Ebadan ders programı sorunu

Kodla Büyü

seloman54

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar şimdi her öğretmen ders yükü kadar ek ders alacak dendi. Ebada saat sınırı,aynı şubelere ders atarken sınır koyma vs sorunlarını nasıl halledeceğiz.

Bizde de çıktı aynı dert normal ders saati kadar ders verecekmisim. Hem 22 saat ders hem btr hem destek ekstra işler yemek bile yemeden okulu bekle. Yeter artık. Canlı dersle okulda yapılan ders aynı zannediyor millet.

Arkadaşlar şimdi her öğretmen ders yükü kadar ek ders alacak dendi. Ebada saat sınırı,aynı şubelere ders atarken sınır koyma vs sorunlarını nasıl halledeceğiz.
Eba + Zoom (veya başka platform) çözüm bu hocam. Ya da doğrudan başka platform Eba devre dışı.

Eba + Zoom (veya başka platform) çözüm bu hocam. Ya da doğrudan başka platform Eba devre dışı.

Bizim pazartesiden itibaren komple zoom a geçiyoruz, her sınıf için gmail hesabı ve bu hesaplar ile zoom hesabı açıldı, her sınıfa zaman ve saat sabit olmadan toplantı tanımlandı, örneğin 5a sınıfına kimin dersi varsa 5a nın mail adresi ile zoom a girip dersi başlatıp çıkacak, 5a ğrencilerinde hep aynı id ve şifre olacak, öğrenci derse katılırken bekleme odasından öğretmenin onayı ile katılabilecek. sınıf mevcutlarımız 20-30 arası, giren öğrenci %50 şimdilik öğretmenin derse alırken onaylaması vs çok vakit kaybı olmayacak bu yüzden

böyle bir çözüm bulundu, bakalım ne kadar işletebileceğiz

bekleme odası sıkıntı hocam dersin ilerleyen sürelerinde katılan öğrenci gözden kaçabiliyor.

Meb açık kaynak kod istiyor, zoom komple sıkıntı olabilir, hele sürekli sabit id kullanmak büyük risk

Bizim pazartesiden itibaren komple zoom a geçiyoruz, her sınıf için gmail hesabı ve bu hesaplar ile zoom hesabı açıldı, her sınıfa zaman ve saat sabit olmadan toplantı tanımlandı, örneğin 5a sınıfına kimin dersi varsa 5a nın mail adresi ile zoom a girip dersi başlatıp çıkacak, 5a ğrencilerinde hep aynı id ve şifre olacak, öğrenci derse katılırken bekleme odasından öğretmenin onayı ile katılabilecek. sınıf mevcutlarımız 20-30 arası, giren öğrenci %50 şimdilik öğretmenin derse alırken onaylaması vs çok vakit kaybı olmayacak bu yüzden

Sadece merak ettiğim için soruyorum hangi resmi yazıya dayanarak komple zooma geçiyorsunuz ? Ya da zoom kullanabiliyor sunuz ?

Hakikaten ben de merak ediyorum, bu karmaşa ne zaman son bulacak? Resmi yazıda "açık kaynak yazılım" denmesine rağmen harıl harıl Zoom üzerinden yapılmasının amacı nedir? Madem Zoom kullanımında sorun yok Bakanlık neden ısrarla yayınladığı 2 yazıda da "açık kaynak" ifadesini kullanıyor. Bizim ilçede bir okul müdürü telafi haftası Zoom ile ders atayıp yaptırdı. Sonra ilçeden biz bunun ücretini ödemeyiz demişler. Sonra Eba'ya geçtiler. Bu kadar dengesizlik olur mu? Her yer farklı yorumlayıp, uygulamalarda bulunuyor. Bakanlık bir an önce bu karmaşaya son verecek adımları atmalı yoksa iş iyice çığırından çıkacak.

zoom programını uzun süredir kullanan bir mühendis arkadaş aynı ipden farklı zoom id leri ile bağlantı yapmanın zoom tarafından şüpheli işlem olarak görülüp bloke edilebildiğini söyledi. Ayrıca aynı hesabı kullanan farklı öğretmenlerin açık unutacağı oturumlar yada dersi zamanında bitirmemesi gibi aksaklıkların işleyişi bozacağını öngörüyor. Çözüm olarak her öğretmenin kendi sabit id si ile sisteme girmesi ders programına bu idlerin işlenmesi ve öğrencilerle paylaşılması

Sadece merak ettiğim için soruyorum hangi resmi yazıya dayanarak komple zooma geçiyorsunuz ? Ya da zoom kullanabiliyor sunuz ?

izin verildiğine dair hafta başında resmi yazı yayınlandı hocam. eba dışındaki platformlarda artık kabul ediliyor. tabi dersin işlenip işlenmediğini idare kontrol etmek şartıyla.

Bizde sorunu çözerken EBA + Zoom(dijitalokul.com) kullanıyoruz.

izin verildiğine dair hafta başında resmi yazı yayınlandı hocam. eba dışındaki platformlarda artık kabul ediliyor. tabi dersin işlenip işlenmediğini idare kontrol etmek şartıyla.

Bizde sorunu çözerken EBA + Zoom(dijitalokul.com) kullanıyoruz.
Resmi yazıda EBA + Güvenilir açık kaynak kodlu video konferans programları yazıyor.

Zoom açık kaynak kodlu mudur ?

Arkadaşlar programı nasıl yapıyorsunuz? Hadi öğretmenler ebadan arta kalan ders yüklerini zoom’dan yapacaklar diyelim bunun planlanması konrtolü nasıl olacak. Bana göre bakanlık ebada saat aralıklarını artırmalı ve aynı kademelerİn aynı anda farklı derse girebilme sorununu halletmeli.

peki meb açık kaynak kodlu güvenilir program dediyse, ilk okullarda canlı dersi öğretmen kendi atıyor ve burada zoom linkini ekleyerek dersi tanımlıyor. şimdi bu düzene biz ortaokullarda geçeceğiz. kabul edelim bu iş en sorunsuz zoom dan yapılıyor. ve haftaya dan itibaren kabul eden etmeyen herkes zoom u kullanacak. çünkü başka yolu yok

Ders programını okul yapıyor, dersler Zoom'dan yapılıyor. Bakanlık ne yapıyor o zaman, kapatalım gitsin.

peki meb açık kaynak kodlu güvenilir program dediyse, ilk okullarda canlı dersi öğretmen kendi atıyor ve burada zoom linkini ekleyerek dersi tanımlıyor. şimdi bu düzene biz ortaokullarda geçeceğiz. kabul edelim bu iş en sorunsuz zoom dan yapılıyor. ve haftaya dan itibaren kabul eden etmeyen herkes zoom u kullanacak. çünkü başka yolu yok
Açık kaynak kod diyen arkadaşlar, hocamın dediği gibi ilkokullarda zooma izin var. Meb sadece kendiyle çelişiyor. Ekders vermeyen müdürlükler mahkemeye kadar gider mevzu.

Öncelikle "açık kaynak" ifadesini kullanan ve ısrarla değiştirmeyen Bakanlık. Gönderdikleri 2 yazıda da bu ifade var. Bizler resmi olarak kanunlara, genelgelere uymakla yükümlüyüz. Koskoca bakanlık olası yasal sorunlarla uğraşmamak için özellikle böyle yazılar yayınlıyorken, biz neyimize güvenip bu durumda kendimiz öne süreceğiz. Yarın aksi bir durum yaşanırsa "yapmasaydınız!, yazıda ne diyor baksaydınız!" sözlerinden başkasını duyamayacağız. İşlerine geldiğinde resmi yazıları burnumuza dayayanlar, bugün resmi yazıya aykırı davranmamızı bekliyorlar. Yukarıda hocamın dediği gibi, madem her şey okullara yıkıldı, herkes kaderiyle başbaşa bakanlığa ne gerek var o zaman?

Zoom'dan id şifre paylaşımı için yaklaşık 250 öğrenciyi whatsapptan eklemem mi gerekiyor? Nasıl ulaştırıyorsunuz ya da iletişim kuruyorsunuz?

Zoom'dan id şifre paylaşımı için yaklaşık 250 öğrenciyi whatsapptan eklemem mi gerekiyor? Nasıl ulaştırıyorsunuz ya da iletişim kuruyorsunuz?
Hocam WhatsApp değilde telegramdan yayın grubu kurun üyelrr birbirini göremez ve mesaj atamaz birbirine

Sınıf temsilcileri aracılığıyla gönderebilirsiniz.

Whatsapp gruplarında sınır 250 kişiydi sanki.

Telegramın özelliklerini gördükten sonra whatsapp epey geride kalıyor

Her sınıfın whatsapp grubu var, o sınıfın dersine giren öğretmenler de grupta ve öğretmenler yönetici, sadece yöneticiler mesaj atabiliyor. Meeting ID ve parolayı ders başlarken yolluyoruz whatsapp grubuna.

Bütün okulun telefon numaralarını e okuldan çektim, çektiğim telefon numaralarını farklı programlar kullanarak telefon rehberine kısa yoldan eklemek için rehber dosyası haline getirdim. Bunları da sınıf rehber öğretmenlerine verdim, onlar gurupları kurdular,her sınıfın kendi gurubu oldu ve derse giren tüm öğretmenleri eklediler. Duruma göre her öğretmen saatini ve gerekli şekilde diğer bilgiler gurup aracılığıyla gönderiyor. Zor, zahmetli bir süreç oldu ama en azından şimdi iletişim konusunda rahatız.

Telegramı denedik ama çok bir verim alamadık. Aslında telegram bu konular için biçilmiş kaftan bence. Ama veliler kuramadı, bilmedikleri bir şey olunca sorular çoğaldı, kısaca beceremediler. Whatsapp bilinen bir program olunca herkesin telefonunda var, daha rahat ilerledik.

Bütün okulun telefon numaralarını e okuldan çektim, çektiğim telefon numaralarını farklı programlar kullanarak telefon rehberine kısa yoldan eklemek için rehber dosyası haline getirdim. Bunları da sınıf rehber öğretmenlerine verdim, onlar gurupları kurdular,her sınıfın kendi gurubu oldu ve derse giren tüm öğretmenleri eklediler. Duruma göre her öğretmen saatini ve gerekli şekilde diğer bilgiler gurup aracılığıyla gönderiyor. Zor, zahmetli bir süreç oldu ama en azından şimdi iletişim konusunda rahatız.

Hocam bütün okulun numarasını nasıl çektiniz benim de telefonlara ihtiyacım var. Özel değilse paylaşabilir misiniz?

Öncelikle "açık kaynak" ifadesini kullanan ve ısrarla değiştirmeyen Bakanlık. Gönderdikleri 2 yazıda da bu ifade var. Bizler resmi olarak kanunlara, genelgelere uymakla yükümlüyüz. Koskoca bakanlık olası yasal sorunlarla uğraşmamak için özellikle böyle yazılar yayınlıyorken, biz neyimize güvenip bu durumda kendimiz öne süreceğiz. Yarın aksi bir durum yaşanırsa "yapmasaydınız!, yazıda ne diyor baksaydınız!" sözlerinden başkasını duyamayacağız. İşlerine geldiğinde resmi yazıları burnumuza dayayanlar, bugün resmi yazıya aykırı davranmamızı bekliyorlar. Yukarıda hocamın dediği gibi, madem her şey okullara yıkıldı, herkes kaderiyle başbaşa bakanlığa ne gerek var o zaman?
Eline sağlık hocam her cümlenize katılıyorum. Yarın bir sorun yaşandığında bakanlık ben size resmi yazıda bunları kullanın dedim der çıkar.
Bakalım o zaman bu zoom ya da başka programları resmi yazıya aykırı şekilde kullanan müdürler ve öğretmenler ne yapacak !

Bakanlık kendisiyle çelişiyor evet ama biz devlet memuru olarak resmi olana yazılı olana tabiyiz gerisi bizi ilgilendirmez.

Okula yazı geldi perşembe günü hocam, tüm dersler tam olacak haftalık ders çizelgesi eksiksiz verilecek, eba ve aynı zamanda güvenli uzaktan eğitim araçları kullanılabilecek diye, o yazıya dayanarak öğretmenler kurulu yapıldı ve kurul kararı ile zoom uygulaması kullanılmasına karar verildi.
zaten hepsini eba üzerinden verme şansınız yok, kısıtlamalar devam ediyor eba üzerinde, bizde 6 şube var 6.sınıflardan ama eş zamanlı 3 ders tanımlayabiliyoruz, nasıl eba dan 36 saat ders vereceğiz(imam hatip ortaokulu olduğu için haftalık 36 saatimiz var) mecburen diğer platformlar da kullanılacak, o nedenle öğretmenler kurulunda bu şekilde karar alındı ve komple zoom ile dersler devam edecek dendi.

Okula yazı geldi perşembe günü hocam, tüm dersler tam olacak haftalık ders çizelgesi eksiksiz verilecek, eba ve aynı zamanda güvenli uzaktan eğitim araçları kullanılabilecek diye, o yazıya dayanarak öğretmenler kurulu yapıldı ve kurul kararı ile zoom uygulaması kullanılmasına karar verildi.
zaten hepsini eba üzerinden verme şansınız yok, kısıtlamalar devam ediyor eba üzerinde, bizde 6 şube var 6.sınıflardan ama eş zamanlı 3 ders tanımlayabiliyoruz, nasıl eba dan 36 saat ders vereceğiz(imam hatip ortaokulu olduğu için haftalık 36 saatimiz var) mecburen diğer platformlar da kullanılacak, o nedenle öğretmenler kurulunda bu şekilde karar alındı ve komple zoom ile dersler devam edecek dendi.
Evet yazı geldi hocam bu noktada sorun yok. Ama yazının ilgili kısmını eksik yazmışsınız Eba ve güvenilir açık kaynak kodlu yazılımlar ile yazıyor.
Dolayısıyla zoom açık kaynak kodlu yazılım değil ! Nasıl ve neye dayanarak yapabiliyorsunuz bu işi onu merak ettim.

Evet yazı geldi hocam bu noktada sorun yok. Ama yazının ilgili kısmını eksik yazmışsınız Eba ve güvenilir açık kaynak kodlu yazılımlar ile yazıyor.
Dolayısıyla zoom açık kaynak kodlu yazılım değil ! Nasıl ve neye dayanarak yapabiliyorsunuz bu işi onu merak ettim.

İlçede okulların bir çoğu bu şekilde yapmış hocam, sorumluluk müdürün ben bilişim öğretmeniyim, bu şekilde yapacağız nasıl yaparız dediler ben sadece hesapları açıp öğretmenlere dağıttım, toplantıya karar olarak falan yazıldı sonuçta, gerisine ben karşı çıkamam ki, diğer müdür arkadaşlarına da sordu bende telefon konuşması sırasında yanındaydım çoğu zoom kullanıyoruz dedi. Ayrıca meb eba alt yapısı olarakta zoom kullandığı için sıkıntı çıkacağını düşünmüyorum.

Eba canlı ders uygulaması üzerinden yaparken de bazı öğrencilerimiz zoom kullanarak eba daki derslere katılıyorlardı, chrome ile derse girerken üstte hangi uygulama ile açayım diye sorduğunda zoom seçerseniz zoom ile dersi başlatabiliyorsunuz öğrenciler için, eğer zoom kullanılamayacak olsa meb bir şekilde kısıtlama koyardı bence

Siz bu eba nın ders saati kısıtlamasını nasıl aştınız peki hocam, siz nasıl bir sistem kullandınız? tüm sınıflara tüm dersleri eksiksiz verilecek deniyor, tamam verelim ama eba da sınıfların yarısına ve haftada 36 değil 24 saat olarak verebiliyoruz, geri kalanı için başka program kullanın diyor, açık kaynak kodlu diyor, hepsine tamam ama açık kaynak kodlu bir uzaktan eğitim programı var mı bu yoğunluğu kaldırabilecek?

Siz bu eba nın ders saati kısıtlamasını nasıl aştınız peki hocam, siz nasıl bir sistem kullandınız? tüm sınıflara tüm dersleri eksiksiz verilecek deniyor, tamam verelim ama eba da sınıfların yarısına ve haftada 36 değil 24 saat olarak verebiliyoruz, geri kalanı için başka program kullanın diyor, açık kaynak kodlu diyor, hepsine tamam ama açık kaynak kodlu bir uzaktan eğitim programı var mı bu yoğunluğu kaldırabilecek?

Bir okul nasıl bakanlığın yazısına aykırı karar alabilir ? Alsa da geçerliliği olur mu ?

Şu anda yoğunluğu kaldıracak Açık Kaynak Kodlu bir yazılım yok. Ben bakanlık gönderdiği yazıdaki Güvenilir Açık Kaynak Kodlu yazılım ibaresini kaldırmadan EBA dışında hiçbir program ile ders anlatmam. İsteyen istediği yere şikayet etsin. Elimde kapı gibi bakanlık yazısı var. Yoğunluğu kaldıracak güvenilir açık kaynak kodlu yazılım olmadığından ders yapılamamıştır. bu kadar basit.
Asıl şunu düşünün bu yazı gayet açık ortada iken ve bu haliyle devam ederse yani değiştirilmezse yarın birgün zoom ya da başka bir program ile yapılan ders esnasında oluşabilecek bir olumsuzluk durumunda soruşturma açıldığında ya da mahkemelik olduğunuzda ne cevap vereceksiniz ?

Geri