Doğru yatırım?

Kodla Büyü
10 senede 10 katına çıkmış. btc 1 senede 15-20 katına çıktı ;)
bu yatırım fonlarında risk x/7 şeklinde belirtilir. Genellikle hisse senedi gibi şeylere yatırım yapanlarda 6/7 olur.
ama bitcoinde risk xxx/7 lerdedir. kazancı büyük olduğu gibi kaybı da büyüktür. Ayrıca bu fonları profesyoneller yönetir. bizim gibi hobi olarak indikatör bakanlar değil.

Yapı krediden AFT alamadım. Yapı Kredi global teknoloji hisseleri fonu AFT ile benzer bir fon mu ?
Akbank'ın AFT'si ile Yapı Kredi'nin YAY'ı birebir aynı amaçla oluşturulmuş bir fon olmakla birlikte kesinlikle AFT tercih edilmeli. Her daim AFT, YAY'dan daha güzel getiri sağladı. Üstelik Akbank profesyonelliği ile Yapı Kredi'nin çok önünde. Aşağıdaki link yapı kredi fonunun linkidir.

https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=YAY

Faiz hassasiyeti olan arkadaşlar için AFT fonuna paranızı yatırdığınız zaman kaç liralık kısmının faiz'e gittiğini(%0,84) görebilirsiniz. Özel mesaj atan çok fazla arkadaş olduğu için bu bilgiyi paylaşıyorum. Daha önce de yazdığım gibi faiz(haram/helal) kıstaslarınız nedir, ne değildir bilemem.
aft.png

Yapı krediden AFT alamadım. Yapı Kredi global teknoloji hisseleri fonu AFT ile benzer bir fon mu ?
Hocam teknoloji firmalarının hisse senetlerinden oluşuyormus, baktım hiç eksiye düşmemiş, bana mantikli geldi dün emir vermiştim bugün alım gerçekleşti. 1 ay takip edeceğim bakalım.
Alım 1 iş günü, satıs 2 iş günü sonunda gerçekleşiyor.

Hocam teknoloji firmalarının hisse senetlerinden oluşuyormus, baktım hiç eksiye düşmemiş, bana mantikli geldi dün emir vermiştim bugün alım gerçekleşti. 1 ay takip edeceğim bakalım.
Alım 1 iş günü, satıs 2 iş günü sonunda gerçekleşiyor.
1 ay fonlar hakkında karar vermek için kısa bir süre.

1 ay fonlar hakkında karar vermek için kısa bir süre.
Kesinlikle sonuna kadar katılıyorum. Ben uzun vadeli yatırımlar olarak önerdim. Şansınıza 1 ayda %8 kazanabilirsiniz, tam tersi %8 ekside kapatabilir. Her sene parasını ikiye katlamak isteyenlere ve zırt pırt likit fon gibi parayı çekmeyeceklere tavsiye ediyorum.

Yapı Krediden Akbankın AFT fonu alınabiliyor.

Akbankı aktif kullanmıyorum. Akbank yerine Akbankın AFT fonunu Yapı Krediden alsak sakıncası var mı?
Akbank üzerinden AFT almak ile Yapı Kredi üzerinden Ak Portföy kurumunu seçerek AFT almak arasında herhangi bir fark olacağını sanmıyorum.

Benim bi 50 bin liram vardı geçen sene 2 yaşındaki kızıma niyetledim bir arsa aldım. bu sene ikiye katlamış fiyatı. dedim çocuk üniversiteye gidene kadar 15-20 sene var. o zamana alsın satsın ev araba alsın rahat etsin. biz zor okuduk o rahat okusun. sizede tavsiye eerim. çocuğu olan hiç değilse 20-30 bin bandında bir arsa alsın koysun. çocuğuna gelecek parası. bana yapsalardı böyle birşey şimdikinden maddi olarak çok daha rahat olurdum

Benim bi 50 bin liram vardı geçen sene 2 yaşındaki kızıma niyetledim bir arsa aldım. bu sene ikiye katlamış fiyatı. dedim çocuk üniversiteye gidene kadar 15-20 sene var. o zamana alsın satsın ev araba alsın rahat etsin. biz zor okuduk o rahat okusun. sizede tavsiye eerim. çocuğu olan hiç değilse 20-30 bin bandında bir arsa alsın koysun. çocuğuna gelecek parası. bana yapsalardı böyle birşey şimdikinden maddi olarak çok daha rahat olurdum
Güzel düşünmüşsünüzde o fiyata arsa mı var? Buralarda uzak mesafeler için bile ciddi meblağlar isteniyor.

Aynen. İstanbul'dan bıktım ben. Anadolu'ya tayin olup, orada yatırım yapmayı düşünüyorum :D Bağdır, bahçedir.

zaten birikim yapamıyorum diye zorunlu BES'ten çıkmadım yıllardır. elde avuçta zaten bir şey yok BES'teki paranın da enflasyonla birlikte eridiğinin farkındayım. Oradaki parayı çekip AFT Fonu almamak için zor tutuyorum kendimi. Ama bu fon işleriyle de ilk defa bu başlık sayesinde haberdar oluyorum. Siz olsaydınız yerimde ne yapardınız?

zaten birikim yapamıyorum diye zorunlu BES'ten çıkmadım yıllardır. elde avuçta zaten bir şey yok BES'teki paranın da enflasyonla birlikte eridiğinin farkındayım. Oradaki parayı çekip AFT Fonu almamak için zor tutuyorum kendimi. Ama bu fon işleriyle de ilk defa bu başlık sayesinde haberdar oluyorum. Siz olsaydınız yerimde ne yapardınız?
BES'te paranız eriyip gidiyor. Madem 2-3 ay sonra çekmem lazım demiyor ve uzun vadeli yatırım düşünüyorsunuz, o halde AFT tam size göre. Ben 8 yıldır hiç çıkmadan bu fondayım. 8 yılda 13e katlamış.

BES'te paranız eriyip gidiyor. Madem 2-3 ay sonra çekmem lazım demiyor ve uzun vadeli yatırım düşünüyorsunuz, o halde AFT tam size göre. Ben 8 yıldır hiç çıkmadan bu fondayım. 8 yılda 13e katlamış.
BES'ten ayrılmak için başvuru yaptım hocam. Yani çok bir birikim olmamakla birlikte günden güne eriyordu. Tüm birikimimle AFT almayı düşünüyorum. Hakkımızda hayırlısı bakalım.

Akbank AFT'ye yatırım yapmışımdır.

Sonuç..

screenshot-www.tefas.gov.tr-2021.07.07-14_39_04.png

screenshot-twitter.com-2021.07.07-14_40_16.png

Batmasını istediğiniz bir yer varsa girebilirim arkadaşlar :)

Son düzenleme:
Akbank AFT'ye yatırım yapmışımdır.

Sonuç..

Ekli dosyayı görüntüle 69978

Ekli dosyayı görüntüle 69979

Batmasını istediğiniz bir yer varsa girebilirim arkadaşlar :)

Hocam içini ferah tut. Felaket düşüyormuş gibi gösteren o çizgi grafiğe bakarsak 5 günlük kayıp sadece %1(Yüzde 1) :)

Son 13 ayın 11'ini pozitif kapattı AFT. Son 5 yılda %726 arttı. Son 3 yılda %261 civarında arttı. Ben herkese bu fonu şu şekilde öneriyorum: "Fonu al ve seneye aynı gün tekrar parana bak. Paran ikiye katlanacak"

Ben 2013'ten beri bu fondayım ve bazen yeri gelir haftalarca bakmam bile.

Akbank'ın sistemsel arızasına gelecek olursak gerçekten tam bu AFT konusunun üstüne gelince bankaya nazar değdirdik ama dert edilecek bir durum değil. İnternet şubesi dün gece 02.00'den itibaren açıldı bakiyeler, borçlar ve her şey olması gerektiği gibi. Hiçbir sıkıntı yok.

Ve son olarak tabii ki Yatırım Tavsiyesi Değildir(YTD):)

Son düzenleme:
Fonları değerlendirmek için 2-3 yıl gibi sürelerde takip etmek gerekir. BES konusunda ne yazık ki firmalar fonları doğru yönetemiyor. 25% devlet katkısı bile çoğu yerde eksi yazıyor. Son BEFAS olayı yaygınlaşır ve BES yatırımcıları farklı firma fonlarına atlamaya başlarsa belki biraz toplarlar. Şu durumunda @yasarsahbaz hocamın da dediği gibi düz fon almak daha kazançlı. Bu arada fonlarda da sepet yapılabilir. Tek fona bütün parayı gömmek yerine riski dağıtmak iyidir bence. AFT dışında ben İş portföyün tematik fonlarını da beğeniyorum. Elektrikli araçlar, vb. Son olarak tabii ki yatırım tavsiyesi değildir :D

Allah aşkına bu nasıl bir yorumdur nasıl bir laftır?
Mesajımın altındaki yatırım tavsiyesi değildir kısmına dikkat edin hocam. "Herkese" derken çalıştığım yerdeki öğretmen arkadaş ortamından bahsediyordum. Samimiyetten dolayı "al şimdi, 1 sene sonra bak, ikiye katlanmış olacak" diyorum. Mesajda yazdığım herkese tabiri o kişiler içindi.

Arsa, tarla, araba al-sat işlerinden anlayan arkadaşlar kazancının yatırım fonlarından daha çok olduğunu düşünenlere bol kazançlar dilerim. Herkes çok kazansın inşallah.

Geri