Çözüm Nedir? Ne olacak Bilişim Dersleri?

Kodla Büyü

alkantr

Aktif Üye
Değerli Arkadaşlar malum dersimize velilerin öğrencilerin bakış açısı Türkiye gerçekleri ortada bunlarla vaktinizi almayacağım.
Bizim için çözüm yolu nedir?Dersler bugün zorunlu yarın kaldırılır veya seçmeli olur veya başka birşey.
Benim çözümüm ise ;
1-Her okula (okulun büyüklüğüne göre) bir BT rehber kadrosu(teknik müdür yardımcısı unvanıyla)
2-Derslerin kaldırılması
3-Labların açık kullanılabilir durumda olması
4-Bilgisayar kullanımı sıfır ve altında olanlar için kurslar (ders dışı faaliyet,isteğe bağlı)
5-Bt rehber öğretmenlerin egzersiz yapabilmeleri (yazılım gibi ileri konular için)
6-Zorunlu mesai saatleri 09-15:00
Değerli arkadaşlar bence bunun için mücadele etmeliyiz.
not:bunlar ilkokul ,ortaokul ve genel liseler için.meslek lisesi bilişim bölümü hariç.

Teknik müdür yardımcısı = müdür yardımcısı = o da sen bilgisayarcı olduğun için bütün angaryaların seni bulması demektir = geçmiş olsun.

4-Bilgisayar kullanımı sıfır ve altında olanlar için kurslar (ders dışı faaliyet,isteğe bağlı)

burada ne demek istediğini anlamadım :mrgreen: ... sıfırın altında bir yetenek şekli var mı :D...

Lab ları açık tutmak için her okulda lab olması. Her okula BTR normu verilmesi için lab olması lazım. Lab olmayan okullar da ders olmayacak, btr de olmayacak ne olacak onca BTY öğretmeni. Diyelim her okulda BT sınıfı var. O zaman neden ders kalksın ki? Mis gibi dersimizi yapalım. Yani sizin çözümünüz her okulda BT sınıfı olması durumunda bir talep. Ben de derim ki her okulda BT sınıfı varsa BTR kadrosu istemek mi mantıklı dersimizi kaldıramazsınız biz öğretmeniz demek mi? Hadi biz erkekler neyse, bayan arkadaşlar belki BTR ile uğrşmak istemiyor....

adam kendince bazı çzüm önerileri sunmuş, ki bence bazıları da mantıklı hemen eleştirmek yerine neyin neden olacağını yada olmayacağını yazarak, ek maddeler ekleyerek daha mantıklı hale getirilebilir.
Ders seneye kaldırılırsa bt derneği bu gibi maddeleri bakanlığa sunup belki çözüm oluşturulabilir.

ragyu' Alıntı:
adam kendince bazı çzüm önerileri sunmuş, ki bence bazıları da mantıklı hemen eleştirmek yerine neyin neden olacağını yada olmayacağını yazarak, ek maddeler ekleyerek daha mantıklı hale getirilebilir.
Ders seneye kaldırılırsa bt derneği bu gibi maddeleri bakanlığa sunup belki çözüm oluşturulabilir.
Tesekkur ederim.

Az önce bir konferansımız vardı bitti.Crytek firmasından Fasih Sayın katıldı.Ben burada oyun firmalarının derneklerinin meb ile bağlantıya geçerek artık oyun tasarımı ve programlama safhasında ders olarak müfredata girsin şeklinde bir öneri getirdim.Öğrenci kod yazarken tasarım yaparken oyun oynamak ile oyun geliştirmenin aradaki farkını görecek ailesi ne ile uğraştığını bilecek.Konferans sanal gerçeklik konuluydu. Oyun tasarımı, dünyadaki okulların bilişim derslerinde oyun teknolojilerini üretip milyar dolarlar ile ülkelerini kalkındırmaları v.s bir sürü konu konuşuldu dinledik katıldık.

Buzkırıcı' Alıntı:
Az önce bir konferansımız vardı bitti.Crytek firmasından Fasih Sayın katıldı.Ben burada oyun firmalarının derneklerinin meb ile bağlantıya geçerek artık oyun tasarımı ve programlama safhasında ders olarak müfredata girsin şeklinde bir öneri getirdim.Öğrenci kod yazarken tasarım yaparken oyun oynamak ile oyun geliştirmenin aradaki farkını görecek ailesi ne ile uğraştığını bilecek.Konferans sanal gerçeklik konuluydu. Oyun tasarımı, dünyadaki okulların bilişim derslerinde oyun teknolojilerini üretip milyar dolarlar ile ülkelerini kalkındırmaları v.s bir sürü konu konuşuldu dinledik katıldık.

Aslında olması gereken bir öneri hocam.
Fakat bunun uygulanabilirliği biraz sıkıntılı.

1. Okullarda lab lar yetersiz ya da kaldırılmış.
2. Maalesef senelerdir dersimizin gereksiz gösterilmesi çoğu öğretmenimizi küstürdü ve bölümle olan ilgisi azaldı.
Kısaca bizlerin de bu tarz programları verebilmesi için öncelikle bilmesi gerekir.
3. Üniversiteler işin formasyon kısmında özellikle eğitim fakülteleri.
programlama ve yazılım bilgisi olmayan arkadaşlarımız mevcut.

Sonuç olarak teknolojiyi yakalamak üretmek istiyorsak küçük yaşta çocuklara temelini vermek gerekir ki bilgisayarlar neler yapılabildiğini görsünler ve onunla ilgili bölümlere yönelsinler.
Maalesef günümüzde bilinçsizce bu bölümlere temelleri olmadan gidiyorlar.

bizim en başta insanlar üzerindeki bizim çocuk çok iyi bilgisayar kullanıyor imajını yıkmamız lazım
facebook, minecraft, twitter açıp annesini babası buralara üye yapan, dedesine gazete açan çocuk mucit sanılıyor
bebeklerde bile tablet var artık deniliyor, ki var oyun oynayıp duruyorlar.
anne baba olaya hakim olmadığı için çocuk biliyor oluyor.
önce bu algıyı yıkmak lazım

Benim meslekteki 7. yılım ve 7 yıldır branşdaşlarımın yarısı formatör olmak istiyor diğer diğer yarısı formatörlükten yaka silkiyor ders öğretmeni olmak istiyor. Elbette kabul ediyorum bazı okullarda formatör olmak daha rahat bazı okullarda ders öğretmeni olmak ama herkes rahatını düşünürse birlik olamayız. Eğer birlik olup ne istediğimizi kararlı şekilde ifade etseydik 2012 yılında formatörlükten BTR'ye geçildiğinde BTR kadrosunu da alırdık. Kimse alınmasın ama BENCE okulda çok da hayati bir görevi olmayan rehber öğretmenler haklarını alıyorlar ve durumları bizden çok çok iyi, okulun bütün teknoloji işleri üzerimizde olan bizler okuldan okula sürüklenip bırakın 2-3 yıl sonrasını önümüzdeki dönem nerede ne durumda olacağımızı bilemiyoruz, gerçekten acı bir durumun içindeyiz.....

Toplu şekilde tek ağız ile hareket edilmedikten sonra olmaz. TTKB çizelgeleri belirken ihtiyaçlar doğrultusunda belirlemiyor. Siyasi boyutu ve ekonomik boyutu var.

Örneğin;
Bütün çocuklar top oynamayı biliyor mahallede de hep oynuyor zaten ama Beden eğitimi dersi var. Nasıl var oldular. Toplu hareket ederek. Ve risk alarak.

alkantr' Alıntı:
Değerli Arkadaşlar malum dersimize velilerin öğrencilerin bakış açısı Türkiye gerçekleri ortada bunlarla vaktinizi almayacağım.
Bizim için çözüm yolu nedir?Dersler bugün zorunlu yarın kaldırılır veya seçmeli olur veya başka birşey.
Benim çözümüm ise ;
1-Her okula (okulun büyüklüğüne göre) bir BT rehber kadrosu(teknik müdür yardımcısı unvanıyla)
2-Derslerin kaldırılması
3-Labların açık kullanılabilir durumda olması
5-Bt rehber öğretmenlerin egzersiz yapabilmeleri (yazılım gibi ileri konular için)
6-Zorunlu mesai saatleri 09-15:00
Değerli arkadaşlar bence bunun için mücadele etmeliyiz.
not:bunlar ilkokul ,ortaokul ve genel liseler için.meslek lisesi bilişim bölümü hariç.
bence gayet mantıklı ve güzelll
kapitülasyon istiyoruzz

Arkadaşlar bu sorun çok önemli ve üzerinde ciddiyetle durulması lazım.. Biraz önce bizim il geneli norm fazlası listesine baktım ve maalesef çok üzülerek gördüm ki en çok norm fazlası öğretmen bizim branşta var.. Müzik ve Resim gibi derslerin toplamı bile Bilişim Teknolojilerine yaklaşmıyor.. Buna bir çözüm bulunmazsa meslek lisesi haricinde norm fazlası durumda olmayan bilişimci kalmayacak.. :(

Geri