Deneme Sınavlarımızı kendimiz yapmak istiyoruz ama nasıl?

Kodla Büyü

buyey

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Selamün aleyküm arkadaşlar. okul olarak kendi hazırlayacağımız sorularla kendimiz baskı yakıp değerlendirmesini de kendimiz yapmak istiyoruz. soruları hazırlamak için bir programa, baskı yapacak bir makineye ve optik okuyucuya ihtiyacımız olacak galiba.
tecrübeli arkadaşlardan tavsiye bekliyorum.

Hocam, kağıdı kendin basmanı tavsiye etmem, kağıt kalitesi, baskı kalitesi ve okuyucu kağıt okuma kalitesi çok sıkıntı oluyor. Sürekli optik okuyucuda 3-4 okumada bir kağıt sıkışabiliyor. Bunun yerine hazır 1000 / 2000 tane okul logonuzun olduğu kaliteli kağıtlara baskı yapan yerler var. (TYT, AYT ,KTT 50 soru 5 şık , 2000 adet 150 TL gibi) bunlardan alıp kendi okuyucunuz ile optikleri DAT olarak okursunuz. Ama iş bitmiyor, daha sonra bu DAT dosyasındaki verileri analiz etmek için bir program kullanmanız gerekecek ki en önemli kısım burası. Öğrenci gelişimleri nasıl? hangi dersten hangi kazanım % kaç gibi hesaplamalar var . (Bu işi de ücretli yapan siteler var).

Ayrıca FMT formatıyla haşır neşir olmanız gerekecek. Her yayın evinin optik formun altında köşesinde bi kod yazar (limit-21 , omr_75 gibi) bu formların düzgün okunabilimesi için AD, SOYAD, ŞIKLAR, SINIF, ŞUBE koordinatları optik üzerinde nerede bunların belirlendiği dosya formatını kullanmanız lazım. misal kendiniz yerleşimi belirlediğiniz bir formu, onun FMT dosyasını oluşturup okuyucuda kullanmanız gerekir.

Optik okuyucu olarak SEKONIC serileri öğrenci ihtiyacına göre tercih edilen bir ürün.

Selamün aleyküm arkadaşlar. okul olarak kendi hazırlayacağımız sorularla kendimiz baskı yakıp değerlendirmesini de kendimiz yapmak istiyoruz. soruları hazırlamak için bir programa, baskı yapacak bir makineye ve optik okuyucuya ihtiyacımız olacak galiba.
tecrübeli arkadaşlardan tavsiye bekliyorum.

Hocam 4 yıldır okulumuzda kendi sınav sorularımızı hazırlıyor, kendimiz okuyor ve kendimiz değerlendiriyoruz....

Adım adım anlatıyorum:

Öğretmenlerden çalışmak istedikleri yayınları belirlemelerini istedik.
Bu yayınların Z kitaplarına ulaştık. Z kitabına ulaşamadıklarımızın da kitaplarından soruların fotoğraflarını çektik.
Böylece 4 yılda tüm derslerden çeşitli yayınlardan büyük bir soru arşivi oluşturduk.

Önceki yıllarda deneme kitapçıklarını okulda basıyorduk. Ama bu yıl dışarıda bastırıyoruz.

Okuma değerlendirme için www.dersonet.com.tr ile anlaştık.
Optik okuyucu (sekonic marka), web sitesi üzerinden temin ettik. Zaten paket halinde satışları mevcut...
Optik kağıtları da DERSONET üzerinden temin ediyoruz. Optik kağıtları okuyunca TXT dosyalarını siteye yüklüyoruz.
Verileri düzelttikten sonra değerlendiriyoruz. Tüm öğretmenlerin ve öğrencilerin kullanıcı adı ve şifresi mevcut.
Siteye girip tüm sonuçlarını alabiliyorlar.

Sistem 4 yıldır tıkır tıkır işliyor....

Geri