Doğru yatırım?

Kodla Büyü
"YTD" diye bir şey yok. Onu yazıp, söylemek insanı mükemmel bir kalkan, bir aura içine almıyor.
Lisansınız yoksa değil samimi arkadaşınıza, babanıza bile vermemelisiniz tavsiye.

"YTD" diye bir şey yok. Onu yazıp, söylemek insanı mükemmel bir kalkan, bir aura içine almıyor.
Lisansınız yoksa değil samimi arkadaşınıza, babanıza bile vermemelisiniz tavsiye.

Sizin düşünceniz bu yönde olabilir. Saygı duyarım. Ama bence bilgi paylaştıkça çoğalır. Hocam tecrübelerinden bahsetti benim gibi hiç duymamış insanlar da haberdar oldu. Hocam dedi diye oturup tüm birikimimizi basacak değiliz. Araştırırız aklımıza yatarsa gerekli tasarrufu kendi otokontrolümüzle yaparız zaten.

Sizin düşünceniz bu yönde olabilir. Saygı duyarım. Ama bence bilgi paylaştıkça çoğalır. Hocam tecrübelerinden bahsetti benim gibi hiç duymamış insanlar da haberdar oldu. Hocam dedi diye oturup tüm birikimimizi basacak değiliz. Araştırırız aklımıza yatarsa gerekli tasarrufu kendi otokontrolümüzle yaparız zaten.
Desteğiniz için çok teşekkür ederim.

Okuyun, araştırın, sorun, öğrenin. Sonunda özellikle de mesleğin ilk yıllarındaki genç arkadaşlarım mutlaka ileriki yıllar için birikim ve yatırım yapın. Risklerden kısmen korunabilmek için tavsiyem sepet yöntemidir. Farklı kategorilerde yatırım araçlarına yönelin. Elinize bir şekilde toplu para geçmişse alımlarınızı zamana yayarak yapın. (Ev-arsa alımı hariç tabii :) arsayı nasıl zamana yayıp alacaksın. bastır al beğendiysen)
Son olarak al-sat-tut tavsiyesi değil yatırım tavsiyesidir :D

Fonları değerlendirmek için 2-3 yıl gibi sürelerde takip etmek gerekir. BES konusunda ne yazık ki firmalar fonları doğru yönetemiyor. 25% devlet katkısı bile çoğu yerde eksi yazıyor. Son BEFAS olayı yaygınlaşır ve BES yatırımcıları farklı firma fonlarına atlamaya başlarsa belki biraz toplarlar. Şu durumunda @yasarsahbaz hocamın da dediği gibi düz fon almak daha kazançlı. Bu arada fonlarda da sepet yapılabilir. Tek fona bütün parayı gömmek yerine riski dağıtmak iyidir bence. AFT dışında ben İş portföyün tematik fonlarını da beğeniyorum. Elektrikli araçlar, vb. Son olarak tabii ki yatırım tavsiyesi değildir :D
Haklısın hocam ekonomik koruda çok sıkıntı var.Hocam bu bes olayını ek gelir niyetine getirdiler. Çoğu arkadaş farkında değil ama 2000 yılından sonra emekli olan dümdüz 1500 alıyor işçi memur öğretmen vs ayrımı yok. Besli olanın cebine 200 kağık fazla girer. Devlet babamızız gözünde evlat değiliz artık; dilenci. O da bayram da seyranda 1000 verirler millet Allah razı olsun der yeter. İte kemik atsan o da belki sana dua eder. Zaten e devlete girerseniz emekli priminin de 5000 den 7200 güni çğktığını görürsünüz. Millet henüz farkında değil. Emekli olunca görecek

1) Akbank'tan hesap açmak.
2)Aşağıda linkini bıraktığım fonu Akbank mobil/internet üzerinden satın almak.
https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=AFT

Yatırım Tavsiyesi Değildir ama ben 2013 yılından beri tüm birikimlerimle bu fondayım. Paranız her sene yaklaşık %100 artıyor. Bilişimci olan biri bu fonun ne kadar mantıklı olduğunu fark edecektir. Türk Lirası olan paranız USD olarak Amerika/Nasdaq endeksine gönderilip Google, Amazon, Alibaba, Microsoft, Netflix, Tesla, Apple gibi büyük şirketlerden fon alıyor. Yani hem dolar arttıkça kazanıyorsunuz hem de her sene Nasdaq endeksinin sürekli büyümesinden kazanıyorsunuz.

Bilgi verdiğiniz çok iyi oldu hocam en azından fonlar hakkında fikrimiz oldu teşekkür ederiz.

Bu yatırımı bende yeni duydum, hiç bir fikrim yok. İnşallah yatırım yapacak olanlar işin haram helal boyutunu araştırıp karar verirler. Bu konular insanı perişan edebilecek konular. Bu sebeple ben birikimlerimi helal olduğundan emin olduğum altın olarak değerlendirmeyi daha doğru buluyorum. Az çok elime geçtikçe alıyorum. uzun vade düşünüyorum. (Bu arada Altında ortalama 10 yılda 10 kattan fazla artış göstermiş.)

Bu yatırımı bende yeni duydum, hiç bir fikrim yok. İnşallah yatırım yapacak olanlar işin haram helal boyutunu araştırıp karar verirler. Bu konular insanı perişan edebilecek konular. Bu sebeple ben birikimlerimi helal olduğundan emin olduğum altın olarak değerlendirmeyi daha doğru buluyorum. Az çok elime geçtikçe alıyorum. uzun vade düşünüyorum. (Bu arada Altında ortalama 10 yılda 10 kattan fazla artış göstermiş.)

Altının 10 yılda 10 kat artığı bilgisi yanlış!
Helal haram noktasına gelirsek. Diyanet ve islâm hukuku fiziki olarak istendiğinde alınamayan altın hesaplarını helal saymamaktadır! Bunuda anca bir kaç banka veriyor diye biliyorum.

Altının 10 yılda 10 kat artığı bilgisi yanlış!
Helal haram noktasına gelirsek. Diyanet ve islâm hukuku fiziki olarak istendiğinde alınamayan altın hesaplarını helal saymamaktadır! Bunuda anca bir kaç banka veriyor diye biliyorum.
2010 da gr altın 53 TL Bu yıl Altın şu anda baskı altında olmasına rağmen 504 tl civarında uzmanlar yıl sonuna 600 tl ye yaklaşacağını söylüyor. Hadi 11 yıl diyelim ve yıl sonunda söylenen rakam olursa 11 kattan fazla artmış olacak altın.
Bu arada evet altını fiziksel olarak almayacaksanız altın hesabı açacaksanız istediğiniz zaman altını fiziki olarak alabilmeniz lazım caiz olabilmesi için ve bunu sağlayan katılım bankaları var. Bende bu katılım bankalarından birisini kullanıyorum. Yani altın yatırımında helal yol var.

Çocuğuma yatırım olsun uzun yıllar dursun bozdurmayacağım diyenler için altın güvenilir bir yatırım aracı bence. Bu arada 2000 yılında 5 TL olan gr altın bu yıl sonunda 120 kat kar ettirmiş olacak yatırımcısına. 2000 yılında yeni doğan çocuğuna altın yatırımı yapanlar u yıl sonu 20 yaşındaki çocuğuna yatırdığı parayı 120 kat arttırmış olarak verecek :)

2000 yılında aldığınız gram altının bugün 120 kat kar ettirdiğini kabul edebilmek için, hala 2000 yılındaki maaşınızı alıyor olmanız ve sadece altının fiyatının yükselmiş olması lazım ama yine de siz bilirsiniz :)
öyle hesaplarsanız diğer yatırım araçlarıda sizin dediğiniz gibi olur. hepsinde aynı şey geçerli.
Ozaman hiçbir şeye yatırım yapmayalım TL olarak saklayalım :)

2000 Yılında öğretmen maaşı 300 TL civarında olması lazım. o zamanlar 300 TL altın alıp saklayanın şimdi 36.000 TL değerinde altını olacaktı. daha ne olsun. Bundan iyi kar var mı. Tabi eskiden altın daha ucuzdu şimdiki kadar pahalı değildi 1 maaşla iyi miktarda altın alınabiliyordu. Ah eskiden aklımız olsaydıda altına yatırım yapsaydık :)

2010 da gr altın 53 TL Bu yıl Altın şu anda baskı altında olmasına rağmen 504 tl civarında uzmanlar yıl sonuna 600 tl ye yaklaşacağını söylüyor. Hadi 11 yıl diyelim ve yıl sonunda söylenen rakam olursa 11 kattan fazla artmış olacak altın.
Bu arada evet altını fiziksel olarak almayacaksanız altın hesabı açacaksanız istediğiniz zaman altını fiziki olarak alabilmeniz lazım caiz olabilmesi için ve bunu sağlayan katılım bankaları var. Bende bu katılım bankalarından birisini kullanıyorum. Yani altın yatırımında helal yol var.
Hocam katılım bankalarını bende araştırdım. Kuveyt Türk kg ve katları şeklinde fiziksel teslim ediyormuş. Yani 18gr aldım verin altın diye bir şey yok galiba. Siz hangi bankayı kullanıyorsunuz.

Hocam katılım bankalarını bende araştırdım. Kuveyt Türk kg ve katları şeklinde fiziksel teslim ediyormuş. Yani 18gr aldım verin altın diye bir şey yok galiba. Siz hangi bankayı kullanıyorsunuz.
Kuveyttürk kullanıyorum hocam.
1 Gram
1,5 Gram
2,5 Gram
5 gr- 10 gr- 20 gr- 50 gr- 100 gr
1kg
şeklinde istenilen gr da teslim ediyorlarmış. Ben fiziksel olarak hiç alma ihtiyacı duymadım.
Bu bilgi Bankanın internet sitesinde verilmiş.
yalnız fiziksel altını Bankadan alma durumunda bir miktar ücret talep ediyorlarmış. Fiziksel olarak ihtiyaç duymuyorsanız bankada kalması daha mantıklı. Zaten alıp bozduracaksanız oradan bozdurursunuz.

Kuveyttürk kullanıyorum hocam.
1 Gram
1,5 Gram
2,5 Gram
5 gr- 10 gr- 20 gr- 50 gr- 100 gr
1kg
şeklinde istenilen gr da teslim ediyorlarmış. Ben fiziksel olarak hiç alma ihtiyacı duymadım.
Bu bilgi Bankanın internet sitesinde verilmiş.
yalnız fiziksel altını Bankadan alma durumunda bir miktar ücret talep ediyorlarmış. Fiziksel olarak ihtiyaç duymuyorsanız bankada kalması daha mantıklı. Zaten alıp bozduracaksanız oradan bozdurursunuz.
Hocam müşteri hizmetlerini aradım 1kg ve katları şeklinde fiziksel olarak teslim ediyormuş. İkilemde kaldım.

Hocam müşteri hizmetlerini aradım 1kg ve katları şeklinde fiziksel olarak teslim ediyormuş. İkilemde kaldım.
İlla altın bende dursun diyorsanız bankadan alınmaz o. Kuyumcudan sertifikalı kredi kartı gibi hava geçirmez kartların içinde olan çeşitli gramajlarda altınlardan almalısınız. Banka altın hesapları ayrıdır. Bankalarda 50-100 tl gibi ufak meblağlar ile altına dayalı bir hesabınız olur. Normalde altın hesabınıza para yatırdığınızda banka sizin için gidip bir yerden altın temin edip saklamaz. Oradaki altına oranlı sayısal karşılığı fiziksel altına çevirmek istediğinizde de komisyon alırlar haliyle. Küçük küçük atayım altına bağlı olarak biriksin param derseniz miligram seviyelerinde banka altın hesabı kullanabilirsiniz. Belirlediğiniz bir miktara gelince de 1-5-10 gr belki kg (Bütçeye göre :D) altın hesabından tl karşılığını çekip kuyumcudan fiziki altın alımına gidebilirsiniz. Fiziki altında da çeyrek-bilezik gibi işçilikli ürünleri önermem. Düz gr.altın olarak alın derim. Tercih sizin tabii.

Bu arada faiz hassasiyeti olmayan ve altına yatırım yaparak parasını değerlendirmek isteyen varsa Ziraat bankasında vadeli altın mevduat hesabı var. Başka birkaç bankada daha var sanırım bakmak lazım. 30 gün ve üzeri faiz veriyor yıllık oran 0.50%. Bunu da 30 günlük vadeli açarsanız vade gününde ekleme yaparak bileşik getiri ile uzun vadede iyi bir birikim yapabilirsiniz. Faizi alternatif yöntemlere göre düşük ama altın zaten kendisi en temel yatırım aracı olduğu için herşeye karşı değer kazanıyor :)

Kişisel görüşüm sepet yapın derim.

İlla altın bende dursun diyorsanız bankadan alınmaz o. Kuyumcudan sertifikalı kredi kartı gibi hava geçirmez kartların içinde olan çeşitli gramajlarda altınlardan almalısınız. Banka altın hesapları ayrıdır. Bankalarda 50-100 tl gibi ufak meblağlar ile altına dayalı bir hesabınız olur. Normalde altın hesabınıza para yatırdığınızda banka sizin için gidip bir yerden altın temin edip saklamaz. Oradaki altına oranlı sayısal karşılığı fiziksel altına çevirmek istediğinizde de komisyon alırlar haliyle. Küçük küçük atayım altına bağlı olarak biriksin param derseniz miligram seviyelerinde banka altın hesabı kullanabilirsiniz. Belirlediğiniz bir miktara gelince de 1-5-10 gr belki kg (Bütçeye göre :D) altın hesabından tl karşılığını çekip kuyumcudan fiziki altın alımına gidebilirsiniz. Fiziki altında da çeyrek-bilezik gibi işçilikli ürünleri önermem. Düz gr.altın olarak alın derim. Tercih sizin tabii.

Bu arada faiz hassasiyeti olmayan ve altına yatırım yaparak parasını değerlendirmek isteyen varsa Ziraat bankasında vadeli altın mevduat hesabı var. Başka birkaç bankada daha var sanırım bakmak lazım. 30 gün ve üzeri faiz veriyor yıllık oran 0.50%. Bunu da 30 günlük vadeli açarsanız vade gününde ekleme yaparak bileşik getiri ile uzun vadede iyi bir birikim yapabilirsiniz. Faizi alternatif yöntemlere göre düşük ama altın zaten kendisi en temel yatırım aracı olduğu için herşeye karşı değer kazanıyor :)

Kişisel görüşüm sepet yapın derim.

Kuyumculardan altın almak en kötüsü hocam komisyonlar felaket Trendyol dan alırım daha iyi :)

• Beğen
Tepkiler: omd
Evet internetten karta taksitle güzel fırsatlar yakalayanlar olduğunu da çok duydum ama hiç denemedim açıkçası.

AFT fon önceki mesajlarda konuşulmuştu. Nedir ne değildir merak edenler için şu videoyu paylaşayım. Güncel incelemesidir.

Bu fonla ilgili anlamadığım bir şey var.

Hisse senedi oranı yüzde 99 ne güzel ama fon hisse senedi ağırlıklı olduğu için yüzde 80 zorunlu hisse senedi olmak zorunda.

Acaba ay içinde bu yüzde 99 olan kısmı yüzde 80 kadar düşürüyorlar mı?

Benim faiz konusunda takıntılarım var. Ama devamlı yüzde 99 larda hisse senedi oluyorsa faiz konusunda hassas olanlar için bile bence en güzeli bu yöntem.

Hisse senedi yoğun fonun en az 80% ve üzeri hissede olması lazım. Neredeyse hepsinin hissede olması da fon yönetiminin bir tercihi. Yurtdışı hisseleri olduğu için çok ekstrem bir değişim olmadıkça oranı fazla düşürdüklerini zannetmiyorum. Yapsalar da bilemeyiz. Ayda bir durum raporu yayınlanıyor yanılmıyorsam. Faize çok hassasım ama fon da almak istiyorum diyenler için kıymetli madenler şemsiye fonları, kira sertifikası fonları, altın katılım fonları, .. vb isimlerde bazı fonlar var. Bir fon belirleyip fonun sitesinden ve geçmiş raporlarından yatırım yapılan yerler araştırılabilir.

Son tahlilde hep sepet önermişimdir. Sepetinizin bir bölümü ile de bir fon sepeti yapmanız faydalı olacaktır :D Sepet sepet yumurta sakın beni unutma. Unutursan küserim mesajımı keserim.

Gece gece hep ciddiyet bir yere kadar. Forumun asabi ve gayri-ciddi üyesi olarak hepinize afiyet olsun efendim diyorum.

:) Hocam kira sertifikaları, katılım payları fonları filan bence aynı yumurtanın farklı renk ve boyutları gibi geliyor :) :)

• Beğen
Tepkiler: omd
hassasiyet kişiden kişiye değişebilir :D hangisi kafanıza yatıyorsa yapın yatırımı gitsin.

Benim bi 50 bin liram vardı geçen sene 2 yaşındaki kızıma niyetledim bir arsa aldım. bu sene ikiye katlamış fiyatı. dedim çocuk üniversiteye gidene kadar 15-20 sene var. o zamana alsın satsın ev araba alsın rahat etsin. biz zor okuduk o rahat okusun. sizede tavsiye eerim. çocuğu olan hiç değilse 20-30 bin bandında bir arsa alsın koysun. çocuğuna gelecek parası. bana yapsalardı böyle birşey şimdikinden maddi olarak çok daha rahat olurdum
Hayırlı olsun hocam. Nereden aldınız? Aldığınız Bölgeyi iyi biliyorsunuz sanırım .

Geri