e-Okul Bilgi Alma Programı 2023 v3.4 - Ücretsiz (Okul Öncesi, İlkokul, Ortaokul, Lise, AİHL, MTAL) - Açık Kaynak

Kodla Büyü

fhoca

Aktif Üye
"Atiba" programı ile e-Okul üzerinden öğrenci bilgilerini alabilirsiniz
1️⃣ Öncelikle e-okul üzerinden öğrenci listesini excel olarak indirin
2️⃣ Paylaştığım programı çalıştırıp "Öğrenci Listesi Yükle" butonu ile hazırladığınız excel dosyasını yükleyin
⚠️ Program excel dosya içindeki "Öğrenci No" adlı sütundan veri alacaktır eğer bu sütun yoksa uyarı verir gerekirse siz ekleyin.
⚠️ Excel dosyanız içinde "Öğrenci No" sütunu olmasına rağmen hata alıyorsanız @maliozkok hocamızın paylaştığı AccessDatabaseEngine dosyasını indirip kurarsanız sorun çözülecektir.
⚠️ Hata almaya devam ederseniz son olarak Excel içindeki sayfa adınızın "Sheet1" olduğundan emin olun. E-okul üzerinden indirdiğiniz excelde sayfa adı "Sheet1" olacaktır ama tabloyu kendiniz oluşturduysanız adı sayfanın adı "Sayfa1" olabilir düzeltmeniz gerekiyor
3️⃣ "e-Okul Aç" butonu ile açılan ekrandan e-okula giriş yapın
4️⃣ Almak istediğiniz verileri seçin
5️⃣ Okul türünüzü seçin
6️⃣ "Bilgileri Çek" butonuna basın
7️⃣ Eğer bilgileri alırken sorun yaşarsanız ve işlem sona ererse programı kapatmadan tekrar "Bilgileri Çek" butonuna basarak işleme devam edebilirsiniz.
8️⃣ İşlem bitince "Excel'e Aktar" butonu ile verileri excele aktarabilirsiniz
⚠️ Eğer verileri Excel'e aktarırken hata alırsanız "Verileri Kopyala" butonu ile hafıza alıp Excel'e yapıştırabilirsiniz

Kolay gelsin

Önemli Not : 3.2 sürümü ile beraber hazırladığınız excel dosyanızı daha sonra "Öğrenci Listesi Yükle" butonu ile açarsanız tüm verileri tabloda görürsünüz. Bu sırada yeni öğrenci listesini e-okuldan indirip gene "Öğrenci Listesi Yükle" butonu ile yüklerseniz program eski verileri tabloda tutarken tabloda olmayan öğrencileri tabloya boş olarak ekler ve "Bilgileri Çek" butonuna basınca yeni öğrencilerin verileri çeker. Bu sayede varolan excel tablonuzu sıfırdan başlamanıza gerek kalmadan güncelleyebilirsiniz.
Önemli Not : 3.4 sürümü ile beraber "Panodan Öğrenci Ekle" butonu ile excelden kopyaladığınız öğrenci numaralarını programa aktarabilirsiniz.

*Şuan için sorun yaşamazsınız ama ilerleyen dönemde Google Chrome kendini güncelledikçe https://chromedriver.chromium.org/downloads adresinden güncel Chrome Driver'ı indirip atiba.exe 'nin yanına yapıştırırsanız çalışmaya devam edecektir.

Denenen Chrome Sürümü : 116.0.5845.111

🔴 Geri bildirimlere göre porgram güncellenmiştir 25.08.2023

Kaynak kodların erişim için https://github.com/fatihhoca/atiba

Uygulamanın geliştirme sürecine @RecepOgretmen hocamızda dahil oldu. Açık kaynak olduğu için katkıda bulunmak isteyen arkadaşlar dahil olabilir.

1.png

2.png

1.png

2.png

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    98.7 KB · Görüntüleme: 3,134
  • 1672485134915.png
    1672485134915.png
    456.6 KB · Görüntüleme: 1,261
  • atiba3.4.rar
    24.8 MB · Görüntüleme: 2,044
Moderatör tarafında düzenlendi:
Emeğinize sağlık. Gayet güzel çalışıyor.
Öğrenci listesi alırken Microsoft.ACE.OLEB.12.0 hatası alırsanız ektekini yükleyin. Sorun Çözülür.

Ekli dosyalar

• AccessDatabaseEngine.zip
    24.9 MB · Görüntüleme: 2,838
hocam emeğinize saglık, excel dısa aktarırken soyle bir hata alıyorum

Ekli dosyalar

• hata.jpg
    hata.jpg
    55.6 KB · Görüntüleme: 579
Öfisin hangi sürümünde çalışmıyor.2016 da çalışmadı.Yardımcı olurmusunuz.

Son düzenleme:
Yaklasık 6 saattir kendim excel üzerinden selenium driver ile tek öğrenciye ait ad, soyad, no, tc, sms tercihi, velisi, anne tel, baba tel, gibi bilgileri otomatik çektim kaydettim. Acaba bunun otomasyonunu nasıl yaparım diye kara kara düşünürken siteye girip görmem beni heyecanlandırdı.
Yürekten kutluyorum. Elinize emeğinize sağlık.
Denemem sonucunda ilk olarak Microsoft.ACE.OLEB.12.0 hatasını aldım. Ardındından onu yükledim fakat bu sefer çektiğim öğrenci listesini programa gösterirken "seçtiğiniz excel içinde öğrenci no alanı tespit edilemedi" hatası almaktayım. Varmıdır bir çözümü.

Bu arada okulumuz Anadolu Lisesi. Okul ayrımı var mı kodlar içinde Bu sebeple çalışmıyor olabilir mi? Belki ilköğretim ya da ortaöğretim gruplarında excel dosyasında farklı veriler aktarılıyor olabilir ya da tablo satır sütun yerleri aynı olmadığı için öğrenci no larını bulamıyor olabilir mi? bizde b5 hücresinden başlıyor numaralar

Ekli dosyalar

• hata.PNG
    hata.PNG
    95.3 KB · Görüntüleme: 144
Son düzenleme:
Yaklasık 6 saattir kendim excel üzerinden selenium driver ile tek öğrenciye ait ad, soyad, no, tc, sms tercihi, velisi, anne tel, baba tel, gibi bilgileri otomatik çektim kaydettim. Acaba bunun otomasyonunu nasıl yaparım diye kara kara düşünürken siteye girip görmem beni heyecanlandırdı.
Yürekten kutluyorum. Elinize emeğinize sağlık.
Denemem sonucunda ilk olarak Microsoft.ACE.OLEB.12.0 hatasını aldım. Ardındından onu yükledim fakat bu sefer çektiğim öğrenci listesini programa gösterirken "seçtiğiniz excel içinde öğrenci no alanı tespit edilemedi" hatası almaktayım. Varmıdır bir çözümü.

Bu arada okulumuz Anadolu Lisesi. Okul ayrımı var mı kodlar içinde Bu sebeple çalışmıyor olabilir mi? Belki ilköğretim ya da ortaöğretim gruplarında excel dosyasında farklı veriler aktarılıyor olabilir ya da tablo satır sütun yerleri aynı olmadığı için öğrenci no larını bulamıyor olabilir mi? bizde b5 hücresinden başlıyor numaralar
@gizemkar
Bunu ilk paylaşımda belirtsem iyi olurmuş kusura bakmayın :)
Sistem öğrenci numarasına göre çalışıyor ve nu bilgiyi "Öğrenci No" adlı sütundan alıyor
Sizde resimdeki gibi öğrenci numarası olan sütuna "Öğrenci No" adını verip denerseniz çözülecektir

1663476503207.png

Hocam aslında kargaşa olmaması için boş başlıklı bir şablon niteliğinde excel dosyası paylaşsanız onun içini hiç sıkıntısız doldururuz. Programa veririz.

Html excel verisi çekerken e okul aralara sınıf adlarını sorumlu müdür yardımcılarını sınıf öğretmenlerini vb bir çok veri koyuyor.

Dosyada daki tüm ara bilgileri çıkarttım şuan verileri çekmeye çalışıyor. Bilgilendirme için teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Hocam aslında kargaşa olmaması için boş başlıklı bir şablon niteliğinde excel dosyası paylaşsanız onun içini hiç sıkıntısız doldururuz. Programa veririz.

Html excel verisi çekerken e okul aralara sınıf adlarını sorumlu müdür yardımcılarını sınıf öğretmenlerini vb bir çok veri koyuyor.
Hocam sadece "Öğrenci No" adlı bir sütun ve altına bilgileri çekilecek öğrenci numaralarını yazmanız yeterli.

dosyayı yükledikten sonra e okula aç yazan butona basınca gelen chrome penceresinde giriş yapıyorum sonra bilgileri çek diyorum ama Program arka planda işliyor gibi sayfa aşağı yukarı titriyor gibi hareket ediyor sadece ama tamamlanma yüzdesi dolunca orta alana hiç bir veri gelmiyor.

DİKKATİMİ ÇEKEN NOKTA: bilgileri çek butonuna basınca sayfa sanki oturumu kapatıp boş e okul login ekranında işlem yapmaya çalışıyor.

Ekli dosyalar

• HATA2.PNG
    HATA2.PNG
    112.3 KB · Görüntüleme: 179
Son düzenleme:
Program arka planda işliyor gibi ama tamamlanma yüzdesi dolunca orta alana hiç bir veri gelmiyor.
Numaraları almaya çaıştığınız sınıf eokulda size tanımlanmadığı için bulamıyor. Ortaokul için konuşuyorum. İdare ders programını girerse veya sizi sınıf öğretmeni yaparsa görürsünüz. Ya da müdür şifresiyle girin.

Numaraları almaya çaıştığınız sınıf eokulda size tanımlanmadığı için bulamıyor. Ortaokul için konuşuyorum. İdare ders programını girerse veya sizi sınıf öğretmeni yaparsa görürsünüz. Ya da müdür şifresiyle girin.

@gizemkar
@hiboz hocanın dediği gibi sınıflar sizde tanımlı olmalı veri alabilmeniz için. Örneğin ben dersine girmediğim için 7. ve 8. sınıf bilgilerini çekemiyorum
Fakat giriş ekranına sizi tekrar atma sebebini çözemedim
Okulunuz lise mi?

Ben yönetici olarak giriş yapmaktayım okulun kurum kodu ve şifreleri ile yapıyorum.
Sanırım biz lise olduğumuz için menülerde farklılık var. verileri çektiğiniz sayfaları paylaşma imkanınız var mı hocam ondan sorun oluyor olabilir.
mesela öğrenci işleri ana sayfası : https://e-okul.meb.gov.tr/OrtaOgretim/OGR/OOG01001.aspx
veli bilgilerinden baba https://e-okul.meb.gov.tr/OrtaOgretim/OGR/OOG02005.aspx
anne bilgileri https://e-okul.meb.gov.tr/OrtaOgretim/OGR/OOG02006.aspx gibi sayfalarda.
ilköğretimde de farklı linkler farklı adreste bulunmakta bu nedenle çekilemiyor olabilir.

Ben yönetici olarak giriş yapmaktayım okulun kurum kodu ve şifreleri ile yapıyorum.
Sanırım biz lise olduğumuz için menülerde farklılık var. verileri çektiğiniz sayfaları paylaşma imkanınız var mı hocam ondan sorun oluyor olabilir.
mesela öğrenci işleri ana sayfası : https://e-okul.meb.gov.tr/OrtaOgretim/OGR/OOG01001.aspx
veli bilgilerinden baba https://e-okul.meb.gov.tr/OrtaOgretim/OGR/OOG02005.aspx
anne bilgileri https://e-okul.meb.gov.tr/OrtaOgretim/OGR/OOG02006.aspx

gibi sayfalarda ilköğretimde de farklı klasörlerde bulunmakta bu nedenle çekilemiyor olabilir.

Tamam hocam gördüm hatayı

Sizin linklerde OrtaOgretim yazan kısımda bizde IlkOgretim yazıyor
Ben şimdi ufak bir güncelleme yapıp atıcam denersiniz

Global bir program olmassı açısından Programa bir radyo kontrolü konabilir lise yada ilkokul seçilir bu seçime göre program linkleri farklı kullanıp verileri çekebilir. Sevindim çözülecek olmasına.

Yada şuan için liseler için sadece adreslerin farklı olduğu lise versiyonu olur. Takipteyim hocam. Siz paylaşınca denerim

Geri