Eba Canlı Ders Bilişim ?

Kodla Büyü

samsunlu-17

Site Gezgini
Yeni hazırlanan çizelgeye göre 27 Nisandan itibaren 5. Ve 6. Sınıflarda Canlı Ders getirilmiş. Acaba Bilişim dersi var mı bu dersler arasında ?

eba_7.jpg

Bugün idare mesaj attı tüm kademeler olacak diye ama dersleri belirtmediler, tahminimce 6 ana dersle devam edilecek, bilişim ve diğer dersler olmayacak.

3 sınıfı daha sonradan değiştirmişlerdi tek sınıfa indirmişlerdi. Sonradan tekrar değişti mi?

8. sınıflşara açıldığında da tüm dersler vardı zaten. Yine tüm dersler açık kontrol ettim. Yalnız seçtiğiniz sınıf seviyesinde eş zamanlı 1 tane ders oluşturabilirsiniz.

Ayni anda 2 sinifa ders verilemiyor mu yani? Şube birlestirme vardi sanki
Geçen hafta tek sınıf seçilebiliyordu. Bu haftadan itibaren iki sınıf seçilebilecek dediler. Son durum nedir bilmiyorum. Uzaktan eğitim kursunda 6 sınıfa kadar ders atanabiliyor deniyordu. Ancak pratikte henüz böyle bir durum yok.
canlı yayına kaç öğrenci katılabiliyor acaba.
Seçilen sınıfta kaç öğrenci varsa hepsi katılabiliyor.
şuan 8 ler ve 12 lerde hangi dersler varsa onlar olur bence..
Bu biraz idarenin tasarrufunda. Lise seviyesinde daha çok matematik, edebiyat, fizik gibi dersleri atıyorlar. Ancak öğretmenlerden yeterli gönüllü çıkmazsa diğer dersleri de atayabiliyorlar.
Son olarak öğrenciler kimi zaman bağlanma sorunu yaşayabiliyor. Ya da derse katılmak istemiyor. Öğleden sonra saat 4'te uyanan öğrenciler var. Tüm gün uyuduktan sonra gece 2'ye uyanan da. Bugün bir arkadaşın dersine hiç öğrenci katılmamış mesela.

Gönüllülük esasına göre hocam. Zoraki yapılmıyor. Çizelge de bu haliyle olacaksa Ramazan için uygun değil bence. İftar saati ders olmaz.

Aynen hocam. Gonulluluk esasına gore ise yapmak istemiyorum dememe rağmen müdür maaşıniz yattı hocam yatisci hocalardan mi olacaksınız diyerek baskı kuruyor. Milli eğitimi arayıp soracağımı söyleyince ben arayıp sana haber veririm dedi.

idareciyim. 9 ve 10. sınıflara 12, 11. sınıflara 18 saat ders tanımlanmış
9larda 1 saat bilgisayar bilimi seçtim.

Lisede
zorunlu mu peki bizim idare de koymuş. gönüllülük esasına göre sanıyorum.

gönüllülük diye bir durum yok hocam kızılay gönüllüsü değiliz sonuçta. idare tarafından verilen görevi yapmak durumunda öğretmenler. eğer yapacak durumunuz yoksa(özel sebepler) olur da soruşturma açılırsa savunmanıza yazarsınız.
işin o kadar uzaması müdür ve ilçe milli eğitime bağlı tabiki.

Ayni anda 2 sinifa ders verilemiyor mu yani? Şube birlestirme vardi sanki
-Sınıf birleştirme var hocam, denedim hatta 3 sınıfa kadar birleştirme yapabiliyorsunuz şu anda
-Aynı saat dilimine 5.sınıflara 3 farklı şubeye 3 ders tanımlamayı denedim ona da izin verdi sistem, yani 09:30-10:30 arası 5A Bilişimi 5B Türkçe 5C Matematik gibi yapılabiliyor
- Hatta 5A-5B-5C Bilişim 5D-5E-5F Türkçe 5G-5H-5I Matematik şeklinde 1 saatte 9 sınıfa ders vermiş olabiliyor idare

Bu derse girmiyorum demek olur hocam, böyle bir hakkımız olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca gönderilen resmi yazırlarda "verilen görevleri yerine getirir" yazar personel için.
Hocam bize ilçe koordinatöründen gelen bir yazıda gönüllülük esasına göre görev verileceği yazıyordu. Telefondan silmişim, bulamadım. Zaten çoğu kişi gönüllü yapıyor dersleri. Öğretmene sorarak ünite, kazanım vs. seçiyorsunuz. Arada bilgisayar yok, telefonum eski diyen oluyor. Her dersi seçmek mümkün değil zaten. Siz de kendi koordinatörünüze sorabilirsiniz. Az önce tekrar sordum ve aynı cevabı aldım.

Ben de uygulama derslerimiz için merak ediyorum bu konuyu.
10 ve 11. sınıf tüm derslerimiz uygulama
11 grafikte as3 kodları ile mause olaylarını yaptırmamız lazım mesela konuda, çocuğun elinde 1 telefon var sadece nasıl taki edecep edecek, uygulama olmadan ne öğrenebilecek merak ediyorum.
sınıf 14 kişi, derse bağlanan 6 kişi bilgisayar ile bağlanan 1-2 kişi, nasııl olacak bu iş??

Ben de uygulama derslerimiz için merak ediyorum bu konuyu.
10 ve 11. sınıf tüm derslerimiz uygulama
11 grafikte as3 kodları ile mause olaylarını yaptırmamız lazım mesela konuda, çocuğun elinde 1 telefon var sadece nasıl taki edecep edecek, uygulama olmadan ne öğrenebilecek merak ediyorum.
sınıf 14 kişi, derse bağlanan 6 kişi bilgisayar ile bağlanan 1-2 kişi, nasııl olacak bu iş??
sadece izleyebilecek hocam. maalesef en kötü ekranı ikiye bölebilir bilgisayar için söylüyorum. sizi izlerken bir taraftan yapabilir.

Hocam bize ilçe koordinatöründen gelen bir yazıda gönüllülük esasına göre görev verileceği yazıyordu. Telefondan silmişim, bulamadım. Zaten çoğu kişi gönüllü yapıyor dersleri. Öğretmene sorarak ünite, kazanım vs. seçiyorsunuz. Arada bilgisayar yok, telefonum eski diyen oluyor. Her dersi seçmek mümkün değil zaten. Siz de kendi koordinatörünüze sorabilirsiniz. Az önce tekrar sordum ve aynı cevabı aldım.
şube müdürleri arasında da anlaşmazlık varmış kimi zorunlu kimi gönüllü (yapmak istemediğini dilekçe ile) diyormuş müdürün ağzından duyduklarım pazartesiye netleşir dedi.
dersimi yaptım ancak buluduğum konum itibariyle katılım olmadı. tek başıma tekrar yaparak dersi sonlandırdım.

Lisede

gönüllülük diye bir durum yok hocam kızılay gönüllüsü değiliz sonuçta. idare tarafından verilen görevi yapmak durumunda öğretmenler. eğer yapacak durumunuz yoksa(özel sebepler) olur da soruşturma açılırsa savunmanıza yazarsınız.

"idare tarafından verilen görevi yapmak durumunda öğretmenler."
değerli hocam bir genelge mevcut mu? haklarımızı bilmemiz açısından.

EBA TV' de hangi dersler varsa onların seçilmesi mantıklı. Olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. Öğrencilerin ana derslerden geri kalmaması için ağırlık onlara veriliyor. Sistem mükemmelleşirse, sunucularda herhangi bir yoğunluk yaşanmazsa ana derslerden sonra diğer dersler de seçilebilir. Yani temel amaç ana dersleri öğrencilere verimli ve kaliteli bir şekilde ulaştırmak diye düşünüyorum. Yani bir idareci öğretmenine maaş alıyorsun sana ders vermeliyim diye bir dayatması olamaz, etik de değil.

Son düzenleme:
Her ders değerlidir. Her ders verilmelidir.
Yeterince ders saati yok hocam. Resim öğretmeni bir tuvalle ders işleyebilir. Her hafta değil ama iki haftada bir ders verilebilir. Ancak beden eğitimi gibi bir ders için canlı ders oluşturmak pek mantıklı gelmiyor. Öğretmenin öğrencilerle iletişimi devam ettirebilmesi için ders açılabilir de katılım olmasını pek beklemem açıkçası. Öğrenciler öğretmen seçiyor maalesef. 12. Sınıflar matematik,ingilizce ve biyoloji derslerine katıldı en çok. Bir yaptırım olmadığı için keyfi isterse derse katılıyor. Herkesin evinde internet olmadığı için zorunlu tutulma durumu da yok tabi. Bedava Eba için sağlanan internet canlı dersi kapsamıyor.
İlkokul veya ortaokul seviyesinde katılım daha iyi olabilir tabi.

Lisede

Sayın idareci arkadaş, MEB'in şu an uyguladığı uzaktan eğitimin saçma sapan olmasını geçtim, şu soruya cevap ver:

Öğretmenlere canlı ders görevlerini nasıl tebliğ ettin? Bildiğim kadarıyla WhatsApp MEB'in tebliğ yollarından biri değil. MEB uzaktan eğitimi bıraksın da, öğretmenlerin resmi yazıları takip edebileceği bir sistem kursun. Senin gibi, şube müdürlerin gibi KVKK gibi temel konuları bile bilmeyen idarecilerin elinde oyuncak olmasın öğretmenler.

Son düzenleme:
İdare tarafından verilen görevi yapmak durumunda yazfiktan sonra belegelendir hocam dedim biz de hakkimizi bilelim dedim ama. idareci ortada yok.
Yasal bir tebliğ yok biz devam edeceğiz var biz de anlayamıyorum.

İdarecilerin yükümlülükleri başlıklı yazıya göre canlı ders için öğretmen ZORLANAMAZ. Diyelim ki Öğretmenin ne bilgisayarı ne akıllı telefonu var ne yapacan hediye mi edeceksin

Bugun yapmak istememe nedeniyle birlikte dilekçe ile başvuru yapınız diye mesaj aldık idareden.
hadi hayırlısı ben Bakan bey bile bu uslupla konuşmuyor diyorum bildiklerini okumaya devam ediyorlar.
bizim burada ilk başlatan 4 okul içindeymişiz. ne demek istediğini anladım son lafıyla. yarış sen anlat anlatma biz ders vereceğiz deniyor whatsapp dan. vereceğiz. zorunlu bir ibare.

Geri