DynEd Programının Kurulum Yerini Değiştirme.

Kodla Büyü

tmancar

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar ben DynEd teknik desteğe şunu yazmıştım:
Okulumuza kurulan bilgisayarlarda Güvenlik Kartı mevcut. (Güvenlik Kartı olmayan bazı okullar da DeepFreeze gibi programlar kullanıyorlar)
DynEd İngilizce Eğitim Programını öğrenci bilgisayarlarına kurarken C:/Program Files klasörüne kurduğu için devre dışı bırakmamız gerekiyor.
Fakat normal kullanımda Güvenlik Kartını devreye sokarsak, öğrencilerin DynEd çalışmaları bilgisayara kaydedilemiyecek.
Biz programı korumasız bölüm olan D sürücüsüne kaydedersek herhangi bir problem meydana gelir mi? Örneğin çalışmaların kaydedilmesinde, güncellemelerde veya MEB serverlarına öğrencilerin geldiği seviye kaydedilirken herhangi bir problem meydana gelir mi?

Bana gelen cevap şöyle:
DynEd Teknik Destek ([email=mebdynedteknikdestek@meb.gov.tr]mebdynedteknikdestek@meb.gov.tr[/email])' Alıntı:
D sürücüsüne bir şartla kaydedilebliir. D'de nereye kopyalanmak istenilen yere bağlı olarak DynEd klasöründe yer alan "records.ini" dosyası içindeki C diskinde yönlendirilen satırlarda D diskinde DynEd klasörüne yönlendirecek şekilde değiştirmek gerekir.

Yani programı D sürücüsüne kaydettiğimizde DynEd klasöründeki records.ini dosyasını not defterinde açıp "C:\Program Files" şeklinde belirtilen yerleri "D:" şeklinde değiştirmemiz gerekiyor.

Arkadaşlar Bu Proramın SERVER ve ÖĞRENCİ gibi kurulsa sistemin yedeğini server alsak olmaz mı öğrenci gıçıklığına dosyayı silerse işimiz zor o zaman ................

bence bunun için klasörlerin şifreyle açılmasını sağlayan bir program lazım. yani dynED klasördeki dosyaları rahatça kullanabilsin ama dışarıdan erişirken şifre sorsun. var mı kii:()

Arkadaşlar fikirleriniz güzel de, şu anda olabilecek en iyi yol bu gibi.

Arkadaşlar; Ben Dyned programını c ye kurdum. C deki korumayı kaldırdım , programı kurduktan sonra c yi tekrar korumaya aldım.
D de öğrenciler bilerek ya da bilmeyerek silebilir engişesi ile.
Çalışmalarınızda başarılar.

Dyned

Arkadaşlar okullarda internet sürekli açık.Öğrencilerin çalışmalarını tutor yazılımında görebiliyoruz çevrimdışı çalışı işaretlemedikleri sürece çalıştıkları konular sürekli güncelleniyor zaten ben programı kurdum ve öğrencilere çalışamalrı için şifrelerinide verdim öğrencilerden bazıları çalıştılar ve hiç sorun yaşamadım. Sadece internette sıkışıklık olursa bir sıkıntı yaşarız güvenlik kartı ile sorun yaşayacağımızı düşünmüyorum.Eğer yanlış düşünmüyorsam e uygulamıyorsam siz de bir deneyin ondan sonra D ye yüklemeyi düşünürseniz.

aslında benim aklıma bir yol geldi programı görmediğim için birşey diyemeyeceğim ama şunu denenebilir.

Öğretmen bilgisayarınıza sabit ip ( örn : 192.168.2.100 ) ve bir klasöre paylaşım verip sonra öğrenci bilgisayarlarındaki records.ini dosyasında yol olarak "\\192.168.2.100\klasor_adi\pc1" şeklinde bir tanımlama yaptığınızda sanırım dosyalar ogretmen bilgisayarına aktarılır. Ama bunun olması için de yazma izni vermeniz lazım dolayısıyla ana makineyi ağdan görüp yine dosyayı silebilirler. Yine de diğerine göre daha sağlıklı olur diyorum, hem bütün sınıfınki bir yerde toplanmış olur ;)

Haluk hocam fikir çok güzel, uygulamadaki endişelerini paylaşıyorum...

"Sorumlu" olarak tanımlanan yöneticilere, sistemdeki dosyalara ulaşma ve yedekleme iznini verirlerse etkin olunabilir.

Arkadaşlar Exper bilgisayarlarda öğrenci girişi yapıldıktan sonra öğrenciler dosya silemiyor. Bu kullanıcı hesaplarından kısıtlanmış. Dolayısıyla "D ye kurarsam öğrenciler siler" diye endişelenmeyin.
Diğer marka bilgisayarlarda (veya kısıtlı kullanıcı hesabı olmayan bilgisayarlarda) yeni bir kullanıcı oluşturup bilgisayarda program yükleme/silme işlemlerini kısıtlayarak bu endişenizin önüne geçebilirsiniz.

Arkadaşlar bizede dyned ingilizce cd si 3 gün oldu geleli kurdum ama açılması için okul adına bi şifre geliyomuş gariba şifremiz hala gelmedi...
Bana kısaca çalışma mantığını anlatırsanız çok sevinirim...Bu sistemi kullanmak için internet şart değil mi?

meb deki sunuda bu program bir bilgisayara kurulacak ve masaüstündeki simge diğerlerine kopyalandığında çalışacak diyor. biri acaba bana anlatabilir mi? bu programı her makineye kuracak mıyız? nasıl yapacağız?

Hocam dyned ile çevrimiçi çalışırken veriler pc. de değil serverde kaydediliyor.O yüzden çevrimiçi çalışmalarda sorun olmuyor. Ben dyned güvenlik kartı olan bir makinada i C ye kurdum ve denedim.Biraz çalışıp makinayı kapatıp açtım. Tekrar girdiğimde daha önce girmiş oldugum çalışma saklı duruyordu. Özetle çocuklar dyned te çevrimiçi çalıştıkları sürece hiçbir sorunumuz yoktur, ama çevrimdışı çalışmalarda korunan diskler için problem var.

Arkadaşlar Benim anladığım kadarıyla dyned server tabanlı bir program internet üzerinden çalışıyor.dolayısıyla çevrimiçi çalışılıdığında kullandığı bilgisayara değilde serverlara bilgiler kaydediliyor sakıncalı bir durum yok yani sadece öğrencilere çevrimiçi çalışmalarını sağlamak

Hocam çevrimdışı modunda mecburen diske kaydedecek. O zaman da güvenlik kartı problem yaratacak.
Ben durumu Mebidese sordum, çözümü anlattılar, sizlerle paylaştım. Durum bundan ibaret.

aakcakaza' Alıntı:
Arkadaslar Dynedi xp den önceki sistemlerde deneyen var mı? Çalışıyor mu?
Minimum Sistem Gereksinimleri:
a - İşletim sistemine göre en az bellek ve ana işlemci hızı;
Windows 98, ME, NT, 2000, XP ---> 128 MB Ram, 300 MHz Pentium veya dengi
Mac OS 9.2 or 10.2.8+ ---> 128 MB Ram, 300 MHz PowerPC

b - 4 Hızlı CD okuyucu, 640X480 Grafik ve 16 bit Ses Kartı, Hoparlör ve Mikrofon
c - Lisans ve çalışma kayıtları için internet bağlantısı (Çalışırken bağlantı gerekli değildir.)
d- Yerel disk alanı:
First English 225 MB
English for Success 210 MB

mustafacagri' Alıntı:
labdaki bütün makinelere tek tek kuracağız yanii
Evet hocam tek tek kurulacak.
Öğrencinin evinde bilgisayarı ve interneti varsa öğrenci evindeki bilgisayara da kurup çalışmasına evinden devam edebilecek.

tmancar' Alıntı:
mustafacagri' Alıntı:
Öğrencinin evinde bilgisayarı ve interneti varsa öğrenci evindeki bilgisayara da kurup çalışmasına evinden devam edebilecek.

tek tek kurmanıza gerek yok bir bilgisayara kurun tüm updateleri yapın daha sonra program files altındaki dyned klasörünü diğer bilgisayarlardaki program files altına kopyalayın masa üstlerine kısayolunu koyun olay tamamdırr..

Denenmiştir.......

oasisbilgisayar' Alıntı:
tmancar' Alıntı:
mustafacagri' Alıntı:

tek tek kurmanıza gerek yok bir bilgisayara kurun tüm updateleri yapın daha sonra program files altındaki dyned klasörünü diğer bilgisayarlardaki program files altına kopyalayın masa üstlerine kısayolunu koyun olay tamamdırr..

Denenmiştir.......
:

hocam gerçekten işe yararsa büyük bir kolaylık ben de deneyeceğim :+1:

kurulum yerini ne kadar değiştirirseniz değiştirin çevrimiçi bile olsa programı açıp kapattığınızda c ye dyned dizinine dosya kopyalıyo records.ini ve local.ini deki path leride düzenledim ama nafile......

denemelere devammmmmmm

deepfreeze kaldırmadan dynedi kurmalıyız yoksa deepfreeze olmadan bilgisayar sınıfı duman olurr başedilmezz......

kafam karıştı ya bende dyned kullanmak zorundayım okulda uygulamaya başladık şimdi öğrenci bilgilerini giriyoruz.Benbim anladığım kadarı ile veriler ankarada ki serverde saklanıyor vbizim bilgisayarların korumalı olması ile nasıl bir ilgi var?Şimdi ctrl+G ile kurulumu yaptıktan sonra yönetici hesabı ile kurulumu yapacaz. kısa yolunu öğrenci hesabına aktaracaz.Öğrenciler C ye zaten müdahale edemiyor sınırlı hesapta çalışıyorlar.verileri nasıl silecekler anlayamadım? açıklarsanız sevinirim

oasisbilgisayar' Alıntı:

Denenmiştir.......
Bu yöntem denendiğine göre ve problem çıkmamışsa o zaman güzel bir yöntem. O zaman ağdan da dyned klasörünü çekebiliriz.

tmancar' Alıntı:
oasisbilgisayar' Alıntı:

Denenmiştir.......
Bu yöntem denendiğine göre ve problem çıkmamışsa o zaman güzel bir yöntem. O zaman ağdan da dyned klasörünü çekebiliriz.

evt aynen öle ister ağdan ister flash bellekle kopyala sorunsuz çalışıyo

evet arkadaşlar ben c>program files>dyned dizini oluşturup kopyaladım her makineye de kısayollart ıattım çalışıyor

çevrimdışıyken yapılan çalışmalar diske kaydolacak.c de koruma var o zaman programı d ye kurmalı.programın kısayolunu masaüstüne atıp d deki program klasörünü gizli duruma getirirsek öğrenciler silemez.

bilg.dan hiç anlamıyorum.
evdeki bilg.da programı kursam-kurabilirsem- meb'de prog kurulmuş gözükür mü?
bilg. lab yok okulda 2 tane bilg var onlara da kurmam gerek mi?
benim yapacağım işlem göstermelik olacak maalesef

Geri