Doğu Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü

Kodla Büyü

mustics

Üye
cmpelogo1.jpg
Doğu Akdeniz Üniversitesi dahilinde 1993 yılında kurulan Bilgisayar Mühendisliği bölümü ilk mezunlarını 1997 yılında vermiştir. 1996 yılında master ve doktora programlarını başlatan Bilgisayar Mühendisliği bölümü 1998 yılında yeni binasına taşınmıştır. Şu anda, bölüm bünyesinde 420 lisans ve 102 yüksek lisans öğrencisi öğrenim görmektedir. Ekim 2011 itibarı ile, bölümün mezun ettiği öğrenci sayısı 1570’e ulaşmıştır.Bilgisayar Mühendisliği bölümü Lisans ve yükseklisans seviyesinde eğitim vererek lisans (B.Sc.), master (M.Sc.) ve doktora (Ph.D.) derecesinde mezunlar vermektedir. Bilgisayar mühendisliği lisans programı öğrencilere bilgisayar sistemleri, yazılım ve donanım, bilgisayar ağları ve matematik konularını içeren dengeli bir eğitim sunmaktadır. Program ayrıca mühendislik , yazılım ve donanım sistemlerinin analizi konularına ağırlık vermekte olup değişkenler hesabı (calculus), fizik, İngilizce, ekonomi ve endüstriyel yönetim üzerine dersler de sunmaktadır.

Bilgisayar mühendisliği ( CMPE ) öğrencileri ayrıca teknik dersler dışında, genel seçmeli dersler de alabilmektedir. Eğitimlerinin dördüncü yılında öğrenciler beş adet alan seçmeli dersi alıp aynı zamanda bağımsız araştırma, rapor yazma ve sözel sunum becerilerini geliştiren iki dönemlik bitirme projesi dersini almaktadırlar. Bölüm tarafından sunulan bütün dersler laboratuvar çalışması ve ofis saatleriyle pekiştirilmektedir. Bu eğitim felsefesi ile Bilgisayar mühendisliği bölümünden mezun olan öğrencilerimiz gerekli deneyimi kazandıktan sonra yaşam boyu kendilerini geliştirme becerisiyle iş hayatına atılmaktadırlar. Bölüm İnternet donanımı ve Amerika’yla direkt uydu bağlantısı olan beş adet bilgisayar laboratuvarını ve yaklaşık 350 adet bilgisayarı bünyesinde barındırmaktadır. Mantıksal tasarım laboratuvarları ve mikro işlemci laboratuvarı devre bazlı tasarım ve bileşen tasarımı için en son teknoloji yazılım ve donanımla donatılmıştır. Ayrıca öğrencilerin sessiz ve sıcak bir ortamda ders çalışabilmelerini sağlayan bir oda bölüm bünyesinde yer almaktadır.
Bilgisayar Mühendisliği Bölümü çeşitli üniversite ve organizasyonlarla birlikte birçok ulusal ve uluslarası araştırma projesine katılmaktadır. Bölümün güncel araştırma konuları ATM ağları, VLSI routing, anlam ağı (semantic web), çokluortam tasarımı, grafik arayüzleri,Uzman sistemler, sinir ağları, uzaktan eğitim, bulanık mantık ve paralel işletim alanlarındadır. Bölüm çalışanları aynı zamanda Gazimağusa Teknoloji Geliştirme Bölgesi ile de ortak projeler gerçekleştirmektedir.

ben tam olarak anlayamadım. Üniversite ve bölüm hakkında bilgimi veriyor yoksa internet sitesinin nasıl olduğu yada olması gerektiği konusunda yorumlarımızı istiyor hocamız.

Geri