DÜZCE KODLUYOR

Kodla Büyü

ylzahmet

Üye
Üreten nesil,üreten Türkiye, gelişen Türkiye sloganıyla çıktığımız bu yolda Düzce kodluyor projemizin açılışını Sayın Valimizin de katılımıyla yaptık.
Öncelikle projemizin genel amaçlarından birkaçından bahsedelim:
1-Üreten Dünya gelişen Dünya çağındayız.Biz buna tüm Türkiye öğretmenleri öğrencileri ve milli eğitim camiası olarak ayak uydurmak istedik.
2- Bilişim çağındayız.Bunun için bilişim ve bilişim teknolojilerinin önemi yadsınamaz derecede büyük.Ve biz bu çağa ayak uydurmak ve bu alanda çağ atlayabilmek için.
3-Öğrencilerim yani Türkiye'mize bundan birkaç yıl sonra yön verecek nesiller bizim elimizde ve biz bu nesli ne kadar donanımlı,araştıran geliştiren sorgulayan nesil olarak yetiştirirsek bunun geri dönüşü oldukça büyük olacaktır.Önce öğrencilerimiz sonra da ülkemiz milletimiz kazansın istiyoruz.
4-Bizim dışımızdaki Abd,Almanya,İngiltere gibi ülkeler bundan 10 yıl sonraki teknolojiye hazırlık yapıyorlar. Biz bu ülkelerin arasına girmek ve hatta gerekirse bu ülkelerden önde olmak zorundayız.
5-Milli yazılım demek milli yatırım demek milli yatırım iyi bir gelecek aydınlık bir gelecek demektir.
Şimdi projemizin yaşama geçmesi için nelerle başladığımızdan bahsedelim.
1-Öncelikle İl Milli Eğitim Müdürlüğü,İl Arge Geliştirme birimi ve İl Bilişim Teknolojileri Koordinatörleri ve Bilişim teknolojileri öğretmenlerin fikir alışverişi ve katılımıyla gerçekleştirilen toplantılarda projemize karar verildi.
2-İlimizde kodlama merkezi oluşturulacak.
3- Stem (Bilim Teknoloji Mühendislik ve Matematik) için adım adıldı.
4- İlimizde bilişim teknolojileri öğretmenleri ile bir toplantı yapıldı ve bu sürecin ayrıntıları ve atılacak adımlar,okullarda yapılacak çalışmalar için planlama yapıldı.
Şimdi ise öğretmenlerimizin eğitimleri ile ilgili aşamalara geçelim.
1-Öğretmenlerimizle önce scratch programı ve özellikleri ile ilgili bir eğitim çalışması yapıldı.
2-Scratch programı çalışıldıktan sonra Makeblock programı ile Arduino nasıl programlanır,bunlar çalışıldı.
3- Sonrasında ise Arduino kodlamalarıyla elektronik devreler bilgisayar aracılığıyla nasıl programlanır bunlar çalışıldı.Eğitmlerimiz her defasında bir üst seviyeye çıkarıldı.
Şimdi ise öğrencilerimizle ilgili yapılan çalışmalara geçelim.
1-Öncelikle projemizde görev alan bilişim teknolojileri öğretmenleri okullarımızda öğrencilere programlamanın mantığını kodlamanın ne olduğunu anlattılar.
2-Öğrencilerimize Studio.code.org vb sitelerde oyun üzeirnden algoritma mantığı verildi.
3-Öğrencilerimiz 180 ülkede yapılan kodlama saati etkinliğine katıldılar ve bu çalışma onlar için en büyük güdüleyici etken oldu.
4-Öğrencilerimiz bu çalışmaları tamamladıktan sonra öğrencilerimize scratch programı anlatılmaya başladı.
5-Daha sonra ise öğrencilerimize Makeblock programı ile Arduiuno elektronik devreleri programlama öğretilecek.
NOT: SCRATCH,ARDUİNO,MAKE BLOCK İLE İLGİLİ İNTERNET ÜZERİNDE VE SOSYAL MEDYA ÜZERİNDE DOKÜMAN VİDEO EĞİTİM OLDUKÇA FAZLA.SCRATCH ARDUİNO MAKEBLOCK GİBİ KELİMELERİ KULLANARAK PDF VİDEO VB DOKÜMANLARA KOLAYCA ULAŞABİLİRSİNİZ.
Projemizin tanıtım filmini izlemek için https://www.youtube.com/watch?v=FFK7yiy6MX0
Projemizin açılışıyla ilgili haber videosunu izlemek için https://www.youtube.com/watch?v=5QbU9s19mTw

Ekli dosyalar

• DÜZCE KODLUYOR.jpg
    DÜZCE KODLUYOR.jpg
    28.3 KB · Görüntüleme: 1,336
Emeği geçen herkese teşekkürler. Branşımızın değerini artırmak için bu tür çalışmalar gerekli :alkis: :alkis: :alkis:

Bilişim alanında ilerlemenin tek yolu bu projeleri tüm illerle birlikte yürütebilmek, ve tüm öğrencilerimizin bilişim alanındaki projeler sayesinde ufuklarını açmaktır. Yeni çıktığınız bu yolda sizlere başarılar dilerim.

Tebrik Ederim Çok güzel bir düşünce çok güzel bir proje :+1: :+1: Darısı Bolunun Başına :D

Tebrik ederim çok güzel bir proje çıkmış ortaya

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Geri