(Ücretsiz) e-Kilit - Akıllı Tahta Koruma Yazılımı

Kodla Büyü

mehcan

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhabalar Hocalarım,

Okullarımızda kullanılan etkileşimli tahtaların kullanım ömrünü uzatmak amacıyla geliştirilen e-Kilit Akıllı Tahta Koruma yazılımı akıllı tahtaları izinsiz kullanımlardan korumaktadır.
2016-2017 eğitim öğretim yılı başından beri kullanılmaktadır.

Yazılımın ağ özelliğini kullanabilmek için akıllı tahtalar ile aynı ağda olan bir bilgisayara kurunuz. (Ağ bağlantısı ile ilgili kurulum dosyasının içerisindeki belgeleri okuyunuz.)

Kilit programı ücretsizdir. (Akıllı tahtalara kurulan kilit uygulaması)
Ana programda bulunan bazı özellikler ücretlidir. (Uzaktan kontrol, dosya transferi, ağ iletişimi, yoklama ve bulut özellikleri)

Yazılımı indirmek, kurulum ve kullanımı ile ilgili videoları görmek için yazılımın web adresine gidebilirsiniz.

Ana Program Özellikleri
  • Sınırsız sayıda USB anahtar oluşturulabilir.
  • Öğretmenlerin cep telefonları için mobil anahtar(Android, iPhone veya destekleyen herhangi bir cihaz) oluşturulabilir.
  • Güvenli USB anahtar oluşturma seçeneği ile USB diskinize zararlı yazılımların bulaşmasını engeller.
  • Ağ üzerinden akıllı tahtaları kapatabilir veya yeniden başlatabilirsiniz.
  • Ağ üzerinden akıllı tahtaların kilitlerini açabilir veya tekrar kilitleyebilirsiniz.
  • Akıllı tahtalarda (kilit ekranında) yayınlanmak üzere duyurular (video, resim, url, html, metin) oluşturma ve düzenleme imkanı sağlar.
  • Etkileşimli tahtada, kilit ekranında bulunan internet tarayıcısı ile öğrencilerin gezinmelerini istediğiniz internet sitelerini belirleyebilirsiniz.
  • Etkileşimli tahtalar ile ilgili tüm ayarlar tek bir yerden yapılır ve akıllı tahtalara aktarılabilir.
  • Yapılan tüm değişiklikleri aynı ağa bağlı tüm etkileşimli tahtalara aktarılabilir.
  • Ağ kullanılabilir durumda değilse, yapılan değişiklikleri yönetici anahtar disk aracılığı ile akıllı tahtalara aktarılabilir.
  • Yeni güncelleştirmeleri ağ üzerinden ya da yönetici anahtar disk aracılığı ile akıllı tahtalara aktarılabilir.
  • Yazılımın kullanılabilmesi için çevrim içi olmak (internet bağlantısı) gerekmez.
e-Kilit Özellikleri
  • USB Anahtar takılıncaya kadar veya e-Kilit Mobil Anahtar uygulaması ile açılıncaya kadar bilgisayar ekranını kullanıcı etkileşimine kapatır.
  • Kilit ekranı aktif iken çeşitli bilgiler (video, resim, url, html, metin) yayınlayabilir.
  • Kilit ekranında öğrencilerin internette gezinmelerine imkan sağlar.(Yöneticinin belirlediği siteler)
  • Belirlenen süre içerisinde anahtar disk takılmadığında etkileşimli tahtayı uyku moduna alabilir ya da kapatabilir.
  • Akıllı tahtaya takılan disklerin takılma-çıkarılma zamanlarını ve disk bilgilerini kaydeder. Belirlenen süreden daha eski kayıtları otomatik olarak temizler.
  • Görev yöneticisi, komut istemi vs. yazılımları devre dışı bırakabilir.
  • Kilit ekranında geçerli saat bilgisini ve o ana karşılık gelen ders / teneffüs bilgisini gösterir.
Tahtalara Kurmadan Önce Ana Programda Yapılması Gerekenler

Mobil Anahtar Oluşturma

Pardus ETAP kurulumu

e-kilit-giris.png

gorsel-duyuru.png
internet-explorer.png
ana-program.png

Son düzenleme:
Güzel ancak geliştirilmeli

mobil anahtar ile hem android hem de ios desteği olması lazım

ağ üzerinden problem çıkabilir,

öğretmenler usb belleklerini unutabilir, bir kişi sürekli ana bilgisayardan tahta açıp kapatma yapamaz

başarılar

johnwattcorp' Alıntı:
Güzel ancak geliştirilmeli

mobil anahtar ile hem android hem de ios desteği olması lazım

ağ üzerinden problem çıkabilir,

öğretmenler usb belleklerini unutabilir, bir kişi sürekli ana bilgisayardan tahta açıp kapatma yapamaz

başarılar
İnşallah ilerde ekleyeceğim.
Ana bilgisayardan bir kişinin açma kapama yapmasına gerek yok hocam. Hemen yeni anahtar oluşturulabilir.
Önerileriniz için teşekkür ederim.

Sayın hocam ağ bağlantısını fiber bağlantısı bitirilmiş ve ap'ler devrede olan bir okulda denedinizmi.

ap'ler, bilgisayarlar ve bilişim laboratuarları farklı ve aralarında duvar var biliyorum.

ben kendi yazılımımında idare ağı ile sınıf ağları arasındaki duvarı geçemedim. anca internet üzerinden dolanarak geçilebilir. fatih ağında çok sıkıntılar yaşanıyor.

fhoca' Alıntı:
Sayın hocam ağ bağlantısını fiber bağlantısı bitirilmiş ve ap'ler devrede olan bir okulda denedinizmi.

ap'ler, bilgisayarlar ve bilişim laboratuarları farklı ve aralarında duvar var biliyorum.
Şu an üzerinde çalıştığım kısmı bahsettiğiniz durum hocam.
Ancak bu haliyle tüm tahtaları ve ana bilgisayarı kablosuz olarak kullandığımızda ya da tümünü kablolu kullandığımızda ana bilgisayar ve tahtalar birbirini görüyor.

akyildiz41' Alıntı:
ben kendi yazılımımında idare ağı ile sınıf ağları arasındaki duvarı geçemedim. anca internet üzerinden dolanarak geçilebilir. fatih ağında çok sıkıntılar yaşanıyor.
Evet hocam dediğiniz gibi internet üzerinden ancak

mehcan' Alıntı:
akyildiz41' Alıntı:
Evet hocam dediğiniz gibi internet üzerinden ancak

hocam programınız gayet güzel ve detaylı düşünülmüş, cep telefonu ile de açabilme özelliği eklemeyi düşünüyor musunuz?

aktasankara' Alıntı:
hocam programınız gayet güzel ve detaylı düşünülmüş, cep telefonu ile de açabilme özelliği eklemeyi düşünüyor musunuz?
Teşekkürler hocam. Evet hocam ekleyeceğim yakında inşallah. Biraz yavaş ilerliyorum maalesef ama %30 tamamladım diyebilirim.

klmno' Alıntı:
Buna da para veren okullara sasiriyorum.
Şu an ücretsiz zaten şaşırmanıza gerek yok. Konuyu okumadan direk saldırıya geçmişsiniz. Malum yazılımın geliştiricisi siz misiniz bilmiyorum ama program geliştirme sürecinde harcanan emeğe saygı duymanızı beklerim.
Sizin programınız nasıldır bilmiyorum ama gördüğüm kadarıyla başka programları karalayarak kullanıcı arayışına girmişsiniz . Enerjinizi başka programları kötülemek için harcamak yerine kendi yazılımınıza verirseniz daha çok kullanıcınız olacağından eminim.

Merhabalar hocalarım, programa mobil anahtar eklendi. Şu an sadece android için. Yakında iOS için de eklenecek inşallah.
Herhangi bir sorun yaşarsanız bildirirseniz memnun olurum.

Merhaba arkadaşlar,
Programa görsel duyurular oluşturma özelliği eklendi. (İlgili ekran görüntüsünü ilk mesajda görebilirsiniz.)
Program zaten ücretsizdi. Ancak lisans anahtarı girmek gerekiyordu. Bu zorunluluk kaldırıldı. Artık lisans anahtarı girmeden kullanabilirsiniz.

Hocam emeğinize sağlık. sizin e-kilit programınızı kurmak istiyorum akıllı tahtalara. öncelikle tahtalara bu sitede yayımlanan Faz2 MK-Windows-8-V4 İmajını kurdum.siz programı videolarla güzel bir şekilde anlatmışsınız. benim sormak istediğim 1-yönetici ve usb anahtar oluşturacağım bilgisayarın işletim sistemi önemli mi? 2-akıllı tahtaya admin girişi yapılıp mı kurulması gerekir? 3- e-kilit programını kurduktan sonra deepfreeze programı kurmayı düşünüyorum sorun çıkarabilir mi? Çok teşekkürler hocam..

Teşekkür ederim hocam.
1- Ana programı win7, win8 ve win10 işletim sistemi üzerinde kullanabilirsiniz. xp ve vista da sorun çıkarabilir.
2- Akıllı tahtaya kurulum yapmak için admin şifresini bilmeniz yeterli. Kurulumun çalışması için sizden admin şifresini isteyecektir zaten. Kurulumu yaptıktan sonra hangi kullanıcı hesabına girildiği farketmez. e-kilit tüm kullanıcı hesaplarında çalışacaktır.
3- Deepfreeze sorun çıkarmayacaktır. Ancak deepfreeze den sonra e-kilitte yaptığınız değişikliklerin(duyurular, ayarlar vs.) güncel olması için ağ üzerinden otomatik güncellemelerin açık olması gerekir. Bu sayede akıllı tahta her çalıştığında kendini son değişikliklere güncelleyecektir.

Hocam ellerinize sağlık. Çok emek harcandığı belli. Program sürekli ücretsiz olacak mı? Bütçesi olmayan okullar için, en çok düşündüren noktalardan biri bu olacaktır sanrım.
Bir de kurup deneyen var mı? Her hangi bir sorunla karşılaştınız mı?

Geri