Doğum günü olan öğrencileri okul sitesinde gösterme(as3,xml)

Kodla Büyü

MuratAKAR

Aktif Üye
Okul sitesinde doğum günü olan öğrencileri yayınlamak ve kutlamak için ActionScript 3 ve XML kullanılarak hazırlanmıştır. Önce E-okuldan doğum tarihleriyle birlikte bütün sınıfların listesini excel data dosyası olarak aktardım. XML tools excel eklentisini kurdum (internette bulabilirsiniz). Exelde doğum günü ve ay bilgilerini ayrı sütunlara ayırdıktan sonra XML tools eklentisi ile XML verisine dönüştürdüm. Flash ile hazırladığım program ile bu dosyayı okuttum ve o gün doğum günü olan öğrencileri ayıkladım. Önceden öğrencilerin resimlerini numaralarıyla kaydettiğim için numara bilgisi ile öğrencinin resmini çağırdım.(tüm öğrencilerin yok yakında tamamlayacağım) Tweener flash kütüphanesini kullanarak movieclip hareketlerini sağladım (Tweener kütüphanesi eklediğim dosyada mevcuttur).

okulun sitesinde sağdaki menünün altında görünmektedir.
http://www.kumrumehmetakif.k12.tr
tweener kütüphanesi
http://code.google.com/p/tweener/

Yorumlarınız için teşekkür ederim. XML tools exel içinde kullanılıyor. Eklediğim dosyayı yükleyince c:\Office Samples\OfficeExcel2003XMLToolsAddin klasörüne XmlTools.xla isminde bir dosya atıyor. Excel programında araçlar/eklentiler bölümünden dosyayı göstererek eklentiyi kurabilirsiniz. menü çubuğuna XML Tools bölümü ekleniyor tabloyu oluşturduktan sonra tabloda xml ye dönüştürülecek alanları seçiyorsunuz Convert Range to Xml List komutunu çalıştırıyorsunuz. Oluşturduğunuz tabloda ilk satır alanları belirtiyorsa örneğin adı,soyadı başlıklarını Yes first row contains column names i işaretliyorsunuz. tablonun alanlarında türkçe karakter kullanmazsanaz daha iyi olur (örn adi soyadi). use advanced options kısmında xml yapısı için root(kök) ve doküman elemanı alanlarının elle girebilirsiniz.

<liste xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance">
<ogrenci>
<no>1001</no>
<adi>ABDULSAMET</adi>
<soyadi>YAYLAK</soyadi>
<cins>Erkek</cins>
<gun>30</gun>
<ay>8</ay>
</ogrenci>
</liste>
burda liste root ogrenci ise row oluyor.

tüm bunları uyguladıktan sonra dosyadan farklı kaydet diyoruz, dosya türü olarak xml verisi seçiyoruz xml dosyamız hazır oluyor.
isterseniz örnek excel dosyası ve xml dosyası koyabilirim.

Ekli dosyalar

• dogum_gunu.rar
    1.6 MB · Görüntüleme: 570
  • OfficeExcel2003XMLToolsAddin.rar
    204.3 KB · Görüntüleme: 403
Güzel çalışma öğretmenim. Denemek istiyorum. XML tools excel eklentisini bulup indiremedim. Dosyaya onu da ekler misiniz? Eklenti excel içinde mi kullanılıyor? Biraz daha açar mısınız?
İyi çalışmalar.

hocam siteniz harika. tebrik ederim, sanırım joomla kullanmışsınız, acaba kullandığınız thema yı ve bir kaç eklenti ismini söyleyebilirmisiniz?

çok güzel bi uygulama, peki meb.k12.tr adreslerinde de bu uygulamayı kullanabilir miyiz?

ikarus05' Alıntı:
hocam siteniz harika. tebrik ederim, sanırım joomla kullanmışsınız, acaba kullandığınız thema yı ve bir kaç eklenti ismini söyleyebilirmisiniz?
evet hocam joomla kullandım site için temayı artisteer isimli program ile oluşturdum (forumda açılmış konular olması lazım). kullandığım eklentiler
morfeoshow resim galerisi için haberlerin altındaki resimler
JComments haberlere yorum eklemek için
Vinaora Visitors Counter sayaç için

onun dışında banner flash ile yapıldı dönen meb logosunu Lightwave 3d ile tasarlayıp döndürdükten sonra flash a attım.

mmert' Alıntı:
çok güzel bi uygulama, peki meb.k12.tr adreslerinde de bu uygulamayı kullanabilir miyiz?
evet çalışır hocam server tarfında herhangibir program çalışmadığı için html içinde bunu kullanabilirsiniz. Flash animasyonu sayfanın açıldığı bilgisayarda çalıştığı için o bilgisayarın sistem tarihi neyse ona göre doğum tarihini belirliyor. sistem tarihini değiştirip flash dosyasını çalıştırırsanız öğrenciler de değişecektir.

İlginiz için teşekkürler. artisteer programı ile temayı baştan mı tasarladınız? Biraz karıştırdım artisteer programını. Web bilgisi düzeyiniz nedir bilmiyorum ama başlangıç seviyesinde olan herhangi bir program dili bilmeyen benim için artisteer programı ile benzer bir tema olşturmanın şimdilik kolay olmadığını gördüm. Yapacağınızı umduğum paylaşımlarla bizlere bu konularda da yardımcı olacağınız düşüncesiyle teşekkür ediyorum.

hsarpay' Alıntı:
İlginiz için teşekkürler. artisteer programı ile temayı baştan mı tasarladınız? Biraz karıştırdım artisteer programını. Web bilgisi düzeyiniz nedir bilmiyorum ama başlangıç seviyesinde olan herhangi bir program dili bilmeyen benim için artisteer programı ile benzer bir tema olşturmanın şimdilik kolay olmadığını gördüm. Yapacağınızı umduğum paylaşımlarla bizlere bu konularda da yardımcı olacağınız düşüncesiyle teşekkür ediyorum.
Hocam artisteer programını kurduğumda ilk başta bende bişey yapamadım ama biraz karıştırdıktan, biriki renk ayarı, buton seçimi yaptıktan sonra temayı joomlaya export ettim ortaya bu çıktı :) şu an kullandığım bilgisayrda bu program yüklü değil isterseniz akşama nasıl yapıldığını açıklayabilirim

MuratAKAR' Alıntı:
hsarpay' Alıntı:
Hocam artisteer programını kurduğumda ilk başta bende bişey yapamadım ama biraz karıştırdıktan, biriki renk ayarı, buton seçimi yaptıktan sonra temayı joomlaya export ettim ortaya bu çıktı :) şu an kullandığım bilgisayrda bu program yüklü değil isterseniz akşama nasıl yapıldığını açıklayabilirim

Vallahi çok iyi olur. O zaman temayı sıfıran yapmadınız. Var olan bir temayı düzenlediniz. Program bunu başarıyla yapıyorsa gerçekten çok mükemmel olur. Orjinal temanızın adı nedir peki? Mahzuru yoksa tabi.
Tekrardan emeğinize sağlık öğretmenim.

hsarpay' Alıntı:
MuratAKAR' Alıntı:
hsarpay' Alıntı:

Vallahi çok iyi olur. O zaman temayı sıfıran yapmadınız. Var olan bir temayı düzenlediniz. Program bunu başarıyla yapıyorsa gerçekten çok mükemmel olur. Orjinal temanızın adı nedir peki? Mahzuru yoksa tabi.
Tekrardan emeğinize sağlık öğretmenim.
hocam program temayı sıfırdan yapıyor var olan temayı düzenleme yeteneği yok. aslında program kendi içinde mevcut bir temanın parametrelerini değiştiriyor butonlar, banner genişliği yüksekliği, sayfa genişliği, yazı fontları .... gibi. bu ayarlarıda siz yapıyorsunuz program ile. mevcut bir temayı düzenleme yeteneğine sahip bir programın olacağını sanmıyorum.

Hocam çok güzel bir uygulama yapmışsınız. Öncelikle tebrik ederim. :++: :++: Size birşey soracaktım. Diyelim ki günün birinde doğmuş ögrenci yok. O zaman uygulama ne gösterecek?

aitor' Alıntı:
Hocam çok güzel bir uygulama yapmışsınız. Öncelikle tebrik ederim. :++: :++: Size birşey soracaktım. Diyelim ki günün birinde doğmuş ögrenci yok. O zaman uygulama ne gösterecek?
hocam doğmuş öğrenci yoksa o gün için sadece doğum gününüz kutlu olsun yazısı geçecek. aslında onu kontrol edip bugün doğan öğrenci yok gibi bişeyde yazdırabiliriz. :) yazılan yorumlar için herkese teşekkürler

Teşekkürler,
Okulda böyle bir espiri olmuştu. Bende böyle bir iş yapacak kadar bilmiyorum falan demiştim. Bir deneyeceğim inşaallah olur.

güzelmiş, elinize sağlık, deniycem bi ara, yalnız hocam 2 sene önce yapmış eklemiş bunu, siteyi başkası devralmıştır artık:)

hocam yapmış olduğunuz çalımayı siteme yükledim local de çok güzel çalışıyor fakat siteme yüklediğimde resimleri göstermiyor neden acaba dosyaya baktım işin içinden çıkamadım. isimler çıkıyor resimler var fakat göstermiyor . lütfen yardım edermisiniz.

Güzel bir çalışma olmuş tebrik ederim. Ancak öğrenci resimlerinin, ürünlerinin web sitelerinde yayınlanması konusu biraz sıkıntılı olabiliyor. Bu tür işlemler için öğrenci velisinden izin alınması gerekiyor. Bu konuda dikkatli olmak lazım. Resmi problemlere yol açabilir. Aileler şikayetçi olabilirler.

Güzel bir uygulama olmuş öğretmenim. Tebrik ediyorum.

1 yılı aşkın bir süredir bizim okulumuzda dijital panomuzda biz de böyle bir uygulama yapmaktayız. Öğrenciler kendilerinin hatırlandığını görünce mutlu oluyorlar.

Örnek için; www.turanioo.k12.tr/pano adresine bakabilirsiniz.

Uygulama başladıktan sonra biz 1-2 düzeltme yaptık. O da doğum günü haftasonuna denk gelen öğrenciler bu durumdan şikayetçi oldu. Bizim doğum günümüz kutlanmıyor diye. Ben verileri e-okuldan excel ile alıp oradan veritabanına aktarıyordum excelde bir iki değişiklik yapıınca hafta sonuna denk gelenleri o cuma günü kutluyoruz.

Eğer o gün doğan kimse yoksa "Her gün yeni bir YILDIZ doğar... Belkide bugün TURAN İÖO için yeni bir YILDIZ doğmuştur... " gibi bir ibare yazdırıyoruz.

Doğum günü kutlaması bence gerekli ve güzel bir uygulama ayrıca resimli olması daha güzel olabilir....

emeğinize sağlık. alibahadir hocam pano adresiniz çok güzel olmuş. bizde dijital pano hazırlıyoruz da acaba kaynak dosyalarını göndermeniz mümkün mü?

Geri