Bilişim öğretmenleri teknik servis elemanı değildir !!!

Kodla Büyü

nur4lk

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Aramızdan bazı arkadaşların bunun farkında olmadığını düşündüğüm için bu konuyu açmak istedim. Bizler öğretmeniz, teknik servis elemanı değiliz. Okul idarelerinin bize böyle davranmasına izin vermeyin. Bizlerin bilgisayar tamir etme, kamera sorunu çözme, işletim sistemi yükleme, program yükleme gibi bir görevimiz yok, olamaz da. Tekrar söylüyorum bizler öğretmeniz. Haaa zaman zaman içimizden geldiğinde bu tarz işleri yapıyoruz ama ben şahsen bu tarz bir şey karşıma çıkınca bak bu görevim değil ama zamanım var sevabına yapacağım diyorum.
BTR lerin de akıllı tahtalarla ilgili olayı belli. BTR olmayanların akıllı tahtalarla ilgili bir sorumluluğu yok. Lütfen kendimizi ezdirmeyelim. Bu algıyı yıkmak için elimizden geleni de yapalım.

Son düzenleme:
İki üç ders boyunca okulun teknik sorunlarıyla ilgilenen hocalara şahit oldum. Bakınız bu sırada öğrenciler başıboş sınıfta, öğretmen idarede, sorunun olduğu yer neresiyse orada. O sırada o çocuklardan birine bir şey olsa hangi idare öğretmenin arkasında durur, takdirinize bırakıyorum.

Peki kim yapacak dan önce sorulması gereken soru biz yapmaz isek kim umursayacak? Bi üst yazı geçerler biter. Ben yapıyorum yapma sebebim ise eğitim öğretimin aksamaması. Her sene sınıfının badana boyasını yapan bir sınıf öğretmeni babanın oğlu olduğumdan da olabilir 😀

Eskisi gibi istemiyorlar artık ekip çağırın arkadaşlar uğraşmayın idareler de ikna oluyorlar artık. Bence çok geçmeden BTR nin içeriği değişecek büyük ölçüde projelerle uğraşmamız istenecek gibi duruyor. Akıllı tahtalar bile sonraki görevlerimiz olur tahminim

• Beğen
Tepkiler: omd
Ahhh ah ben bezdim artık hayattan soğudum. Şöyle derse girip çıkıp herkesin teknik sorunlarını kendi çözdüğü, herşeyi bizden beklemediği yapınca nankörlük yapıp, yapmayınca trip atmadığı bir dünya hayal ediyorum:) Yapsan zaten görevin gibi üstüne yapışıyor yaptığın iyilikte en ufak bir kusur olsa çirkinleşiyorlar, yapmasann öbür hiçbirşey yapmayana birşey demiyor da(o zaten işime yaramıyor diyor) gelip sana hayatı zindan ediyorlar hayat zor bt öğretmeniysen 2 kat zor

Peki kim yapacak dan önce sorulması gereken soru biz yapmaz isek kim umursayacak? Bi üst yazı geçerler biter. Ben yapıyorum yapma sebebim ise eğitim öğretimin aksamaması. Her sene sınıfının badana boyasını yapan bir sınıf öğretmeni babanın oğlu olduğumdan da olabilir 😀
kimin yapacağını meb düşünsün hocam
ne üst yazısı. kimse yönetmeliklerden üstün değildir. öğretmene verilecek görevler eğitim öğretimle ilgili olmak zorunda

Son düzenleme:
yine kimi üzdüler bu konuda artık aşın şu konuyu arkadaşlar :) bu sene yeni bi okula görev istedim dominant bi müdür var millet sigara içmeye giderken bile yolunu değiştiriyor o derece. bana zorla şu sınıfa bilişim anlat hocam gibi şeyler söyledi. olmazsa çalışmayız beraber dedi. yanımızda diğer öğretmenlerde varken böyle üslubsuz. bende dedim tamam 2. dönem almam burda görevlendirme. yada yönetmelik dışı bu konuyu siz hazırlayın yazılı tmm ben girerim. Ne mi oldu 1.5 aydır kafam rahat görüşmüyoruz işimi yapıp çıkıyorum ohh mis

Ahhh ah ben bezdim artık hayattan soğudum. Şöyle derse girip çıkıp herkesin teknik sorunlarını kendi çözdüğü, herşeyi bizden beklemediği yapınca nankörlük yapıp, yapmayınca trip atmadığı bir dünya hayal ediyorum:) Yapsan zaten görevin gibi üstüne yapışıyor yaptığın iyilikte en ufak bir kusur olsa çirkinleşiyorlar, yapmasann öbür hiçbirşey yapmayana birşey demiyor da(o zaten işime yaramıyor diyor) gelip sana hayatı zindan ediyorlar hayat zor bt öğretmeniysen 2 kat zor
yönetmelikleri bilmemiz yeterli hocam. burası özel sektör değil. kimse patronluk taslayamaz. müdür dahil şahsen ben ağzının payını veririm. md yard zaten amir değil salla gitsin (bu arada bilmeyenlere duyurulur)

Son düzenleme:
yönetmelikleri bilmemiz yeterli hocam. burası özel sektör değil. kimse patronluk taslayamaz. müdür dahil şahsen ben ağzının payını veririm. md yard zaten amir değil (bilmeyenlere duyurulur)
evet hocam haklısın amir değil fakat bu gözler 3 müdür yardımcısının aynı ifadeyi verip öğretmene ceza aldırdığını da gördü o yüzden bu işlerde en sihirli sözcük TAMAM dır ben tamam der geçerim gerisi bana kalır yani benim keyfime ve zamanla herkes bunu anlar ve öğrenir örtük öğrenme:D

Son düzenleme:
evet hocam haklısın amir değil fakat bu gözler 3 müdür yardımcısının aynı ifadeyi verip öğretmene ceza aldırdığını da gördü o yüzden bu işlerde en sihirli sözcük TAMAM dır ben tamam der geçerim gerisi bana kalır yani benim keyfime ve zamanla herkes bunu anlar ve öğrenir örtük öğrenme:D
yalan beyan ifade olsa gerek hocam. böylesine zaten yapacak bişey yok. ama bana yapılsa yanlarına bırakmam. intikamım acı olur 😄

bide yukarda ne üst yazısı demişsin büyük olasılıkla başından çok büyük işler geçmedi ya da Allah ın sevdiği kulusun canın yanmadı, il ve ilçe memlerde yazılan dilekçelerin masa da keyfi beklediğini ve cevap istediğimizde onlar orda durur çok önemli de değil ne zaman istersek o zman cevap yazarız 30 gün 60 gün hikaye, hatta şube müdürü bi arkadaşın bile tayini zorla çektirdiklerine şahit oldum o yüzden kurcalamadan önce tatlı tatlı kaşımayı öğrenmek lazım nacizane tavsiyem..

bide yukarda ne üst yazısı demişsin büyük olasılıkla başından çok büyük işler geçmedi ya da Allah ın sevdiği kulusun canın yanmadı, il ve ilçe memlerde yazılan dilekçelerin masa da keyfi beklediğini ve cevap istediğimizde onlar orda durur çok önemli de değil ne zaman istersek o zman cevap yazarız 30 gün 60 gün hikaye, hatta şube müdürü bi arkadaşın bile tayini zorla çektirdiklerine şahit oldum o yüzden kurcalamadan önce tatlı tatlı kaşımayı öğrenmek lazım nacizane tavsiyem..
sen bildiğin gibi yap hocam. başkalarının nasıl davranacağı da onları ilgilendirir.

Aramızdan bazı arkadaşların bunun farkında olmadığını düşündüğüm için bu konuyu açmak istedim. Bizler öğretmeniz, teknik servis elemanı değiliz. Okul idarelerinin bize böyle davranmasına izin vermeyin. Bizlerin bilgisayar tamir etme, kamera sorunu çözme, işletim sistemi yükleme, program yükleme gibi bir görevimiz yok, olamaz da. Tekrar söylüyorum bizler öğretmeniz. Haaa zaman zaman içimizden geldiğinde bu tarz işleri yapıyoruz ama ben şahsen bu tarz bir şey karşıma çıkınca bak bu görevim değil ama zamanım var sevabına yapacağım diyorum.
BTR lerin de akıllı tahtalarla ilgili olayı belli. BTR olmayanların akıllı tahtalarla ilgili bir sorumluluğu yok. Lütfen kendimizi ezdirmeyelim. Bu algıyı yıkmak için elimizden geleni de yapalım.
elimize mi yapışacakci tayfa gelmeden

btr bile olsanız dersten çıkıp gitmeniz intihar görevi gibi bir şey olur.sınıfta öğrencinin başına bir şey gelirse olayın hukuki boyutunun dışında vicdani boyutu da var.bunun dışında alakasız ne kadar işe elimize mi yapışacak ne var yapalım gitsin derseniz eline yapışmayacak o işler asli görevinizmiş gibi algılanır

İki üç ders boyunca okulun teknik sorunlarıyla ilgilenen hocalara şahit oldum. Bakınız bu sırada öğrenciler başıboş sınıfta, öğretmen idarede, sorunun olduğu yer neresiyse orada. O sırada o çocuklardan birine bir şey olsa hangi idare öğretmenin arkasında durur, takdirinize bırakıyorum.
hocam sizin derste olmanız gereken saatte idarenin veya herhangi bir kişinin istediği işi (herhangi bir öğretmenin telefonunu ayarlamak - bilgisayarıyla ilgili sorununa eğilmek, başka sınıfta akıllı tahta onarmak ayarlamak, idarede tablo düzenlemek/ayarlamak, veli görüşmesi yapmak vb vs vd.) olmanız gereken sınıfta bir öğrencinin burnu sebepli ya da sebepsiz kanarsa veliside sizi mahkemeye verirse idareniz veya ilgili kişiye neden meşgul ettin demezler o sırada nerede olmanız gerektiğine bakarlar belgelerinize bakarlar idare de evet ben görev verdim derse suça ortak olmuş olur büyük ihtimalle idarecilik görevinden alınıp en ufak uyarı cezası alır ki bunu hiç kimse kabul etmez bunları göze alarak aktif ders saatiniz sırasında hiç kimseye yönelmeyin.

btr bile olsanız dersten çıkıp gitmeniz intihar görevi gibi bir şey olur.sınıfta öğrencinin başına bir şey gelirse olayın hukuki boyutunun dışında vicdani boyutu da var.bunun dışında alakasız ne kadar işe elimize mi yapışacak ne var yapalım gitsin derseniz eline yapışmayacak o işler asli görevinizmiş gibi algılanır
vicdanı geçtik hocam emin olun sizin başınıza bir iş geldiğinde hiç te vicdanlı olmayacaklardır (bütün emekleriniz - fedakarlıklarınız- ikili samimi ilişkileriniz hepsinin bir saniyede nasıl çöp olduğunu canlı canlı yaşarsınız zaten) size karşı bunu hep böyle bilin kabul edin, böylelikle asla bu konudaki sorunlarla en azından karşılaşmazsınız.

kimin yapacağını meb düşünsün hocam
ne üst yazısı. kimse yönetmeliklerden üstün değildir. öğretmene verilecek görevler eğitim öğretimle ilgili olmak zorunda
Meb düşünecekmi hocam? Bu konu genel olarak tartışmalara açık bir konu bu yüzden kişinin öğretmenliğe bakış açısı ile değişecektir. Ben yaparım tercihimdir( atölye şefliğim veya kordinatörlük saatinde) siz yapmazsınız tercihinizdir. Yapmayan da yargılanmamalı yapanda. Fakat bu müdürler ,bu yönetim anlayışı ve bu eğitim politikaları ile şahsen yapmaz isek eğitim öğretim aksar. Eğitim öğretimin aksaması ise işin göbeğindeki eğitimci ve öğrenciyi etkiler. Bunu bir nebze hafifletmek adına yapmayı tercih etmek de kabahat olmamalı.

Meb düşünecekmi hocam? Bu konu genel olarak tartışmalara açık bir konu bu yüzden kişinin öğretmenliğe bakış açısı ile değişecektir. Ben yaparım tercihimdir( atölye şefliğim veya kordinatörlük saatinde) siz yapmazsınız tercihinizdir. Yapmayan da yargılanmamalı yapanda. Fakat bu müdürler ,bu yönetim anlayışı ve bu eğitim politikaları ile şahsen yapmaz isek eğitim öğretim aksar. Eğitim öğretimin aksaması ise işin göbeğindeki eğitimci ve öğrenciyi etkiler. Bunu bir nebze hafifletmek adına yapmayı tercih etmek de kabahat olmamalı.
zaten kabahat diyen yok hocam. ilk mesajıma bakarsanız bende yapıyorum ama görevim değil sevabına diye üstüne bastıra bastıra söylüyorum. aksasın ki eksikliğin farkına varılsın. bu mesaj bunu görevi zannedenlere idi zaten. biz de çoğunuz kadar duyarlıyız eğitim öğretim konusunda

Bende derste telefonu sessize alıyorum ve arayana dersim vardı, dersteydim diyorum. Ama haftalık 10saat ders ne olacak ki :(
Her işe soruyorlar büyücüyüz her işten anlarız.

Aynı ben :) Gorevim olan işse zaman geçirmeden yaparım ama angarya bir işse "hallederiz" derim amaaaa bir saatte yapılacak işi bir haftada hallederim veya gönülsüz olduğumu belli ederim ya bi daha söylerler ayağımı sürükleyerek yaparım yada hiç söylemezler bi daha :)

Müdürü takma , müdür yardımcısı kim oluyor salla oh ne ala dünya... her şeyin merkezinde ben varım diyen arkadaşlar ,sen onları takmazsan onlar seni takar mı ? bir defa saygı her şeyin başında gelir ,öğretmen üslubu düzgün olmalı yönetmelikte yazan dışında hiç bir şey yapma ama tavır da eğitimciye uygun olsun.

Aynı ben :) Gorevim olan işse zaman geçirmeden yaparım ama angarya bir işse "hallederiz" derim amaaaa bir saatte yapılacak işi bir haftada hallederim veya gönülsüz olduğumu belli ederim ya bi daha söylerler ayağımı sürükleyerek yaparım yada hiç söylemezler bi daha :)
:) yıllardır bende aynıyım herkes kendi işini yapsın özellikle mail atmayı bilmeyen hayatında Excel kullanmamış olanlar hizmet içi eğitimde çok güzel bir Excel eğitimi var onu aliversinler

Müdürü takma , müdür yardımcısı kim oluyor salla oh ne ala dünya... her şeyin merkezinde ben varım diyen arkadaşlar ,sen onları takmazsan onlar seni takar mı ? bir defa saygı her şeyin başında gelir ,öğretmen üslubu düzgün olmalı yönetmelikte yazan dışında hiç bir şey yapma ama tavır da eğitimciye uygun olsun.
biz ne diyoruz siz ne diyorsunuz hocam. benim öğretmenliğimi sorgulayacak kişi siz değilsiniz

arkadaşlar hepimizin çalışma ortamları, çalışma koşulları, muhatap olduğumuz idareciler, öğrenciler....... kısacası her şeyimiz kendimize göre farklı. Ben bir önceki müdürümde mesai saati olsun olmasın, zaman kavramı olmadan "benim görevim değil" demeden yaparken, son müdürümde istemediğim hiçbir işi yapmadım. Tamam dedim geçtim. İnsan kendi çalışma ortamında bile farklılaşabilirken, birbirimizin doğrularını yada yanlışları için neden karşı atağa geçip kırıcı sözler çıkıyor. Ben meslek hayatımda fedakar öğretmenler gördüm, ama bir zümre olarak fedakar zümre olarak sadece bizim branşı gördüm. Onun için yapmıyorum diyen arkadaşımı da mutlaka yapmıyoruma getiren bir hikayesi vardır diyerek saygı duyarım, hatta yakınım da ise derdini dinler derdine ortak olurum. Yapıyorum diyen de zaten helal olsun bu kadar kıymetsizliğe rağmen yapıyordur. Ayrıca tebrik ederim. Sen ne durumdasın derseniz sallantıda, insan gibi istendiğinde hiçbir işi geri çevirmiyorum, ama diğer türlü hallederiz kadir modu :)

Müdür yardımcılığım zamanında 1000 m2 lik okulu hizmetli arkadaşla beraber boyadık iç cephe ve sınıfları. Ayrıca sanayiden sünger kumaşcıdan kumaş ve birde zımba tabancası tüm sınıfların panolarını kendi elimle yaptım. Beceri isteyen işleri severim. Diyeceğim o ki sana değer verene canını bile verirsin vermeyini sallar geçersin...

Geçen sene btr dahi olmadığım halde akşam 6-7 ye kadar kalıp tahtadır zildir uğraştığım oldu, öğlen dersim bitmesine rağmen hiçbir gün öğlen çıkmadım, hem eğitim öğretim devam etsin mantığıyla düşündüm hem de müdür yardımcılarını ve memuru çok seviyordum zor durumda kalmalarına dayanamadım. Bu sene gittiler ben yine aynı mantıkla seneye başladım, çok kötü bir ders programım oldu üstüne idarenin işine yardım ettiğim halde yanlış yaptığım gerekçesiyle Hocam çıkarmısınız odamdan işim var olan oldu açıklama yapman manasız tarzında bir üslupla karşılaştım( yaptığım şeyde hata olmadığını 3 okul müdürü teyit ettiği halde) en sonunda zıtlaştık ve müdür biz sana düzgün ders programı yapmak zorunda mıyız, bak geçen sene norm fazlasıydın bu sene olmadın buradaki tüm öğretmenler boş derslerinde idarenin tüm verdiği görevleri yapmakla mükelleftir tüm yaptıkların zaten görevin deyinceee yönetmelik dışında hiçbir şey yapmak hiç içimden birşey yapmak gelmiyor açıkçası. Hani yapmayacağım şeklinde inatlaşmak da değil gerçekten içimden gelmiyor, bilişim sınıfım, öğrencilerim, sadece sevdiğim öğretmen arkadaşlarımın rica ettikleri, web sitesi, bazen de tahtalar o kadar.
Yani yapanın da bir bildiği vardır, yapmayanın da bence

Geçen sene btr dahi olmadığım halde akşam 6-7 ye kadar kalıp tahtadır zildir uğraştığım oldu, öğlen dersim bitmesine rağmen hiçbir gün öğlen çıkmadım, hem eğitim öğretim devam etsin mantığıyla düşündüm hem de müdür yardımcılarını ve memuru çok seviyordum zor durumda kalmalarına dayanamadım. Bu sene gittiler ben yine aynı mantıkla seneye başladım, çok kötü bir ders programım oldu üstüne idarenin işine yardım ettiğim halde yanlış yaptığım gerekçesiyle Hocam çıkarmısınız odamdan işim var olan oldu açıklama yapman manasız tarzında bir üslupla karşılaştım( yaptığım şeyde hata olmadığını 3 okul müdürü teyit ettiği halde) en sonunda zıtlaştık ve müdür biz sana düzgün ders programı yapmak zorunda mıyız, bak geçen sene norm fazlasıydın bu sene olmadın buradaki tüm öğretmenler boş derslerinde idarenin tüm verdiği görevleri yapmakla mükelleftir tüm yaptıkların zaten görevin deyinceee yönetmelik dışında hiçbir şey yapmak hiç içimden birşey yapmak gelmiyor açıkçası. Hani yapmayacağım şeklinde inatlaşmak da değil gerçekten içimden gelmiyor, bilişim sınıfım, öğrencilerim, sadece sevdiğim öğretmen arkadaşlarımın rica ettikleri, web sitesi, bazen de tahtalar o kadar.
Yani yapanın da bir bildiği vardır, yapmayanın da bence
Hocam öğretmenler arasi eşitliği bozmak ciddi bir suçtur eğer sadece senin ders programın böyleyse şikayet edebilirsin. Mesela merkez okullarda karar alınır 18 saate kadar 2 gün 24 saate kadar 1 gün boş gün vereceğiz aşarsa mecbur 5 gün gibi ve bütün öğretmenlere aynisi yapılır. Bunu örnek olsun diye dedim kimisi sadece 1 gün verir. Eğer sadece sana özel bi uygulamaysa ve ek ders yoksa hakkını arayabilirsin

Geri