Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

CTRL ve SHIFT Kullanımı - Braille Alfabesi Üzerinden İnteraktif Uygulama - Çok Yönlü

Konu, 'Ortaokul Uygulama ve Materyaller' kısmında celalaybar tarafından paylaşıldı.


Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. celalaybar

  celalaybar Site Gezgini

  Kayıt:
  20 Ocak 2018
  Mesajlar:
  74
  Beğeni:
  36
  Öğrencilere hem CTRL ve SHIFT kullanımını göstermek, hem dikkatlerini geliştirmek ve hem de genel kültür olarak Braille Alfabesini göstermek üzere bir dizi oyun tadında uygulama geliştirdim. Uygulamaları ekte bulabilirsiniz.

  Genel olarak nasıl çalıştığını anlatırsam faydalı olabilir. Uygulama Braille Alfabesinden harfleri dinamik ve rastgele ekrana yerleştiriyor. Öğrenciden verilen harfi bulmasını istiyor. Öğrenci doğru harfe çift tıklayınca klavyesinden ekranda çıkan kısayolu kullanarak işlemi tamamlamasını bekliyor. Öğrenci doğru bir şekilde klavyeden verilen kısayolu kullanabilirse bir tanesini elemiş oluyor. İsterseniz klavye kısayolu kullanmadan sadece çift tıklayarak da eleme işlemini yapabildiği versiyon da ekte var. Seviye seviye ilerliyor.

  Umarım faydalı olur.

  Bu arada yine Braille Alfabesini kullanarak hazırladığım dikkat geliştirme videosunu da beğeninize sunuyorum.

   

  Ekli Dosyalar:

 2. celalaybar

  celalaybar Site Gezgini

  Kayıt:
  20 Ocak 2018
  Mesajlar:
  74
  Beğeni:
  36
  Şunları da belirtmekte fayda far:
  • Kullanımı daha kolay olsun diye SWF'lerin EXE projeksiyonlarını oluşturdum. Böylece öğrencilerin bilgisayarına paylaştırdıktan sonra çift tıklayıp çalıştırabilmeleri mümkün oluyor.
  • Göreceğiniz üzere uygulama puanı hesaplıyor. Puan sistemi zamana göre oluşturuldu. Hızlı bulabilen öğrenciler daha fazla puan toplayabiliyor. Ben derslerimde çocukların puanlarını kaydettim ve sene sonunda değerlendirdim. Aktif katılımı ölçme konusunda epeyce belirleyici oluyor.
  • Her açılmada şekillerin yerleşimi değişiyor. Rastgele üretiliyor. Böylece her bilgisayarda farklı bir dağılım oluyor. Yan masadan bakıp yapma diye bir durum söz konusu olmuyor. Ayrıca farklı zamanlarda taze bir şekilde uygulanması mümkün oluyor.
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal