Easy Sysprep & E-DriverPacks ile Evrensel Pc İmajı Hazırlama

Kodla Büyü

kalelibilişim

Süper Üye
Süper Üye
Easy Sysprep & Easy Driver Packs İle Evrensel PC imajı Hazırlama

Arkadaşlar bu makalemde sizlere evrensel pc imajı hazırlamayı anlatacağım.
Burada anlattığım yöntemle hazırladığınız bir pc imajını donanıma bağlı kalmaksızın bütün pc lerde kullanabileceksiniz.
Hatta hatta sanal pcye kurduğunuz sistemin imajını gerçek pc lere yükleyebileceksiniz.
Evet yanlış duymadınız bir pc den veya sanal pc den yedek alacağız ve bu yedeği istediğimiz pc ye geçebileceğiz.
Detaylı anlatım ektedir. Başarılar dilerim.

Dikkat : Easy Sysprep programını çalıştırıp işlemleri tamamladığımızda pc yi kapatacağız, Tekrar windows açmadan boot cd lerle pc yi açıp yedek alacağız.
____________________________________________________________________________________________________

Yeni indirme linkleri : https://www.itsk.com/topic-software.html ve https://www.itsk.com/thread-376564-1-1.html
____________________________________________________________________________________________________

Windows 7 de Administrator kullanıcısını aktif etmek için komut istemini sağ tıkla yönetici olarak çalıştırıp, "net user Administrator /active:yes" yazmanız gerekiyor.
Windows 7 de Administrator kullanıcısını pasif etmek için komut istemini sağ tıkla yönetici olarak çalıştırıp, "net user Administrator /active:no" yazmanız gerekiyor.

Windows 7 kurulumunda herhangi bir kullanıcı hesabı oluşturmadan, doğrudan Administrator kullanıcısı olarak oturum açmak için,
kullanıcı adı be bilgisayar adını belirlediğimiz ekranda Ctrl + Shift + F3 tuşlamamız gerekiyor.
Bu tuşlamadan sonra sistem reset atıyor ve Administrator kullanıcısı olarak oturum açılıyor.
Bu şekilde oturum açtığımızda windows'un Sysprep aracı otomatik olarak çalışıyor. Bunu kapatabiliriz.

file.php

Kaynak site
http://www.sky123.org/ http://www.itiankong.net/ https://www.itsk.com/

Ekli dosyalar

• Easy_Sysprep_Kullanımı.rar
    1.1 MB · Görüntüleme: 2,804
@ latcakir yedekleme ve yedeği geri yükleme için Acronis veya Ghost gibi bir yedekleme programı kullanmamız gerekiyor.

kalelibilişim hocam acronis ile sistem yedeği almak yerine bir bilgisayara windows ve gerekli programları kurup evrensel imaj alıp aynı imajdan bütün bilgisayarlara kursak aynı işi görmezmi.

kalelibilişim' Alıntı:
Easy Sysprep & Easy Driver Packs İle Evrensel PC imajı Hazırlama

Arkadaşlar bu makalemde sizlere evrensel pc imajı hazırlamayı anlatacağım.
Burada anlattığım yöntemle hazırladığınız bir pc imajını donanıma bağlı kalmaksızın bütün pc lerde kullanabileceksiniz.
Evet yanlış duymadınız bir pc den yedek alacağız ve bu yedeği istediğimiz pc ye geçebileceğiz.
Detaylı anlatım ektedir. Başarılar dilerim.

Hocam acronics universal restore ile farklı donanımlara sahip bilgisayarlara imajlar yüklenebiliyor...

Arkadaşlar başlıkta da belirttiğim gibi evrensel yedek dosyası oluşturacağız ve her türlü pc ye imajdan format atabileceğiz. Hedef pc driverler kurulu olarak açılacak.

@ latcakir Evrensel imajı ne şekilde almayı planlıyorsunuz anlayamadım. Söz konusu evrensel imajımızı almak için Acronis, Ghost veya bunlara benzer bir yedekleme programına ihtiyacımız var.

@ vlk4n acronics universal restore ile farklı donanımlara sahip bilgisayarlara imajlar yüklenebiliyor. ancak tüm driver imaj dosyanıza dahil edilemez. Bu yöntemde tüm driverler yedek dosmıza dahil edilecek sata driverleri de dahil.

@ mustafayilmaz28 Diğer yöntemlerden farkı alacağımız imajı donanım farkı gözetmeksizin tüm pc lere geçebilecek olmamız ve hedef pc nin tüm driverleri yüklü olarak hazır olacak.

Sysprep yöntemini ve Acronis Universal Restore'u gerek XP gerekse Windows 7'de iki yüze yakın bilgisayarda kullandım.
Edindiğim izlenimler şöyle:

Sysprep ile bir sefer optimal bir sistem imajı alındığında pek çok bilgisayarda kullanılabiliyor. İmaj işlemi sonrasında yazılımın lisansının korunmasını sağlayabiliyor. Yani klonlma gibi aynı seri numarasıyla sistem kurmak zorunda değilsiniz.

Ancak zahmetli bir yöntem. Ayrıca her zaman işe yaramayabiliyor. Yüzdeye vurmak gerekirse, benim çalıştığım iki yüz bilgisayarın yüzde yirmilik bir kısmında sysprep başarılı olmadı. Yine bu bilgisayarlarda Acronis Universal Restore başarıyla çalıştı. Şaşırtıcı olan şey ise, Acronis Universal Restore'un işe yaramadığı yüzde onluk bir bilgisayar gurubunda da sysprep işe yaradı :)

Sonuç: bir tanesi sysprep ile hazırlanmış optimal bir sistem imajınız her zaman elinizin altında bulunsun. Yasal yazılım kurma gibi bir derdiniz yok ise pratiklik açısından Acronis Universal Restore kullanın derim.

Paylaşım için teşekkürler.

@ yataylimit windows un sysprepi, easy sysprep universal restore bunlardan hangilerinde ne gibi tecrübeleriniz oldu daha açık yazarmısınız ?

Burada anlatımını yaptığım yöntemin başarı oranı 100 % e yakındır.
Güvenilir bir yöntemdir. Bu konuda şu an için en iyi güvenilir yöntem budur diyebilirim.

@ kalelibilişim :)

XP'deki sysprep işlemi: XP CD'sindeki deploy.cab dosyasında hali hazırda bulunan setup.mgr programı kullanılarak ön hazırlık yapılır. Sonrasında sysprep.exe ile işlem başlatılır. "Windows'un sysprepi" ile kastettiğim budur. İlgili makaleyi şu linkte bulabilirsiniz: http://www.answersthatwork.com/Download ... _setup.pdf

Acronis True Image 2011 ve 2013'de evrensel imaj atma özelliği mevcut. Ben bunları kullandım. "En güvenilir yöntem" dediğinize göre sizin de kullanmış olduğunuzu düşünüyorum? Kullandınız mı?

Kullanımının anlatıldığı makaleyi paylaştığınız Easy sysprep'i hiç denemedim. İşletim sistemine uygun sürücü paketini yüklemek gerektiğini görüyorum. Ancak verdiğiniz makaledeki linklerden Çince bir site açılıyor ve neyin nereden ne şekilde yükleneceği açık değil. Ayrıca sürücü paketi XP için. Windows 7 için işlem yapacak arkadaşların ne yapması gerekiyor? "Küçük farklılıklar" nelerdir?

Teşekkürler :)

@ yataylimit
Acronis üniversal restore yi kullandım hedef pc de bir çok driver tanınmıyor. Tüm driverleri tanıyacak şekilde bir imaj hazırlamak çok zor.

Buradaki anlatımda işletim sistemimize uygun driver paketlerini hedef pc ye yüklenmesi için çalışmamızda kullanmak zorundayız.
Böylece hedef pc nin tüm driverleri yüklenmiş olacak.

Pdf dosyasındaki direk linklerde değişiklikler olmuş, güncel linkleri ilk mesaja ekledim.

windows 7 de hedef pc de yeni kullanıcı hesabı oluşturulacağı için Administrator hesabı ile sistemi açıp, diğer kullanıcı hesaplarını ve o hesaplara ait profil bilgilerini silmek veya işlemi Administrator hesabı üzerinden başka kullanıcı hesabı oluşturmadan yapmak gerekiyor.

teşekkürler paylaşımlar için. önümüzdeki sezon denemeye çalışalım. yapabilirsek büyük kolaylık olur.

kalelibilişim' Alıntı:
@ yataylimit
Acronis üniversal restore yi kullandım hedef pc de bir çok driver tanınmıyor. Tüm driverleri tanıyacak şekilde bir imaj hazırlamak çok zor.

Buradaki anlatımda işletim sistemimize uygun driver paketlerini hedef pc ye yüklenmesi için çalışmamızda kullanmak zorundayız.
Böylece hedef pc nin tüm driverleri yüklenmiş olacak.

Pdf dosyasındaki direk linklerde değişiklikler olmuş, güncel linkleri ilk mesaja ekledim.

windows 7 de hedef pc de yeni kullanıcı hesabı oluşturulacağı için Administrator hesabı ile sistemi açıp, diğer kullanıcı hesaplarını ve o hesaplara ait profil bilgilerini silmek veya işlemi Administrator hesabı üzerinden başka kullanıcı hesabı oluşturmadan yapmak gerekiyor.

Artık XP pek kullanılmıyor. Windows 7 yüklemelerinde de zaten çoğu sürücüyü otomatik tanıyor veya ethernet sürücüsünü yüklemenin akabininde internetten bulup yüklüyor. Dolayısıyla ekstra bir sürücü paketi kullanmaya gerek kalmıyor. Bunlar benim gözlemlerim. Dediğim gibi, 200 civarında sisteme evrensel ve sysprep yöntemleri ile imaj attım ve evrenselde hata verenler yüzde onu geçmedi. :+1:

Teşekkürler. Mesajımız bulunsun...(Easy Sysprep & E-DriverPacks ile Evrensel Pc İmajı Hazırlama)

Geri