Debian da mı kurmayak

Kodla Büyü
arkadaşlar bilgisayarıma debian kurmak istiyorum ama indirme bölümüne girince kafam kaışıyor 3 tane iso dosyası var. ben bunlardan hangisini indireceğim. Ya da kurulunca windowsu tehdit etmeyen bir linux dağıtımı var mı bildiğiniz

Murat Bey merhaba. Ne zamandır Linux kullanıyorsunuz bilmiyorum ama ben senelerdir kullanıyorum. Birçok dağıtım denedim. Debian'ı kurmaya birkaç defa yeltendim ama beceremedim. Belki benim beceriksizliğimdir ama eğer Linux'ta yeniyseniz ben Debian'ı denemenizi önermem. Linux'tan soğursunuz mazallah :) Fakat Debian tabanlı dağıtımları öneririm. Linux Mint, Ubuntu, Zorin OS ilk önereceğim dağıtımlardır. Dikkatli olursanız Windows'unuza da birşey yapmazlar. Kolay gelsin. :wink:

Bence Pardus kurmalısın
zaten debian tabanlı
ubuntu, linux mint, slax ,pardus hepside debian temelli
komut yapıları birçok programları ortak ve birini öğrenince hepsi aynı gibi
win98-xp-7 mantığı gibi
pardus bence çok kullanışlı sadece ekran kartında sorun yaşarsın (ilk kurulumda) ama çözümleri çok basit.
sisteminle igili bilgi verirsen bende tıkandığın yerlerde yardımcı olurum.
birbirinden farklı birsürü makinaya debian pardusu yükledim şuan sorunsuz kullanıyorlar. aralarında öğrencilerimde var.

Windows ile birlikte kullanmayı düşünüyorsan Ubuntu yu kur. Kurulumu çok kolay. En güzel linux dağıtımlarından birisidir.

Amacınız kararlılık ve stabil çalışma ise Debian tabii ki. Ancak kurulum süreci biraz sancılıdır. Arkadaşların önerileri de dikkate alınmalı. Bu ay Ubuntu' nun güncel sürümü 14.04 yayınlanmak üzere. Bir hafta içinde yayınlanır. Kesinlikle önerilebilecek Linux dağıtımıdır. Çok güçlü pc değilse kurmayı düşündüğünüz pc Xubuntu ya da Lubuntu deneyebilirsiniz. Bu iki sürüm de Ubuntu nun farklı masaüstü kullanan sürümleridir. Linux üzerine bilgi paylaşımında bulunabiliriz.

arkadaşlar 1. DVD yi indirmek gerekiyormuş. 2. ve 3. dvd ler ekstra programlar içeriyormuş. kurulumu o kadar zor değil ben kurdum gayet güzel saat gibi işliyor. :+1: ubuntuyu, mint i pardusu hatta slackwareyi bile kurmuşuğum vardır. ancak bunları lkurduktan sonra windowsun boot edilebilmesi için onarm yapmak zorunda kalıyorum debianı ondan kuruyorum.

Geri