DYK kapsamında meslek liselerinde kurs açma

Kodla Büyü

cumhurtorun

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar merhaba,

meslek lisesinde görev yapıyorum. DYK kapsamında bilişim teknolojileri alanındaki derslerden kurs açmak istiyorum. DYK ile ilgilenen müdür yardımcısını aradığımda "hocam sadece grafik diye bir ders gözüküyor dedi."

sorum şu, ilgili müdür yardımcısı açılacak kursları bakanlığın belirlediği bir listeden mi seçiyor yoksa bu listeyi kendisi oluşturabiliyor mu?

Buna göre eğer bakanlık kurs açılabilecek derslerin listesini belirliyorsa; Bimer'e yazacağım, neden Beden Eğitimi ve Spor gibi bir dersten kurs açılabiliyorken, Bilişim Tek. alanındaki örneğin ağa sistemler ve yönlendirme, bilişim teknolojilerinin temelleri gibi derslerden açılamıyor diye?

Bilgisi olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

İyi çalışmalar

Hocam müdür yardımcınıza sormadınız mı? Nereden bakıp "grafik" demiş. Neden diğer dersler yokmuş? Normalde tüm derslerden verilebilir şeklinde yönetmelik çıkardılar ancak sonradan bazı yazılarla bunu engelliyorlar. İllaki paralel dershanelerin bilişim alanında kurs açması mı gerekiyor ki öyle bize izin verecekler! Bu kursların saat ücreti ile diğer kursların ve hatta egzersizlerin saat ücretleri neden farklı farklı hesaplanıyor. Sonuçta herkes aynı emeği harcıyor. Kuralsızlık, düzensizlik ve karmaşa diz boyu değil artık boyumuzu bile aşıyor. Takip.

mevzuat' Alıntı:
Hocam müdür yardımcınıza sormadınız mı? Nereden bakıp "grafik" demiş. Neden diğer dersler yokmuş? Normalde tüm derslerden verilebilir şeklinde yönetmelik çıkardılar ancak sonradan bazı yazılarla bunu engelliyorlar. İllaki paralel dershanelerin bilişim alanında kurs açması mı gerekiyor ki öyle bize izin verecekler! Bu kursların saat ücreti ile diğer kursların ve hatta egzersizlerin saat ücretleri neden farklı farklı hesaplanıyor. Sonuçta herkes aynı emeği harcıyor. Kuralsızlık, düzensizlik ve karmaşa diz boyu değil artık boyumuzu bile aşıyor. Takip.

Sayın hocam, tabi ki müdür yardımcına sordum. Bana söylediği "liste açılıyor, oradan dersleri seçiyorum". İlk mesajımda da yazdığım gibi beden eğitimi dersi bile çıkıyorken, bizim dersin çıkmaması saçma geliyor. İşi ve süreci tam anlamıyla bilen arkadaşların yardımına ihtiyacım var.

Geçen dönem Bakanlıktan meslek derslerinin tamamından kurs açılabileceğine dair yazı gelmişti diye hatırlıyorum. Ancak okulların sistemini göremediğim için bir şey diyemiyorum.

bugün müdürüme baktırdım bizim ders yok. 3 tane dini ders bile var beden bile var ama bilişim yok.

Doğrudur hocam listede yok. 11 ve 12. sınıflar için grafik tasarım görünüyordu yanlış hatırlamıyorsam. Kurs içeriğini bilmiyorum ancak photoshop için ideal isimde gibi :)

habibocak' Alıntı:
Geçen dönem Bakanlıktan meslek derslerinin tamamından kurs açılabileceğine dair yazı gelmişti diye hatırlıyorum. Ancak okulların sistemini göremediğim için bir şey diyemiyorum.

Habib hocam, ilgili yazı elinizde varsa gönderebilir misiniz?

Bugün aşağıdaki şekilde dilekçe hazırladım, öğrencilere doldurtup idareye bıraktık, yarın diğer sınıflardan da toplayacağız. Bimer'e de yazacağım. Bakalım ne olacak? İnsan ister istemez uyuz oluyor. Kurs yönergesi tüm ortaöğretim kurumları destekleme ve yetiştirme kursu açabilir diyor, anadolu liseleri açıyor, sosyal bilimler liseleri açıyor, spor liseleri açıyor, fen liseleri açıyor, güzel sanatlar liseleri açıyor, son olarak ülkenin eğitim politikasını üzerine yaptığı imam hatip liseleri açıyor, mesleki ve teknik anadolu liseleri açamıyor? bu ne yaman çelişki anne?

Okulunuzun Bilişim Teknolojileri Alanı, sınıfı numaralı öğrencinizim. Milli Eğitim Bakanlığının 2015-2016 Eğitim ve Öğretim yılından itibaren başlattığı Destekleme ve Yetiştirme Kursları kapsamında Bilişim Teknolojileri Alanındaki aşağıdaki mesleki derslerden kurs almak istiyorum.
Gereğinin yapılmasını arz ederim.
1- Programlama Temelleri
2- Ağ Sistemleri ve Yönlendirme
3- Web Tasarım ve Programlama
4- Paket Programlar
5- Sistem Kontrol Uygulamaları

Sonuçları buradan yazarım.

cumhurtorun' Alıntı:
habibocak' Alıntı:

Habib hocam, ilgili yazı elinizde varsa gönderebilir misiniz?

Bugün aşağıdaki şekilde dilekçe hazırladım, öğrencilere doldurtup idareye bıraktık, yarın diğer sınıflardan da toplayacağız. Bimer'e de yazacağım. Bakalım ne olacak? İnsan ister istemez uyuz oluyor. Kurs yönergesi tüm ortaöğretim kurumları destekleme ve yetiştirme kursu açabilir diyor, anadolu liseleri açıyor, sosyal bilimler liseleri açıyor, spor liseleri açıyor, fen liseleri açıyor, güzel sanatlar liseleri açıyor, son olarak ülkenin eğitim politikasını üzerine yaptığı imam hatip liseleri açıyor, mesleki ve teknik anadolu liseleri açamıyor? bu ne yaman çelişki anne?

Okulunuzun Bilişim Teknolojileri Alanı, sınıfı numaralı öğrencinizim. Milli Eğitim Bakanlığının 2015-2016 Eğitim ve Öğretim yılından itibaren başlattığı Destekleme ve Yetiştirme Kursları kapsamında Bilişim Teknolojileri Alanındaki aşağıdaki mesleki derslerden kurs almak istiyorum.
Gereğinin yapılmasını arz ederim.
1- Programlama Temelleri
2- Ağ Sistemleri ve Yönlendirme
3- Web Tasarım ve Programlama
4- Paket Programlar
5- Sistem Kontrol Uygulamaları

Sonuçları buradan yazarım.
ilgi ve merakla takip edeceğiz.

Bizde de aynı durum söz konusu müdür yardımcısı arkadaş bana listeyi açtı gösterdi listede bizim derslerden hiç bir tanesi yok bende öğrencilere aileniz dilekçe yazsın dedim bende dilekçe yazdım idareye teslim ettim ilçeye üst yazı yazacaklarını söylediler merakla bekliyorum sonucu sonuçta yönetmelikte ders seçimi ile ilgili bir ifade yok

ben müdür yardımcımla baktım bizle ilgili hiç bir ders yok bazı arkadaşlar idare ekleyebiliyor diyordu ama öyle birşey yok ekleme diye...yani bu senede fosss

Dersleri Bakanlık toplu olarak ekliyor. Okulların ders ekleme yada çıkarma gibi bir durumu yok. Okul sadece ekli derslerden seçim yapar. Yani bu problem okul-İlçe-İl ile çözülebilecek bir şey değil. Direk bakanlıktan çözülmesi gerekiyor. Bununla ilgili modülü yazan arkadaşlara ulaşmaya çalıştım ama dönüş olmadı.

Arkadaşlar Bimer'e aşağıdaki gibi bir istekte bulundum. Bence mesleki ve teknik anadolu liselerinde görev yapan arkadaşların bireysel olarak başvuruda bulunmaları faydalı olur.

Milli Eğitim Bakanlığının 2015 2016 Eğitim Öğretim yılından itibaren başlattığı Destekleme ve Yetiştirme kursları kapsamında Fen liseleri, Anadolu liseleri, Güzel Sanatlar ve Spor liseleri ve İmam Hatip liselerinin haftalık ders çizelgelerinde bulunan derslerden kurslar açılabilmektedir. Fakat ülkemizin sanayi ve teknoloji alanına teknik eleman yetiştiren Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerindeki mesleki derslerden Destekleme ve Yetiştirme Kursları açılamamaktadır. Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde, mezun olacağı alan ile ilgili kariyer planı yapan çoğu öğrenci özel eğitim kurumlarından alanlarında kendilerini geliştirebilmek için özel kurslar almaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü bünyesinde, bu özel kurslardaki eğitim içeriğini daha etkin anlatabilecek çok sayıda kendini yetiştirmiş öğretmen bulunmaktadır. Destekleme ve Yetiştirme Kurslarının düzenlemesi amaçları içinde öğrencilerin eğitim ve öğretim ihtiyaçlarının okullarda giderilmesi varken, açılmayan mesleki derslerden dolayı öğrenciler bu ihtiyaçlarını özel eğitim kurumlarından gidermek zorunda kalmaktadırlar. Bu yanlışlıktan vazgeçilerek, Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerindeki meslek derslerinden de Destekleme ve Yetiştirme Kurslarının açılmasını istiyorum.

cumhurtorun' Alıntı:
Arkadaşlar Bimer'e aşağıdaki gibi bir istekte bulundum. Bence mesleki ve teknik anadolu liselerinde görev yapan arkadaşların bireysel olarak başvuruda bulunmaları faydalı olur.

Milli Eğitim Bakanlığının 2015 2016 Eğitim Öğretim yılından itibaren başlattığı Destekleme ve Yetiştirme kursları kapsamında Fen liseleri, Anadolu liseleri, Güzel Sanatlar ve Spor liseleri ve İmam Hatip liselerinin haftalık ders çizelgelerinde bulunan derslerden kurslar açılabilmektedir. Fakat ülkemizin sanayi ve teknoloji alanına teknik eleman yetiştiren Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerindeki mesleki derslerden Destekleme ve Yetiştirme Kursları açılamamaktadır. Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde, mezun olacağı alan ile ilgili kariyer planı yapan çoğu öğrenci özel eğitim kurumlarından alanlarında kendilerini geliştirebilmek için özel kurslar almaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü bünyesinde, bu özel kurslardaki eğitim içeriğini daha etkin anlatabilecek çok sayıda kendini yetiştirmiş öğretmen bulunmaktadır. Destekleme ve Yetiştirme Kurslarının düzenlemesi amaçları içinde öğrencilerin eğitim ve öğretim ihtiyaçlarının okullarda giderilmesi varken, açılmayan mesleki derslerden dolayı öğrenciler bu ihtiyaçlarını özel eğitim kurumlarından gidermek zorunda kalmaktadırlar. Bu yanlışlıktan vazgeçilerek, Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerindeki meslek derslerinden de Destekleme ve Yetiştirme Kurslarının açılmasını istiyorum.
ben biraz daha geniş tuttum dilekçeyi :D
M.E.B. İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü' nün MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERİNİN DERS VE EK DERS SAATLERİNE İLİŞKİN KARAR (http://ikgm.meb.gov.tr/tahakkuk/MEB%20Y ... %C4%B1.pdf) metnine göre

Aylık Karşılığı Ders Görevi
Madde 5 - ç) Atölye ve laboratuvar öğretmenleri haftada 20 saat,

Ek Ders Görevi
Madde 6 - c) Atölye ve laboratuvar öğretmenlerine 20 saati zorunlu olmak üzere haftada 24 saat,

Yetiştirme, okuma - yazma ve uyum kursları
Madde 8 - a - 6 ) Açık öğretim kurumları öğrencilerinin, örgün eğitim kurumlarında gördükleri yüz yüze eğitim uygulamalarında, görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saat

ücret almaktayim.
.
Aşağıdaki konular hakkında tarafıma bilgi verilmesi hususunda gereğini arz ederim

Aynı yönetmeliğin "Diğer okul ve kurumlarda ders görevi" başlıklı 26. maddesinde
"MADDE 26-(1) Bu Karar kapsamında bulunan yönetici ve öğretmenlere, aslî görevlerini aksatmamak ve aylık karşılığı ders görevlerini tamamlamak kaydıyla; Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda, diğer kurumlara bağlı okullar ile yüksek öğretim kurumlarında, ücretleri görev aldıkları okul veya kurumca ödenmek üzere ek ders görevi verilebilir. Ancak, bu tür görevlendirmelerde verilecek ek ders görevi, kendi okullarında veya dengi okullarda haftada aylık ve ücret karşılığı okuttukları ek ders saati sayısı toplamını dolduranlar bakımından haftada 10 saati geçemez.
(2) Bu maddenin birinci fıkrasında belirtilen yönetici ve öğretmenlere, bu Kararın 7, 8 ve 9 uncu maddelerine göre verilen ek ders görevleri istisnadır"
denmektedir.
Yukarıda belirtmiş olduğum durum bilgilerimde görüleceği üzere 8.a maddesine göre 10 saat ücret almaktayım. Ayrıca 26.2 maddesi uyarınca farklı bir kurumda 10 saate kadar daha derse girebilirmiyim

Yukarıda belirtmiş olduğum durum bilgilerime göre; Mili Eğitim Bakanlığı Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında görev alabilirmiyim?

BaRBaRYaN' Alıntı:
cumhurtorun' Alıntı:

ben biraz daha geniş tuttum dilekçeyi :D
M.E.B. İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü' nün MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERİNİN DERS VE EK DERS SAATLERİNE İLİŞKİN KARAR (http://ikgm.meb.gov.tr/tahakkuk/MEB%20Y ... %C4%B1.pdf) metnine göre

Aylık Karşılığı Ders Görevi
Madde 5 - ç) Atölye ve laboratuvar öğretmenleri haftada 20 saat,

Ek Ders Görevi
Madde 6 - c) Atölye ve laboratuvar öğretmenlerine 20 saati zorunlu olmak üzere haftada 24 saat,

Yetiştirme, okuma - yazma ve uyum kursları
Madde 8 - a - 6 ) Açık öğretim kurumları öğrencilerinin, örgün eğitim kurumlarında gördükleri yüz yüze eğitim uygulamalarında, görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saat

ücret almaktayim.
.
Aşağıdaki konular hakkında tarafıma bilgi verilmesi hususunda gereğini arz ederim

Aynı yönetmeliğin "Diğer okul ve kurumlarda ders görevi" başlıklı 26. maddesinde
"MADDE 26-(1) Bu Karar kapsamında bulunan yönetici ve öğretmenlere, aslî görevlerini aksatmamak ve aylık karşılığı ders görevlerini tamamlamak kaydıyla; Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda, diğer kurumlara bağlı okullar ile yüksek öğretim kurumlarında, ücretleri görev aldıkları okul veya kurumca ödenmek üzere ek ders görevi verilebilir. Ancak, bu tür görevlendirmelerde verilecek ek ders görevi, kendi okullarında veya dengi okullarda haftada aylık ve ücret karşılığı okuttukları ek ders saati sayısı toplamını dolduranlar bakımından haftada 10 saati geçemez.
(2) Bu maddenin birinci fıkrasında belirtilen yönetici ve öğretmenlere, bu Kararın 7, 8 ve 9 uncu maddelerine göre verilen ek ders görevleri istisnadır"
denmektedir.
Yukarıda belirtmiş olduğum durum bilgilerimde görüleceği üzere 8.a maddesine göre 10 saat ücret almaktayım. Ayrıca 26.2 maddesi uyarınca farklı bir kurumda 10 saate kadar daha derse girebilirmiyim

Yukarıda belirtmiş olduğum durum bilgilerime göre; Mili Eğitim Bakanlığı Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında görev alabilirmiyim?

@BaRBaRYaN hocam, listede mesleki dersler çıkmıyor. Dün müdür yardımcısı aradı gelin hocam beraber bakalım, kaçırdığımız bir yer olmasın diye. Hiçbir kademede mesleki ders yok. DYK kursları Ölçme ve Değerlendirme Genel Müdürlüğüne bağlı yanlışım yoksa, genel müdürlüğün yapması gereken şey, ya doğru düzgün bir kılavuz hazırlayacak ve kılavuzda mesleki eğitimi neden elediklerini açıklayacak ya da mesleki dersleri de seçim listesine ekleyecek.

Size verecekleri cevap, tahminimce "DYK kapsamında aşağıdaki dersler için kurslar düzenlenebiliyor, aşağıdaki dersler okutabileceğiniz ders listesi içinde olmadığından görev alamazsınız veya ortaokulların bilişim ve teknoloji dersinde görev alabilirsiniz" şeklinde olur.

Saygılar.

cumhurtorun' Alıntı:
@BaRBaRYaN hocam, listede mesleki dersler çıkmıyor. Dün müdür yardımcısı aradı gelin hocam beraber bakalım, kaçırdığımız bir yer olmasın diye. Hiçbir kademede mesleki ders yok. DYK kursları Ölçme ve Değerlendirme Genel Müdürlüğüne bağlı yanlışım yoksa, genel müdürlüğün yapması gereken şey, ya doğru düzgün bir kılavuz hazırlayacak ve kılavuzda mesleki eğitimi neden elediklerini açıklayacak ya da mesleki dersleri de seçim listesine ekleyecek.

Size verecekleri cevap, tahminimce "DYK kapsamında aşağıdaki dersler için kurslar düzenlenebiliyor, aşağıdaki dersler okutabileceğiniz ders listesi içinde olmadığından görev alamazsınız veya ortaokulların bilişim ve teknoloji dersinde görev alabilirsiniz" şeklinde olur.

Saygılar.
.
hocam dilekçemi okuduysanız benim sıkıntım sadece kurs açıp açamamakla alakalı değil.
Yönetmelik maddeleri öyle yazılıyorki her okuyan farklı anlasın :D 26. madde daha önce forumda da tartışıldı. Özellikle 26.2 kısmı tam bir muallak. Ben zaten açık lise den dolayı 10 saat alıyorum. 26.2 deki İSTİSNADIR kelimesininden dolayı maddeyi okuduğunuzda hem açık lise 10 saat + başka kurumda 10 saat alabiliyorsunuz sonucu ortaya çıkıyor. Ama bilgisine güvendiğim daha önce bakanlıkta benzer görevlerde bulunmuş birkaç idareciye sorduğumda alamazsın dediler. Müfettişler geçen hafta bizdeydi, onlara sordum alırsın dediler :D

bimer dönüşte KURS AÇABİLİRSİN ama DERSİN LİSTEDE YOK desin yeterki. Öğrenci velilerinden toplayacağım imzalar ile ben o kursu açmak için uğraşırım. Zira yönetmelik gereği her dersten kurs açabilir. Gerekirse sendika ile konuşup dava açılır. Zira anayasanın eşitlik ilkesine aykırı.

DYK kursları üniversite sınavlarına konu olan dersler için açılmıştır. Beden eğitimi; BESYO için, GRAFİK; Yetenek sınavı ile alım yapan bölümler için açılmış olabilir. Bizim derslerim YGS LYS veya Özel Yetenek sınavlarında soru içermediği için kurs açılması DYK felsefesine göre mantıksız :)

hala açılamıyor...herkes bir şekilde kurs açıyor..meslek öğretmeni kurs açamıyor..resim müzik beden yetenek adı altında açıyor.. mesleki teknik eğitim meslek dersi öğretmenlerini de ekletmeli bence

hocam her zamanki gibi meslek liseleri memleket meseleleri diyerekten bizi yemeye devam ediyorlar :)
2,5 milyondan fazla öğrenci sınava girip üniversiteye yerleşmeye çalışıyor piyasa yetişmiş eleman diye kan ağlıyor.
mühendislik fakülteleri sayıca çok fazla ama yetiştirme anlamında ne yazık ki çok kötü durumdayız.
bize de biraz kaliteli öğrenci gelmesine izin verseler zaten yetişmiş ara eleman sıkıntısını çözeceğimizi biliyorlar ama nedense istemiyorlar

kesinlikle çok saçma bir uygulama...şöyle bir şey dahi olabilir;adam bi başka bölümde öğrenci ama grafik animasyona yada web tasarımına yada programlamaya ilgisi var bu durumda kendini geliştirme-yeni şeyler öğrenme hakkı yok mu bu adamın?? yada üniversiteye-MYO ya daha iyi bir altyapıyla gitmeye hakkı yok mu daha geriden gelen öğrencilerin??
nasıl bu kısmını görmezden gelirler?

Geri