E-sınav uygulama izleme sorumlusu

Kodla Büyü
Savcı 2024 e-sınav yönetmeliğine bakarsa sınav esnasında adaya hiçbir müdahelenin yapılmayacağı ancak sınav bittikten sonra gerekli zabıtların tutulup işlemlerin yapılacağını görür aday süresi dahilinde sınava gelmiş ise kimlik kontrolü de sınav süresi içindedir
hocam zaten biliyorum . Ama savcı bilmiyor. Burada dikkat çekmek istediğim şey şu :Adli birşeye karışırsanız sizin suçluyu bulmanız önemli değil , savcının açık bulması. Adamlar memur hata yapsa da suç bulsam diyor

Açık Öğretim Ortaokulunda kayıtlı öğrencilerin (engelli, tutuklu-hükümlü öğrenciler ile Ortadoğu Programına kayıtlı öğrenciler hariç ) 2023-2024 eğitim ve öğretim yılı 2. Dönem sınavları e-Sınav merkezlerinde 1 Mart 2024 - 29 Mart 2024 tarihleri arasında yapılacaktır.

E-sınavda “parmak izi okuma sistemi” sonunda uygulama geçiyor galiba:

Joker’ adı altında ehliyet sınavlarının yazılı bölümlerine adayın yerine üçüncü kişiler sokuluyor. Para karşılığında kişilere sınavı geçme vaadi veriliyor. Bakanlık bu usulsüzlüğün önüne geçmek için düğmeye bastı. Bundan sonra yazılı sınavlarda ‘parmak izi doğrulama sistemi’ hayata geçirilecek.

Hayata geçirilecek parmak izi doğrulama sistemi ile ehliyet kurslarındaki yazılı sınavlarda asıl adayın yerine sınava üçüncü kişilerin girişinin önüne geçilecek.

Türker, “Nüfus cüzdanı alınırken parmak izi veriliyor. Yeni bir cihaz ile parmak izi alınacak ve karşılaştırma yapılacak. Eğer eşleşiyorsa adayın sınava girişi uygun olacak” ifadelerini kullandı.

Açık ortaokul e-sınavlarında her oturum 75 dakika olacakmış. Bu durumda görev puanının ve ücretinin değişmesi gerekli:
IMG_6049.jpeg

e sınavın manası kalmadı hem ücreti az, hem stresi fazla, hem de gereksiz yere puan şişiyor o yüzden öbür sınavlar da görev gelmiyor. Merkezi sınavın ücreti fazla ama puanı az resmen saçmalık.

Az önce açık ortaokul e-sınav görevi geldi. Görev puanı aynı: 166

herkes tüm gün tüm saat ve re'sen leri açar her zaman olduğu gibi.
30 dk uzun diye millet istemeyecek mi
istemeyenler bi izlesinler bakın nasıl hücum ediliyor...

Öğrendim
İlçe MEM kalem ve kağıdı hazırlayacakmış
Bina sorumlusu da dağıtılmasını sağlayacakmış. Onu da hizmetliye yaptırırlar herhalde
Hocam hemen her işi e sınav izleme sorumlusu yapıyor zaten. geçen gün 3-4 kişinin yüz tanımasında sıkıntı çıktı. salon başkanına hocam sınav öncesi uyarıları siz yapabilir misiniz ben şu sorunları halledeyim dedim bu bizim görevimiz mi dedi. Daha önceden sınav uygulama klavuzunu okumuştum. Hocam sizin görevleriniz arasında da var dedim sesini kesti okudu. Onu da yapmasa sadece öğrencileri içeriye alırken yardımcı oluyorlar onun dışında yapılan bir iş yok. sınav öncesi zaman biraz fazla olsa onu da ben yaparım devlet 2 görevli ücreti ödemez boşyere. Biz de öğretmeniz ama bir gram fedakarlığı çok gören insanlar var maalesef

Arkadaşlar sınavıma joker aday girdi tespit ettik. dün emniyete ifade vermeye gittim savcı özellikle demişki ;öğretmenlere sorun şüphelenmeleri rağmen niye sınavı almışlar diye .yani herkes bir açığın peşinde
Savcı e-sınav yönetmeliğini bilmez bu durumlarda yönetmeliğin güncel versiyonu ile gitmek gerekir 2024 klavuzunda ve daha öncekilerde de kimliği şüpheli aday her türlü sınava alınır sınav bittikten sonra joker aday formu vs ile tutanaklar düzenlenir adayın sınavı bitene kadar işlem yapılmaz gerisi bakanlığın işi

ben de ilk joker adayı yakaldığımda mahkemeye gitmiştim. orada hakim özellikle sınav girip girmediğini sorguladı. yani olayın gerçekleşip gerçekleşmediğine takılıyorlar. açıklamaya çalışıyorum, sınav başladıktan sonra giriş yaparak yüz tanımayı atlayıp girdi. biz de şüphelendik, sınavına devam etti diye ama onlar suçun bitip bitmediğine olup olmadığına tırı vırı şeye takılıp ceza vermemeye çalışıyorlar anlamıyorum. neyse ki 2. kez yakaladığımda sadece ilçe milli eğitime gidip tutanağı tekrar tuttuk. mahkemeye çağırmadılar. ki iki sefer de sınava giren joker adaylar karakolda suçlarını itiraf etmişler...

burada sıkıntı yanlış teşhis te ortaya çıkan mağduriyet onu da sınavına devam etsin diye gidermeye çalışmışlar...

1 SENE ceza aldım arkadaşlar. mebbis fotom biometrik değildi. bir de mebbis şifreme güncelleme gelmiş. 15 dakika içinde halledemedim. kıssadan hisse mebbis fotonuz güncel ve biometrik olsun. bunun dışında yüz tanıma olmayabiliyor yani tanımayabiliyor. mutlaka mebbis şifrenizi bilerek gidin :) bir yerde kayıtlı nasıl olsa diye gitmeyin. aklınızda da mutlaka kayıtlı olsun.

Haftasonu 10.15 oturumunda gorevliydim. Hizmetli uyumuş bina kapıları saat 10.04 te açıldı. Dolayısıyla sisteme geç giriş yaptık. Bu durumu tutanak ile belirttik. Bugün baktım cezalı duruma düşmüşüm. Böyle bir olay başına gelen oldu mu. İtiraz edeceğim. Ne kadar sürede nasıl sonuçlanıyor bu problem.

Haftasonu 10.15 oturumunda gorevliydim. Hizmetli uyumuş bina kapıları saat 10.04 te açıldı. Dolayısıyla sisteme geç giriş yaptık. Bu durumu tutanak ile belirttik. Bugün baktım cezalı duruma düşmüşüm. Böyle bir olay başına gelen oldu mu. İtiraz edeceğim. Ne kadar sürede nasıl sonuçlanıyor bu problem.
Benimde başıma gelmişti. 2-3 güne düzelttiler. Yine de sınav bürosunu arayıp hatırlatın hocam.

Geri