Çöken Windows XP'de masaüstündeki dosyaları kurtarma

Kodla Büyü

Demise

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar dün gece dizüstü bilgisayarım mavi ekran vererek çöktü,tüm uğraşlarıma rağmen güvenli modda vesaire windowsu acamadım. Masaüstünde bulunan ve sonra bir ara harici HDD'ye yedeklerim diye tembellik ettiğim dosyalarımı kurtarmam lazım. Şimdiden teşekkürler...

hiren cd sayesinde kurtarabilirsin. Bilgisayarı hiren cd ile boot et, mini xp sayesinde istediğin dosyaları alabilirsin

Aynı olay benimde başıma gelmişti.BARTE XP (cd den çalışan XP-googleye yaz çıkacaktır :) ) çalıştırıyorsunuz. Burda sizin diski harici disk olarak görecektir.İstediğiniz verinin yedeğini C 'ye alır sonradan C'y format atarsınız...

hgencer03 hocam bu arada belirtmeyi unuttum, cd sürücüm biraz tutarsız davranabiliyor eski bir dizüstü olduğu için, cd sürücü kullanılarak yapılacak çözümlere alternatifler de önerirseniz sevinirim.

HirenBoot isosunu Flash tan hazırlayabilirsiniz. İndirdiğinizde kendi içinde flash hazırlama programları var.

Alternatif bir çözüm. Hardiskini sök. Sata ise sorun yok doğrudan, ide ise 10 TL lik bir aparatla bir masa üstüne bağla. İstediğin tüm dosyaları kurtar.

Berserk hocam hiren ile boot ettiğimde sistemi usb sürücüler yükleniyor mu harici HDD ile yedek almak için?

Kurtarma programlarıyla da yapabilirsiniz fakat ben en basit yoldan, üzerine format atmadan yeni bir xp yüklyorum. Windows eski kullanıcı dosyalarını aynı yerinde tutup, yeni kurulan sistemin dosyasını da ayrı klasör olarak kaydediyor. Yeni kurduğunuz sistemde eski kullanıcınızı açamazsanız, Güvenli modda açıp, klasörün güvenlik özelliklerini yeni administrator olarak tanımlamanız yeterli.

Cevaplarınız için çok teşekkürler,kafamda çözüm şekillendi,akşam deneyip sonuçlar paylaşırım sizlerle iyi çalışmalar...

Evet arkadaşlar,Hiren cd ile verilerimi harici HDD'ıma sorunsuz bir şekilde yedekledim..
2.Aşamada cd sürücüm calışmadığı için multiboot programını kullanarak windows xp usb boot oluşturdum.. Boot ettim kuruluma başladım.. Kur dosyalarının kopyalanması aşaması çok uzun sürdü bunun nedeni hakkında fikri olan var mı? 1.5 saat falan sürdü sanırım. Neyse finalde kopyalama tamamlandı,bilgisayar yeniden başladıktan sonra hal.dll hatası aldım.. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Şimdi baktım da hal.dll hatası harddisk'in birden fazla bölümden oluşmasından ya da bu bölümlerde veri olmasından kaynaklanıyormuş,usb'den kuruluma özel bi durum herhalde,cd'den windows kurarken böyle bi durum olmuyordu.

Geri