DERS PROGRAMI ÖRNEĞİ

Kodla Büyü
Ya o bu değilde. TEGM den çıkan resmi yazının ayrıntılı 16 sayfa olmasıyla, OGM den çıkan resmi yazının sadece 2 sayfa olması durumuna ne denir bilemedim.

Hakikaten nasıl oluyor da aynı bakanlıktan iki müdürlük aynı konu hakkında farklı yol yordam izliyor?

biri ilgi tutup ttkb nin ders çizelgesine bakın demiş. (ortaöğretim)
temel eğitim yazının sonuna doğru çizelgeleri ve açıklamalarını hem imamhatip hem ortaokul hem ilkokul programları ile birlikte vermiş

asc ders dağılım örneği yapabilen varsa o .ROZ dosyasını buraya atabilir mi?

Türkçe dersi öğretmenimizin 2 tane 8. sınıf şubesi var. Yüzyüze eğitimde 1 şube için 3 er den 6 saat ders, bunun yanında o şubeye 2 saat de yüzyüze eder 8 saat ders. 2 şube için 16 saat ders eder toplamda. Normalde 2 şubeye 10 saat dersi varken 16 saat ders yükü oluşmuş oluyor. Diğer sınıflara da dersi var. Bunları da düşünmüşlermidir bu çizelgeyi hazırlayan çok merak ediyorum doğrusu.
Bu işin tek çözümü var. Öğretmen normal ders anlatırken akıllı tahtadan canlı yayını açmak ve gelmeyenlere oradan canlı yayın yapmak. Yoksa işin içinden matematiksel olarak çıkılmaz

Hocam biz normal ders programı yapıp bilgisayardan dağıttık. PDF hallerini örnek olsun diye göndereyim. Müzik, Görsel Sanatlar, Bilişim Teknolojileri ile Teknoloji ve Tasarım derslerini şubeleri ayırmadan diğer dersleri şubeleri ayırarak yaptık. Ek ders için.

Hocam roz dosyasını gönderebilir misiniz?

Son düzenleme:
Şimdi şehir dışına çıkıyorum, ancak pazar akşamı gönderebilirim. Zaten pazartesi okullar açılacağı için o program geçersiz olacak ama siz bilirsiniz isterseniz gönderirim

asc de 5 6 7 8 lerin eba saatlerini nasıl yaptınız, ben her sınıfa ayrı zil tanımladım ama olmadı, çakışmaları engelleyemedim

Asc ders programı yeni oluşan düzene göre nasıl program yapılacağına dair yardım kılavuzu hazırlıyor. Yarın yayınlayacakmış.

Hocam bizim okulda 41 şube var.10 u 8. Sınıf.Önce yüzyüze için çizelgeye program yaptık.8.sınıfların ve yüzyüze giren öğretmenlerin zaman çizelgelerini ayarlayp 2.bir program yaptık.Gğnlük 8 saate kadar ders aradık.Canlı dersleri de zoom üzerinden ayarladık.

Farklı bir örnek olsun:
Pazartesi günü 1.grup öğrenci gelecek ve Matematik dersi işleyecek. Akşama da Matematik den canlı ders tanımladik diyelim ki. Akşam canlı derste öğretmen kime göre ders anlatacak? 1.grup Pazartesi Matematik dersi gördü ama 2.grup henüz Matematik dersi görmedi...

Ders programlarında öğretmenlerin ders yükünü, öğretmenlerin yüzyüze geldikleri saatlerine göre belirliyoruz. Ancak müdür bey öğrencilerin diğer yarısının geldikleri saatler için milli eğitimin ücret ödemeyeceğini söyledi. Bu durumla ilgili bilgisi olan var mı. Normalde önceki gelen yazıda ayrı ayrı ücret ödenecek yazıyordu.

Normal şartlarda gruplara ayırarak yeni şube oluşturmuş gibi oluyorsunuz hocam, haliyle de ders yükü arttığı için belki de yeni norm ihtiyaçları. Yani bu istenmeyecek bir durum. Çözümü de öğretmene bırakıyorlar; ders saatini gruplara paylaştırarak...

Normal şartlarda gruplara ayırarak yeni şube oluşturmuş gibi oluyorsunuz hocam, haliyle de ders yükü arttığı için belki de yeni norm ihtiyaçları. Yani bu istenmeyecek bir durum. Çözümü de öğretmene bırakıyorlar; ders saatini gruplara paylaştırarak...
Hocam milli eğitime sebebini sorduğumuzda öğretmenin ders yükü ne kadarsa o kadar ücret alır. Girdiği saat önemli değil, zaten ders süreleri de 30 dakika diyorlar. Onun için sınıfın diğer yarısı için okula gelmesi, derse girmesi zaten onun görevi diyorlar.

Hocam milli eğitime sebebini sorduğumuzda öğretmenin ders yükü ne kadarsa o kadar ücret alır. Girdiği saat önemli değil, zaten ders süreleri de 30 dakika diyorlar. Onun için sınıfın diğer yarısı için okula gelmesi, derse girmesi zaten onun görevi diyorlar.
O zaman bu mantığa göre canlı derslerde şubeleri birleştirip ders işleyince de ekderslerini alması lazım.

FET Timetable programı ile yaptık.
Temel bilgileri girdikten sonra "D grupları" ve derslikler oluşturduk.
5. Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8. Sınıf ,YüzYüze_1 , YüzYüze_2 adında "D grupları" oluşturduk.

8 tane 8. Sınf şubesi için
5 Eba için derslik (aynı saatteki oluşturulabilecek ders sınırı yüzünden) 3 Zoom için derslik-----> ve bunların haftalık ders saati kısıtlamalarını girdik. Bunlar Canlı dersler için
Bu derslikleri 8. Sınıf D grupları ile eşleştirdik.
Canlı yapılması planlanan derslerin D gruplarını 8. Sınıf olarak belirledik.

Pazartesi ve Salı günü yapılması planlanacak dersler için 8 tane derslik oluşturup bu derslikleri YüzYüze_1 D grupları ile eşleştirdik.
dersliklerin zaman kısıtlamaları yaptık.
Yüz Yüze yapılması planlanan derslerin D gruplarını YüzYüze_1 olarak belirledik.

Perşembe ve Cuma günü yapılması planlanacak dersler için 8 tane derslik oluşturup bu derslikleri YüzYüze_2 D grupları ile eşleştirdik.
dersliklerin zaman kısıtlamaları yaptık.
Yüz Yüze yapılması planlanan derslerin D gruplarını YüzYüze_2 olarak belirledik.

Diğer sınıf seviyelerini de yukarıdaki mantıkla oluşturup bir programla tüm sınıf seviyelerinin ders programını bir seferde yaptık.

Ekli dosyalar

• dersProgrami.pdf
    380.9 KB · Görüntüleme: 63
  • dersProgrami_2.pdf
    381 KB · Görüntüleme: 33
Geri