Dersimiz 7. ve 8. Sınıflara Kaydırıldı (İptal)

Kodla Büyü

Bu değişiklik hakkında ne düşünüyorsunuz

• Olumlu

• Olumsuz

• Fikrim Yok

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.
Ay hadi inşallah dua zinciri oluşturalım Allahım 7-8 olmasın dersimiz

Ya mevcut durum gayer güzel 5-6 lar ingilizce hazırlık olmasa herşey okey hem naapacaklar ingilizceyi Amerikandan İngilizden ne hayır gördük Rusça deseler neyyseer

Muhtemelen 5 ve 6. sınıflarda zorunlu, 7 ve 8. sınıflarda seçmeli olarak düzeltecekler :)

öğretim programında ders şu an gözükmüyor jasdbnfksjdfnsjk :)
alttan alttan gerilimi veriyorlar. bizim gibi adrenalini bol branş nerede var acaba?
her an süprizlere gebe fjbdfj :)

Arkadaşlar herkese merhabalar.
Diğer konu başlığında yazmıştım, buraya da alıntılandırmak istedim:

Teknoloji ve Tasarım dersi öğretmeniyim; malumunuz iki branşın gündemine bomba gibi düşen tabir-i caîzse dersin becayiş durumu söz konusu!
Bizim branştaşlar şokta, üzgün ve anlam veremiyor; 21. yüzyılın bilişim ve üretim çağında ısrarla Matematik ya da Fen dahisi yetiştirme gâyesiyle, uygulama dersleri üzerinde ve günümüz en mühim derslerinden olan Bilişim Teknolojileri dersi üzerindeki ameliyat çalışmalarına anlam veremiyorum. Ülke siyasetçileri mütemadiyen, ithal teknolojinin transferinden sitem eder; askeri silahlanmanın rûhu olan yazılımcılığın ve özgün projelerin kifayetsizliğinden muzdarip olduğunu söyler ancak dijital&bilişim&tasarım asrında bu iki GERÇEĞE mani olursunuz!
Günümüzde hemen hemen her ferdin elinde dijital ürünler bulunurken hatta ana karnındaki bebeğin dahi sıhhat ve cinsiyet tespitinde dijital sistemlere müracaat edilirken, bunu öğreteceğiniz öğrenci kitlesiyle ancak eğitim-öğretim sürecinin 7. YILINDA tanıştırıyorsunuz. Üreten ve geliştiren beyinlere ihtiyaç duyulduğu aşikâr iken; tasarıma açık sorunlara araştırmacı yaklaşımla çözüm üretmek gereken şu ÜRETİM VE DİJİTAL çağda, sizin dersi soyut düşünmeden mahrum alt sınıf kademesine çekiyoruz diye dikta eden bir izan ile karşı karşıya bırakıldık!

Ne Teknoloji ve Tasarım dersi ne de Bilişim Teknolojileri dersi, şu hezeyani güncellemeyi haketmiyor; en fazla ihtiyaç duyulan bu dersleri: birini temel eğitim-öğretim sürecinin sonlarına atıyorsun, diğerini ise somut düşünme eversinde olup da, tasarımsal hayal ve üretim olgunluğundan ırak olan yaş seviyesi olan önlere çekiyorsun!

Bu güncelleme zalimce, iş bilmezce ve gayr-ı adildir ancak daha da vahimi işin teknik perspektifinde gizli arkadaşlar: Biz/TVT bir ünitede, üretim arefesinde somut şekillendirme amacıyla proje fikirlerimizi çizgilere aktarıyoruz ve bunu ''Bilgisayar Destekli Tasarım'' kapsamında yani etkileşimli tahtalarda ya da BT sınıflarında gerçekleştiriyoruz ancak bu çocuklar henüz Bilişim Teknolojileri dersi (fare, klavye, ekran,...) gibi temel yüklemeler 7. sınıfta yapılacakken, biz 5. sınıfta öğrencilere ''Bilgisayar Destekli 3 Boyutlu ve 2 Boyutlu'' çizimleri nasıl öğreteceğiz?! Bu nasıl bir ezbere uygulamadır!...

1 yıl boyunca mevcut öğretim programları üzerinde çalışmalar yapıldı, taslaklar askıya çıkarıldı, eleştiri-öneri dönütleri alındı ve en nihayetinde de bu eğitim-öğretim sezonunda da yürürlüğe girdi. Bu sezon birçok Bilişim Teknoloji öğretmeni yeni yapılanmayla ilgili Ankara'da bir takım çalışmalarda rol aldı ancak onca maddi&mânevi emek hiç oldu, çöpe gitti ve boşverin oldu. 11 yıldır uygulanan programı revize edip, Bingöl gibi bir yerde bu üst seviye kazanım ve etkinlik programını uygula diyorsunuz, biz de bunu öğrencilere entegre etmekle cebelleşiyoruz ancak 4 ay sonra dersi hop 2 yıl öncesi kademeye kaydırıyorusunuz HEM DE HİÇBİR DEĞİŞİKLİK YAPMADAN; 7-8 sınıf düzeyinde mevcut kazanım ve etkinliler neyse, aynen bunu 5-6 sınıf düzeyine çekiyorsunuz! Talim Terbiye Kurulu'nda ya da karar heyetinde ünvanı bilmem ne olan birçok akademik insan var, hiç mi düşünmezler: 8. sınıf nerede, 5. sınıf nerede?... Yani 8.sınıf öğrencisine 5. sınıf elbisesini giy dayatması gibi birşey...

Arkadaşlar, formunuzu kirlettiğim için hakkınızı helâl edin; çok doluyum ve çok üzgünüm yani akşam yatamadım desem yeridir. Şevk ve morali, işvereni MEB tarafından alaşağı edilen öğretmen konumundayım.

Herkesin Allah yardımcısı olsun; Allah ısmarladık arkadaşlar.

Hazırlık gelecekse bile 16 saat olan ingilizceyi 14 e indirip 2 saat kodlama kalsın diye düşünmek kimsenin aklına gelmiyir mu? Hem ingilizce öğretmeni eksiği var, 2 saat azaltmakla kaç bin ingilizce normu yükünden Kurtulmuş olacaksın

Herkese günaydın. 5.ve 6. Sınıfın programı hiç değiştirmeden 7ve 8. sınıflara uygulamak tam bir trajikomik durum. Üstelik bu dersin uygulayıcıları (bilişim ogretmenlerinin) fikrini almadan biz yaptık oldu mantalitesi çok amatörce.
Öte yandan teknoloji ve tasarım dersindeki bir çok kazanımı elde etmek için öncelikle temel bilgisayar kullanma becerisi gerektiriyor. Bilgisayardaki temel yetenekleri kazanmamış çocuğa bilgisayar destekli 3D tasarımı nasıl yaptiracaksiniz. Meb bu yanlışından dönmeli. Dersimizi ilkokuldan itibaren her sınıf düzeyinde kur sistemine göre zorunlu yapmalı. Yoksa derslerin verimliliği ciddi manada düşecektir.

Herkese günaydın. 5.ve 6. Sınıfın programı hiç değiştirmeden 7ve 8. sınıflara uygulamak tam bir trajikomik durum. Üstelik bu dersin uygulayıcıları (bilişim ogretmenlerinin) fikrini almadan biz yaptık oldu mantalitesi çok amatörce.
Öte yandan teknoloji ve tasarım dersindeki bir çok kazanımı elde etmek için öncelikle temel bilgisayar kullanma becerisi gerektiriyor. Bilgisayardaki temel yetenekleri kazanmamış çocuğa bilgisayar destekli 3D tasarımı nasıl yaptiracaksiniz. Meb bu yanlışından dönmeli. Dersimizi ilkokuldan itibaren her sınıf düzeyinde kur sistemine göre zorunlu yapmalı. Yoksa derslerin verimliliği ciddi manada düşecektir.
Çok net ve aciklayici olmus hocam tamamen katılıyorum

Hazırlık sınıfı gelme durumunda derslerimiz etkilenecekti o anlamda kaydırılması iyi oldu ancak, 5-6 da zorunlu iken 7-8 lerde de seçmeli tercih edilen dersler, şu an sadece 7-8 kerde zorunlu olacak. Bu da ders saatlerinin eskiye göre azalmasına belki de bazı bt öğretmenlerinin norm fazlası olmalarına neden olacak.
Meslek liselerinin BÖTE mezunlarına da açılması gerekmektedir. Bu durum bir nebze olsun ortaokullardaki yoğunluğu azaltacaktır.

bizim okul bu sene pilot okul ve hazırlık sınıfı konuldu bilişim dersleri kaldırıldı. Seneye büyük ihtimal bütün ülkede uygulanacak gibi gözüküyor. 7 8lere kayması bu açıdan faydalı. tek tas sadece 6 larda kalacak. diğer türlü sadace 6 lar kalacaktı elimizde. Ama 8 lerde sınav varken ders işlemek çok zor. Tek çözüm sınavda bilişim sorusuda çıkması

şu program ya da kurul kararı linkini bir daha paylaşır mısınız arkadaşlar ben bi şey bulamıyorum, tümden kalktı heralde her şey, ne program var ne karar. bizi yok sayıyorlar :)

Yıllarca İngilizce dersi gösterip de hiç İngilizce öğretemeyen bir sistem niçin eleştirilmiyor? Öncelikli sorulardan biri de bu olmalı. Hazırlık falan filan hep hikaye. Çocuk Türkçe okuyup yazmada zorlanıyor, biz yabancı dille uğraşıyoruz. Eskiden olduğu gibi sınavla kazanılan okulların birinci sınıfı hazırlık olsa zaten yeterli. Yani belli bir yeterliliğe sahip çocuklara bu öğretilebilir.

bizim okul bu sene pilot okul ve hazırlık sınıfı konuldu bilişim dersleri kaldırıldı. Seneye büyük ihtimal bütün ülkede uygulanacak gibi gözüküyor. 7 8lere kayması bu açıdan faydalı. tek tas sadece 6 larda kalacak. diğer türlü sadace 6 lar kalacaktı elimizde. Ama 8 lerde sınav varken ders işlemek çok zor. Tek çözüm sınavda bilişim sorusuda çıkması
Kesinlikle Bilişim sorusu olmazsa dersin 8lerde bir anlamı kalmaz akılları sadece soru çözmekte

Pokemonun sonunda şey diyordu ya. Bakalım kahramanımız Ash’in başına bidaki bölümde ne maceralar gelecek.

Hocam güldürdün beni, Allah da seni güldürsün. Önce elimizdekini alacaklar sonra eski haline getirip bayram ettirecekler gibi geliyo bana. Arada DYK ları da kaldıracak olabilirler. Deli sorular var akıllarda...

Vallahi 2002'de atandım. İlk Böte mezunlarındanım. Kaçıncı sistem değişikliği bilemiyorum bu kötü birşey gercekten. Ama 5-6 yerine 7-8. i tercih ederim.

Memurlar.net te haberleştirmiş. Böyle bir hata nasıl yapılabilir? İnanamıyorum. Ama iki dersinde 5'ten 8'e kadar olması gerekiyor. Veya sınıfı ikiye bölme
şeklinde yapılmalı. Dersimiz ne kadar önemsiz olduğunu bir kez daha bize hissettirdiler.

Memurlar.net te haberleştirmiş. Böyle bir hata nasıl yapılabilir? İnanamıyorum. Ama iki dersinde 5'ten 8'e kadar olması gerekiyor. Veya sınıfı ikiye bölme
şeklinde yapılmalı. Dersimiz ne kadar önemsiz olduğunu bir kez daha bize hissettirdiler.
Bu çok mantıklı bir öneri hocam. Dersi ikiye bölüp yarısı 1. Ders tasarım diğer ders bilişim. Diğer yarısı da tam tersi. Ve 4 sene boyunca kopmadan hem tasarım hem bilisim dersi ile iç içe olacak sekilde.

Tasarım Dersi zaten ikiye bölünüp işleniyor 3 bin den fazla da tasarım öğretmeni norm fazlası durumdalar. Tasarım Dersi tam oturur. Bt öğretmeni olup norm fazlası olan 2 bin öğretmen de var, meslek liseleri kapanma yoluna olduğu için buradan gelecek öğretmenler ve biraz atama ile 4 yıl boyunca bilişim dersi işlenmiş olur.

abi müfredat ile program farklı diye biliyorum ben... ben mi yanlış biliyorum. program geçen sene yayınlanmıştı zaten.. 6 larda 3 beşlerde 2 saat diye hatırlıyorum.. ben mi yanlış hatırlıyorum. adamlar 7 ve 8. müfredatı 5 ve 6 dan yapmış.. sonuçta 7ve 8 de seçmeli.. bence yanlış yorumlamayalım. Seçip kendini geliştirmek isteyene zaten biz gereğini yapıyoruz. niye yaptın diye soran mı var..

7. ve 8. sınıflara evet

5. ve 6. sınıflardan dersin alınması son derece hatalı bir karar olur
net olarak yanlış iş çıkardı talim terbiye

üstelik okullarda bilişim sınıfları yenilenmeden
zor süreç başlıyor.

Geri