Dal Açma

Kodla Büyü

Ankany

Aktif Üye
Arkadaşlar 10. sınıf sonunda yapılması gereken "dal seçimi"işlemini yapmadık.
Bugün dal seçimi yaptık, okul imkanları, öğrenci profili, çevre imkanlarını da göz önüne alarak....
Sorum şu, biz dal seçimi yaparken hiçbir öğrenci veya veliye görüşünü sormadık (geçen sene ne öğrenciyi gördük ne de velisini), izlediğimiz yol doğrumu? Yani öğrenci ve velisine sormak zorundamıydık?
Alan/dal "yerleştirme" yapılırken "öğrenci ve veli isteği dikkate alınır" diyor kılavuz, ama dal seçimi nasıl yapıldığını bulamadım.

Tabi ki öğrenci velisinden tercih formu almanız gerekiyor.
Bizim okulda tek dal olduğu için şahsen ben haziran ayında uğraşmadım, Eylül ayında geldiklerinde dilekçelerini alırım diye düşündüm. Geçmiş yıllarda mayıs-haziran gibi bu dilekçeleri topluyorduk.
Sizde birden fazla dal varsa veliler adına bir matbu dilekçe ayarlayıp, sınıf grupları üzerinden yollayıp, fotolarını isteyin, okula geldiklerinde de dilekçelerini getirmelerini isteyin.
Dilekçede de işte, şu öğrencinin velisiyim, öğrencimin bilişim teknolojileri alanında bilmemne dalında eğitim görmesini istiyorum yazsa yeterli. Yok bunu yapmayacaksanız da okullar açıldığında dal değiştirmek isteyen öğrencilere zorluk çıkarmayın, istedikleri dala geçirin gitsin. Şikayet falan durumunda başınız ağrıyabilir.

Hocam bizim okulda da tek dal var. Geçen seneye kadar web programcılığı dalı vardı. Öğrenci profili ve çevre olanaklarına göre bu sene idare olarak web programcılığı dalından 12. Sınıfları mezun ettik, başka ara sınıf ve şubemiz olmadığı için 10. Sınıfı teknik servis dalı açarak devam etmelerinin daha iyi olacağını düşündük.
Şu anda okulda sadece teknik servis dalı var . Zaten bölümde sadece eylülde 11. Sınıfa devam edecek 1 sınıf/şube var, ve mevcut 15 kişi. Bölümde 9, 10 ve 12. Sınıf yok!
Eylül de ben de dilekçe alırım, en azından elimizde bulunur.
Yaptığımız pek yanlış gözükmüyor yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla hocam.

Teknik servis dalını resmi olarak açtınız mı, Web programcılığı dalını kapattırdınız mı? E-okulda dallar görünüyor mu?
Yoksa bundan sonra teknik servis dalını okutalım diye plan mı yaptınız? Öyleyse Resmi olarak açmadığınız dala öğrenci yerleştiremezsiniz. Alan/Dal açma prosedürlerini araştırıp, dalı açtırmanız gerekir.
Son olarak da Teknik servis dalı için uygun araç gereçleri temin ettiniz mi? Bu dalın ihtiyaçları web programcılığı dalından biraz farklı, siz de farketmişsinizdir.

Yorum için teşekkürler hocam.
Web programcılığı kapatıldı, teknik servis açıldı. E okulda sadece teknik servis dalı gözüküyor.
Teknik servis dalı için gerekli araç gereçleri yıllardır topluyorum kendi çabamla, aynı zamanda da öğrencilere o yönde eğitim veriyoruz zaten. Kendi ve çevresindeki insanların işlerini yapabilsinler diye. Sırf öğrenciler gerçek hayatta uygulayıp sonuç alabileceği (maddi olarak da dahil olmak üzere) bilgi beceri donanımları olsun diye...

Tamamdır o zaman okullar açılıp, öğrenciler gelince dilekçe alıp, bir kenara koyun, kendinizi korumaya alın.
Dilekçe mevzusunun sebebi şu, öğrenci isterse başka bir okuldaki dal'ı seçip, o okula geçiş yapabilir. Bunu sağlamak için dal seçim formu alıyorduk.
Açıkçası çok kimse de umursamıyor ama bildiğiniz gibi şikayet ya da olumsuz bir durum olana kadar bu tür şeyler sorun olmaz.

Şuan eokulda 10.sınıflar için de eski dallar açık. Yeni dalların isimleri görünmüyor

Eokulda dal seçimi kısmında açılmış 10.sınıflar ayrıca. Ama eski dallar görünüyor

Bu sene 9. Siniflar önümüzdeki yil yeni dallardan yazilim gelistirme ve ag isletmenligi ve siber guvenlikten birini secmeyecek mi?
Idareden beni arayip dal sordular bizdede eski dallar gorunuyormus sizde durum ayni olan var mi

Bu sene 9. Siniflar önümüzdeki yil yeni dallardan yazilim gelistirme ve ag isletmenligi ve siber guvenlikten birini secmeyecek mi?
Idareden beni arayip dal sordular bizdede eski dallar gorunuyormus sizde durum ayni olan var mi
Muhtemelen önümüzdeki günlerde yeni dallar da görünür hale gelirler. Aceleye gerek yok bence.

Geri