E-Sınavda giriş belgesinde imza eksikmiş, soruşturma açmışlar.

Kodla Büyü

muzy2007

Aktif Üye
Arkadaşlar mart ayındaki bir e-sınav görevinde uygulayıcıydım. Giriş belgelerinin birinde ilçenin imzası eksikmiş. Sınavdan önce başkan ve gözetmene söylememe rağmen dikkat etmemişler. Daha sonra bununla ilgili soruşturma açılmış. Bugün beni müfettiş aradı, ifade vermem için çağırıyor. Bu sınavda bu iş bizim görevimiz mi? Ben sınava almadan önce açıklama yapıyorum. içeri oturtuyorum, içerde açıklama yapıyorum. sınavı izliyorum, imzaları attırıyorum, işte fotograflara bakıyorum. Başkanla gözetmen de bi zahmet giriş belgesine baksın. Bundan da sorumluysak artık yuh ya.
Böyle bir şey başına gelen var mı arkadaşlar, ceza alırsak nasıl bir yol izlemeli?

İlgili yönergeye göre kontrol ve imza, başkan ve gözetmenin görevi:

https://odsgm.meb.gov.tr/meb_iys_do..._merkezi_sistem_sinav_yonergesi_27_6_2016.pdf

MEB Merkezi Sistem Sınav Yönergesi

Madde 19, d) ve e) fıkrası

8DE89DF1-0496-4370-BAD9-DA98A7CFB8A9.png

isikayhan hocam gönderdiğin yönergedeki 19. madde kurtarır bizi. Ben de onu arıyordum, çok sağolasın. Bazı müfettişler aynı sebepten dolayı bazı arkadaşlara ceza vermişler. Bazılarına da ceza verilmemiş. Yani müfettişin görüşüne kalıyor. Esınav yönetmeliğinde bu durum açık olmadığı için kafalarına göre karar veriyorlar sanırım. Ama burda çok açık belirtilmiş. İsikayhan hocam Allah razı olsun, inşallah ceza almayız. Çünkü alırsam 5 yıl olacak.

isikayhan hocam gönderdiğin yönergedeki 19. madde kurtarır bizi. Ben de onu arıyordum, çok sağolasın. Bazı müfettişler aynı sebepten dolayı bazı arkadaşlara ceza vermişler. Bazılarına da ceza verilmemiş. Yani müfettişin görüşüne kalıyor. Esınav yönetmeliğinde bu durum açık olmadığı için kafalarına göre karar veriyorlar sanırım. Ama burda çok açık belirtilmiş. İsikayhan hocam Allah razı olsun, inşallah ceza almayız. Çünkü alırsam 5 yıl olacak.
Sizin göreviniz değil. Benim uygulama izlemeci arkadaşımı birgün bu şekilde müfettiş arıyor ifadeni alacağım diye. Sonra konunun Araçla uygulama sınavı olurken adayın okumayı bilmediği ortaya çıkmış olduğunu öğreniyor. Müfettiş sınavdan nasıl geçti başka biri yerine sınava girdi siz farketmediniz ceza vereceğim diyor. Arkadaşta bu yönetmeliği göstererek kimlik kontrolünün kendine ait olmadığını söyleyerek savunma yazdı ceza almadı. Başkan ve gözetmen ceza aldı. Fakat ozaman yüz tanıma yoktu.

Salon başkanı ve gözetmenlere sınav görev belgesi onaylatmadan görevleri her sınavdan önce onaylatılıp, okutulmalı. Hepsi genelde ilk kez görev alanlar oluyor.

ne gerek var pc karşısında sınava aynı zahmet aynı masraf aynı şaibeler aynen devam eski sistem daha güvenilir daha sağlam daha sorunsuz daha güzel idi eskisini geri getirsinler bu işte b.ka sardı.

soruşturmada sizin ifadenizi almaları ceza alacaksınız anlamına gelmez.

geçen sene benim uygulama izleme sorumlusu olduğum sınavda bayan öğretmen çantasını ana bilgisayar masasında boş bir yere koydu, kimseyi engellemiyor, çantadan hiçbir şey alıp koymadı ama bakanlık kameralardan tespit edip soruşturma açtı, beni de çağırdı soruşturmayı yürüten müfettiş, zaten olayda benlik bir şey yok, olan ne ise aktarıp imzaladık ifadeyi, öğretmen de bir yıl ceza almıştır.

milli eğitim her sene genel yazı gönderiyor, sınav kurallarına uyun diye, uymayan da, sınav görevli belgesindeki görevlerini okumayan da sonucuna katlansın.

ne gerek var pc karşısında sınava aynı zahmet aynı masraf aynı şaibeler aynen devam eski sistem daha güvenilir daha sağlam daha sorunsuz daha güzel idi eskisini geri getirsinler bu işte b.ka sardı.
il koordinatörleri bile ceza aldı sınava geç girdiği için niye ne gerek olsun? Normal sınavda neler neler olduğunu çok iyi biliyoruz. Aynı sıkıntılar yok, sıkıntılar, problemler minimuma inmiş vaziyette. eski sistemde sınav görevlileri kendi aralarında anlaşırsa çok kolay kopya verebilirler.
2002 yılında açık öğretim sınavına girdim öğrenci olarak, yaşlı başlı bir bayan çıkarmış defteri notlarına bakarak soruları cevaplıyordu, gözetmen gördüğü halde bir şey dememişti. Bu tür durumlar yaşanmaması için şu an ki e-sınav sınav güvenliği açısından çok çok daha güvenlidir.

geçen sene benim uygulama izleme sorumlusu olduğum sınavda bayan öğretmen çantasını ana bilgisayar masasında boş bir yere koydu, kimseyi engellemiyor, çantadan hiçbir şey alıp koymadı ama bakanlık kameralardan tespit edip soruşturma açtı, beni de çağırdı soruşturmayı yürüten müfettiş, zaten olayda benlik bir şey yok, olan ne ise aktarıp imzaladık ifadeyi, öğretmen de bir yıl ceza almıştır.

milli eğitim her sene genel yazı gönderiyor, sınav kurallarına uyun diye, uymayan da, sınav görevli belgesindeki görevlerini okumayan da sonucuna katlansın.

Çanta olayı benim başıma geldi
Ankara’dan sınav esnasında telefon geldi bina sorumlusuna, çıkarttılar. Bana tutanak tutturuldu. Soruşturmayı hem müfettişe hem de bir okul müdürüne vermişler. İkisi de bana ulaştı.
Ankara’dan gelen yazı o oturumdaki bütün görevlileri kapsıyordu. Müfettişe tutanağı söyleyince benim ifade vermem kolaylaştı.

Müfettişlerin en önemli özelliği çok güzel davranırlar muhabbet ederler çayda söylerler ve ceza vermeyi çok severler.

Müfettişine göre değişir hocam ama bu tip şeylere hem 1 yıl ceza hemde en az uyarı veriyor değerli müfettişlerimiz hatta kınama bile olabilir.

Bana da benzer bir durumda soruşturma açacaklardı açmadılar. Çünkü hata sürücü kursundan başlayıp ilçe mem ile tasdiklenip Başkan-gözetmen ortaklığı onaylanıp il koordinatörü ile taçlandırılıp en son benim ile nihayet bulduğu için açamadılar tahmin ediyorum. İşin garibi şamar oğlanı gibi arayıp bana hakkınızda soruşturma açılabilir dediler. Eğer açılsaydı ve benden savunma istenseydi bu saydığım silsilenin hepsi benden önce ceza alırdı belki de almışlardır bilmiyorum. Çünkü hatanın benim ile alakası yoktu ben yine de hata olmasın diye o gün il koordinatörünü aradım o da soruma adam gibi cevap vermediği için netice hasıl oldu. Teferruatını anlatmıyorum ama insanların nasıl bir anda döndüğünü kendilerinin hatalı olduğunu bildikleri halde nasıl yan çizdiklerini gördüm.

Soruşturma dosyası oluşturmak için sizinde ifadenizi alıp dosyaya eklerler. Bu size ceza verecekler anlamı taşımaz ki. Delilleri güçlendirme amaçlıdır

Bence asıl ilginç olan zarfı açıp tek tek imzalara mı bakmışlar. O zarfları hiç açtıklarını düşünüyordum şikayet vs. durumu dışında.

Kesinlikle katılmıyorum size. E-Sınav merkezleri çok işlevsel zamandan, mekandan ve personelden tasarruf sağlıyor. Dediğiniz şaibeler muhakkak olacak sıfırlamak çok zor ama eski sistemden kat be kat daha güvenilir. İlerleyen zamanlarda birçok sınav e-sınav salonlarında yapılacak.

Bana da benzer bir durumda soruşturma açacaklardı açmadılar. Çünkü hata sürücü kursundan başlayıp ilçe mem ile tasdiklenip Başkan-gözetmen ortaklığı onaylanıp il koordinatörü ile taçlandırılıp en son benim ile nihayet bulduğu için açamadılar tahmin ediyorum. İşin garibi şamar oğlanı gibi arayıp bana hakkınızda soruşturma açılabilir dediler. Eğer açılsaydı ve benden savunma istenseydi bu saydığım silsilenin hepsi benden önce ceza alırdı belki de almışlardır bilmiyorum. Çünkü hatanın benim ile alakası yoktu ben yine de hata olmasın diye o gün il koordinatörünü aradım o da soruma adam gibi cevap vermediği için netice hasıl oldu. Teferruatını anlatmıyorum ama insanların nasıl bir anda döndüğünü kendilerinin hatalı olduğunu bildikleri halde nasıl yan çizdiklerini gördüm.
Aynısı benimde başıma geldi. Sınava başka ilçeden gelen 2 adayın sürücü kursu mühürleri vardı fakat imzaları yoktu. Salon başkanına adayları salona alırken özellikle tembih ediyorum çift imza çift mühür diye ama yine de gözünden kaçmış. Adaylar sınavda iken giriş belgeleri kontrol edince fark ettim. Hemen adayların sınavını iptal ettim. İptal bölümünde imza mühür eksik seçeneği vardı. Giriş belgelerinin sorumluluğu sizde değil zaten hocamız yönergeyi paylaşmış ifadeniz alınırsa yönetmelikteki ilgili maddeyi muhakkak ifadeniz de belirtin soruşturma açılan öğretmen arkadaşım. Sorun olmaması için her zaman ikinci bir kontrol yapılmalı. Geçmiş olsun.

Kesinlikle katılmıyorum size. E-Sınav merkezleri çok işlevsel zamandan, mekandan ve personelden tasarruf sağlıyor. Dediğiniz şaibeler muhakkak olacak sıfırlamak çok zor ama eski sistemden kat be kat daha güvenilir. İlerleyen zamanlarda birçok sınav e-sınav salonlarında yapılacak.
bende size katılmıyorum. her iki sistemide defalarca test etmiş biri olarak.
ha şöyle olabilir sınav salonlarına gidemeyecek olan köylü kasabalı vs ler için onların ayağına e sınav otobüsleri gönderilir o olabilir başınada isteyen görevliler...şehir merkezlerinde bence gerek yok.

il koordinatörleri bile ceza aldı sınava geç girdiği için niye ne gerek olsun? Normal sınavda neler neler olduğunu çok iyi biliyoruz. Aynı sıkıntılar yok, sıkıntılar, problemler minimuma inmiş vaziyette. eski sistemde sınav görevlileri kendi aralarında anlaşırsa çok kolay kopya verebilirler.
2002 yılında açık öğretim sınavına girdim öğrenci olarak, yaşlı başlı bir bayan çıkarmış defteri notlarına bakarak soruları cevaplıyordu, gözetmen gördüğü halde bir şey dememişti. Bu tür durumlar yaşanmaması için şu an ki e-sınav sınav güvenliği açısından çok çok daha güvenlidir.
onlar eskidendi artık öyle şeyler kalmadı olmazda.

maalesef benimde başıma geldi. Mufettisler ifademi aldilar.Ama ben sınav başladıktan 10 dakika sonra adayın giriş belgesindeki eksik imzayı fark ettim ve adayı bina yoneticine gönderdim.oda iptal edin dedi.Dedigini yaptım.Mart ayindaydi.Mufettis özellikle bana sınava giriş belgemi istedi.Ve okumamı istedi. Orada genel ifadelerde var.insallah bu yönergeyi biliyordur.Bu arada daha soruşturma sonuçlanmadı.

Hocalarım yönergede bizim görevimiz açıkça belirtilmektedir. Gözetmen ve Başkan'ın görevide açıkça belirtilmetkedir ama nedense müfettişler ceza vermek için yer arıyorlar. Şu anlayış mevcut ne olursa olsun ceza alırsın. Bu yanlış bir anlayış kim hatalı ise o ceza alır. Arkadasımın basına gelen bir olayda giriş belgelerini toplamamışlar. Sadece gözetmen ve Başkan ceza aldı. Uygulayıcı arkdadaşım almadı. Dolayısıyla ifade verirken yönergede belirtilen hususlar, sınav salonunda asılı bulunan talimatlar ve gelen resmi yazılarddan sorumluyuz.

Sizin sorununuzda ise hocam yönerge, resmi yazı ve salonda asılı bulunan talimatları inceledikten sonra imza kontrolü ile ilgili sizin görev tanımı olup olmadığı konusunda araştırma yaparım. Daha sonra eğer yok ise bunu ifademde madde madde açıklarım. Bence böyle bir görev yok diye biliyorum. Ceza almamanız lazım.

Sınavda Görevlendirme belgesi 5. maddede yazıyor. Açın okuyun bende bilmiyordum. Bende müfettişe o ibareler genel ibaredir dedim. Emin olun Bina yöneticisinin Görevlendirme belgesinde de aynı ibareler yer alıyordur.

Arkadaşlar mart ayındaki bir e-sınav görevinde uygulayıcıydım. Giriş belgelerinin birinde ilçenin imzası eksikmiş. Sınavdan önce başkan ve gözetmene söylememe rağmen dikkat etmemişler. Daha sonra bununla ilgili soruşturma açılmış. Bugün beni müfettiş aradı, ifade vermem için çağırıyor. Bu sınavda bu iş bizim görevimiz mi? Ben sınava almadan önce açıklama yapıyorum. içeri oturtuyorum, içerde açıklama yapıyorum. sınavı izliyorum, imzaları attırıyorum, işte fotograflara bakıyorum. Başkanla gözetmen de bi zahmet giriş belgesine baksın. Bundan da sorumluysak artık yuh ya.
Böyle bir şey başına gelen var mı arkadaşlar, ceza alırsak nasıl bir yol izlemeli?

Son durum ne oldu? Sinav evrak zarfları düzenli olarak açılıp kontrol edildiğini bilmiyordum.

Geri