Dual Core ve Core 2 Duo arasındaki farklar

Kodla Büyü

osmanX

Site Gezgini
Dual Core ve Core 2 Duo arasındaki farklar nelerdir bilen varsa söylesin bizde öğrenelim birde pentium D var

dual core ve core 2 duo aslında ikiside çift çekidekli demektir. ama core 2 duo performans olarak ve teknoloji olarak daha üstün durumdadır. aradaki farkı örnek le anlatalım;
işlemci (CPU) mesela 100 birimlik iş yapıyor.
-->dual kore'nin bir çekirdeği bu işi tek başın aypıyor. birinci çekirdek tam kapasite kullanıldığı anda ikinci çekirdek devreye giriyor. ama
-->core 2 duo ise 100 birimlik işi ikiye bölüyor 50 / 50 iki çekirdek paylaşıp işi daha hızlı bir şekilde tamamlıyor
kısaca; 2 kutu var ve 2 kişi var
her kişi bir kutu alıp taşırsanız dual core
her kutuyu 2 kişi beraber taşırsanız core 2 duo

peki dual core 32 bit core 2 duo ise 64 bit diye duydum dorumu öyle iste dual core vista kaldırmaz

osmanX' Alıntı:
peki dual core 32 bit core 2 duo ise 64 bit diye duydum dorumu öyle iste dual core vista kaldırmaz

yok hocam öyle bişey. ikiside 64 bit. D serisi işlemciler bile 64 bit ki core duo dual core olmaması mümkün değil.

D serisi ile core duo yada dula core arasındaki önemli farklardan birisi de çalışma sıcaklıkları ve güç tüketimleridir. D serisi yüksel sıcaklıklarda çalışır ve güç tüketimi yüksektir. 90W gibi.. core duolar yaklasık 50-60W gibi bir değerde güç tüketirler.

teşekkürler hocam. Ben dual core alacağımda maddi yönden biraz daha ucuz almamı tavsiye ediyormusunuz diğerine gücüm yetmiyor ama vista ve office 2007 kaldırmsını istiyorum

bi fark da ben söyleyeyim bari geçen bir bilgisayarcıda casper marka iki bilgisayar karşılaştırdım ikisi arasında sadece işlemci farkı vardı birincisi core duo 1.86 ghz ikincisi ise core 2 duo 1.83 performans açısından ikincisi birinciyle karşılaştırılmayacak derecede hızlı benchmark testleri de dergilerden okuduğumuz kadarıyla üstün fiyat açısından da core 2 duo core duo'dan 150 $ + kdv daha pahalıydı tekrar ediyorum laptopların diğer tüm özellikleri aynı tek işlemci farklı o da 150 4 + kdv fiyat olarak core duo ama performans için ben de jackal-xxx gibi core 2 duo derim

benim dizüstü bilgisayarda Core 2 duo 2.0 Ghz T7200 işlemci var. vistanın işlemciye verdiği not 4.9 du. bir arkadaşımda Core duo 1.73 ghz işlemci var, vista puanı 4.7... tabi vistanın puanlama sistemi ne kadar gerçekçi bilemem.
sanırım pc-net dergisinde okumuştum, aynı hızlarda olan Core duo ile Core2 duo arasında sadece yüzde 15-17 civarında performans farkı var diyordu..

ibetay hocam yok öyle bişe...core duo ile core 2 duo aynı şey..
dual core var core 2 duo var...birisi tek işlemciyi bölüyor diğeri ise gerçekten 2 çekirdek kullanıyor..
normalde şuanki piyasada dual core 3.4 ghz makineler core 2 duo 1.86 dan daha hızlıdır ancak sistem 2 işlemci ile sıkışmadığından işlemi daha çabuk yapabilir buda size hız kazandırır ve 1.86 ghz hız 3,4 den daha önce işi bitirir.

Dolayısıyla core 2 duo makineler dual core makinelere göre 4 kat performanslı çalışır.değerler ortada..
1.86---- 3,4 yarı yarıya ama 1,86 hız core 2 duo 2 kat hızlı yapıyor işlemi..tabi bu her işlem için geçerli değil.Bilgisayarı sıkıştırmayan işlemler için ise dual core 3,4 emin olun daha hızlı işlem yapar.
tavsiyem e6300 1.86 core 2 duo...1 yıldır kullanıyorum ve çok memnunum.

Geri