doktora gideceğimi müdüre haber vermedim diye....

Kodla Büyü

teknomann

Aktif Üye
Arkadaşlar Rahatsızlığım nedeni ile sabah uyanır uyanmaz okuldan telefonu olan bir arkadaşıma mesaj yazdım,rahatsız olduğumu ve doktora gideceğimi müdür yardımcısına haber vermesini rica ettim.1 haftadır telefonum bozuk,yeni telefon rehberimde müdür,müdür yardımcısı,okul hiç kimsenin numarası yok.Numarası olan tek arkadaşıma mesaj yazdım. İnternetten okulun sitesinden telefon numarasını bulabilirdim,ama hiç aklıma gelmedi açıkçası,sorun olabileceğini de hiç düşünmedim. 2 dönem bitmek üzere ve ben ilk kez okul saatinde doktora gittim, Rapor almanın v.s ayrıntılarını bile hiç bilmem. Ancak arkadaşıma haber verdikten bir süre sonra beni aradı ve müdürün kendisini odasına çağırdığını ve ağzına geleni saydığını,neden kendisine haber vermedim diye hakkımda bağırıp çağırmış,çok zoruma gitti ve çok sinirlendim.müdürü arama zorunluluğum var mıydı, rapor almayı alışkanlık haline getirenler var,ben bir kez doktora gittim bunlar oldu,moralim bozuldu daha da hasta oldum.yarın dersim var sizce ne yapmalıyım,

Hocam geçmiş olsun.
İşin resmi boyutu nedir bilmiyorum fakat "bence" burada yazdıklarınızın aynısını gidip müdürünüzle paylaşmalısınız. Eğer resmiyette haber verme zorunluluğunuz var ise bu durumu bilmediğinizi ifade ederek özür dilemeli ve hakkınızda söylediklerine kırıldığınızı, sizinle ilgili söyleyecekleri varsa başkasına değil size söylemesini istediğinizi de eklemelisiniz :)

Hastaneye gittiğinizi belgelendirin. Mümkünse raporunuzu alın. Raporunuz olduğu sürece bir sıkıntı olmaz. Müdür size ancak resmi olarak nedne okula gelmediğinizi sorar siz de cevap olarak yaıznızı yaıp belgenizi ekinde sunarsınız olur biter.

Hocam okula gidemeyecek durumda olduğunuz herhangi bir durumda müdürünüzü konuyla ilgili bildirmekle yükümlüsünüz. Önceden haberinizi verirsiniz sonra işiniz bittiğinde veya iyileştiğinizde (3 günü geçmemek kaydıyla) raporunuzu okula sunarsınız. Bu konuda idarenin tepki koyması normal fakat söylediklerinize bakarak tepkinin dozu ve yöneltildiği kişi yanlış.

Teachnologist' Alıntı:
Hastaneye gittiğinizi belgelendirin. Mümkünse raporunuzu alın. Raporunuz olduğu sürece bir sıkıntı olmaz. Müdür size ancak resmi olarak neden okula gelmediğinizi sorar siz de cevap olarak yazınızı yazıp belgenizi ekinde sunarsınız olur biter.

:+1:

neden haber vermediğinizi de güzelce açıklarsınız. yaptığı artisliği de yüzüne patlatın geçin. önce adam olsun sonra müdürlüğünü bilsin!

hastaneye gittiğimin resmi evrağı var arkadaşlar,zaten öğleden önce 3 saat dersim vardı,öğleden sonra dersim bile yok.resmi olarak hakkımda bir şey yapacağından değil ancak yaptığı şey çok zoruma gitti,görevimde çok titizim ve pimpirikliyim buna rağmen bunu yapmasına çok üzüldüm,haddini bildirenlere karşı daha alttan alıyor.
yarın sert konuşacağım,varsa bir sıkıntısı hakkımda resmi işlem başlatsın,ama arkamdan beni rencide edecek şekilde bağırıp konuşmasın.ben öğrenci değilim,öğretmenim.

asıl sormak istediğim şuydu,birkaç sitede okula 2 gün içinde haber verme,7 gün içinde de resmi evrağı teslim etme zorunluluğumuz varmış diye okudum,ki ben daha doktora gitmeden sabah 7:30 da arakadaşa haber verdim o da hemen söylemiş,yani bu durumda bu neyin kızması. buna hakkı var mı, 2 gün içerisinde haber verme hakkımız varsa zaten resmi olarak ta haksız olmuş oluyor.
sizin bir bilginiz var mı okula ne kadar sürede haber verme zorunluluğumuz var

teknomann' Alıntı:
hastaneye gittiğimin resmi evrağı var arkadaşlar,zaten öğleden önce 3 saat dersim vardı,öğleden sonra dersim bile yok.resmi olarak hakkımda bir şey yapacağından değil ancak yaptığı şey çok zoruma gitti,görevimde çok titizim ve pimpirikliyim buna rağmen bunu yapmasına çok üzüldüm,haddini bildirenlere karşı daha alttan alıyor.
yarın sert konuşacağım,varsa bir sıkıntısı hakkımda resmi işlem başlatsın,ama arkamdan beni rencide edecek şekilde bağırıp konuşmasın.ben öğrenci değilim,öğretmenim.

asıl sormak istediğim şuydu,birkaç sitede okula 2 gün içinde haber verme,7 gün içinde de resmi evrağı teslim etme zorunluluğumuz varmış diye okudum,ki ben daha doktora gitmeden sabah 7:30 da arakadaşa haber verdim o da hemen söylemiş,yani bu durumda bu neyin kızması. buna hakkı var mı, 2 gün içerisinde haber verme hakkımız varsa zaten resmi olarak ta haksız olmuş oluyor.
sizin bir bilginiz var mı okula ne kadar sürede haber verme zorunluluğumuz var

doğrudur.

Resmiyette okula haber verilmelidir diye bir ibare yoktur. Tedbiren idareye söylersiniz, bu şekilde yapılır.
Ama devletin dili yazıdır derler, sözle, arkadaşla, mesajla çalışmaz. Raporunuzu hastalığınız bittiğinde getirir teslim edersiniz. Memurda o ay ki tabloya rapor günlerinizi işler.

Hocam mudur bana bısey yapamaz moduna hıc gırmeyın. Normal sartlar altında mudur sıze ılk ders saatınde bıle resmı ıslem yapabılır. sizden savunma ısteyıp gecerlı bır sebebınız yoksa maas kesme cezası bıle verebılır. Ben mudur yardımcısıyım. o yuzden mudurunuzu anlayabılıyorum. Benım de en cok ayar oldugum sey rapor alanın baskasından bana haber yollaması. Ama sızın durum bıraz daha farklı. durumunuzu anlatın ıkna olacaktır. size bır tavsıye okulda rahat etmek ıstıyorsanız mudurunuzu karsınıza almamaya calısın ...

Yönetmeliğe bakmakta fayda varmış :) Tabi o kadar çok oynadılar ki bunlarla,tam güncel mi bilmiyorum

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/56.html

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI PERSONELİ İZİN YÖNERGESİ
Hastalık Raporlarının İbrazı

Madde 25- Hekim veya sağlık kurullarınca hastalıkları nedeniyle dinlenmeleri gerekli görülen memurlardan; memuriyet yerinde olanlar amirlerine, memuriyet yeri dışında olanlar ise kendisiyle ilişki kurulabilecek adres ve telefon numarasını içeren bir dilekçe ile o yerin millî eğitim müdürlüğüne, en geç 2 gün içinde hastalık raporlarını vermekle yükümlüdürler.

alley_upp' Alıntı:
Hocam mudur bana bısey yapamaz moduna hıc gırmeyın. Normal sartlar altında mudur sıze ılk ders saatınde bıle resmı ıslem yapabılır. sizden savunma ısteyıp gecerlı bır sebebınız yoksa maas kesme cezası bıle verebılır. Ben mudur yardımcısıyım. o yuzden mudurunuzu anlayabılıyorum. Benım de en cok ayar oldugum sey rapor alanın baskasından bana haber yollaması. Ama sızın durum bıraz daha farklı. durumunuzu anlatın ıkna olacaktır. size bır tavsıye okulda rahat etmek ıstıyorsanız mudurunuzu karsınıza almamaya calısın ...

öncelikle teşekkürler vakit ayırıp,cevap yazdığınız için.

ancak cevabınızın tarzından bile idareci olduğunuz belli, "en çok ayar olduğum şey " rapor alanın başkasından haber yollaması,burada bahsi geçen kişi şey öğretmen.
sizin ayar olma gibi bir lüksünüz yok,resmi haklarınız var sadece o kadar, tıpkı öğretmenin resmi haklarının olduğu gibi.O zaman herkes ayar olduklarının listesini yapsın da ona göre davranalım.

ama doğru diyorsunuz okulda rahat etmek için müdürü karşımıza almamak lazım,susmak lazım...sistem bu..siz de haklısınız.
....ilahi adalet var çok şükür ki......

jandarma' Alıntı:
Hocam için rahat olsun. Sen bil ki ne yaparsan yap nekadar çalışırsan çalış asla hora geçmeyeceksin. İnsanlar olumlu hareketlerini asla görmeyecek olumsuzlukların göze batacaktır. Hayat gamsıza kederdize güzel. Ben bunu şimdi şimdi anlıyorum. O yüzden sana öğüdüm çatışma kavga etme ama bildiğini oku. Rapor almak senin en doğal hakkın. Bırak arkandan ne isterlerse söylesinler.

Torba değil ki büzesin...

çoook teşekkürler hocam :alkis: :alkis: :alkis:

suvari58' Alıntı:
Yönetmeliğe bakmakta fayda varmış :) Tabi o kadar çok oynadılar ki bunlarla,tam güncel mi bilmiyorum

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/56.html

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI PERSONELİ İZİN YÖNERGESİ
Hastalık Raporlarının İbrazı

Madde 25- Hekim veya sağlık kurullarınca hastalıkları nedeniyle dinlenmeleri gerekli görülen memurlardan; memuriyet yerinde olanlar amirlerine, memuriyet yeri dışında olanlar ise kendisiyle ilişki kurulabilecek adres ve telefon numarasını içeren bir dilekçe ile o yerin millî eğitim müdürlüğüne, en geç 2 gün içinde hastalık raporlarını vermekle yükümlüdürler.

teşekkürler hocam

alley_upp' Alıntı:
Senin gibi bir müdür yardımcımız hiç olmadı. Olsaymış hayat bayağı eğlenceli olurmuş.

alley_upp' Alıntı:

Kullandigin dilden senin ergenlige yeni girmis bir lise ogrencisi oldugunu dusunuyorum.. eger gercekten mudur yardimcisi ise Allah bu millete yardım etsin. Eger ayni okulda olsaydik seni cok ayar ederdim emin ol. Gecen rapor aldim kimseyede haber vermedim, mudur arayip ayar oldum demedi, gecmis olsun hocam deyip kapadi.

işte böyle bir işe yaramayan müdür ya da müdür yardımcısı olunca sahip oldukları tek şey olan o koltuğu çok önemseyip ego patlamaları yaşayan zavallılar,sırf ayar oluğu şeyi yapıyor diye bir öğretmene her türlü yasal dayatmayı yapacağını,her şekilde bir açık bulup bir zarar verebileceğini düşünüyor.

ben zaten durumun en başından beri diyorum ki resmi olarak ne yapıyorsa yapsın!!!ama ben öğretmenim,sırf kendisini aramadım diye müdür yardımcısının ve başka öğretmenlerin yanında benim olmadığım bir ortamda arkamdan bağırıp çağırma hakkı yooooooook!

müdürün aşırı tepkisi yanlış olmuş ama sizin yaptığınızda bence etik değil.
numarası yok ise haber yolladığınız arkadaşınızdan idarenin numarasını alıp söylemeniz lazımdı. Bu şekilde yapmanız karşı tarafı takmıyorum olarak algılanabilir.

aynenbadi' Alıntı:
numarası yok ise haber yolladığınız arkadaşınızdan idarenin numarasını alıp söylemeniz lazımdı. Bu şekilde yapmanız karşı tarafı takmıyorum olarak algılanabilir.

bu kadar önemli olduğunu düşünsem tabiki numarayı alırdım,ya da internetten okulun numarasına bakardım.ben şimdiye kadar çok az rapor aldım.kime söylendiğinin bu derece önem arz ettiğini ilk kez duydum ve öğrenmiş oldum. hatta sabah o saatte 7. 30 da madur olmasınlar haberleri olsun diye haber verdim,yoksa o an haber vermesem daha sonra daha mantıklı düşünüp idareye ulaşırdım belki. uykudan gözlerimi açtım ve arkadaşa msj yazdım hepsi bu. :| :|
kesinlikle aklıma takmama gibi birşey gelmedi,arayınca takıyor mu olacaktım. yani etik olmayan birşey yapmadım :!: :!:

ama ego ego ego!

teknomann' Alıntı:
aynenbadi' Alıntı:

bu kadar önemli olduğunu düşünsem tabiki numarayı alırdım,ya da internetten okulun numarasına bakardım.ben şimdiye kadar çok az rapor aldım.kime söylendiğinin bu derece önem arz ettiğini ilk kez duydum ve öğrenmiş oldum. hatta sabah o saatte 7. 30 da madur olmasınlar haberleri olsun diye haber verdim,yoksa o an haber vermesem daha sonra daha mantıklı düşünüp idareye ulaşırdım belki. uykudan gözlerimi açtım ve arkadaşa msj yazdım hepsi bu. :| :|
kesinlikle aklıma takmama gibi birşey gelmedi,arayınca takıyor mu olacaktım. yani etik olmayan birşey yapmadım :!: :!:

ama ego ego ego!
hocam resmi olarak bi sıkıntı olmaz zaten, ama o okulun bir amiri var ise siz nezaketen arayıp söylemeniz lazım. Benim okulumda idare ile aram çok iyi ama bu güne kadar 1 saatliğinede olsa biryere gitsem mutlaka arar söylerim..
karşı tarafa gerekli açıklamaları yaparsanız büyütülecek bi konu olmadığını anlarsınız. kolay gelsin

sayın hocam resmiyette hiç birşey olmaz. hastaneye gidip muayene olma hakkın senin vardır. bunu sözlesöylemen yeterlidir. bana kalırsan yarın müdürüne git tavrının nedeni hakkında konuşmaya çalışş baktın olmuyo. ilçeye bir dilekçeyle başvur. yani şikayet et. kimsenin kimseye hakaret etme yetkisi yoktur. bence böyle .

alley_upp' Alıntı:

Ayar olmak nedir? Burda asıl olay haber vermek midir müdüre padişahım çok yaşa demek mi. Siz veya böyle düşünen müdürler çalışmaya değil kral olmaya gelmiş oraya demekki. Okulda rahat etmek için müdürle iyi geçinmekmiş. Müdür rahat etmek için öğretmenlerle iyi geçinsin. İş üretin iş bu tavırlrdan da artık vazgeçin.

bir öğretmen bir öğretmene ayar oluyorsa ne diyeyim? hocam salla gitsin... polemiğe girme he he de geç... sana abi kardeş tavsiyesi dersine tam zamanında gir öğrenciden uzak dur sınavlarında kılçıklı sorular az sor, bir şey sorduklarında da gel hocam yap gibisinden bu konuşmayı koz kullan asla taviz verme.. eşeğlu eşşek gibi peşinde koşup yalvarıp biz ettik sen etme diyecekler.. ders bitti mi bir dakka durma çek git.... koltuğa oturanın kıçı büyür genelde buna da dikkat et..

kardeş idarecin kılmış aşağıdaki yazdıklarımı yapmanı tavsiye ederim.yoksa sana çok yüklenir her fırsatta

yarın okula gidince raporunuzu kendi son dersiniz bitinceye kadar vermeyin.zaten kendi sabredemez kendi çağırır senin.
size neden kendisini aramadığınızı sorunca telefonunuzda arıza olduğunu idarenin numarasının olmadığını rahatsız olduğum iççinde arkadaştan nonuzu alıp sizi aramak aklıma gelmedi diyin.arkadaşıınızın numarasına peki nasıl ulaştınız derse onunla sürekli görüştüğüm için numarasıezerimdeydi dersin.
peki raporunu ben çağırmasam getirmiyosun derse yukarıdaki madde gereği 2 günlük yasal sürem var o yüzden acele etmedim dersimin bitmesini bekledim dersin.
kesinlikle arkanızdan atıp tumasıyla ilgili bişey demeyin.neden mi
1-adam yerine koymamış olursun.çıldırtırsın.bir insanın en iyi fitil edilme yöntemi onu kaale almamaktır.
2-arkamdan şunu demişsin dersen ya senin bu laflar altında kalmaman lazım ya da senden özür dilmesi lazım(ki yapmaz) aksi takdirde psikoljik savaşı kaybedersin.bunun sonucunda her fırsatta sana daha kötü yüklenir.

maalesef bu tarz idareciler yüzünden biizlerin bu şekilde etik ve insani olmayan yöntemleri en az 1 kez uygulamamız lazım.yoksa huzur vermezler

2-arkamdan şunu demişsin dersen ya senin bu laflar altında kalmaman lazım ya da senden özür dilmesi lazım(ki yapmaz) aksi takdirde psikoljik savaşı kaybedersin.bunun sonucunda her fırsatta sana daha kötü yüklenir.
:alkis:

Burda yazdıklarını kibarca müdürüne söyleyeceksin. Rahatsız olduğunu, ilk defa sevk aldığını, haber verecek telefon numarası olmadığını, arkadaşından haber yolladığını. Geçmiş olsun nasılsın iyi misin diye sorulacakken bu sekilde tavır yapılmasına çok kırıldığını söyleyeceksin.

Müdürün tepkisi söylediğin şekilde ise aşırıya kaçmıştır evet.

Yalnız idarecilere haber vermen de gerekirdi. Öğretmenin gelmemiş olduğunu gördüklerinde bir koşuşturmaca yaşanıyor. Buna mahal verilmemeliydi.

alley_upp' Alıntı:

Eğer sizin müdür yardımcılığınızda üslubunuz gibiyse o "ayar" olduğunuz öğretmenlerin sizi başkasıyla bilgilendirmesi çok normal değil mi ?

Geri