dlna - media server yayın yapan program tavsiyesi (tv-pc arasında)(Çözüldü)

Kodla Büyü

sertokus

Süper Üye
Süper Üye
Arkadaşlar smart tv televizyonumda bilgisayarımdaki paylaştığım dosyaları görmek istiyorum.

Örneğin bilgisayarımda film.mkv dosyasının yanında film.srt altyazısı aynı klasörde ise televizyonumda filmi ve altyazıyı otomatik olarak tanıyıp izleyebileceğim bir program arıyorum.

Daha önce bunu vuze programı ile yapıyordum. Ama şimdi eski versiyonları yüklememe rağmen asla olmuyor. Bir çok kişi de bundan muzderip oldu. tv markası önemli değildi dlna desteği olması yeterli idi.

Not: Aynı zamanda bilgisayardan kablosuz ekran ile bağlanın önerisi yapmayın. çünkü wifi kartım bunu desteklemiyor.

Windows un ağ ve paylaşım ayarlarından bunu kolaylıkla yapabilirsiniz ekstra programa gerek yok.
Hocam normalde paylaştığım klasör içindeki dosyayı evin içindeki diğer bilgisayardan görebiliyorum. Ama tv de göremiyorum. Windows media player vasıtası ile yapılan paylaşımlarda tv üzerinde sadece klasör ismini görebiliyorum. Ama dosyaları tv de göremiyorum.

Bir program olsa şayet usb bellek menüsüne girdiğimiz yerde ağ yoluyla paylaştığımız dosyalar gözüküyor yani hocam.

Şuan için altyazılı film izlemeyenler TVMObili kullanabilirler. Bu program bilgisayarınızda bu programa gösterdiğiniz klasörü tv nizde görmenizi sağlıyor.
Ama altyazı desteklemiyor. Benim için olumsuz yanı bu. Ben bilgisayarıma sürekli altyazılı filmler indirdiğim için bana .srt uzantılı dosyaları gösteren de bir uygulama lazım.
Dediğim gibi bunu daha önce vuze yapıyordu. Ama eski versiyonları dahil bu desteği komple kesti sanırım.

Hocam normalde paylaştığım klasör içindeki dosyayı evin içindeki diğer bilgisayardan görebiliyorum. Ama tv de göremiyorum. Windows media player vasıtası ile yapılan paylaşımlarda tv üzerinde sadece klasör ismini görebiliyorum. Ama dosyaları tv de göremiyorum.

Bir program olsa şayet usb bellek menüsüne girdiğimiz yerde ağ yoluyla paylaştığımız dosyalar gözüküyor yani hocam.
Tamam hocam bende bunu söylüyorum Windows ağ ayarlarını yaparak bilgisayardaki dosyalarınızı TV de görebilirsiniz

Kendim kullanıyorum aktif olarak

Tamam hocam bende bunu söylüyorum Windows ağ ayarlarını yaparak bilgisayardaki dosyalarınızı TV de görebilirsiniz

Kendim kullanıyorum aktif olarak
1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg
Bende Locke and Key de dahil bütün klasörler boş çıkıyor hocam. Aynı ayarları yaptım.
windows güvenlik duvarı tamamiyle kapalı. antivirüs yok
@hasari hocam sizin yorumunuz nedir. Videonuza bakarak denedim. Aynı ayarlar ile bende böyle. İşletim sistemim windows 10 64 bit

bende bu dertten muzdarip.altyazılı olarak bir türlü başaramadım.

Ekli dosyayı görüntüle 68051 Ekli dosyayı görüntüle 68052 Ekli dosyayı görüntüle 68053 Ekli dosyayı görüntüle 68054
Bende Locke and Key de dahil bütün klasörler boş çıkıyor hocam. Aynı ayarları yaptım.
@hasari hocam sizin yorumunuz nedir. Videonuza bakarak denedim. Aynı ayarlar ile bende böyle. İşletim sistemim windows 10 64 bit
hocam altyazılı olarak gösteriyor mu ?

Ekli dosyayı görüntüle 68051 Ekli dosyayı görüntüle 68052 Ekli dosyayı görüntüle 68053 Ekli dosyayı görüntüle 68054
Ağ bağlantısını bilgisayardan kesip yeniden bağlanmayı denedin mi? Kablosuz olarak 2 şekilde paylaşabilirsin. Medya sunucusu haline getirmen diğer bir seçenek direk DLNA olarak yansıtmak. Yansıtmak istediğin videonun üzerine gel sağ tıkla cihaza yayınla seçin buradan cihazınızın ip adresi görünecek tıklayıp yayınlayın.

hocam altyazılı olarak gösteriyor mu ?
hocam ben 6 yıldır vuze torrent programı ile kullanıyordum. vuze yi çalıştırınca benim televizyonumu otomatikman görüyordu. Hangi filmi izleyeceksem altyazısı ile filmi aynı isimde yapıp vestel tv min olduğu alana atıyordum. Sonra tv den direk hem videoyu hem de altyazıyı görüyordu. Bana da sadece izlemek kalıyordu. Sonra ne oldu ise güncelleme geldi sanırım ve tv mi şuan görüyor ama dosya atamıyorum. Başka bir laptobum daha var onda da denedim onda da aynı oldu. Revo unistaller ile vuze kaldırıp tekrar ta 5 yıl önceki versiyonları kuruyorum bir şekilde tv mi görmüyor artık. Bu konudan muzderip olan çok fazla kişi var. Ben de başka yöntemler aramaya karar verdim. Belki 20 tane program denedim. Hepsinde videoyu televizyonumdan oynatabiliyorum ama .srt dosyası görünmüyor. İçinde gömülü olan altyazıyı oynatıyor. Ama harici altyazı dosaylarını görmediği için filmi türkçe altayzı ile izleyemiyorsun.

Ağ bağlantısını bilgisayardan kesip yeniden bağlanmayı denedin mi? Kablosuz olarak 2 şekilde paylaşabilirsin. Medya sunucusu haline getirmen diğer bir seçenek direk DLNA olarak yansıtmak. Yansıtmak istediğin videonun üzerine gel sağ tıkla cihaza yayınla seçin buradan cihazınızın ip adresi görünecek tıklayıp yayınlayın.
Videoda yaptığınız gibi denedim hocam açmadı.

Direk EKRANI yansıtma özelliği için vestel televizyonumda wireless display özelliğini açıyorum. windows 10 bilgisayarımdan bağlan simgesine basıyorum ve vestel televizyonumu görüyor. Üzerine tıklayınca televizyonumun ekranı kararıyor 10 saniye bu şekilde kaldıktan sonra bilgisayarım bağlanamadı diyor.

Birde VİDEOYU tv de yansıtmak için videoya sağ tıklıyorum ve cihaza yayınla diyorum. Video Vestel cihazımda yayınlanıyor. Bunda sorun yok. Ama altyazılı filmleri bu şekilde yayınlamak mümkün değil. Sadece videoyu yayınlıyor.

bir çözüm bulursak burada paylaşalım hocam bende bakıyorun

Hocam vestel tv nin desteklemediği video uzantısında olduğu için de klasör boş görünüyor olabilir. Bir tahmin sadece benimkisi...

Hocam vestel tv nin desteklemediği video uzantısında olduğu için de klasör boş görünüyor olabilir. Bir tahmin sadece benimkisi...
Daha önce vuzeyi kullandım hocam. Onda olduğunu biliyorum. Mesela pdf dosyasını tv açmıyor ama pdf dosyasını o menüde görebiliyordum. tv menüsünde video ve srt dosyasını aynı anda gördüğü anda ve isimleri de aynı olduğu anda türkçe altyazıyı açıyordu. İşin kötü yanı şuanki kullandığım tüm programlarda sadece video dosyalarını gösterebiliyorum en fazla. srt dosyaları kayıp.

vuze güncel versiyonu kurdum televizyonu görüyor.buraya sürükle bırak ile film ve altyazıyı ekleyince kitleniyor.sizde de böylemi oluyor hocam

Arkadaşlar smart tv televizyonumda bilgisayarımdaki paylaştığım dosyaları görmek istiyorum.

Örneğin bilgisayarımda film.mkv dosyasının yanında film.srt altyazısı aynı klasörde ise televizyonumda filmi ve altyazıyı otomatik olarak tanıyıp izleyebileceğim bir program arıyorum.

Daha önce bunu vuze programı ile yapıyordum. Ama şimdi eski versiyonları yüklememe rağmen asla olmuyor. Bir çok kişi de bundan muzderip oldu. tv markası önemli değildi dlna desteği olması yeterli idi.

Not: Aynı zamanda bilgisayardan kablosuz ekran ile bağlanın önerisi yapmayın. çünkü wifi kartım bunu desteklemiyor.
Hocam Universal media server programını kullanın. Ums altyazı desteği var. Ama filmi kaldığın yerden devam ettirme gibi özellik yok gösterdiğin klasörü hdd gibi görüyor.
https://www.universalmediaserver.com/
Ama ben plex kullanıyorum.
Smart tv nizde plex varsa samsung tv lerde var plex media sever harika.

Device playback kısmında turn on yazan yerden eklentiyi kurun hocam.
Utorrent kullanıyordum zaten vuze kullanırım.bu özelliği hiç bilmiyordum sayenizde öğrendim hocam birde altyazı olayını bir çözsem. :)
Dediğinizi yaptım örnek dosyada ekledim lakin TV altyazıyı görüyor fakat görüntülemiyor. Ses ve görüntüde sorun yok.

Ekli dosyalar

• Screenshot_1.jpg
    Screenshot_1.jpg
    80.2 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleme:
birde srt için şu hatayı veriyor hocam var mı bir çözümü

Ekli dosyalar

• Screenshot_2.jpg
    Screenshot_2.jpg
    25.9 KB · Görüntüleme: 24
  • Screenshot_4.jpg
    Screenshot_4.jpg
    41.7 KB · Görüntüleme: 21
bir çözüm bulursak burada paylaşalım hocam bende bakıyorun
Hocam vuze de yapmayı başardım. Daha önce kullanıcı adım Şerif ti. Flutter öğreniyordum. Bu esnada ismimi değiştirmem gerekmişti bilgisayarımın. Ben de ismimi Serif yapmıştım. Bugün bilgisayarıma format attım ve pc ismini yine Serif yaptım yine. Bu sefer vuze yi kurduğumda Turn on geldi. ve vuze transcoder eklentisini de sıkıntısız şekilde yükledi. Fotoğrafları paylaşıyorum.

winsnap-1.jpg photo_2020-10-19_20-51-42 (2).png photo_2020-10-19_20-51-42.jpg

Benim televizyonum vestel 49ub8300 modeli, dlna destiliyor diye biliyorum . 6-7 yıllık tv belki. Şuan birçok tv destekliyordur diye düşünüyorum.

Son düzenleme:
gözünüz aydın hocam.transconder eklentisi nedir onu anlayamadım.Bu eklenti olmadan göster mez mi ? birde nasıl yükleyebilirim

gözünüz aydın hocam.transconder eklentisi nedir onu anlayamadım.Bu eklenti olmadan göster mez mi ? birde nasıl yükleyebilirim
programı ilk kurduğunuzda sağ tarafta device playback kısmının hemen yanında "Turn On" basınca eklentiyi kuruyor. Vuze transcoder eklentisi zaten görürsünüz. Onu kurduğunda tv ve pc aynı ağa bağlı olmalı. Ve tv o an internete bağlı olmalı. sol tarafta device playback kısmının altında görünecektir tv niz. Ama farklı bir isimde görünebilir. Resme bakarsanız benimki NFCL 3.0 olarak görünmüş. Ve rengi yeşil oluyor o an bağlandı ise. Eğer bağlı değil ise rengi gri oluyor. Tv nizin olduğu alana video ve altyazıları sürüklüyorsunuz. Kumandadan usb belleğe görüntülediğiniz tuştan basınca vuze_pcc ismi şeklinde görünüyor. Kumanda ile bunu seçtiğinizde pc de sürüklediğiniz tüm dosyaları göreceksiniz. Ve izleyebileceksiniz.

Geri