaşlar bu sınavın seçici olduğunu söylemişler ama ben öyle olduğunu düşünmüyorum.Neyi seçiyolar eğitici formatör öğretmen mi teknik eleman mı?Bunları bilince bir eğitici formatör eminim bilgisayar destekli eğitime daha çok katkıda bulunur :lol:
Şöyle bi bakınca baştan savma bi sınav gibi duruyodu.Bir önceki sınavın daha seçici ve kaliteli olduğunu düşünüyorum,en azından buna nazaran...

bi önceki sınavdaki konularda sorulan sorular programlaa üzerine sorulmuştu. ben ve tanıdığım bir çok arkadaşım sorularda sorular kısayol vs gibi şeyleri normalde hiç kullanmayız. programı biliyosam benim o işi yapmam bir kaç saniyemi alır. yani sadece ezber sorusuydu bundan öncekiler. bu sınavda ise farklılıklar ön planda idi. yani bilgisayar dan anlayan herkesin yapamayacağı probleme sorunlara dayalı sorulardı. herkes için söylemiyorum ama eğitici formatörlüğü haketmeden senelerce bi şekilde bu işi yapanların tespit edilmesi açısından faydalı olacağını düşünüyorum. sınavda soruna dayalı sorulan sorular bilgisayarlarla sürekli uğraşan insanların büyük çoğunluğuyla karşılaştığı şeylerdi. o nedenle bu sınav bir öncekine göre daha iyiydi.

Bir önceki sınava girmedim...eğitici formatörde değilim...
'''sınavda soruna dayalı sorulan sorular bilgisayarlarla sürekli uğraşan insanların büyük çoğunluğuyla karşılaştığı şeylerdi.'' demesek bile yapabileceği şeylerdi...Bu tür sorular daha iyi bence de...

bencede bu sınav daha iyiydi yalnız o son kırk soruyu saymazsak. Kısayol ezberlemeye göre adam seçmektense bu şekilde seçmeleri daha mantıklı

İl ve İlçe kadrolarına seçileceği için, teknik eleman olarak düşünülmüş olabilir.Memurluk gibi bir şey bence.

cimenwd' Alıntı:
Powerpoint sunuları için f5 basıcısı ve word belgeleri için sayfa ortalayıcı olarak çalışacağız

Her şey size bağlı..
Bakanlık size görevlendirme verirken görev ve sorumluluklarınız açık seçik belirtmiş..
Bunu anlamayan idarecilere anlatmak vede diretmek size kalmış...

Bir önceki sınava girmedim...eğitici formatörde değilim...
'''sınavda soruna dayalı sorulan sorular bilgisayarlarla sürekli uğraşan insanların büyük çoğunluğuyla karşılaştığı şeylerdi.'' demesek bile yapabileceği şeylerdi...Bu tür sorular daha iyi bence de...

hocam bilgisayar tamircilerinin kaçı o kabloların ismini bilir bi sorun bakalım...Evet sorular biraz çalışılınca(2 gün yeter) yapılabilecek sorulardı ama teknik servis seçiyorlarsa..Eğitici formatör seçen bi sınava yakışan sorular mı?Bu müessesenin amacına ve görevlerine ne kadar uygun??????

CadCam67' Alıntı:
Her şey size bağlı..
Bakanlık size görevlendirme verirken görev ve sorumluluklarınız açık seçik belirtmiş..
Hocam iyi güzel de, sonuçta bu iş görevlendirme. İstemiyorsan görevlendirme isteme demezler mi adama?

Aslında ben 2006 daki soruların bazılarını saçma bulmuştum. Power pointteki şu.. işlem hangi menüden yapılır tarzı sorular bence seçici değil. Eğer bir menüde bulamıyorsam yapacağım işi diğer menüde bulurum. Sonuçta ekran karşımda ve 1-2 sn gecikme den başka zararı da yok.
Bence bu sorular daha iyiydi. Sadece Linux için bunları söyleyemeyeceğim.

Sınav soruları güzeldi. Çoğu arkadaş 2006 sınavını baz aldığı için bu sorulara çalışmadı bu
sebeple de mızıkçılık yapıyorlar :) :p

Sınava girmedim yalnız arkadaşların forumda paylaştıkları kadarıyla inceledim sorular eskiye nazaran kaliteli ve teknik iblgi ölçen türden.

örneğin bir ip nin kaç bye olduğu;

5MB dosya 1mbps hat ile ne kadar sürede taşınır...

A, B, C sınıfı ip alt ağ maskeleri sıradan herkes tarafıdan bilinmeyecek hatta eminimki bu terimlerle hayatında ilk defa bu sınavda karşılaşanlar dahi vardır.

bunların yanına örneğin bir B sınıfı ip adresinden kaç tane C sınıfı alp ip oluşturulabilir türünden kaliteli sorularda eklenebilirdi.

Ezber kısayol yokmu yine varmış sınavın eksikleri de onlar tabi ama genel anlamda bence güzel sorularmış. Hazırlayanların ellerine sağlık.

Birde birşeyi merak ediyorum bu eğitici formatörlük için neden bu kadar kasıyoruz onu anlamadım. arkadaşlar Milli eğitimde her önüne gelenin verdiği işleri yapmak için mi?

haklısınız galiba formatör öğretmenler kuzey - güney köprüsünü bilmeli.hdd nin içini açmamak gerekli bozuluyor ama yinede katmanlar slindirler felan bilinmeli.bilemezlerse formatör olmamalı.aferin!!!!!!!!!

Hacker' Alıntı:
Sınava girmedim yalnız arkadaşların forumda paylaştıkları kadarıyla inceledim sorular eskiye nazaran kaliteli ve teknik iblgi ölçen türden.

örneğin bir ip nin kaç bye olduğu;

5MB dosya 1mbps hat ile ne kadar sürede taşınır...

A, B, C sınıfı ip alt ağ maskeleri sıradan herkes tarafıdan bilinmeyecek hatta eminimki bu terimlerle hayatında ilk defa bu sınavda karşılaşanlar dahi vardır.

bunların yanına örneğin bir B sınıfı ip adresinden kaç tane C sınıfı alp ip oluşturulabilir türünden kaliteli sorularda eklenebilirdi.

Ezber kısayol yokmu yine varmış sınavın eksikleri de onlar tabi ama genel anlamda bence güzel sorularmış. Hazırlayanların ellerine sağlık.

Birde birşeyi merak ediyorum bu eğitici formatörlük için neden bu kadar kasıyoruz onu anlamadım. arkadaşlar Milli eğitimde her önüne gelenin verdiği işleri yapmak için mi?

Hay ağzınla bin yaşa. Aynen katılıyorum hocam ya arkadaşlar bu işi (tabi iş denebilrse) bizde yapıyoruz iyi kötü. Çıksın bi babayiğitte ben şube müdürlerine msn, gmail öğretmiyorum windowslarını kurmuyorum desin de göreyim. Bu iş= Teknik servis elemanlığı ha tabi sen ilçeye hiç uğramıyorsan kurs ev arası gidip geliyosan o ayrı. Bir kaç arkadaş atıp tutuyo ama gaza gelmeyin.

Hacker' Alıntı:
Öğretmenin hiçbir değeri olmadığı bu sistemde(bilgisayar öğretmeni ilköğretimde not bile veremiyor mesela), okuldan kurtulmak için abidik gubidik sayıları ezberlemeye dayanan bir sınava bu kadar önem verilmesini ben anlıyorum. Sorunlu öğrencilerin eğitim sisteminden çıkarılmasına izin verilmediği sürece, öğretmenler ilk fırsatta öğretmenlikten kurtulmak için ellerinden geleni yapacaktır.

Sınava katılım bayağı fazlaydı. MEB önceki sınavlarda yapmadığını yaptı ve Microsoft'un dışındaki konulara ağırlık verdi. Buradan şu çıkıyor artık herkez Word Excel biliyor. Bundan sonra Donanım ve ağ üzerine uzmanlarla çalışmak isteniyor. Sorular özellikle Endüstri Meslek Liselerinin Konuları İle İlgili Demekki orada bu dersleri verenler bu sınavlardan başarılı olacaklar.

Mevcut formatörler için ise sizde bu yolda çalışın mesajı verildi sanırım. Bakalım herşeyi zaman gösterecek

kazuo' Alıntı:
CadCam67' Alıntı:
Her şey size bağlı..
Hocam iyi güzel de, sonuçta bu iş görevlendirme. İstemiyorsan görevlendirme isteme demezler mi adama?

Seni onlar istiyor diye görevlendirilmiyorsunki, bakanlık istediği için görevlendiriliyorsun..

yaw milli eğitime gitmeye, ebitefo olmaya ne kadar da çok meraklıyız anlamadımki?
benim gitmek için üstüne para almam gerek diye düşüncem varken!!! galiba sizin ildeki formatörlerden şu anda 110ytl olan denge tazminatını alamadıklarından haberiniz yok?
hiç bana gelmez, kalsın, buyrun size hayırlı olsun...

Sınav soruları güzeldi. Çoğu arkadaş 2006 sınavını baz aldığı için bu sorulara çalışmadı bu
sebeple de mızıkçılık yapıyorlar
Hocam sen çok çalışmıssın anlaşılan yolun açık olsun,kim tutar seni...Teknik eğitici for matör öğretmen....

arkadaşlar kusura bakmayın ama bu sınavda bilenle bilmeyen belli olacaktır..artık word excel ve kısa yollarını benm öğrenciler bile su gibi biliyor..bilgisayarda önemli olan donanım ve işletim sistemi yazılımları ddegilmi? sınav okadarda kötü hazırlanmamıştı..bence soru sayısı 180 civarı olsa tam olarak her konudan soru gelebilirdi..

dikkat ettiyseniz genel olarak okullarda ve lab.larda karşılaşılan problemlerden teknik sorular geldi..yani bilgisayar ağları-xp işletim sistemi-yazıcılar-bios-veri kabloları-HDD bölümleme vs.

saygılar..

ayrıca artık meb de bulunan elemanlar bilişim alanında bayagı ilerleme kaydettiler...hazırlanan materyaller-ders modülleri vs eskisine göre çok harika hazırlanmış durumda...ben bir meslek lisesi öğretmeni olarak yeni gelişmelerden memnunum..

Arkadaşlar ben sınava girmedim. ama bir sonrakine girmeyi düşünüyorum. Sınav sorularına nereden ulaşabiliriz. Yada giren arkadaşlar bir iki örnek verebilir mi?

tcoalngsau' Alıntı:
bilgisayarda önemli olan donanım ve işletim sistemi yazılımları ddegilmi?
Bilgisayardaki önemli konu kişiye göre değişir. Bana sorarsanız da bilgisayardaki en önemli konu programlamadır mesela. En baba tasarım programı Flash'da bile, programlama bilmeden kıpırdayamazsınız.

Herkes iyi bildiği konudan soru çıkması istiyor ama ne sorulması gerektiğine bu açıdan bakılarak karar verilmemeli bence.

Eğitici formatörler ne kursu aldı? Dreamweaver, Server 2003, C#, Flash. Sorular bu konulardan sorulsaydı, sınava çalışan eğitici formatörler bu konularda bilgi birikimlerini arttırmış olurdu.

Şimdiki durumda ne oldu? Eğitici formatörlerin büyük kısmı bu programlar üzerinde çalışmayı bırakıp abidik gubidik sayıları ezberlediler. Eğiticiler verdikleri kurslarda, mesela yazarlık yazılımı kurslarında, donanım mı anlatacaklar, ağ mı anlatacaklar?

yani şimdi siz bir usb ye 127 tanemi aygıt takıyonuz
yada yazıcı bağlarken hııı gel buraya RS232 C KABLO GEELLL GELL Mİ DİYONUZ
karşılaşılan problemlerle ilgili sorulara diyecek yok 9-10 adet gerisi tamammmen saçmalıktı... :x :x :x :alkis: :alkis:

kazuo' Alıntı:
tcoalngsau' Alıntı:
bilgisayarda önemli olan donanım ve işletim sistemi yazılımları ddegilmi?
Bilgisayardaki önemli konu kişiye göre değişir. Bana sorarsanız da bilgisayardaki en önemli konu programlamadır mesela. En baba tasarım programı Flash'da bile, programlama bilmeden kıpırdayamazsınız.

Herkes iyi bildiği konudan soru çıkması istiyor ama ne sorulması gerektiğine bu açıdan bakılarak karar verilmemeli bence.

Eğitici formatörler ne kursu aldı? Dreamweaver, Server 2003, C#, Flash. Sorular bu konulardan sorulsaydı, sınava çalışan eğitici formatörler bu konularda bilgi birikimlerini arttırmış olurdu.

Şimdiki durumda ne oldu? Eğitici formatörlerin büyük kısmı bu programlar üzerinde çalışmayı bırakıp abidik gubidik sayıları ezberlediler. Eğiticiler verdikleri kurslarda, mesela yazarlık yazılımı kurslarında, donanım mı anlatacaklar, ağ mı anlatacaklar?

hocam sizin verdiginiz örnekler program bilmektir..yani herkes her programı bilemiyebilir ama herkes donanım ve yazılımı (işletim sist.) bilmek zorundaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa..

ok..

sen flash bilebilirsin-photoshop bilebilirsin-php-java bilebilirsin kimse sana bişey demez..ama bir donanım veya windows bilmiyorsan gülerler ve komik olur...ondan dolayı ben bilgisayarcıyım diyen bunların ikisini en azından ii bilmelidir diyorum..saygılar...

beyaz24kartal' Alıntı:
yani şimdi siz bir usb ye 127 tanemi aygıt takıyonuz
yada yazıcı bağlarken hııı gel buraya RS232 C KABLO GEELLL GELL Mİ DİYONUZ
karşılaşılan problemlerle ilgili sorulara diyecek yok 9-10 adet gerisi tamammmen saçmalıktı... :x :x :x :alkis: :alkis:

hocam böyle soruları tek tek degerlendirirsek eger bilgisayarda 10000 çeşit soru sorulabilir..hepsine hakim olmak zordur..üstelik sorulardan sadece% 10 luk kısım sira dışı idi..onuda genel bilgi olarak heralde degerlendirdiler..onun dışında çokta absurt degildi sınav..

ayrıca artık meb de bulunan elemanlar bilişim alanında bayagı ilerleme kaydettiler...hazırlanan materyaller-ders modülleri vs eskisine göre çok harika hazırlanmış durumda...ben bir meslek lisesi öğretmeni olarak yeni gelişmelerden memnunum..
Hocam yapma allah aşkına meb materyalde ileri durumda donanımda mı geri kalmış...
Bilgisayarın bile genel mantığı donanımsız yazılım,yazılımsız donanım çalışmaz...Ben donanım sormaları mantığına karşıyım...

Geri