Dizel Auris satılıp 1.2 benzinli jetta alınır mı?

Kodla Büyü

semantic

Seçkin Üye
Seçkin Üye
2009 model dizel Toyota Auris otomobilimi değiştirmek istiyorum. Şu an aklımda 2012 - 2013 Jetta 1.2 benzinli otomatik var. Dizel araba satıp benzinli araç almak biraz saçma görünebilir ama 1.2 jetta nın yakıtının iyi olduğu söyleniyor. Tecrübeli arkadaşlardan öneri bekliyorum.

Toyota_Auris_002.jpg

70540809.jpg

ama eski arabanızla 25tl'ye gittiğiniz yere artık 40 tl ile gideceksiniz.
bu beni üzmez diyorsanız jetta da sizi üzmez.

yenersonmez' Alıntı:
ama eski arabanızla 25tl'ye gittiğiniz yere artık 40 tl ile gideceksiniz.
bu beni üzmez diyorsanız jetta da sizi üzmez.

yanlış biliyorsun kardeş. Alacağı jetta TSI motor. Narmol benzinli araçalar gibi asla yakmaz tüpe bile ihtiyaç duymaz. Performas ve sağlamlığı da extrası keyifle binersin

Bugün 300 km yol yaptım auris ile ortalamam 5.6/ 100 km (yol bilgisayarında), şimdi ben aynı yolu jetta ile gitseydim herhalde en fazla 6 lt ortalamam olurdu belki daha düşük bile olurdu. Ortalama 110 km hızla gittim ve düz yoldu.

semantic' Alıntı:
Bugün 300 km yol yaptım auris ile ortalamam 5.6/ 100 km (yol bilgisayarında), şimdi ben aynı yolu jetta ile gitseydim herhalde en fazla 6 lt ortalamam olurdu belki daha düşük bile olurdu. Ortalama 110 km hızla gittim ve düz yoldu.
O zaman al gitsin sen kafanda bitirmişsin. Al jettayı bak keyfine.

ktektas' Alıntı:
semantic' Alıntı:
O zaman al gitsin sen kafanda bitirmişsin. Al jettayı bak keyfine.

İşte keyfime bakar mıyım? Pişmanlık duyar mıyım? Bu ikilemdeyim :cry:

JETTA OTOMATİK ALMA hocam sakın.. dizel Toyota otomatik te alma ikiside elinde patlar :sleep:

jetta konfor olarak müthiş bir araç.kaldıki bu iki aracın sınıfı farklı.yakıt konusunda o kadar az fark olacağını düşünmüyorum.kısa bir süre 2008 model 1.4 tsi jetta kullandım.eski benzinli araçlar kadar çok yakmasa da benzinli araç her zaman benzinli araçtır.minimum yüzde 40 fark eder diye düşünüyorum.onu da konfor ve sınıf farklı olarak düşünebilirsiniz.ben olsam alırmıydım kesinlikle evet...

hakand77' Alıntı:
jetta konfor olarak müthiş bir araç.kaldıki bu iki aracın sınıfı farklı.yakıt konusunda o kadar az fark olacağını düşünmüyorum.kısa bir süre 2008 model 1.4 tsi jetta kullandım.eski benzinli araçlar kadar çok yakmasa da benzinli araç her zaman benzinli araçtır.minimum yüzde 40 fark eder diye düşünüyorum.onu da konfor ve sınıf farklı olarak düşünebilirsiniz.ben olsam alırmıydım kesinlikle evet...

iki araç da C segmenti.

Evet her iki araç da C segmenti , biri sedan diğeri hatcback, zaten değiştirme nedenlerimden birisi de bu, 4 kişilik bir aileyiz ve bagaj artık yetmiyor. 1.2 jetta kullanan var mı aramızda?

Bahsettiğiniz yolu sanırım şehirler arası yaptınız ki o değerleri gördünüz. Şehir içi kullandığınızda dizel ile benzinli arasındaki makas daha da açılacak 100km/lt bazında. Şehir içi jetta 1.2 de olsa tsi de olsa 6-7 litreleri yakalayacağınıza inanmıyorum. Heele istanbul gibi yerlerde asla. 1.2 tsi kullanmamış olsam da min 8 litre yakacağını düşünüyorum. (iyi ihtimalle..) Auris de 6 lt yaksın.
8*4.18= 33,44 benzin
6*3,60= 21,60 dizel. 100 km 12 tl fark eder. yılda 10 bin yapsanız 1200 tl fark eder. 5 sene kullansanız 6000 TL. Konfor ve ekonomi açısından karar vermek size kalmış...

Hoccam su anda 1.2tsi leon kullaniyorum uzun zamanda 1.2tsi 2011 jetta kullandim duz vites. Oncelikle auristen kat kat yakisikli bi arac:) ic hacmi oldukca genis bagaj hacmide gordunuzde sizi sasirtabilir. Yakit olarak 110 la sehir disi 5-6 arasinda gezinir yol durumuna gore. Sehir ici 7-8 arasinda dir. Performans olarakta volkswagen atmosferik 1.6 motorlarindan cok cok daha performanslidir. Bunu fabrika verilerindende karailastirabilirsiniz. Ama kesinlikle trendline almayin

Benim auris ile karışık ortalamam 6,5 - 6,7 gibi genelde. Tabi yakıtı düşünmem hiç allah ne verdiyse basarım. Çünkü çok seri bir araç değil ama dip gaz yapsam, kesicide vites değiştirsem bile ortalama 7 nin üzerinde görmedim ortalamamı. Jetta da bu kadar haşin davranmama gerek kalmaz ve 100 km de 1 litre fark eder diye düşündüm.

bence wolksvagen forumlarini bir araştırın. Bence 1.2 jettanın az yakacağını sanmıyorum.
Ama konfor isterseniz tabiki wv bir gömlek üstün olabilir. Ama aradaki fiyat farkını karşılarmı? Pek sanmıyorum.
Bu arada wvlerin DSG şanzımanlarında sorun olduğunu ve arızadan dolayı servise gittiğini servisinde çalışan bir arkadaşım söyledi.

Bence dizel satılıp benzinli alınmaz. Artı 1.2 motor alınmaz. Ha Volkswagen'in kalitesine laf edilmez.

jetta sanildigi kadar kaliteli degil bence ama 1.2 tsi modellerin 45-50 bin fiyatina gore yeterli.. 1.2 tsi motor 3. vitese kadar güzel performans veriyor sonrasinda cekiş çok düşüyor yakıtı kullanıma göre değişir ama tsi ye biniyorsan çwkiş gücünü hissetmek istersin o zamanda birazdaha fazla yakıyor lpg li düz 1.6 dan daha fazla yaktığı kesin..

jetta alacaksam eğer tercihim 1.6 tdi dsg dir.. sürüş keyfi çok iyi.. 65 bini gözden cıkarmak lazım ama

Fikir ve önerilerini paylaşan arkadaşlara çok teşekkür ediyorum, çok faydalı oldu benim için. Şimdilik 1.2 jetta dgs modelinden vazgeçtim. Çok mantıklı bir geçiş olmayacağına inandım. Jettayı almak için 10-15 bin fark vereceğim ve yakıt maliyeti de muammalı, konfor sahibi olacağım derken dgs ve yakıt mağduru olmak istemem. En iyisi dizel, otomatik alternatifi araştırayım biraz daha. Mesela dizel Cmax gibi. Sizden gelecek önerilere de açığım.

hakançöllü' Alıntı:
Hoccam su anda 1.2tsi leon kullaniyorum uzun zamanda 1.2tsi 2011 jetta kullandim duz vites. Oncelikle auristen kat kat yakisikli bi arac:) ic hacmi oldukca genis bagaj hacmide gordunuzde sizi sasirtabilir. Yakit olarak 110 la sehir disi 5-6 arasinda gezinir yol durumuna gore. Sehir ici 7-8 arasinda dir. Performans olarakta volkswagen atmosferik 1.6 motorlarindan cok cok daha performanslidir. Bunu fabrika verilerindende karailastirabilirsiniz. Ama kesinlikle trendline almayin
Collu hocam 1.2tsi yeni kasayi onerir misin. Yuksek vitesler performans gosterebiliyor mu? Dezavantaj oarak ne soyleyebilirsin? 2012 fr almaktan son anda vazgectim yeni kasaya yoneldim tekrar

Geri