Covid pozitif öğretmen 10 gün bitince okula gider mi

Kodla Büyü

tazika

Aktif Üye
İyi günler arkadaşlar covid pozitif olup 10 günü yeni doldurdum. Müdür arayıp okula yarın gel karantinan bitti dedi. Normalde 14 gün bitmeden çıkmamam lazım değil mi? Müdürün yaptığı yasal mı?

Bugün toplantıda müdür karantina sürelerinin azaltıltığını söyledi. 10 güne çekilmiş büyük ihtimalle.

İyi günler arkadaşlar covid pozitif olup 10 günü yeni doldurdum. Müdür arayıp okula yarın gel karantinan bitti dedi. Normalde 14 gün bitmeden çıkmamam lazım değil mi? Müdürün yaptığı yasal mı?
E-devlet ya da e-nabız'da sizin için hazırlanmış bir rapor olması lazım. O raporda hangi tarih yazıyor önce onu inceleyin.
Delta varyantında garanti süresi 14 gündü diğerlerinde 10 gündü. Son günlerde değişmediyse böyle.

Müdür bey temaslı öğrenciler için olan 10 gün süresinin sizede uygulanacağını sanıyor hocam. Hesten bakım yada e nabızdan rapor tarihinr bakın hocam

Bende karantina süreleri 14 biliyordum. Delta değilsen 10. Gün test verip negatifse iş başı yapabilirsin diye biliyorum. Pazartesi günü bende pozitif çıktım. Filyasyonculara sordum o değişti dediler. Ama okuldan gelen en son yazı benim dediğim gibiydi. Artık, okadar hızlı değişiyor ki karantina süreleri kimse takip edemiyor herhalde.

https://covid19.saglik.gov.tr/TR-66125/sikca-sorulan-sorular-halka-yonelik.html?Sayfa=2

Herkes kafasına göre takılıyor, bir üniversitenin yazısında "hastalığı geçirenlerin bağışıklık süresi(3 ay) geçince..." ifadesi vardı, yine buradan bir arkadaşa 1 ay demişler, maalesef yetkili makamdaki saygıdeğer büyüklerimiz bakanlığın sitesini okumaktan bile acizler. Fakat fütursuzca istedikleri söyleyip yazabiliyorlar da. Bari okumuyorsun, bakanlığın belirlediği süre yaz da muhatap oraya baksın... Neyse boşa nefes tüketmeyelim.

Raporda belli zaten kaç gün olduğu, başlangıç ve işbaşı tarihleri yazıyor. okuldan arayıp bitti süren, gel iş başı yap denemez, rapora göre hareket edilir. Şu anda da raporlar hala 14 günlük.

Gittim okula raporluyum dedim müdür sistemden düştün ondan çağırdım dedi. Iyi de düştüysem de raporluyum dedim sen bilirsin dedi. İyi de raporluyken nasıl çalışırım. Geri döndüm eve. Hey Allahım şaka gibi

https://covid19.saglik.gov.tr/TR-66125/sikca-sorulan-sorular-halka-yonelik.html?Sayfa=2

Herkes kafasına göre takılıyor, bir üniversitenin yazısında "hastalığı geçirenlerin bağışıklık süresi(3 ay) geçince..." ifadesi vardı, yine buradan bir arkadaşa 1 ay demişler, maalesef yetkili makamdaki saygıdeğer büyüklerimiz bakanlığın sitesini okumaktan bile acizler. Fakat fütursuzca istedikleri söyleyip yazabiliyorlar da. Bari okumuyorsun, bakanlığın belirlediği süre yaz da muhatap oraya baksın... Neyse boşa nefes tüketmeyelim.
bakanlığın covid hattına başvurdum, bana resmi olarak telefonda 180 gün diye cevabı ilgili ekranından okudu ve bu sürenin değiştiğine dair bir haber, yazı vs okumadım. dolayısıyla süre 180 gün, yani 6 ay. ama merak etmeyin, o süreyi bir resmi yazı ile 1 aya indirirler.

Hocam sıkıntı yok aynısı bana da oldu. İlçenin il sağlık müdürlüğünü arıyorsun, durumu söylüyorsun, raporunun yeniden düzenliyor telefondaki doktorlar(tc 'ni istiyorlar).

14 gün-kesin , son. ENabız da raporlarım bölümüne düşüyor , pdf olarak orada , işe başlayacağın tarih yazıyor net olarak.
10 gün meselesi, ben karantinadan bir an önce çıkmak istiyorum diyorsan, 10 günün sonunda tekrar pcr yaptırıyorsun, negatif çıkarsa, çıkıyorsun karantinadan.

En son okulumuzda uygulanan hem öğrenci hem öğretmenler için, pozitif olan kişi 10. gununde test verirde negatif olursa okula işe dönebiliyor, test vermezse karantina 14 gün, temaslıların süresini düşürdüler herhangi bir belirti yoksa 10 gün sonunda karantinadan çıkıyorlar, karantinadaki sınıflarıdan bu hafta 10. gunu dolduranları okula çağırdık ama pozitif olan çocuklar gelmedi onlar 14 gun karantinada.

temaslıların süresini azaltmak, hele hele çocukların karantina süresini 5 güne indirmek (her ne kadar test yapılacağı söylense de test %100 doğru sonuç vermiyor, hiç mi hata payı yok) vakaları artırmanın çok güzel bir yolu. sağlık bakanlığı ne yaptığının farkına yıl başına girince anlar.

bakanlığın covid hattına başvurdum, bana resmi olarak telefonda 180 gün diye cevabı ilgili ekranından okudu ve bu sürenin değiştiğine dair bir haber, yazı vs okumadım. dolayısıyla süre 180 gün, yani 6 ay. ama merak etmeyin, o süreyi bir resmi yazı ile 1 aya indirirler.
Ben de geçirdim Hocam, 6 ay olduğunu biliyorum çünkü sistemde(e-nabız) bağışıklık kartı var, geçerlilik tarihi yazıyor üzerinde. Benim tepkim iş bilmezlere.

Bunun dışında başlangıçta 6 ay aşıya gerek yok, sonra 3 ay aşıya gerek yok, daha sonra 1 ay en son ise aşı ol da ne zaman olursan ol noktasına getirdiklerini de biliyoruz. Bu yüzden aşılama stratejisini ve tüm bakanlığı güvenilmez buluyoruz zaten.

Aile hekiminiz delta olduğunuzu söylerse 14 günlük rapor yazıyor hocam. Delta iseniz 10 gün sonra test olmuyor. Çoğunlukla da delta oluyor.

Geri