ders dağılımında sorun var!

Kodla Büyü

akif_van

Aktif Üye
arkadaşlar bugün ben ders programını aldım ve bi sürprizle karşılaştım. 4. ve 5. sınıflarda 2 saat ders var bi saatini bi güne diğer saatini başka bi güne atmışlar, iki saat ard arda olması gerekiyor. ama bununla ilgili yönetmelik maadesini bulmalıyım. ltfn yardım edin arkadaşlar.

walla hocam aslında peşpeşe yapmaları lazım.idarecilerine soyle bence.ilk kademede daha kolay hem değiştirmek.

akif_van' Alıntı:
arkadaşlar bugün ben ders programını aldım ve bi sürprizle karşılaştım. 4. ve 5. sınıflarda 2 saat ders var bi saatini bi güne diğer saatini başka bi güne atmışlar, iki saat ard arda olması gerekiyor. ama bununla ilgili yönetmelik maadesini bulmalıyım. ltfn yardım edin arkadaşlar.

hocam sizin elemanlar haftalık ders programında BT dersini 1+1 blok şeklinde göstermişler, bildiğim kadarıyla 2 saat olan derslerde 2 saat üst üste, 3 saat olanlar 2+1 (örnek : 4-5 ingilizce), 4 saat olanlar 2+2 (matematik), 5 saat olanlar 2+2+1 (türkçe)

Anlıcanız sizin okulun hatası.. İdareye sözleyin. Yönetmelikte blok derslerle alakalı bölüm olacaktı, orayı gösterin, olmassa ders verimli geçnmiyor vs. deyin.

akif_van arkaşaın dediği gibi sınıf öğretmenleri ile görüşün, değiştirmeye çalışın. Yoksa değiştirmek için Tüm okulun programını değiştirmeniz gerekir. Yukarıda dediğim mazeretleri gösterip idareyi de ikna edin.

Öncelikli olarak sınıf öğretmenleri ile görüşmenizi tavsiye ederim (idare bilgisinde), yoksa idare tüm okulun programını değiştirmek istemeyebilir.

akif_van' Alıntı:

2 saat üst üste olması verimlilik açısından iyi ama zorunlu değil.

bana da görevlendirme gittiiğim okulda 4 ve 5 lere birer saat vermişler, izah etmeye çalıştım , bakalım düzelecek mi...

arkadaşlar benimde başıma şöyle bir olay geldi buradaki şube müdürü 4. ve 5. sınıflara branş öğretmenleri giremez diyor sebebi de sınıf öğretmenleri o sırada ne yapıyolar diyor hani onlar idarece görevlendirildi deniliyorya o da diyorki nerde görevlendiriyorsun bununla ilgili bi yönetmelik var mı?

Hocam her idareci kafasına göre yapıyor işleri. Bu işin aslı şudur:yukarıda arkadaşın dediğ igibi 2 saatlik dersi 1+1 ayırmnın yönetmelikler yönünden sakıncası yok ama genelde birleşik yapılır. Ayrıca okulda bilgisyar öğretmeni varken 4 ve 5. sınıfların dersine sınıf öğretmeni giremez. Sadece bilgisayar da değil, bibeden eğitimi, müzik,
görsel sanatlar, din kültürü derslerinde de branş öğretmeni girer. Her öğretmen de ders girmiş gibi ekder alır. Okul müdürü bundan şikayetçiyse, sınıf öğretmenine o saatte yapacak iş bulur ya da öğretmen okulda bekler. Ya da eğer sınıf kalabalıksa sınıf ikiye bölüp birer birer işleyebilirsiniz. Diğer guruba sınıf öğretmeni bakar. Ancak bazı idareciler öğretmenlerine söz geçiremedikleri veya öğretmenden gıcık aldıkları zaman bu türden uygulamalara gidebiliyorlar.

bencede zorun olduğunu sanmıyorum verimlilik açısından ii olurdu ama
bendede böle bi problem var 8)

myesil' Alıntı:
Hocam her idareci kafasına göre yapıyor işleri. Bu işin aslı şudur:yukarıda arkadaşın dediğ igibi 2 saatlik dersi 1+1 ayırmnın yönetmelikler yönünden sakıncası yok ama genelde birleşik yapılır. Ayrıca okulda bilgisyar öğretmeni varken 4 ve 5. sınıfların dersine sınıf öğretmeni giremez. Sadece bilgisayar da değil, bibeden eğitimi, müzik,
görsel sanatlar, din kültürü derslerinde de branş öğretmeni girer. Her öğretmen de ders girmiş gibi ekder alır. Okul müdürü bundan şikayetçiyse, sınıf öğretmenine o saatte yapacak iş bulur ya da öğretmen okulda bekler. Ya da eğer sınıf kalabalıksa sınıf ikiye bölüp birer birer işleyebilirsiniz. Diğer guruba sınıf öğretmeni bakar. Ancak bazı idareciler öğretmenlerine söz geçiremedikleri veya öğretmenden gıcık aldıkları zaman bu türden uygulamalara gidebiliyorlar.

hocam 4.5. sınıflara branşçıların girmesi gerektiğine dair bildiğin bir yerde yazı varmı bizde sıkıntıyı çıkaran ilçe mem de şube müdürü...

Bununla ilgili ek ders yönetmeliğine bakabilirsiniz. Yönetmelik açık açık 4-5. sınıflarda Beden Eğitimi, Bilişim Teknolojileri, Din, Görsel Sanatlar v.b derslere mutlaka branş öğretmenlerinin girmeleri gerekir diyor. Eğer bir okul müdürü yada şube müdürüde bunu bilmiyorsa yazık...

ozlemmehmet06' Alıntı:
Bununla ilgili ek ders yönetmeliğine bakabilirsiniz. Yönetmelik açık açık 4-5. sınıflarda Beden Eğitimi, Bilişim Teknolojileri, Din, Görsel Sanatlar v.b derslere mutlaka branş öğretmenlerinin girmeleri gerekir diyor. Eğer bir okul müdürü yada şube müdürüde bunu bilmiyorsa yazık...

yarın yönetmeliği götürüp göstereceğim bak böyle böyle diye :)

zeybekd' Alıntı:
arkadaşlar benimde başıma şöyle bir olay geldi buradaki şube müdürü 4. ve 5. sınıflara branş öğretmenleri giremez diyor sebebi de sınıf öğretmenleri o sırada ne yapıyolar diyor hani onlar idarece görevlendirildi deniliyorya o da diyorki nerde görevlendiriyorsun bununla ilgili bi yönetmelik var mı?

Şube müdürü olacaksın ve bunu bilmeyeceksin.... ........ . . . . ...

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/225_0.html

İlköğretim Kurumlar yönetmeliği

Madde 64 — İlköğretim okullarında dersler sınıf veya branş öğretmenleri tarafından okutulur.

Öğretmenler, kendilerine verilen sınıfın veya şubenin derslerini, programda belirtilen esaslara göre plânlamak, okutmak, bunlarla ilgili uygulama ve deneyleri yapmak, ders dışında okulun eğitim-öğretim ve yönetim işlerine etkin bir biçimde katılmak ve bu konularda kanun, yönetmelik ve emirlerde belirtilen görevleri yerine getirmekle yükümlüdürler.

İlköğretim okullarının 1-5 inci sınıflarında sınıf öğretmenliği esastır. Sınıf öğretmenleri, okuttukları sınıfı bir üst sınıfta da okuturlar. Ancak istekleri yönetimce uygun görülmesi hâlinde başka bir sınıfı da okutabilirler. Herhangi bir sınıfta başarı gösteren öğretmenler, isteklerinin yönetimce uygun görülmesi hâlinde aynı sınıfı okutmaya devam edebilirler.

(Değişik dördüncü fıkra: 2.5.2006/26156 RG) İlköğretim okullarının 4 üncü ve 5 inci sınıflarında özel bilgi, beceri ve yetenek isteyen; beden eğitimi, müzik, görsel sanatlar, din kültürü ve ahlâk bilgisi, yabancı dil ve bilgisayar dersleri branş öğretmenlerince okutulur. Ancak, ihtiyacın branş öğretmenlerince karşılanamaması hâlinde bu dersler, yüksek öğrenimlerini söz konusu branşlarda yapan sınıf öğretmenleri veya sınıf öğretmeni olup bu alanda hizmet içi eğitim sertifikası almış öğretmenler tarafından ders değişimi yolu ile okutulabilir. Bunun da mümkün olmadığı durumlarda bu dersler, sınıf öğretmenince okutulmaya devam edilir.

Beşinci fıkra yürürlükten kaldırıldı. ( 21.10.2004/25620 RG )(3)

Derslerini branş öğretmeni okutan sınıf öğretmeni, bu ders saatlerinde yönetimce verilen eğitim-öğretim görevlerini yapar.

Bana da bugün yeni programımı verdiler ve dersimi 1+1 bölmüşler.br sınıfa pazartesi derrsim,diğer ders cuma,labaratuvar dersleri,uygulama dersleri bölünemez dedim.dilekçe verdim müdüre.ama bu hangi yönetmeliğe dayanıyor?bulamıyorum akadaşlar,bana yardımcı olabilecek kimse var mı?eğer bitr yönetmelikte de geçmiyorsa ,müdürler her istediklerini kafalarına göre yapsınlar o zaman.

Geçen sene müfettişin biri, dersleri parcalayın 1+1 yapın demişti, Öğrenci o gün derse gelmezse, öğrenci dersten soğuyacakmış.

siz beden resim gibi derslerin programına bakın, onlar bütün ise sınıfcı ile anlaşın, bilgisayarların açılmasını, öğrencilerin labaratuara yerleşmesini bahane gösterebilirsiniz

sınıfçı yok ki artık hocam,ortaokul oldu,eskidenöyle çözebiliyorduk ama artık o da kalmadı.beden blok ,nedenmiş giyiniyorlarmış,resim zaten 1 saat haftada.

Geri