[ÇÖZÜLDÜ] 1.000 TL vergi cezası geldi aldığım evden.

Kodla Büyü
Allah razı olsun hocam bende ev almayı düşünüyorum bu bilgiler faydalı oldu :+1: :+1:

bilisimci_009' Alıntı:
ben 140 bin liralık evi ikibuçuk yıl önce 85 bin kredi çekerek aldım tapuda evin bedeli 100 bin gösterildi bu durumda bana ceza yansırmı???

tapuda çekilen kredinin üzerindeki değerlerde veya aynı ise ceza gelmemesi lazım

Benim cezam ne kadar olur ya? 200bin kredi çekerek 237 e aldığım evi belediye rayicinden (120bin) tapu harcı ödedim. Ceza 200bin-120bin=80bin için tekrar harç+faiz hesabı mı yapılacak? Gidip kendim şimdi düzeltsem faizsiz mi öderim?

vergi dairesine gidince uzlaşmaya gidilip ödenecek miktar azaltılıyor. ama ceza gelmeden gidilir mi hiç duymadım
2015in sonunda medyada çıkan haberlerde yeni vergi kanunu taslağında ana para üzerinde uzlaşma imkânının kalkacağı yazılmıştı

konut bedelini rayiç bedelden düşük gösteremezsiniz arkadaşlar..düşük gösterenler genelde elinde nakit parası olan ve az kredi çeken ev sahipleridir.onlarda minumum rayiç bedeli gösterip o tutar üzerinden tapu harcı ödemesi gerekir..2013 te bu değer binde 44 idi (alıcı+satıcı)..bir diğer mevzu değerlenme vergisi asıl bu önemli..aldığınız taşınmazı 5 sene içinde satarsanız..değerlenme vergisi cıkıyor bilginize..onunda tefe tüfeye göre hesabı var..asıl vergi cezası budur meblağları yüksektir..örnek verecek olursak 3 sene oturduğun evi 80bin tl fazlaya sattın o arada senin evin devletin hesabına göre 20bin arttı..60bin tl kar olarak düşündün..ama öyle değil %27sini alıverirler bir anda o da yaklaşık 16bin lira ediyor mesela..bu yasaya göre 5 sene kullanmadan taşınmazı(daire dükkan tarla arsa vb.) elden çıkarmayınız sayın arkadaşlar :)

serdemir' Alıntı:
Benim cezam ne kadar olur ya? 200bin kredi çekerek 237 e aldığım evi belediye rayicinden (120bin) tapu harcı ödedim. Ceza 200bin-120bin=80bin için tekrar harç+faiz hesabı mı yapılacak? Gidip kendim şimdi düzeltsem faizsiz mi öderim?
Ne zaman aldınız?
Adamlar diyor ki o vakit sen ve satıcı 120binin vergisini vermişsiniz.
80bin vergisi gelmedi. Verin onu diyor. Gecen süreyi gecikme zammı ekleyerek veriyorlar.

bilisimci_009' Alıntı:
ben 140 bin liralık evi ikibuçuk yıl önce 85 bin kredi çekerek aldım tapuda evin bedeli 100 bin gösterildi bu durumda bana ceza yansırmı???
Peşin alındıysa sorun yok.
Kredi çekildi ise;
Kredi >rayiç ise cezanın yansıyacagı miltar kredi-rayiç... Bundan kurtuluş yok. Paşa paşa ödenecek. Hiiiç niye şimdiye kadar gelmedi demeyin, kanuni hak var diyorlar, tapu belgeleri imzalarken cezayı kabul imzaları var diyorlar. Düşünün biz daha 2011 in cezalarını henüz bitirmedik diyorlar

Kredi = rayiç yada kredi<rayiç ise ceza yok. İptal dilekçesi verin ceza gelirse.

Geri