Eba Canlı Derste cevap bulamadığım sorular...

Kodla Büyü

mystreous

Süper Üye
Süper Üye
Eba Canlı Derste cevabını bulamadığım 2 adet soru var:
1. Tüm öğrencilere ekranımızı paylaşabiliyoruz. Peki herhangi bir öğrencinin ekranını görme durumu var mı? Yok ise; öğrenciyi yönetici yaparsak, yönetici yaptığımız öğrenci bizim yaptığımız gibi ekranını herkesle paylaşabilir mi?
2. Eba Canlı derste sohbet bölümü yok mu? (Zoom'da var ama Eba canlı derste bulamadım). Örnek herkese bir link göndermek istiyorum gönderemiyorum. Eba mesaj bölümünden atılabilir ama sohbet bölümünün olup olmadığını merak ediyorum.

1.madde için zaten orada açıklama yapıyor.. Derste kopma vb. durumlar için güvenebileceğiniz bir öğrenciye yetki verip dersi devam ettirebilirsiniz diye.. Ancak yetkiyi alan öğrenci canlı ders esnasında geri devreder mi, sizi yorar mı bilemem..
2.madde için ise evet EBA canlı derste zoomdaki gibi sohbet kısmı yok..
Bence bu kısıtlamaların hepsi ders sabote edilmeden işlensin diye de yapılmış olabilir..

Okulda kullandığımız netsupport programında olduğu gibi, öğrenci ekranını görme, öğrenci ekranını diğer arkadaşlarıyla paylaşma gibi özelliklerin olup olmadığını sormuştum. Kısaca kendi ekranımda yaptığımı kimler yapabilmiş onu görebiliyor muyum?

Okulda kullandığımız netsupport programında olduğu gibi, öğrenci ekranını görme, öğrenci ekranını diğer arkadaşlarıyla paylaşma gibi özelliklerin olup olmadığını sormuştum. Kısaca kendi ekranımda yaptığımı kimler yapabilmiş onu görebiliyor muyum?
kısaca hayır :)

arkadaşlar bir öğretmenimiz eba canlı ders yaparken ekran paylaşımı yaptığında bir öğrencinin ekranı karaladığını söyledi. bu bir iki derste olmuş. bu öğrenciyi nasıl tespit ederiz? aslında öğrenciye yetki vermeden kalem kullanamaması lazım değil mi?

1. Tüm öğrencilere ekranımızı paylaşabiliyoruz. Peki herhangi bir öğrencinin ekranını görme durumu var mı? Yok ise; öğrenciyi yönetici yaparsak, yönetici yaptığımız öğrenci bizim yaptığımız gibi ekranını herkesle paylaşabilir mi?
2. Eba Canlı derste sohbet bölümü yok mu? (Zoom'da var ama Eba canlı derste bulamadım). Örnek herkese bir link göndermek istiyorum gönderemiyorum. Eba mesaj bölümünden atılabilir ama sohbet bölümünün olup olmadığını merak ediyorum.
1. Soruya cevaben. Paylasim ayarlarında tüm kullanıcılar dosya paylaşabilir seklinde ayarlaninca ogrenciler de paylasim yapabilir

arkadaşlar bir öğretmenimiz eba canlı ders yaparken ekran paylaşımı yaptığında bir öğrencinin ekranı karaladığını söyledi. bu bir iki derste olmuş. bu öğrenciyi nasıl tespit ederiz? aslında öğrenciye yetki vermeden kalem kullanamaması lazım değil mi?
Paylasim ekraninda ustte çıkan araç çubuğunda fazlasi diye bir bölüm var en sonda. Orda ogrencinin çizim yapmasına izin verilip engelleme ayari var. Yine ayni yerde çilenin ismini göster diye bölüm var

hocam ben öğrencilerin girmesini istediğim bağlantıları ebadan gruplarına gönderiyorum.

Paylasim ekraninda ustte çıkan araç çubuğunda fazlasi diye bir bölüm var en sonda. Orda ogrencinin çizim yapmasına izin verilip engelleme ayari var. Yine ayni yerde çilenin ismini göster diye bölüm var
çok teşekkür ederim hocam. çilenin ismini göster kısmını anlamadım

Mesela Scratch'te öğrenci ekranını görmezsek, ya da öğrenci sohbet bölümünden soru sormazsa o dersi işlemenin anlamı yok. Önceden video çekip ebadan yayınla gitsin.

hocam ben öğrencilerin girmesini istediğim bağlantıları ebadan gruplarına gönderiyorum.

hocam bende öyle yaptım ama derste kopukluk oluyor. Bağlantılar, mesaj olarak da özelden öğrencilere atılabilir . fakat başka alternatif var mı acaba mesela konuyu anlattık küçük bir etkinlik vereceğiz internet üzerinden o anda vermemiz mümkün olabilir mi ?
zoomun ayarlarında sohbet ayarları var ama ebanın canlı ders uygulamasında sohbet hem yok hem ayarlar kısmında da görünmüyor. bir alternatif olsa iyi olurdu.

hocam bende öyle yaptım ama derste kopukluk oluyor. Bağlantılar, mesaj olarak da özelden öğrencilere atılabilir . fakat başka alternatif var mı acaba mesela konuyu anlattık küçük bir etkinlik vereceğiz internet üzerinden o anda vermemiz mümkün olabilir mi ?
zoomun ayarlarında sohbet ayarları var ama ebanın canlı ders uygulamasında sohbet hem yok hem ayarlar kısmında da görünmüyor. bir alternatif olsa iyi olurdu.
kişiye özel olarak tek tek göndermek çok zahmetli olur hocam ebadan ya da mailden vs. Okul web sitesinde bağlantı verilebilir ödev, ödev toplanacak bir ödevse google formsla da bir form aracılığıyla toplanabilir, daha pratik tekliflere açığım :cool:

kişiye özel olarak tek tek göndermek çok zahmetli olur hocam ebadan ya da mailden vs. Okul web sitesinde bağlantı verilebilir ödev, ödev toplanacak bir ödevse google formsla da bir form aracılığıyla toplanabilir, daha pratik tekliflere açığım :cool:
Okul web sitesine bağlantı benim de aklıma gelmişti fakat eba üzerinden posta atmak daha kolay geldi ben konu sonu kahoot ile turnuva yaptırıyorum, turnuvanın bağlantısını paylaşmak için sohbet lazımdı eba postadan idare ediyorum artık. ebadan posta atarken tek tek değil şubeleri seçip tamamına atabiliyorsunuz. daha iyi bir fikir çıkana kadar böyle devam ederim.

Kendi yazdığım soruya biraz çözüm olabilecek bir şey aklıma geldi.
Öğrencilere link gönderme konusu..
Ebada her sınıf için grup oluşturdum. Hangi sınıfa ders anlatıyorsam onların gruplarına linki yapıştırıyorum, öğrenciler oradan tıklıyorlar. Çok pratik oluyor.

Bu özellik yeni mi eklendi bilmiyorum ama EBA da canlı ders işlerken katılımcılar listesinde öğrencinin ismine tıklayınca gelen listeden "yardımcı yönetici olarak ata" gibi bir seçenek vardı. Onu seçince öğrenci kendi ekranını paylaşabildi. Ayrıca bende hala yönetici olmaya devam etmiştim. Çok güzel bir özellik, istediğimiz öğrenciyi yardımcı yönetici olarak atayabilip, tekrar iptal edebiliyoruz.

1.soru: hocam birden fazla kişi ekran paylaşabilir kısmı var ebada ekranı paylaş ın yan tarafında 3 nokta var orda var.Ayrıca yönetici olmasına gerek yok

Geri