DVD GÖRÜYOR AMA OKUMUYOR ...

Kodla Büyü

alonegold

Üye
Öncelikle merhabalar benim asus marka bilgisayarım var . Ekran kartımı güncelledikten sonra dvd sürücüm bozuldu . Bazı dvd cdleri okumuyor . Ama dvdleri başka pcme taktıgımda okuyor . Genellikle program dvdlerini okumuyor . Bana lütfen detaylı çözülecek bir yol deneyin . Jumper felan bir şeyler dedilerde anlamadım kesin çözüm bilen herkes yazsın lütfen .

Merhaba,
Ekran kartı yazılımından kaynaklandığından kesin eminseniz, yazılımı silin veya sistem geri yükleme ile ekran kartı yüklemesinden önceki bir zmana geri alın sonrasında ekran kartı üretici sitesinden güncel yazılımını indirerek tekrar kurun.
Çözüm olmadı ise;

Yukarıda bahsettiğiniz jumper değişim durumunu şöyle gerçekleştireceksiniz. Ki bu bana göre sorun yaratmaz yada çözüm olmaz.

Cd- Dvd cihazınızın arka tarafında bir grup iğneye benzer uçlar olacaktır. Varsa da üzerinde bir Jumper. Bu jumper ın da takılı olduğu iki adet iğne. Şimdi sürücünüz üzerinde bir tablo şeklinde bu jumper in nasıl takılacağını gösteren bir kaç şekil olacaktır. O şekiller üzreinde SLAVE ile gösterilmiş şekilde belirtildiği gibi Jumper ın yerini değiştirin ve cihazınızı uygun konuma getirin.
Bunun dışında bazı cihazlar bellir kullanımdan sonra veya direk üretim olarak + / - cd/ dvd leri okuyamama sorunu ile gelirler. Bu tarzda bir cihaza sahip olabilir ve bunu yeni farketmişsinizdir. Sürücünüzün marka ve modelini internette araştırarak böyle bir genel sorununun olduğu bilgisini bulabilirsiniz. Aklıma gelenler bunlar idi. İyi çalışmalar.

Geri