Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Dizüstüne Bellek Takviyesi [ Döküman ]

Konu, 'Windows İşletim Sistemleri, Sorunlar ve Çözümler' kısmında ba2khan tarafından paylaşıldı.


Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. ba2khan

  ba2khan Aktif Üye

  Kayıt:
  16 Eylül 2007
  Mesajlar:
  225
  Beğeni:
  0
  1-Kaputu Açın, Motoru Görün;
  Masaüstü bilgisayarlarınızın daha önce kasalarını açtıysanız yeterli deneyime sahipsiniz demektir.genelde notebook`larda 2 kapak bulunur.Küçük olan sizi sabit diske, büyük olan kapak ise, bellek, işlemci, ve kablosuz ağ bagdastırıcılarının bulunduğu alana ulaştırır.Yıldız tornavidanızı ( genelde yıldız oluyor ) elinize alın ve büyük kapağın vidalarını sökün.

  2-Kaç Slotum Var ?
  Günümüzde hemen hemen tüm notebook`larda 2 adet bellek slotu bulunur. Ancak takılan modüllerin kapasiteleri ve hızları farklıdır.Ne tip beleeğinizin bulunduğunu anlayabilmek için Everest gibi bir yazılımı kullansanızda en saglamı kendilerini bizzat görmektir.Uyumlu bir modül almak için RAM`inizi söküp örnek olarak da yanınızda götürmeniz de mümkün.

  3-Doğru Slota Dopru Bellek;
  Piyasada agırlıklı olarak bulunan bellek tipi DDR2`dir ve fiyatları da DDR ve SD bellek fiyatlarına göre çok çok düşüktür.Örnegin şu anda 1GB kapasiteli bir DDR2 belleğin fiyatı 40 doların altında ancak eski tip bir bilgisayara sahipseniz aynı kapasitedemaliyet en az 2 katına çıkıyor.Ayrıca satın alacagınız belleğin hız bakımından mevcut modüle uygun olması da saglıklı bir bilgisayar için şart.

  4-Nasıl Takacagım ?
  Yeni belleğinizi takmak için öncelikle tırnakların bulunduğu kısmı yuvaya yerleştirin ve sonra belleğin geri kalan kısmını aşagı doğru bastırın.Slotların yanlarında bulunan metal mandallar çentiklere oturacak ve belleği iki taraftan kıstıracak.Bu sırada işlemci soğutucusuna veya antene giden kabloların arada kalmamamaı-sına dikkat edin.

  5-Eski Belleği Sökmek;
  Bazen takacagınız bellekler eski modülleri çıkarmanızı gerektirebilir.Örnegin 256 MB bellekle satın almış olduğunuz bir makinaya 2 adet 512 MB`lık modül takabilmek için mutlaka mevcut belleginizi sökmeniz gerekecektir.Tek yapmanız gereken metal mandalları iki tarafa doğru itmek.Bu şekilde bellek kendini yukarı doğru iterek yuvadan kurtulacak.

  6-Garanti Bandrolüne Dikkat;
  Artık neredeyse tüm dizüstü bilgisyar üreticileri ürünlerin altında bulunan servis kapaklarını serbest bırakıyor.Vidaları sökerek kurcalamak, bellek ve sabit disk gibi bileşenşeri değiştirmek mümkün.Ama yinede vidalar bandrol ile mühürlenmişse ve cihazın garantisi devam ediyorsa.bellek değişimini serviste yaptırmanız gerekebilir.
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal