DYK de maaş karşılığı sıkıntısı

Kodla Büyü

ukonar

Aktif Üye
Arkadaşlar şöyle bir sıkıntım var. İlk dönem 8 saat dersim vardı. 5 ve 6 lara ikişer gruptan toplam 8 saatde kurs açtım hafta içi çıkışta. İkinci dönem için okulun İl Milli Eğitime gönderdiği liste onaylanmamış. Sebebi de şu: Bil. Tek öğretmeniniz 8 saat derse girdiği için maaş karşılığını doldurmadan kurs ücretini alamaz. Yani 8 saat kendi dersim+8 saat dyk kursu=16 oluyo bu durumda 1 saat kurs ücreti alır haftalık. Haftaiçi olduğu için böyleymiş hafta sonu olsaydı sıkıntı yok diyorlar.
İlk dönem hem btr ekdersimi hemde dyk ücretini sıkıntısız aldım. Belki o parayıda geri isteyecekler. Var mı bu konuda bi bilgisi olan.

dikkat edilmesi gereken hususlar diye bi yazı da vardı yanlış hatırlamıyorsam.

Soru 47 : Aylık karşılığı ders görevini tamamlayamayan (örneğin haftalık 10 saat derse giren) bir öğretmene destekleme ve yetiştirme kursları kapsamında hafta içi veya hafta sonu 10 saat ders alması durumunda kaç saat ek ders ücreti ödenir?

Cevap :

Yönetici ve öğretmenlerin cumartesi ve pazar günleri ile yarıyıl ve yaz tatillerinde fiilen okuttukları derslerin tamamının, aylık karşılığı ders görevlerinin doldurulmuş olup olmadığına bakılmaksızın ek ders ücreti karşılığında, hafta içi günlerde okuttukları derslerin ise öncelikle aylık karşılığında değerlendirilmesi gerekmektedir.

Bu nedenle, hafta içinde 10 saat ders okutan bir öğretmenin bunun üzerine yine hafta içinde destekleme kursunda okuttuğu derslerin öncelikle aylık karşılığında değerlendirilmesi gerektiğinden, bu öğretmenin o hafta için 5 saat, destekleme kursunda hafta sonları 10 saat ders okutması durumunda ise o hafta için 10 saat ek ders ücretinden yararlandırılması gerekmektedir.

Evet hocalarım o yazıyı bugün gösterdiler. Bu durumda olmuyor yani. Teşekkürler cevaplarınız için.

Peki egzersiz olarak açılsa yine aynı durum geçerli mi? Yine maaş karşılığımı dolması gerekiyor?

ukonar' Alıntı:
Peki egzersiz olarak açılsa yine aynı durum geçerli mi? Yine maaş karşılığımı dolması gerekiyor?
egzersizde maaş karşılığına bakılmadan ödeniyor.

BTR olduğumuz için 18 saat ücret alıyoruz. Arkadaşımız 8 saat derse giirdiğini yazmış, farketmez gerçi. Hiç derse girmese bile desteklemeden girdiği kadarını almalı.

Müdür ve müdür yardımcılarında olduğu gibi. Biz nasıl Valilik oluru ile görevlendirildik ise, vekil durumdaki idareciler de bu şekilde görevli. Onlar alırsa arkadaşımız da alır.

fatsan' Alıntı:
btr egzersiz açamıyor diye biliyorum
açabiliriz hocam . eğitim öğretimin verildiği saatlerde görevliyiz. Talim terbiyeye göre ortaokulda 35 saat var. Ders Dışı etkinliğinizi (egzersiz) derslerin bitiminden 5'e kadar ve öğle aralarını gösterebilirsiniz. MAaş karşılığına Girdiğiniz ders saatine bakılmadan tüm egzersiz saatleri ödenir.

Arkadaşlar açılmaz diye bişey yok. Sen btr olduğun zaman neye göre 18 saat alıyosan Okul bittikten sonra ki kursta da ücretini alırsın.Kendi branşımıza sahip çıkalım herkesin gözü bizim üzerimizde yönetmelikleri herkesten iyi bilelim ki saçma sorulara hazır olalım.

haftaiçi 10 saat toplam kursum var bi sıkıntı olmadı, çok saçma sonuçta ders saati dışında veriyoruz

burakforce' Alıntı:
Arkadaşlar açılmaz diye bişey yok. Sen btr olduğun zaman neye göre 18 saat alıyosan Okul bittikten sonra ki kursta da ücretini alırsın.Kendi branşımıza sahip çıkalım herkesin gözü bizim üzerimizde yönetmelikleri herkesten iyi bilelim ki saçma sorulara hazır olalım.
Bence de yönetmelikleri çok iyi bilmek lazım. Mesai saatlerinde maaş karşılığını doldurmayan yönetici ve öğretmenler kurs açtıklarında ek ders ücreti alabilmek için maaş karşılığını doldurmaları gerekir. Bunun branşla veya başka bir şeyle ilgisi yok. Öğretmenin asli görevi maaş karşılığını doldurmaktır.

aynenbadi' Alıntı:
haftaiçi 10 saat toplam kursum var bi sıkıntı olmadı, çok saçma sonuçta ders saati dışında veriyoruz
Ders saati ile alakası yok bunun Hocam. Yönetici ve öğretmenlerin asli görevi maaş karşılığını doldurmaktır.

aynenbadi' Alıntı:
Hocam saçma ama yukarıdaki maddede böyle yazıyor maalesef. Ancak şöyle bir durum var: Biz öğretmen miyiz. Yani öğretmenlerin maaş karşılığı 15 saat burada sıkıntı yok. BTR olduğumuz için maaş karşılığı bızde yok. O yüzden bizde maaş karşılığına bakılmamalı. Bu durumda ne yapabiliriz?

Aynen bizde maaş karşlıgi diye bi durum yok, BTR yiz.
2 şubeye 5 er saatten toplam 10 saat kursum var , gel hafta sonuna bunu sıgdir , bu sefer ayni gun 1dersten en fazla 2 saat kurs verirsin diyeckler :verymad:

ukonar' Alıntı:
aynenbadi' Alıntı:
Hocam saçma ama yukarıdaki maddede böyle yazıyor maalesef. Ancak şöyle bir durum var: Biz öğretmen miyiz. Yani öğretmenlerin maaş karşılığı 15 saat burada sıkıntı yok. BTR olduğumuz için maaş karşılığı bızde yok. O yüzden bizde maaş karşılığına bakılmamalı. Bu durumda ne yapabiliriz?
Hocam,

FP-Btr görevlendirme çeşitlerinden bir tanesidir. Maaş karşılığı ise asli görevdir.

FP-Btr'lerde maaş karşılığı yok diye bir şey yok. Görevlendirmeniz olmasa da okulunuzda kaç saat dersiniz varsa ona girersiniz. FP-Btr olsanız da kaç saat dersiniz varsa ona girersiniz. FP-Btr'deki tek fark ilgili karar gereği ekders ücretinin sabitlenmesi.

aynenbadi' Alıntı:
2 şubeye 5 er saatten toplam 10 saat kursum var , gel hafta sonuna bunu sıgdir , bu sefer ayni gun 1dersten en fazla 2 saat kurs verirsin diyeckler :verymad:
Hocam,

FP-Btr'lerde maaş karşılığı yok diye bir şey yok. Görevlendirmeniz olmasa da okulunuzda kaç saat dersiniz varsa ona girersiniz. FP-Btr olsanız da kaç saat dersiniz varsa ona girersiniz. FP-Btr'deki tek fark ilgili karar gereği ekders ücretinin sabitlenmesi.

O zaman sonuç şu oluyor: Btr de olsak yeni adıyla fp-btr 15 saati doldurup fazlasının ücretini alabiliyoruz(kurslar hafta içi olursa). Açacak olan arkadaşlar buna göre değerlendirin başımız ağrımasın sonra.

ukonar' Alıntı:
O zaman sonuç şu oluyor: Btr de olsak yeni adıyla fp-btr 15 saati doldurup fazlasının ücretini alabiliyoruz(kurslar hafta içi olursa). Açacak olan arkadaşlar buna göre değerlendirin başımız ağrımasın sonra.
Aynen Hocam. Daha sonra sayıştay denetlemelerine takılmamak ve kamu zararından yasal faizi ile ödememek bu şekilde yapmak daha mantıklı.

Benim toplam 10 saat dersim var ve 1. dönem 4 saat de yetiştirme kursu verdim btr görevim de vardı. ücretimi aldım çok şükür bana da ikinci dönem öğrencilerimin çoğu istediği halde yukarıda belirtilen sebeplerle açamıyoruz dediler. btr arkadaşlara eğer bi de fatih eğitmenliğiniz varsa şöyle bi şans daha çıkıyor. ilçenizde ebitefo yoksa e 30 saatlik fatih kursları verseniz yaa :D valla ben ikinci dönem öyle yapacam. önümüzdeki hafta planlamaya başlıyorum inşallah :D. Allah hepimize kolaylık versin arkadaşlar.

Benim ilk dönem 6 saat dersim vardı ve 4 saat de kurs vardı ve kurs ücretini de aldım. Ne olacak şimdi geri mi ödeyeceğiz aldığımız kurs ücretlerini. İkinci dönem de yine 4 saat kurs var(öğrenciler seçti). Maaş karşılığı ile alakası varsa bu kursu açtırmasınlar o zaman boşuna niye kendimi yorayım

habibocak' Alıntı:
aynenbadi' Alıntı:
Hocam,

Okulumda 6 saat ders var ve ben o derslere giriyorum zaten hocam. Adı üstünde destekleme ve yetiştirme kursu yani bu kurs ders değil benim asli görevim derse girmek kursa girmek değil. O zaman 15 saatini dolduramayanlara BTR vermesinler böyle saçma bir şey olamaz. Günlük 7 ders var ben bu saatlerde okulda duracağım ondan sonra da eğer kurs varsa ona da hayrına gireceğim öyle mi?

hyalcin_61' Alıntı:
habibocak' Alıntı:
aynenbadi' Alıntı:
Hocam,

Okulumda 6 saat ders var ve ben o derslere giriyorum zaten hocam. Adı üstünde destekleme ve yetiştirme kursu yani bu kurs ders değil benim asli görevim derse girmek kursa girmek değil. O zaman 15 saatini dolduramayanlara BTR vermesinler böyle saçma bir şey olamaz. Günlük 7 ders var ben bu saatlerde okulda duracağım ondan sonra da eğer kurs varsa ona da hayrına gireceğim öyle mi?

Hocam,

Bunu ben demiyorum. Bakanlık gönderdiği yazıda söylüyor.

Saçma gelse de 15 saat derse (maaş karşılığı) giremiyorsak, mesai saatlerinde girdiğimiz kurs saatleri maaş karşılığına gidiyor.

Şunu sormak istiyorum;
2 Ortaokulda 16 saat dersim.
Halk eğitim maaş karşılığımı doldurup doldurmadığımı sordu. hafta içi 3 gün (3-3-4) akşamları saat 18'den sonra kurs vermemi istedi. Eğer maaş karşılığını doldurmamış olsam da kurs mesai saatleri dışında olduğu için ücreti tam alır mıydım? 10 saat olarak.

ercinc98' Alıntı:
Saçma gelse de 15 saat derse (maaş karşılığı) giremiyorsak, mesai saatlerinde girdiğimiz kurs saatleri maaş karşılığına gidiyor.

Şunu sormak istiyorum;
2 Ortaokulda 16 saat dersim.
Halk eğitim maaş karşılığımı doldurup doldurmadığımı sordu. hafta içi 3 gün (3-3-4) akşamları saat 18'den sonra kurs vermemi istedi. Eğer maaş karşılığını doldurmamış olsam da kurs mesai saatleri dışında olduğu için ücreti tam alır mıydım? 10 saat olarak.
Hocam,

Mesai saatleri dışı ve hafta sonları sorun yok. Alabilirsiniz.

hyalcin_61' Alıntı:
Hocam o zaman idarecilerin de 15 saati doldurup sonra kurs ücreti almasi gerekir
Hocam,

İlgili karada kimlerin maaş karşılığının ne kadar olduğu belirlenmiş. İdarecinin belli öğretmenin de belli.

habib hocam çok saçma değil mi bu konuda açılacak davaları meb kaybeder. zira MEB bize 18 saat ek ders veriyor. ek ders dediğimiz kavram maaş karşılığı 15 saati doldurup üzerinde derse girenlere verilen ücret. MEB bize ek ders veriyor iken başka bir hususda ki hesaplamada sen maas karşılığını doldurmadan derse MEB e denmez mi sen maas karşılığını doldurmayana nasıl ek ders veriyorsun diye. simdi BTR gorevlendirme derseniz. o gorevlendirme durumuna gore bize verilen ek ders üzerinden haftada girecegimiz ek ders saatine dahil oluyor. şöyle soyleyim ben BTR iken 4 saat kurs açtım ilk dönem sonra başka halk egitim kapsamında başka kurs açmak istedim bana söylenen su oldu biz BTR olarak 30 saat derse giriyor gibisiniz 4 saat destekleme kursunuz var haftada max 40 saat derse gidebileceğiniz için 6 saat kurs verebilirsiniz dediler. sizin anlattiginiz duruma gore olacaksa ben 12 saat derse giriyorum o zaman 28 saat daha kurs verebilirim ama öyle olmuyor maaselef hesaplamada 30 saat BTR üzerinden devam ediyorlar. o zaman ya sizin anlattiginiz yanlış yaa haftada max 40 saat derse girme konusunda BTR yı 30 saat saydirarak hesap yapma durumu yanlış.

xxltc' Alıntı:
habib hocam çok saçma değil mi bu konuda açılacak davaları meb kaybeder. zira MEB bize 18 saat ek ders veriyor. ek ders dediğimiz kavram maaş karşılığı 15 saati doldurup üzerinde derse girenlere verilen ücret. MEB bize ek ders veriyor iken başka bir hususda ki hesaplamada sen maas karşılığını doldurmadan derse MEB e denmez mi sen maas karşılığını doldurmayana nasıl ek ders veriyorsun diye. simdi BTR gorevlendirme derseniz. o gorevlendirme durumuna gore bize verilen ek ders üzerinden haftada girecegimiz ek ders saatine dahil oluyor. şöyle soyleyim ben BTR iken 4 saat kurs açtım ilk dönem sonra başka halk egitim kapsamında başka kurs açmak istedim bana söylenen su oldu biz BTR olarak 30 saat derse giriyor gibisiniz 4 saat destekleme kursunuz var haftada max 40 saat derse gidebileceğiniz için 6 saat kurs verebilirsiniz dediler. sizin anlattiginiz duruma gore olacaksa ben 12 saat derse giriyorum o zaman 28 saat daha kurs verebilirim ama öyle olmuyor maaselef hesaplamada 30 saat BTR üzerinden devam ediyorlar. o zaman ya sizin anlattiginiz yanlış yaa haftada max 40 saat derse girme konusunda BTR yı 30 saat saydirarak hesap yapma durumu yanlış.
Hocam,

İlgili kararın 6. maddesinde kimlerin ne kadar maaş karşılığı derse girmesi gerektiği ve İlgili kararın 9. maddesinde haftalık 40 saat derse girileceği belirtilmektedir.

İlgili kararın 16. Maddesinde ise Ders görevinin yapılmış sayılacağı hâller belirtilmekte ki bir buna maddeye göre görevlendiriliyoruz.

Bu maddeye göre görevlendirmelerin tam zamanlı yani mesai saatleri içinde yapılması gerekir. Yani 08:00-17:00 arası. O yüzden 18 saat ücret bu saatler arasında ödenir. Bundan dolayı da bu saatler arasında ek ücret ödenmek istenirse önce maaş karşılığının doldurulup doldurulmadığına bakılır. Mesai saatleri dışı ve hafta sonraların buna bakılmaz.

Halk eğitimin size söylediği de buna istinadendir.

iyi de hocam bizim BTR gorevlendirmeleride ders saatleri içerisinde yapılır deniyor ders saati bittimi gorevlendirme biter. kaldığı burada önemli olan saatten önce BTR görevi alanlar girdiği ders saatine bakılmaksızın maaş karşılığı doldurmuş sayılıp üzerine ek ders veriliyor gibidir. işlemleri böyle yürütüp kurs hesabından maaş karşılığını doldur demek saçma oluyor dediğim gibi MEB açılacak davaları kaybeder

Geri