Dreamweaver CS4'de veritabanı işlemleri

Kodla Büyü

ciga83

Üye
Arkadaşlar merhaba. Ben cs4 de veritabanı bağlantısı kurup veri girişi, veri görüntüleme gibi basit işler yapmak istiyorum. Bulduğum dökümanlarda tarif edilen herşeyi yaptım. access de basit bir veritabanı hazırladım. iis i kurup, wwwroot klasörünü yeni site olar k tanıttım cs4 de. sunucu bağlantısı oluştu. daha sonra da veritabanı panelinden binding vs. işlemlerini yaptım. herşey normal gibi ama çalışmıyo sayfalar. internet explorer da sayfa görüntülenemiyo. çok acil yardım edebilirseniz sevinirim.

Localhostun çalışmıyor gibi tarayıcıya localhost yazdığında düzgün görüntüleniyor mu?

evet bilgisayarda wampserver da kurulu olduğu için port değişitirip 81 yaptım. localhost:81 yazınca çalışıyo. dw'de hani site tanımladığımız yer var ya orada da localhost:81 diye belirttim. ama asp uzantılı sayfalar çalışmıyo. ayrıca bi kuruluma gerek var mı.

Anti-Virüs veya Güvenlik duvarı da engelliyor olabilir kontrol edin.

arkadaşlar malesef sorun çözülmedi. lütfen bilen birileri yardım etsin. derse nasıl devam ediceğimi bilmiyorum. ben en baştan anlatıyım.

site tanıtımını şöyle yaptım:
ilk ekranda siteye isim verdim. aynı ekranda altta "sitenizin http(url) adresi nedir" diye bir soru var. burası boş mu geçiyo? ben buraya localhost:81 yazdım. bilgisayarlarda başka bir sunucu daha olduğu için port numarasını 81 yapmıştım.
sonra sunucu teknoloji olarak asp vbscripti seçtim. "dosyalarınızı nerede saklıyorsunuz" sorusunda ilk baştaki seçeneği seçip sonra kök klasör olarak inetpub/wwwroot klasörünü gösterdim.

sitenizin kök dizinine göz atmak için hangi url yi kullanırsınız" sorusuna da yine localhost:81 dedim. hatta url yi test et butonu var ordan test ettiğimde de başarılı mesajı geliyo. sonra bitti deyip yeni bir vbscript sayfası açtım.

veritabanı bağlantısını sağ taraftaki veritabanı panelinden kurdum. tablom panelde göründü. ciltlemeden de ayarı yapıp sayfaya sürükledim tablo alanlarını. ama ne canlı görünüm deyince ne de tarayıcıda sayfa görüntülenemiyo.

aslında tanıtımda bi sorun yok galiba çünkü vbscript sayfasında bir form oluşturup bu form ile tabloya kayıt yapmayı denedim. başlangıçta form sayfasını açıyo yani sunucuya doğru şekilde bağlanıp sayfayı açıyo ama forma bişeyler girip de gönder e tıklayınca yine çalışmıyor. acaba asp sayfalarının çalışmasında bir sıkıntı olabilir mi. ayrıca bir yazılım filan mı kurmak lazım. bu arada okuldaki bilgisayarlarda sp3 kurulu.

yardımcı olursanız gerçekten çok makbule geçer.

gerçi kimseciklerden yanıt filan geldiği yok ama ben yine de yazayım:
hata şu imiş anladığım kadarıyla. okuldaki bilgisayarların birinde win7 yüklü. bi de onda deneyim dedim. onda da çalışmadı ama en azından hatanın ne olduğunu verdi. mimari uyuşmazlığı var diye bir hata mesajı. bunu nette araştırınca anladım ki biz office'in 2010 sürümünü kullanıyorduk, kaydederken 2003 formatında kaydetmeme rağmen uyuşmazlık olmuş çünkü office 2010 64 bitlik bi uygulama. şöyle bişey buldum:
"mimari olayı 32 bit ile alakalı
onu da denetim masası IIS yoneticisinde Uygulama Havuzlarında defaultapppool u sağ tıklayıp gelişmiş ayarlardan ikinci sıradaki 32 bit uygulamaları etkinliştir ile çözebilirsin."
denedim ve win7 li bilgisayarda çalıştı çok şükür.
ama bu sefer de bu ayarı diğer sp3 lü bilgisayarlarda nasıl yapacağımı arıyorum. çünkü onun iis i farklı ve uygulama havuzu diye bişey yok. onda nasıl düzelteceğim konusunda bi fikriniz var mı acaba arkadaşlar.

Geri