Eba V Sınıf uygulaması sorunları

Kodla Büyü
Arkadaşlar btt mdm tabletlere güncelleme gelen var mı.apk yı indirdim ama atamıyorum. Eba hesap kurmak için farklı bir kullanıcı hesabı eklemem gerekti.

f@tih ağıileF@tihağı arasındaki farkı bilmiyordum,sağolun arkadaşlar.bende şu bilgiyi paylaşayım sizlerle
1.dönem kesin kabul yapmadan önce varsa eksikslikleri tespit edin demişlerdi. teknikşartnameyi inceledim birkaç eksiklik bildirmiştim. Bu gün telekom ekipleri geldi. sistem hakkında konuştuk. kesin kabul yapıldıktan sonra sistem araçlarının ve projenin 10 yıllık garanti süresi başlıyormuş. bizimbugün başlamış oldu. Bu tarihten itibaren 70-80 işgünü içerisinde accesspoint yayını aktif hale getirilir diye bir süre varmış. zaten şuan bizdeki accesslere bağlantı olmuyor(faz-1) accesslerin aktif olarak çalışabilmesi için telekomun bir yazılım yüklemesi gerekiyormuş. sadece pilot okullarda test etmek için var dedi. bu sebeple kesin kabulleri bitirin eksiklikleri giderin demişler, ondan sonra bu yazılımı atma aşamasına gelinecekmiş.

arkadaşlar geçtiğimiz perşembe günü F@tih ağı ile f@tih ağı birleştirildi. bu durumda eba v sınıf uygulamasını denemek amaçlı bu gün bir sınıfın tabletlerini istedim. bir test uygulaması yapacağız bakalım. yine sorun çıkarsa yeğiteğe bilgi vereceğim ve burda paylaşacağım.

bir şeyden daha bahsetmek istiyorum. çocukların tabletleri ile uğraşmak istemediğim için tab 5 dağıtılan bir sınıf seçtim. ama benim tabletim tab4 gerçi yöneticilere tab 5 verdik birisinin tabletini istedim uygulama için. ama tab 4de de çalışmasını istiyorum çünkü bütün öğretmenlerimizin tab4 ü var. neyse infoline mdm tab4 ler için aynı tab5 ler deki gibi kurumsal cihaz yönetimi geliyor ve f@tih otomatik bağlanıyor. bundan dolayı kendi tabletime infoline kurdum (öncesinde de denemiştim 1 kere olmamıştı şimdi kurulana kadar tekrar tekrar yükledim 7-8 kez falan denemişimdir heralde oldu sonunda). ama eba 17 hatası veriyor ve aktive etmiyor. bunu ilk kezinde yüklediğim bir öğretmenin tabletinde deneyimlemiştim. yeğitekteki arkadaş seri nosunu gönder hallederiz dedi ve btt mdm deki kaydını sildiler bizde kaydını yapabildik. kendi tabletimi de aynı sorunla karşılaştım. seri nosunu ve izahını anlatan bir yazı ile mdm@eba.gov.tr ye kurum mailimizden gönderdim. işallah uygulama saatine yetişir.

şimdi aklınıza şöyle bir soru gelebilir. hali hazırda bir öğretmen tableti hazırlamışsın onunla yaparsın uygulamayı diyosunuz dimi. :cry:
eba v sınıf uygulaması yüklü değildi onla uğraşam derken koyduğum yerden sen düş. :cry: camı param parça. allahtan lcd ekranda bişey yok. 150 tl nin çıkacağı varmış. bide emanet mal en çok ona üzüldüm. aman dikkat edin işler olsun diye uğraşıyoz bide cebe zarar veriyoz. ben yandım siz yanmayın. :D

tiredsoldier' Alıntı:
bu gün ilk denememi yaptım ve karşılaştığım sorunları "tablet@eba.gov.tr" gönderdim.
mesaj metnini aynen aşağıda yayınladım gelen cevabı da burada yayınlarım. bunlarla ilgili bir cevabı olan varsa yardımcı olabilir.

öncelikle iyi günler dilerim.

ben bugün eba v sınıfı öğretmenler ve öğrenciler ile ugulamadan önce kendim uygulayayım istedim ve okulumuzun 10-E sınıfının öğrencileri ile 2. saat bir deneme gerçekleştirdik. bazı sorunlarla karşılaştık. bu uygulama yeni olduğundan cevaplarını internetten şöyle kabaca baktım bulamadığım için size sunayım dedim.

hazırlık aşamasındaki ilk sorun tabletimin güncellemesini yeni aldımeba v sınıf öğretmen uygulaması yüklendi ama ne F@tih nede f@tih ağına bağlanılabiliyordu. artık yeni güncellemede gelir diye düşünürek üstünde durmadım.

o işi başka şekilde hallettikden sonra 2. saatteki derste öğrencilerle lab daki faz1 ET ya yüklü olan eba v sınıf uygulamasını açıp ders girişi yaptık kodu yazdık herşey tamam sıra öğrencilerin bağlanmasında

herkes eba v sınıf larını açtı bazılar girebildi ve kadu yazdıklarında şu sorun veriyordu "/!\ Uyarı : Girmiş olduğunuz ders kodu yanlış. Ders kodunu kontrol ederek tekrar dene." bu aşamaya gelen herkeste aynı hata göründü ve bir kaçkez kod değiştirdik denedik aynı sonucu aldık. (bağlanılan ağ F@tih ağı öğretmen tableti Tab4 öğrenci tableti Tab5)

eba v sınıfa bağlanamayanların hepsi f@tih ağına bağlılar birtanede öğretmen tableti tab5 vardı oda f@tih ağına bağlı onda da aynı sorun vardı. F@tih ağından internete girilebiliyor ama f@tih ağından internete girilemiyor. sanırım sunucusunda sıkıntı var.

iki öğrencimde de münfert olarak şu hatalar vardı. eba v sınıf uygulamasına giriyor ve bağlanmaya çalışırken kendiliğinden uygulama kapanıyor.

diğeride ders kodunu girdiğinde şu uyarı takılı kalıyor. "/!\Uyarı : Kullanıcı bilgileri yükleniyor. Lütfen bekleyiniz." bekledik bekledik gelmedi :)

sorunlarım şimdilik bunlardan ibaret lütfen geri dönüş sağlaya bilirmisiniz şimdiden teşekkürler. bu kadar detaylı yazmamın sebebi aklınızda acaba şunu yapsaydın dediğiniz bişey kalmasın yaptıklarımın tamamanı anlattım. iyi günler.
Sayın hocam. Geçen hafta ben de V Sınıf uygulamasını denedim. Deneme yanılma yoluyla 3-5 tablette uygulayabildik.
Yaşanılan Problemler
1. Öğrencilerin bazıları tabletleri rootlamış. Tablette Kurumsal Cihaz yönetimi yok. Bu Tabletlerde Eba V Sınıf çalışmıyor.
2. Etkileşimli Tahta, Öğretmen Tableti ve Öğrenci Tableti aynı ağdan internete bağlanması gerekiyor. Hatta aynı Access Point üzerinden bağlanmalı.
3. Öğretmen tableti ile giriş yapıldığında okulundaki tüm sınıflar listelenir. Dersine girmediği bir sınıf seçtiğinde ise hata veriyor.

böte mezunuyum teknoloji tasarım öğretmenliğine atandım 2011 de, sonra alan değişikliği yapıp bilişime geçme konusunda çok tereddütler yaşadım.bu sene formatörlük yaparak braz bilişimden uzak kalmim istedim..meğer ne doğru karar vermişim alan değiştirme konusunda..yok yok teknoloji tasarım iyiymiş..kafayı yiycem ya bu internet sorunları sebebyle vsınıf uygulaması yapamıyoruz sonra kabak bize patlayacak diye korkuyorum..bu sene boyle geçer sanırım ancak seneye oturur bu sistem

Arkadaslar bugün denemi yaptım şükür. 10-e sınıfı geçen sorun yaşadığım sınıf. malum deyimliler artık diye. 19 u tablet getirmişler uygulamanın ilk dersinde 2 öğrencide sorun yaşandı diğerleri sıkıntı doğmadı. Tabi aksaklıklar oldu. Hiç yapamadğım şey v sınıfta açtığım öğrencilere göndere bildiğim eba ders bölümündeki video ları tahtaya gönderememem. Bir diğer sorun ise her özellik çalışıyor ama dersleri toplu bi şekilde öğrencilere attığımda bazı öğrenciler görüntüleyemiyor. Ama tektek eksik kalanlara gönderdiğimde açabiliyorlar. Kalan o iki kiişi de ikinci ders v sınıf uygulamasını ayarlarından verileri sil diyip kapatıp açtığımızda düzelip sisteme dahil oldular.
Sınıfta root lamış öğrenci varmıydı bilmiyorum ama tabletini hetiren öğrencilerin hepsi ile bağlantı kurduk. 2-3 kere de sisteme fazla yüklendiğimizden benim eba v sınıf kapandığından tekrar dersi başlattık. Birde bunların hepsini video ya çekip yeğitek e attım artık hatalar konusunda top onlarda.

Bu arada sınıf tab5 öğretmen de tab 5 di. Çünkü benim tab 4 ü ders bitimine anca sıfırladılar. Bende öğle arası tek bir öğrenci tabletiyle denedim.

YusufULUCANLAR' Alıntı:
Sayın hocam. Geçen hafta ben de V Sınıf uygulamasını denedim. Deneme yanılma yoluyla 3-5 tablette uygulayabildik.
Yaşanılan Problemler
1. Öğrencilerin bazıları tabletleri rootlamış. Tablette Kurumsal Cihaz yönetimi yok. Bu Tabletlerde Eba V Sınıf çalışmıyor.
2. Etkileşimli Tahta, Öğretmen Tableti ve Öğrenci Tableti aynı ağdan internete bağlanması gerekiyor. Hatta aynı Access Point üzerinden bağlanmalı.
3. Öğretmen tableti ile giriş yapıldığında okulundaki tüm sınıflar listelenir. Dersine girmediği bir sınıf seçtiğinde ise hata veriyor.

1. Rootlanan tabletlerden öğrenciler açısından tab 5 için eğer serinosunu sildirmemişse burda yayınlanan stok rom işe yarıyor. Seri no silinmişse onun sorunu için çalışma yapıyoruz öğrencilerle hepsini geri alma niyetindeyim. Geri alma yöntemleri var ama eba v sınıfa bağlanmıyor. İlla ilk günkü gibi olmalı. Çalışmalarımssn sonuç alırsak burda yayınlarım. Tab 4 için öğrenciler tab 5le işim bitmeden uğraşmıcam ama öğretmenlerin infoline kurulana kadar tekrar tekrar atılabilir rom. Ve eba 17 hatası içinde gerekli açıklama yapılarak bilgilerinide yazarak mdm@eba.gov.tr ye resmi mail adresinizden msj atılarak çözüme gidilir. Benim kırdığım öğretmen tablete böyle çözüm buldum.
2. Geçen hafta perşembe günü iki ağı birleştirdiler ilk deneyimlediğim de bundan ötürü ben de aynı sorunu yaşadığımı bildirmiştim mdm ye. Tab 5 lerin hepsi f@tih ağına bağlanıyor. Tab 4 de de infoline rom lu olanlar bağlanabiliyor. Bunun için infoline kurun diyorum.
3. Bendede ilk başta aynı şey olmuştu. Nasıl yaptığımı hatırlamıyorum ama eba v sınıf uygulamasına ayarlardan girin ve verileri sil e basın. Uygulamayı başlattıktan sonra sınıfların üstünde güncelleme tuşunua basın. Ben öyle yaptığımı hatırlıyorum. Tab 5 de uygulama ayarlarına uygulamanın üstüne basılı tutun yukarda ünlem çıkacak oraya sürükleyin ve bırakın.

Arkadaşlar v sınıfım uygulamasını yeni inceledim. öğrenciler özellikle ders kodunu soruyor. Ders kodlarını nasıl veriyoruz

hocam V sınıfta önce dersi öğretmen tabletinde başlatacaksınız. Tablette V sınıf için aynı zamanda EBA markette EBA hesap uygulamasını indirin ve kurun. yoksa v sınıf çalışmıyor. Tablet te V sınıf uygulamasını başlatınca ders kodu otomatik olarak öğretmen tabletinde oluşuyor(örn: h2dKl3 gibi). oluşan kodu ET ve öğrenci tabletlerinde Vsınıf uygulamalarına yazınca V sınıf ders başlıyor. kolay gelsin

arkadaşlar bizim okula E.T ler kuruldu. tabletler hala yok. internette verilmedi. eski hattımızı kullanıyoruz. bu koşullarda sadece E.T lerde ki V sınıf uygulamasını kullanabilir miyiz. girmeye çalıştığımda ders kodu istedi. nedir bu ders kodu dedikleri? bilen arkadaşlar beni bilgilendirirse iyi olur. teşekkürler.

Dünkü denemede biyoloji dersinde sınıftaki herkesle 30 dakikalık bir ders işleyişi gerçekleştirdik. Buraya kadar sıkıntı yoktu. 5 kişi tablet getirmemişti. Tablet getiren herkes bağlandı. Akıllı tahtaya da bağlandik.Ancak dersin bundan sonraki kısmında tabletler baglantidan düştü. Yeni ders başlattık tabletlere soru göndermek için. Birdahada hiçbir tablet baglanamadi. En az 10 kere ders başlattık olmadı.. Bakalım deneme yanilmalara devam ediyoruz. İnşallah düzelecek sistem.

aracnida' Alıntı:
hocam V sınıfta önce dersi öğretmen tabletinde başlatacaksınız. Tablette V sınıf için aynı zamanda EBA markette EBA hesap uygulamasını indirin ve kurun. yoksa v sınıf çalışmıyor. Tablet te V sınıf uygulamasını başlatınca ders kodu otomatik olarak öğretmen tabletinde oluşuyor(örn: h2dKl3 gibi). oluşan kodu ET ve öğrenci tabletlerinde Vsınıf uygulamalarına yazınca V sınıf ders başlıyor. kolay gelsin
teşekkürler hocam eğer eba hesap uygulamasını yüklemezseniz v sınıf açılmıyor. sayenizde yaptım sağolun

Arkadaşlar Etab5 öğretmen tableti ve Etab5 öğrenci tabletinde deneme yapmaya çalıştım. Öğretmen tabletinde tüm sınıfların şube isimleri çıkıyor ancak öğrenci isimleri çıkmıyor. Dolayısıyla derse davet edemiyorum. Ancak önemli bir nokta şu 2 sene önce dağıtılan Etab4'lü öğrencilerin isim listesi çıkıyor ve bu durum "pybs arıza sistemindede böyle " Arıza kaydı yaparken Etab4 verilen öğrenci isimleri varken , etab5 verilen öğrenci isimleri yok. Nasıl halledilir bu durum dah önce karşılaşan var mı ??

Arkadaşlar eba v sınıfım öğretmen kurulumu hakkında bilgi verebilir misiniz, Ayrıca tahtalara da eva v sınıfım uygulaması kurulması gerekir. Bu konularda yeniyim

Arkadaşlar eba v sınıfa giriyorum, sınıfı seçince hata oluştu, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz uyarısını alıyorum. bu sorunla karşılaştınız mı? çözümü bileniniz varsa yardım lütfen

Ders Bulunamadı Hatası

Vsınıf ile ET ya bağlanmak istediğimizde bazı sınıflarda ders kodunu doğru girdiğimiz halde ET da "Ders Bulunamadı" almaktayım.
Sorun ne olabilir sizce?
Çözüm önerisi olan?
Not: Tahtalar 1. faz ve framework 4.5 kurulu.

Re: Ders Bulunamadı Hatası

hacksaydo' Alıntı:
Vsınıf ile ET ya bağlanmak istediğimizde bazı sınıflarda ders kodunu doğru girdiğimiz halde ET da "Ders Bulunamadı" almaktayım.
Sorun ne olabilir sizce?
Çözüm önerisi olan?

Hocam bir de ie11 kururp da dener misiniz? Ben ie11 kurdum, bununla beraber zaten .net framework da kuruldu. Herhangi bir hata ile karşılaşmadım.

Re: Ders Bulunamadı Hatası

hacksaydo' Alıntı:
Sorun ne olabilir sizce?
Çözüm önerisi olan?

Eğer tahta ve tabletin aynı ağa bağlı olduğundan eminseniz geçici bir problemdir.

dikistutmazsabri' Alıntı:
Geçtiğimiz hafta eba da sorun vardı. İçerikleri bile açmıyordu. Belki bununla ilgili olabilir.

Evet içerikler açılmıyordu geçen haftalarda. Ben o zaman şunu da farkettim internetten EBa ya giriş yaptığımızda EBA Ders de açılmıyordu. Sanırım güncelleme yapıyorlardı. Şimdi EBA Ders açılıyor, tahminim VSınıf uygulamasında içerikler de açılıyordur.

geçen hafta 11. sınıflara ertesi gün tabletlerinizi getirin demek için girdim sinirlerim tavan yaptı :verymad: kimisi der ben düşürdüm kırdım, kimisi der ben sattım, kimisi ben nereye koydum bilmiyorum 2 senedir yok, root attım, çaldırdım... hasbinallah çekip sınıflardan çıktım ama çok üzüldüm o tabletlere verilen paralarla kaç tane fakir doyardı diye bir kere daha lanet ettim sisteme, birilerini zengin etmek için çöpe atılan bu yatırımlara...

hacksaydo' Alıntı:
Sorun ne olabilir sizce?
Çözüm önerisi olan?
Öğrenciler Proxy ayarlarını değiştirmişlerse bu hatayı veriyor.Bağlantılardan ayarları otomatik olarak algılayı seçin.

tiredsoldier' Alıntı:
bu gün ilk denememi yaptım ve karşılaştığım sorunları "tablet@eba.gov.tr" gönderdim.
mesaj metnini aynen aşağıda yayınladım gelen cevabı da burada yayınlarım. bunlarla ilgili bir cevabı olan varsa yardımcı olabilir.

öncelikle iyi günler dilerim.

ben bugün eba v sınıfı öğretmenler ve öğrenciler ile ugulamadan önce kendim uygulayayım istedim ve okulumuzun 10-E sınıfının öğrencileri ile 2. saat bir deneme gerçekleştirdik. bazı sorunlarla karşılaştık. bu uygulama yeni olduğundan cevaplarını internetten şöyle kabaca baktım bulamadığım için size sunayım dedim.

hazırlık aşamasındaki ilk sorun tabletimin güncellemesini yeni aldımeba v sınıf öğretmen uygulaması yüklendi ama ne F@tih nede f@tih ağına bağlanılabiliyordu. artık yeni güncellemede gelir diye düşünürek üstünde durmadım.

o işi başka şekilde hallettikden sonra 2. saatteki derste öğrencilerle lab daki faz1 ET ya yüklü olan eba v sınıf uygulamasını açıp ders girişi yaptık kodu yazdık herşey tamam sıra öğrencilerin bağlanmasında

herkes eba v sınıf larını açtı bazılar girebildi ve kadu yazdıklarında şu sorun veriyordu "/!\ Uyarı : Girmiş olduğunuz ders kodu yanlış. Ders kodunu kontrol ederek tekrar dene." bu aşamaya gelen herkeste aynı hata göründü ve bir kaçkez kod değiştirdik denedik aynı sonucu aldık. (bağlanılan ağ F@tih ağı öğretmen tableti Tab4 öğrenci tableti Tab5)

eba v sınıfa bağlanamayanların hepsi f@tih ağına bağlılar birtanede öğretmen tableti tab5 vardı oda f@tih ağına bağlı onda da aynı sorun vardı. F@tih ağından internete girilebiliyor ama f@tih ağından internete girilemiyor. sanırım sunucusunda sıkıntı var.

iki öğrencimde de münfert olarak şu hatalar vardı. eba v sınıf uygulamasına giriyor ve bağlanmaya çalışırken kendiliğinden uygulama kapanıyor.

diğeride ders kodunu girdiğinde şu uyarı takılı kalıyor. "/!\Uyarı : Kullanıcı bilgileri yükleniyor. Lütfen bekleyiniz." bekledik bekledik gelmedi :)

sorunlarım şimdilik bunlardan ibaret lütfen geri dönüş sağlaya bilirmisiniz şimdiden teşekkürler. bu kadar detaylı yazmamın sebebi aklınızda acaba şunu yapsaydın dediğiniz bişey kalmasın yaptıklarımın tamamanı anlattım. iyi günler.

Bende bir okulda bir öğretmenin dersine girdim. Öğretmen olayı öğrendiğini yapılması gerekenleri bildiğini bana sözlü ifade etti çünkü SİSTEM ÇALIŞMIYOR uygulamalı olarak yapamadı.
Öğretmen çok uğraştı ama bir türlü olmadı ders boşa gitti binlerce öğretmenin haftada bir kaç dersinin böyle boşa gittiğini düşünürsek durum vahim. Bu sistemin büyük çapta testlerinin detaylı yapılıp öyle öğretmenlere dayatılması daha doğru olacaktır sanırım.

v sınıf uygulaması yapacağımız sınıfların tamamında tahtaya bağlanmak istediğimiz zaman ders bulunamadı hatası alıyoruz. Bir de sınıf listeleri geçen seneden kalma. Nasıl çözebiliriz?

Geri