Dolar almak mantıklı mı.

Kodla Büyü
Erol Mütercimler diye bir adam var. YouTube da videoları mevcut. Seçim sonuçlarını baya önceden tutturan bir adam. Doların 7 ile 7.5 arasında dengeleneceğini söylüyor. 1 yıl içinde. Dolar almak her zaman mantıklı.

Al koy kenara.Ben karneden sonra almıştım 1 günde 500lira bana getirisi oldu.Borsadan anlamam ama şunu gördüm krizler anında bir gecede tetikliyor

aslinda artmıyor dengeleniyor 2004 yılında x semtinde y evi 30 bin dolardı. 2018 de x semtinde y evinin 30 bin dolar olması için doların 7.5 tl olmasi gerekir. 2004 yılına geri dönmüş oluruz eğer olursa. Ekonomi döngüdür bazen faiz,bazen $ , bazen altın, bazen beton. hepsinin zamanı ayri. 15 yılda bir dönüp duruyor.

Alsam mı diye düşünürken dolar yükselmeye devam ediyor hocam sen alana kadar 6 olacak şans ya alırsın düşer :p

aslinda artmıyor dengeleniyor 2004 yılında x semtinde y evi 30 bin dolardı. 2018 de x semtinde y evinin 30 bin dolar olması için doların 7.5 tl olmasi gerekir. 2004 yılına geri dönmüş oluruz eğer olursa. Ekonomi döngüdür bazen faiz,bazen $ , bazen altın, bazen beton. hepsinin zamanı ayri. 15 yılda bir dönüp duruyor.
Valla dovizin döngüsü hiç birine benzemez,ulkece enflasyon altında fakirlesme ile eziliriz,özel sektör de işsizlik patlar, çiftçi tarlaları boş birakirsa aclik bile baş gösterir....

benim suan param olsa. gider 1 yillik yag.. salca ve cay stoklardim. cunku mevcut durumda marketlerde yansimamis fiyatlar var. yarin obur gun mecbur yansiyacak. yani 5lt yag 69.90... vs gibi fiyatlar gorecez. benim ongordugum bu. ya dolar 2.8 iken arkadaslar dolar alin dolar 5 lirayi gececek degigimde butun okuldaki troller kahkah gulmuslerdi. o yuzden 5lt yag 69.90 tl olacak tahminimede gulenler olacaktir.

Erol Mütercimler diye bir adam var. YouTube da videoları mevcut. Seçim sonuçlarını baya önceden tutturan bir adam. Doların 7 ile 7.5 arasında dengeleneceğini söylüyor. 1 yıl içinde. Dolar almak her zaman mantıklı.
Dolar bu gidişle aynen artacak. hocam Erol Mütercimler aslında fizikçi kendisi daha sonralari Tarih konusunda arastirmalari da olmuş biri. Gelibolu kitabını okumuştum gayet güzel bir kitap ama bir insanın her alanda bilirkişi gibi televizyonlar da boy göstermesini beğenmiyor. Fizikci misin, Tarihci mi, araştırmacı yazar mı, ekonomist mi, analist veya strateji uzmanı mı?

Yarın yeni ekonomi modelini Berat Albayrak açıklayacak. Ben kendisine hic güvenmiyorum maalesef soru soran arkadas yatirim araci olarak dovizi düşünebilirdi. Yarın ciddi anlamda yukarı yonde harejeh gelebilir. Bu arada ekleyeyim döviz bozdurarak düşmez ülkeye doviz girişi ile düşer. Üretmeden olmaz o işler.

doların 2.84 lerde olduğu dönemde konuşmuştuk konuyu forumda aratabilirsiniz. Benim görüşüm 4.40 lar var dolarda şeklindeydi. 2 yıl önce. Ev almayacak olsam elimdekilerle dolar alır kenara koyarım şeklindeydi çünkü dolar alıp elimde tutsam o zaman almaya niyetlendiğim ev şuan elimdeki dolarla neredeyse yine aynı seviyelerde olurdu. Yani yatırım her zaman yatırımdır ama hangisi daha hızlı yükselir o kısmı iyi araştırmak gerekir. Ev arsa tarla olarak primini yapmış normal seyrinde yükselen bölgeye yatırım yapmak çocuklara torunlara yatırım yapmaktır.

Gelişen akslardan yer almak mantıklıdır ama burada da alınacak andaki fiyat çok önemli.
ben 4.40 a geldikten sonra eğer ekonomi toparlanmış olursa 3 yıl içinde tekrar eski seviyelerini görür diyordum. Ama ekonomimiz böyle tüketmeye bağlı kalırsa. Yüksek teknoloji üretimi yapamazsak yani katma değeri yüksek ürünler üretip dünyaya satmazsak doların geleceği nokta şuan kestirilemiyor 7 -8 liraları geçmesi çok olası diye düşünüyordum ve ne yazık ki ikinci senaryo işliyor.

Geçenlerde bir arkadaşımla tartışıyorduk Trump başkan olursam şunları yapacağım dediği şeyleri tamamlamadı eğer devam ederse avrupa birliği büyük sıkıntıya girecek diyordum hayır diye itiraz ediyordu. Bu yaklaşık 2-3 ay önceydi. Bakalım 3-6 aylık zaman diliminde yaşayıp göreceğiz belirtilerini.
ABD hem 15-20 yıldır gelişmekte olan ülkelere pompaladığı dolarları geri topluyor hem üretim yapan firmalarını artık abd den çalışmaları konusunda baskılıyor. Bu şekilde devam ederse 1 yıl sonra görün siz krizi.
Açıkçası yalnızca benim tercihim olsa ben köylük bir yere tayin ister. oradan da 50 - 100 dönüm arazi alıp işlemeye başlarım. Fiyatı makul primlenmemiş bir yer olması şart. Böyle yerler çokça var ülkede. .Özellikle ünlülerin gitmemiş olduğu yerler. Şuan bulunduğum yerde arazilerin dönümü en kötü yerde 20-30 bin tl. iyi yerler 100 bini geçiyor. Evi arabayı sat köye yerleş, köy okulunda ya da kasabada öğretmenliğe devam et mantığım var ama kararlar ailece alınıyor. İki tarafta aynı fikirde olmayınca huzur olmaz.

Aslında biz yapmasak bile büyük kentlerde asgari ücretle çalışanların en kısa zamanda bu ve benzeri davranış ortaya koymaları gerekiyor. Devlet bunun için daha kalıcı ve sürdürülebilir yöntemler sunmalı ama en önemlisi güvenilir olmalı.
Artık parti devleti durumunda olduğumuz ve bu konularda da güvenilir olmadığı için bu adımların atılacağını da sanmam bu şekilde güven oluşturulup dönüşlerin olacağını da sanmıyorum.

al sat işlemi yapacaksanız türkiye finansın target fx ini tavsiye ederim. haftaiçi 24 saat boyunca al sat yapılabiliyor ve makas da çok iyi. oradan istediğiniz hesaba da yollayın sonra. birer tane hesap açtırın türkiye finansta target ı da aktif ettirin telefon uygulaması da var. değerli madenleri de alıp satmanız mümkün. isterseniz talimat girip talimatla da alım satım yapabilirsiniz ama talimatlar her zaman çalışmayabiliyordu benim bildiğim

Altın geçen sene bu zamanlar ev aldığım için 300 gr bozdurdum 140 tl den bugün 257 tl 1 yılda gramda 117 tl bence en getirili yatırım altın ama durum vahim 500 dolara çalışıyoruz bu gidişle daha da düşecek gibi alım gücü iyice düşecek elimizdeki 1 Tl nin değerini bilmek zorunda kalacağız ekonominin gidişatı kötü

bir sene öncesine göre aylığımızla alabildiğimiz dolar miktarı ortalama 500 dolar azaldı. eğer karı koca öğretmense bu aylık 1000 dolar zarar demek.
bir de bunu bugünkü kura vuralım aylık yaklaşık 6450 tl daha az alıyoruz demektir.
Hadi şimdilik bu kurlar piyasada realize olmadı ama kur bu seviyede devam ederse battık zaten.
Örneğin 2016 yılında 308 blue hdi active model sıfır aracın bayi satış fiyatı 93000 tl idi ama indirim yapıyorlardı ve siz sıfırı bayiden 85000 tl ye alabiliyordunuz.
şimdi merak edenler girip baksın bakalım bahsettiğim aracın 2 yıl sonraki fiyatı ne diye.
Yani alım gücümüzdeki çöküşü gerkçek olarak bu şekilde görebiliriz. Özellikle de ülkemizde artık üretimin olmadığı samanı bile dışardan satın aldığmız göz önüne alınırsa yakında gelmek zorunda olan zamları kucağımıza bıraktıklarında nasıl geçinecek insanlar acaba?
üstelik bu ülkeni yüzde kaçı asgari ücretli ve onların ne kadarı şuanki iktidar ve sistemi destekledi acaba!!!
bize zaten söyleyecek laf yok yetkili sendikamızdan bize bunların müstehak olduğu aşikar.

Konu sahibi arkadaşın talebi çok makul. Şu sıra herkes alacakları karşısında elindekinin pul olmasını engellemek ister. Ta ki ben bin dolar sattım sen 10gr altın sattın diye düzelmez bu işler. Tayyip beyin bu çağrıyı yapmaktaki amacı ekonomik katkısından çok milli birliği ve duruşu sağlamak.

İçten içe konu sahibi arkadaşa içerlenenler sizin asıl korkmanız gereken, "hadi lan harcamıyorum bakalım parayı, koyar vadeliye faizini yerim, özel sektör düşünsün şimdi" diyen memur arkadaşlardır.

Altın geçen sene bu zamanlar ev aldığım için 300 gr bozdurdum 140 tl den bugün 257 tl 1 yılda gramda 117 tl bence en getirili yatırım altın ama durum vahim 500 dolara çalışıyoruz bu gidişle daha da düşecek gibi alım gücü iyice düşecek elimizdeki 1 Tl nin değerini bilmek zorunda kalacağız ekonominin gidişatı kötü
Aslında geçen yıldan bu yana altın düşüşte ons u 1300 dolardı geçen yıl şuan 1200 doların altında, eğer dolar yükselmemiş olsaydı şuan zarardaydınız

Valla bende muhalifim ama istemiyorum daha fazla çıkmasın yeter, ulkece perişan olacağız, 2 tane evladim var gelecekleri için ciddi ciddi endiseliyim...artık ne tedbir gerekiyorsa alinmali, kemer sıkma mi, imf mi,ek vergi mi, tasarruf mu ...yoksa yunan dan beter oluruz ve arkamizda ab falan da olmaz ..

Parasini korumak isteyenlerde gram altın alsin,zaten dolara euro ya guvenmeyin,sabit kura geçer 5 e sabitlerse bir anlamı kalmaz

dolar/ herhangi yabancı para alanlara sesleniyorum:
yarın bir gün bu ne pahalılık demeyin..
İşte bu zihniyet e de ayarim, ha dolar alanlar yuzunden mi pahalılık olacak yani... .. senin ekonomin kâğıttan kaplanmış emeği geçenler sayesinde hersey zaten pahalanacak,bu krizin yüzde 60 payi 16 yıllık ekonomi politikaları, yüzde 40 payida ruh hastasi trump....

Geri