DERS DAĞITIM PROGRAMI SORUNU

Kodla Büyü

memoras

Aktif Üye
Ders programı hazırlamaya çalışıyorum bütün ders dağıtım programlarında görsel sanatlar ve müzik derslerini bi boş bi dolu olarak dağıtıyor (1. saat dolu,2. saat boş, 3.saat dolu gibi) gün kapatıyorum yine aynı varmı bu işin bi püf noktası

Hangi program, her programın farklı algoritması var
Muhtemelen şu dersler birbirini takip etmesin seçilidir bir yerde

Hocam bende de aynı şekilde onu bende bulamadım, sağolsun arkadaşlar anlayış gösteriyorlar.

hem asc de hem de bilsa da aynısı oluyor.

Re: Ynt: DERS DAĞITIM PROGRAMI SORUNU

İlginç bir durum.
İlk defa duyuyorum bunu.Halbuki bu dersler yerine tam otururdu.Din kültürü ve spor gibi derslerde neden olmuyor?
Olmazsa ilk önce sorunlu dersleri elden manuel yöntemle yerleştirip sabitleyin.Sonra deneyin.

Elden dağıt o dersleri.( 2 şer ve katları, baktın program herkesi oturtamadı olmadı3-5) Sabitle ve sonra diğerlerini program dağıtsın.

Yoksa tek dersler, programın dolgu malzemesi olur.

Sorunun kaynağı biraz programın algoritmasından biraz da ders saatlerinden kaynaklanıyor...
1.seçenek: O desin öğretmenini programda sıkıştırın. Alanı daraltın..
2.yada din vs gibi 2 saatlik derslerden 1-2 tanesini 1+1 yapın. Ben 5,6 ve 7. sınıf din derslerini 1+1 yaptım Sadece 8. Sınıflar 2 kaldı.

Derslerin çoğu 2'lik blok halinde olunca 1,3,5,7 saatlere sizin tek dersleri sıkıştırıyor.

tam anlamak için örnek:
5. sınıflarda Müzik(1), İngilizce(2+1), matematik(2+2+1), sosyal(2+1) ve görel s.(1) dersini tek yapıyorsunuz. 5 tane ders bloğunuz tekli , 15 tane ders bloğunuz çifli. Haftanın 5 günü 7 saat dersini var.. sorunun kaynağı bu. Yani hergün 1 tekli, 3 çifli (1+2+2+2=7) ders göstermeniz gerekiyor. Her öğretmen de hergün okulda olamayacağına göre .. en kolay çözüm Din K. gibi bir dersi 1+1 yapmak.

Hasan hocamın yorumu aslında bir algoritma gibi olsa da, üstteki yorumumla örtüşüyor.Program, tek kalan kuzucukları dolgu malzemesi yapıyor.
Ya hocamın yazdığı gibi tek dersler çoğalacak.
Ya da benim yöntemdeki gibi önce tek ders leri elden yada sistemi kullanarak düzgün dağıtıp, sabitleyeceksiniz.Sonra tüm okulun dersleri dağıtacaksınız.

Asc de planlama iliskilerinde ogretmenlerin max bosluk ayayari var hic bunu denemis miydiniz. Onu denedigimizde boyle birseyle cok nadir karsilasirsiniz

Dersler için planlama yı biliyorum ama öğretmenlerin max. boşluğu ile alakalı bir planlama göremedim ben.

Ogretmenlerin max boslugunu ogretmen kisitlamalarinda tikladiginizda ilk cikan kutucuk haftalik max bos saat sayisi isinizi gorebilir belki. Bende yeni ogreniyorum

Bilsa, Yabil, Progmatic, Asc tamamı ben de resim ve müzik derslerini tek saatlere yerleştiriyor. Çift saatleri de boş bırakıyor. Resimciye seçmeli dersler vererek sorunu çözdüm. Ama pazartesi müzikçiye bu programı nasıl tebliğ edecem onu düşünüyorum. Kasıtlı yapsak bunu başaramayız. Bir iki seçmeli dersi 1+1 şeklinde dağıtacam başka çare yok.

Geri