ÇOKLU İŞLETİM SİSTEMİ KRULUMU

Kodla Büyü
Teşekkürler.. Tam ihtiyacım olan şey de bu :) Anlamadığım şey şu. Biosta uefi açıksa w10 u uefi şeklinde kapalıysa legacy şeklinde mi atıyo.. Mesela legacy atıp uefi açarsak ne olur

flash belleği bölmeden içine gpt destekli uefli w10, mbr destekli legacy w7 kurabilir miyim

Bende konu içine yazayım. Şu an zaten o şekilde bir flaş belleğim var ve her pc ye usb3 driver gerek olmadan istediğim Windows sürümlerini kurabiliyorum.
Gerekli programlar
1-Rufus
2-winsetupfromusb
3- isolar.
3 için önemli not: İnternette yüzlerce Windows İSO bulabilirsiniz ancak %90ından fazlasının oynandığından emin olun. Size gereksiz programları attıklarını söylerler ama kendi gerekli! yazılımlarını içlerine ekleyip Windows kök dizinine ekledikleri için ruhunuz duymaz. Size tavsiyem Windows’un mediacreationtool aracı ile orijinal Windows isolarını indirmeniz ( ha onlar çokmu güvenli Tabiki değil en azından sadece Microsoft takip etsin :)) Eğer çok meraklı iseniz indirdiğiniz windows isoları içinden gereksiz programları kaldırabilirsiniz veya kurulum sonrası kaldırırsınız.
1-ilk yapmanız gereken Rufus programında Windows 10 isosunu yazdırmak(64 bit olanı tercih edin) isoyu seçtikten sonra klavyedeki alt+E tuşlarıma basın (Bios yada uefi yazmalı) sonra başlat diyip yazma işlemini bitirin. (USB kesinlikle fat32 olmalı)
2-Winsetupfromusb programı ile diğer windows isolarını yazdırın (Windows 10 7 yada 32 64 bit farketmez ben hepsini bu şekilde ekledim)
Eğer isterseniz benim yaptığım gibi yararlı programlarınızın isolarınıda (acronis, miniwindows vs.) Buradan yazdırabilirsiniz (Linuxiso/Other...compatible İSO seçeneği ile) ve tek USB ile teknik servis çantanız hazır olur
Menu.lst dosyasını notpad ile açıp başlıkları düzenleyebilirsiniz.
Eğer PC’yi uefi modda açarsanız sadece Windows’lar listelenir kurulum yaparsanız legacy seçerseniz yine Windows (mbr) ve eklediğiniz diğer programlar listelenir ve onlarla işlem yaparsınız USB belleğiniz birden fazla bölüme ayrılmaz.
Win10, win7 32-64bit tüm sürümler ve diğer programlarımı senelerdir okuldaki tüm PC’lerde (experlerden akıllı tahtalara veya laptoplara kadar) bu şekilde kurulum yapıyorum daha bi sorun çıkmadı
Not: USB olarak beyaz toshiba veya hi level kullanmayın hem yavaş hemde çok sorunlu USB lerdir. Sandisk USB 3 iyidir.
Benim kullandığım USB ekte

Ekli dosyalar

• B84ADCD7-2C99-4F20-B1F5-08593C8ABC88.jpeg
    B84ADCD7-2C99-4F20-B1F5-08593C8ABC88.jpeg
    359.6 KB · Görüntüleme: 67
Bu ventoya bayıldım, çok pratik, kopyala yapıştır bir sürü isoyu, ayar filan yok. Haber verenlerde, anlatımı yapanlarda sağolsun.

ventoy ile ilgili bir sorum olacak

languane den Türkçe yaptıktan sonra

seçeneklerden partion yapılandırmasına gelip 32gb flash ı 15gb ile ikiye bölüyorum ve yapıyor windows onda iki kısım oluyor çok güzel ama
windows 7 de ikinci böldüğüm kısmı bir türlü gösteremedim

nasıl yapabilirim bilgisi olan var mı? yoksa sadece win10 mu görür

ventoy ile ilgili bir sorum olacak

languane den Türkçe yaptıktan sonra

seçeneklerden partion yapılandırmasına gelip 32gb flash ı 15gb ile ikiye bölüyorum ve yapıyor windows onda iki kısım oluyor çok güzel ama
windows 7 de ikinci böldüğüm kısmı bir türlü gösteremedim

nasıl yapabilirim bilgisi olan var mı? yoksa sadece win10 mu görür

Malesef windows 7 usb deki farklı partitionları göstermez. Disk yapılandırmadan görmek istediğin bölüme isim ataman gerekir. Yada bootice programıyla görünebilir bölümü değiştirmen gerekir.

Bende sadece Ventoy üzerine bir video hazırladım gerçekten kullanımı ve kolaylığı ile harika bir program kurulumu yüklemesine dair ayrı bir konu olmasın burdan paylaşmış olayım.İmaj alma,windows 10 yüklemede herhangi bir sıkıntı yaşamadım. @doganytu hocamın Siirt imajı da gayet güzel çalışıyor burdan teşekkür etmiş olayım.
akıllı tahta imagelerı da sorunsuz yükleniyor mu hocam

Emek verip anlatanlara, tavsiye edenlere teşekkür ediyorum. Benzetme yapmak gerekirse önceden tornavida ile uğraşıyorduk. Ventoy akülü vidalama gibi gelecek inşallah.

Güzel anlatım hocam. Teşekkürler. Anlatımınıza ventoy ayarlardan GPT yapılandırma ve flaş belleğin .wim uzantılı dosyaları da görmesi için eklenti kurulumunu da dahil edebilirsiniz.
Teşekkürler. Ben ilk denedim ve sonrasına bakamadım. O an format atacaktım deneyeyim dedim oldu. Sevinip yazdım hemen. Video bile çekemedim. :)

program çok pratik.usb nin içine yanlış imajı atmıştım.silip yenisini kopyalama işi kısa sürede bitti.diğer programlarda ise uzun sürede gerçekleşiyordu.ayrıca diğer programlarla usb ye win 10 ve win 7 attığımda menüde ikisi de win 10 olarak görünüyordu.bir de bunu düzeltmek için uğraşıyorduk

Geri