DVD/RW okuma yazma sorunu

Kodla Büyü

eminem

Aktif Üye
arkadaşlar lab'daki ana bilgisayarımda ki dvd/rw çalışmıyor cd takıyorum ne okuyor nede yazıyor birşey yazdıracak olsam öğrenci bilgisayarından işimi hallediyorum o da her zaman olmuyor zorlanıyorum.elimde tanıtım cdleri yok PC exper.lütfen yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

alıyor arkadsım alıyor ama bu sorun dvd fırmware guncelleme ıle cozulebılıyor eger fırmware guncelleme yaptıysan kabloları degıstırdıysen ve jumper ayarını dogru yaptıysan ve hala calıstıramadıysan at gıtsın o dvdyı demek oluyor

adiyif' Alıntı:
alıyor arkadsım alıyor ama bu sorun dvd fırmware guncelleme ıle cozulebılıyor eger fırmware guncelleme yaptıysan kabloları degıstırdıysen ve jumper ayarını dogru yaptıysan ve hala calıstıramadıysan at gıtsın o dvdyı demek oluyor
dvd fırmware guncelleme hocam bu dediğinizi nerden bulucam? :oops:

DVD söküp başka pcde de deneyebilirsin bazen bu gibi sorunlar işletim sisteminden de kaynaklanabiliyor.

bende de aynı sorun vardı.plaxtor .bt arızaya bildirdim geldiler baktılar değiştirdiler.

aynı problem bendede var dolu cd yi boş olarak gösteriyor başka program cd si takıyorum görüyor ama biraz zaman alıyor neden oluyor bu şekilde anlamadım yardımcı olursanız sevinirim

eminem' Alıntı:
adiyif' Alıntı:
dvd fırmware guncelleme hocam bu dediğinizi nerden bulucam? :oops:
sayın hocam uretıcının sıtesıne gırersenız marka ve modelıne gore fırmware download edebıırsınız dowload ettıkten sonra calıstırın ve arkanıza yaslanın eger sansınız varsa dvd okumaya baslar aksı taktırde varsa garantısı garantıye gonderın yoksa ruhuna fatıha

eminem' Alıntı:
arkadaşlar lab'daki ana bilgisayarımda ki dvd/rw çalışmıyor cd takıyorum ne okuyor nede yazıyor birşey yazdıracak olsam öğrenci bilgisayarından işimi hallediyorum o da her zaman olmuyor zorlanıyorum.elimde tanıtım cdleri yok PC exper.lütfen yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.
hocam optik sürücü BIOS da görünüyor ve Win yüklendikten sonra da bilgisayarım da görünüyorsa kurulum açısından bi sorun yok demektir. görüldüğü halde okuyup yazmıyorsa yapacak bişey yok, optik sürücülerin ömrü çok uzun olmayabiliyor.

@sinaaat hocam sana başıma gelen bir olaydan bahsedeyim olurmu oluyor işte. :)
Müdür yardımcımızın CD sürücüsü cdleri okumuyordu işletim sistemi cd sürücünü görüyordu bios'tanda görünüyordu hiç bir şekilde sorun yoktu. Bende çözüm olarak aygıt yöneticisinden cd sürücüsünün sürücülerini kaldırdım yeniden kurdum. Sonuç verdimi, hayır hiçbir işe yaramadı. Bende her ihtimale karşı IDE kablosunda sorun olabilir dedim ve kasayı açıp bu kabloyuda değiştirdim birde öyle denedim. sonuç ne mi oldu, gene okumadı.
En sonunda yaa format atacaktım yada sistem geri yükleme yapıcaktım yoksa CD sürücünüz bozulmuş diyecektim. Zaten format Cd'sini takıp formatı başlattığımda sorunsuz okuduğunu gördüm buda demek oluyorduki cd sürücüsünde sorun yok, sorun işletim sisteminde. Bende sistem geri yüklemeyi denedim ve cd takıp okuyup okumadığını kontrol ettim. Sonuç başarılı cd sürücüsü artık okuyordu. :)

Geri